ARCTIC PAPER – ANALIZA

Wybierz datę analizy: 

logo-arcticpaperGłównym przedmiotem działalności Arctic Paper jest działalność w zakresie produkcji i sprzedaży wysokiej jakości papieru. Grupa oferuje produkty wykorzystywane w materiałach biurowych, książkach, czasopismach, reklamach, broszurach, ulotkach i innych wyrobach papierniczych. Siedziba Zarządu tej międzynarodowej Grupy znajduje się w Polsce, w Poznaniu. Działy sprzedaży i marketingu znajdują się w Göteborgu w Szwecji. Grupa Arctic Paper zadebiutowała na warszawskim parkiecie w październiku 2009 roku.

ANALIZA FUNDAMENTALNA

ARCTIC PAPER S.A. jest drugim co do wielkości, pod względem wolumenu produkcji, europejskim producentem objętościowego papieru książkowego oraz jednym z wiodących producentów graficznego papieru wysokogatunkowego w Europie. Grupa posiada cztery papiernie: w Kostrzynie nad Odrą (Polska), Munkedal i Grycksbo (Szwecja) oraz Mochenwangen (Niemcy). Łączne zdolności produkcyjne czterech papierni wchodzących w skład Grupy wynoszą ponad 800 tys. ton papieru rocznie. Arctic Paper posiada także dwie celulozownie: Rottneros oraz Vallvik. Głównymi odbiorcami produktów celulozowni są klienci produkujący papier do druku, papierowe środki higieniczne oraz tekturę, a także urządzenia elektryczne i filtry.

Grupa Arctic Paper zatrudnia około 1 800 osób w czterech papierniach, dwóch celulozowniach, piętnastu spółkach zajmujących się dystrybucją i sprzedażą papieru oraz w spółce zajmującej się zakupem drewna do produkcji celulozy. Kurs akcji wynosi 3,30 zł, a wartość giełdowa spółki kształtuje się na poziomie 229 mln zł.

PLUSY:

– Bardzo niskie wskaźniki giełdowe: C/Z 5,60 oraz C/WK 0,43

– Spółka, dzięki redukcji zadłużenia oraz procesom restrukturyzacyjnym, systematycznie poprawia wyniki finansowe

MINUSY:

– Ceny celulozy: rosnąca cena BHKP (od początku roku wzrost o 7,7%) oraz malejąca NBSK (od początku roku spadek o 8,7%). Celuloza jest głównym surowcem używanym przez Grupę do produkcji papieru. Grupa AP zużywa w procesie produkcji celulozę w następującej strukturze: BHKP 66%, NBSK 17% oraz pozostałe 17%. Spółce sprzyjają więc wysokie ceny NBSK (przychód Rottneros, część kosztu Arctic Paper) i niskie ceny BHKP (główny koszt w Arctic Paper)

– Niekorzystne otoczenie walutowe: niski kurs EUR/USD (1,0890). Spółka sprzedaje w EUR, a kupuje w USD, w rezultacie istotna dla działalności spółki jest relacja EUR/USD. Silne EUR sprzyja spółce i odwrotnie

– Prognozowany spadek wolumenu sprzedaży papieru w Europie o 3-4%

– Ryzyko związane z rosnącym znaczeniem alternatywnych mediów. Trendy w reklamie, elektronicznym przesyłaniu i przechowywaniu danych oraz w internecie wywierają niekorzystny wpływ na tradycyjne media drukowane, a w konsekwencji na produkty Grupy i jej klientów. Postępująca cyfryzacja może doprowadzić do spadku popytu na papier graficzny, a co za tym idzie do spadku jego cen

– Arctic Paper prowadzi działalność na wysoce konkurencyjnym rynku. Duża konkurencja wśród zachodnioeuropejskich producentów papieru wysokogatunkowego może utrudnić realizację celów strategicznych Grupy

Podsumowując na chwilę obecną Arctic Paper wydaje się być spółką bardzo niepewną. Suche fakty i liczby nie skłaniają do zakupu. Trzeba jednak pochwalić spółkę za poprawę wyników i utrzymanie wolumenu sprzedaży mimo niekorzystnych czynników makroekonomicznych oraz działania na wysoce konkurencyjnym rynku. Bardzo istotny będzie kolejny raport finansowy (28.08.2015). Jeśli Arctic mimo niesprzyjających warunków pozytywnie zaskoczy wynikami – może to być dobra okazja do zakupu.

ANALIZA TECHNICZNA

analiza arctic paperArctic w naszej ocenie wygląda bardzo dobrze technicznie. Choć kurs akcji od roku 2010 porusza się w trendzie spadkowym, w ostatnim czasie pojawiły się sygnały, które mogą zmienić aktualną tendencję. Analizę rozpoczniemy od ujęcia tygodniowego. Wykres przedstawia główną linię trendu spadkowego, oznaczoną cyfrą 1. W listopadzie 2014 r. nastąpiło jej pokonanie poprzez silnie popytową świecę. Ostatnie tygodnie to testowanie linii nr 1, którą traktowana jest jako wsparcie. Na wykresie pojawił się również kanał trendu wzrostowego. Przedział cenowy 3,10 ~ 3,31 zł to zgrupowanie wielu sygnałów technicznych:
– wsparcie w postaci linii trendu spadkowego
– wsparcie w postaci dolnej linii kanału wzrostowego
– wsparcie wynikające ze zmiany biegunowości (poprzedni opór 3,10 ~ 3,31 zł stał się wsparciem)
Powyższe sygnały mogą być początkiem zmiany trendu spadkowego na wzrostowy.

analiza arctic paperAnalizując wykres dzienny w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na zachowanie wolumenu. Od końca maja 2015 r. sesje spadkowe odbywały się przy co raz mniejszej sile podaży. Natomiast w dniach, kiedy cena zbliżała się do strefy 3,09 ~ 3,15 zł wolumen wzrastał, co może świadczyć o pojawiającym się popycie na rynku. Przedział 3,09 ~ 3,15 zł to zgrupowanie silnych zniesień Fibonacciego, co dodatkowo  zwiększa wagę tej strefy. Sesja z dnia 22.07.2015 r. ponownie odznaczyła się świecą popytową przy sporym wolumenie. Pokonanie krótkookresowej linii trendu spadkowego, oznaczonej cyfrą 1 będzie silnym potwierdzeniem zmiany trendu. Aktualna cena za akcje Arctic jest bardzo atrakcyjna, ponieważ zlecenie zabezpieczające stop-loss może być ustawione niewiele poniżej obecnego kursu.

PROGNOZA: NEUTRALNA

 

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
gieldowimilionerzyinvestjourney Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gieldowimilionerzy
Gość

Myślę, że papier jest już zauważalny od dawna, a wielu inwestorów widziało już trend wzrostowy w tym podejściu na pięć, jednak tak naprawde bez większych powodów trend się załamał, spółka budzi zły sentyment i mało kto chce w nią inwestować, jednak tak jak sugerujecie powinno się ją bacznie obserwować, bo tak naprawde jest interesująca z każdej strony.

PS: Macie bardzo ciekawe i dobre typy 🙂

Pozdrawiam

investjourney
Gość

Dzięki! Staramy się, aby nasze typy były właśnie takie jak napisałeś 🙂 Co do Arctic: spółka budzi zły sentyment i mało kto chce w nią inwestować. Czy myślisz o tym samym co my? 😀

gieldowimilionerzy
Gość

Na to wychodzi 😀 Taka jest już giełda, pełno spółek niedowartościowanych, które dalej spadają, i pełno „balonów”, które dalej rosną…

gieldowimilionerzy
Gość

Pozwolilem sobie odswierzyc wasza analizę, ponieważ ważne opory i strefy zostaly przelamane na wzmorzonych wolumenach i silnych sesjach. Osobiscie uwazam, iz drugi raz warto zainteresować się tą spółką. Gratuluje wam, że wychaczyliscie spolke, mozna powiedziec w samym dolku. Pozdrawiam i milego weekendu ;))

https://gieldowimilionerzy.wordpress.com/2015/08/08/analiza-spolki-arctic-papers-s-a/