ASSECO – ANALIZA

Wybierz datę analizy: 

asseco logoAsseco Poland jest największą polską firmą informatyczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania dla firm i instytucji z kluczowych sektorów gospodarki. Jako jedna z nielicznych firm w Polsce buduje i wdraża kompleksowe systemy informatyczne dla sektora bankowego, z których korzysta ponad połowa banków działających w naszym kraju. Poprzez swoje spółki zależne oferuje również zaawansowane rozwiązania dla instytucji ubezpieczeniowych oraz administracji publicznej (m.in. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji). Oferta spółki skierowana jest także do branży energetycznej, telekomunikacji, służby zdrowia, samorządów lokalnych, rolnictwa i służb mundurowych oraz organizacji i instytucji międzynarodowych, takich jak NATO czy FRONTEX. Asseco Poland to obecnie największa spółka informatyczna w Europie Środkowej oraz szósty producent oprogramowania w Europie. Wchodzi w skład międzynarodowej grupy kapitałowej Asseco.

ANALIZA FUNDAMENTALNA

Grupa Asseco działa w 43 krajach, zatrudnia ponad 20 000 osób, a swoimi technologiami wspiera funkcjonowanie ponad 100 000 firm i organizacji. Grupa posiada bogate portfolio produktów własnych, unikatowe doświadczenie w realizacji najbardziej złożonych projektów informatycznych oraz szeroką bazę klientów, wśród których znaleźć można największe instytucje finansowe, czołowe przedsiębiorstwa, a także jednostki administracji publicznej. Asseco Poland udziela się również w sporcie, sponsorując takie drużyny jak Asseco Gdynia czy Asseco Resovia Rzeszów. Spółka jest notowana na giełdzie od 2 czerwca 1998 roku. Od 2008 roku wchodzi w skład indeksu WIG20. Kapitalizacja Asseco przy cenie 56,77 zł wynosi 4,71 mld zł. C/Z = 14,31, C/WK = 0,90.

PLUSY:

– Asseco Poland działa w bardzo perspektywicznej branży IT oraz buduje silną pozycję w kluczowych sektorach gospodarki, co powinno gwarantować stały wzrost zapotrzebowania na produkty spółki

– Grupa Asseco skutecznie konkuruje z liderami rynku światowego. Zajęła 6. miejsce w rankingu „TOP100 European Software Vendors” (Truffle Capital 2015)

– Dynamiczna ekspansja na światowe rynki, m.in. poprzez swoje spółki z grupy informatycznej Formula Systems

– Wzrost kursu USD powinien pozytywnie wpłynąć na wyniki raportowane w PLN

– Bardzo bogate portfolio, szeroka baza klientów oraz międzynarodowe doświadczenie w realizacji bardzo złożonych projektów informatycznych

– Asseco Poland jest spółką dywidendową. Od 2008 roku regularnie dzieli się zyskami ze swoimi akcjonariuszami

MINUSY:

– Niepewna sytuacja ekonomiczna, gospodarcza i polityczna Polski oraz Unii Europejskiej

– Nasilająca się konkurencja zarówno ze strony polskich jak i zagranicznych przedsiębiorstw informatycznych

– Spółka wchodzi w skład indeksu WIG20, który jest obecnie w mocnym trendzie spadkowym

Podsumowując Asseco Poland jest bardzo ciekawą spółką pod kątem inwestycyjnym. Działa w bardzo perspektywicznej branży IT, a jej działalność jest zdywersyfikowana zarówno jeśli chodzi o sektory gospodarki, jak i regiony geograficzne. Dodatkowo spółka prowadzi bardzo agresywną ekspansję zagraniczną, co w połączeniu ze wzrostem kursu dolara powinno pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe. Asseco Poland ma również bardzo wysoki potencjał dywidendowy. Mimo istniejących zagrożeń, spółka ma na tyle silną pozycję rynkową, że nie powinna mieć kłopotów z dalszym rozwojem.

ANALIZA TECHNICZNA

O wyborze spółki zadecydowała również jej sytuacja techniczna. Asseco wchodzi w skład indeksu WIG20. Indeks blue-chipów odnotowuje już dziewiąty miesiąc z ujemnym zamknięciem. W tym czasie nasza analizowana spółka porusza się w trendzie bocznym. Analiza kursu oraz wolumenu może sugerować, że akcje są trzymane przez „silnych” akcjonariuszy.
analiza assecoGłówny ruch analizowany będzie na wykresie miesięcznym. Pierwszy ze znaczących impulsów wzrostowych pojawił się w 2002 roku i trwał ponad 5 lat. Fala ta oznaczona jest literami A i B. W punkcie A cena akcji osiągnęła swoje historyczne minima. Po wzroście do 67,78 zł cena papierów natrafiła na opór i cofnęła się do poziomów ~30 zł. Lokalny dołek w punkcie 1 ma silne znaczenie. Spadek kursu został wyhamowany przez bardzo dużą aktywność inwestorów. Jest to pierwszy z punktów akumulacji na wykresie.  Nastąpiła tu wymiana akcji pomiędzy słabymi, a silnym inwestorami. Odbicie, które nastąpiło nie trwało jednak zbyt długo. Pojawiło się kolejne zepchnięcie kursu do okolic 30 zł. Poza tym, że uformowały się piękne świece popytowe takie jak młot oraz „absorption volume price bar”, to powtórne zejście do rejonów z poprzedniego dołka nastąpiło przy mniejszym wolumenie. Cały ten obraz daje nam sygnał, że inwestorzy nie chcą dalszego spadku. Nastąpił pozytywny test poziomu 30 zł. Od tego momentu, choć mozolnie to kurs osiąga coraz wyższe szczyty oraz dołki. Powstaje więc zdrowy trend wzrostowy. Warto również zwrócić uwagę na największy słupek wolumenu oznaczony cyfrą 3. Jest to miesiąc w którym cena próbowała pokonać lokalne szczyty. Choć to się nie udało, cała świeca z tego miesiąca ma wydźwięk popytowy. Kolejny istotny moment to kolejny dołek w punkcie czwartym. Spadek kursu do tego poziomu był o tyle istotny, że nie towarzyszył mu duży wolumen, a jeden z niższych od kilku miesięcy. Może to oznaczać, że główni akcjonariusze nie są zainteresowani sprzedażą, trzymają swoje pakiety mimo okresowych zniżek ceny.
Baza, która uformowała się pomiędzy punktami 1, a 4 na przedstawionej analizie może spowodować silną zwyżkę kursu w przyszłości. Warto więc odszukać lokalne strefy wsparć oraz oporów. Najbliższe wsparcie w ujęciu miesięcznym znajduje się pomiędzy 49,30~49,85 zł. Poziom ten pełnił rolę oporu w przeszłości, został pokonany przez cenę przy zwiększonym wolumenie, a w jego strefie znajduje się zniesienie 50% Fibonacciego mierzone od ostatniego szczytu do dołka z punktu 4. Jako opór mający wpływ na cenę powinniśmy uznać okolice szczytu, który znajduje się na wysokości 67,78 zł.

27012016 WDługoterminowa analiza daje nam pozytywne sygnały. Spójrzmy więc na węższy zakres dat, aby ocenić sytuację. Wykres w ujęciu tygodniowym od połowy 2011 roku porusza się w trendzie wzrostowym. Widoczne są nowe szczyty oraz wyższe dołki. Pierwszy mocny sygnał na korzyść byków pojawił się po przebiciu linii trendu spadkowego numer 2. Tygodnie przed wybiciem oraz w trakcie pokonywania linii wspierane były przez bardzo dużą aktywność inwestorów. Pojawienie się zwiększonego wolumenu na przebiciach oporów oraz wsparć ma ogromne znaczenie, ponieważ potwierdza pokonanie „przeszkody”. Dalszym wzrostom również towarzyszył spory wolumen, a podczas korekty spadkowej inwestorzy nie handlowali już tak intensywnie. Dopiero przy końcu korekty pojawił się duży wolumen. Całość daje pozytywny wydźwięk dla dalszych wzrostów. Okolice 60 zł to lokalny szczyt. Został on ukształtowany w okresie, kiedy WIG20 również zanotował najwyższą cenę widzianą w 2015 r. Potem na indeksie nastąpiły spadki, które trwają do dziś. Jednak kurs akcji Asseco Poland mocno się trzymał. Pojawiły się również „tygodnie popytowe”. Na analizie zostały połączone z przypadającym im wolumenem. Widzimy więc, że zaangażowanie inwestorów podczas wzrostowych tygodni jest dużo większe, aniżeli podczas spadkowych. Choć aktualny tydzień, który rysuje świecę jeszcze się nie zamknął, może wskazywać na testowanie siły podaży po silnym wzroście z poprzedniego tygodnia.

W ocenie technicznej jak najbardziej mamy zdrowy trend wzrostowy w ujęciu kilku miesięcy. Przełamanie okolic 50 zł byłoby pierwszym ostrzeżeniem. W ujęciu długoterminowym mamy szansę na wybicie się z bardzo silnej konsolidacji, po której może pojawić się silny impuls wzrostowy. Dajemy więc techniczne „kupuj” i obserwujemy wykres w ujęciu dziennym, aby szukać odpowiedniej formacji na otwarcie pozycji.

PROGNOZA: POZYTYWNA

 

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
investjourneyAsseco.netAsseco.net Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Asseco.net
Gość
Asseco.net

Przyjemnie się czyta jeśli ma się ten papier w portfelu. AssecoPol będzie rosło. Zwracam jeszcze uwagę na AssecoSEE i AssecoSlovakia – rozliczenia pójdą w euro, a jak wiadomo to nam ładnie w relacji do złotówki urosło 🙂

Poza tym cała grupa Asseco to dobry wybór.

Podpowiadam jeszcze o Atende – też mam w portfelu więc moje wypowiedzi nie muszą być obiektywne 😉