KGHM – ANALIZA

Wybierz datę analizy: 

kghm-logoKGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem cennych surowców naturalnych.  Jest światowym producentem miedzi i srebra z ponad 50-letnim doświadczeniem. KGHM to szósty producent miedzi elektrolitycznej oraz drugi co do wielkości wytwórca srebra na świecie. W mniejszych ilościach spółka produkuje złoto, pallad, czy platynę. W portfolio pojawiły się również nowe metale takie jak molibden, pallad, czy nikiel. Jedna z największych polskich spółek Skarbu Państwa. Posiada największe w Europie i jedno z największych na świecie złoże rud miedzi, dzięki czemu ma zagwarantowaną ciągłość produkcji w Polsce przez kolejne 40 lat. Obecnie firma dysponuje zdywersyfikowanym geograficznie portfelem projektów górniczych. Posiada zakłady produkcyjne na trzech kontynentach – w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. KGHM jest jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Akcjami spółki można handlować od blisko 20 lat (debiut 10 lipca 1997 roku).

ANALIZA FUNDAMENTALNA

KGHM jest bez wątpienia jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich firm. Jej historia sięga 1961 roku, kiedy to przedsiębiorstwo pod nazwą „Lubin w budowie” przekształcono w Kombinat Górniczo – Hutniczy Miedzi w Lubinie, którego zadaniem była budowa kopalń, zakładów wzbogacania rudy, hut oraz budynków pomocniczych. W tym roku spółka świętuje 55-lecie istnienia. Dzięki tak bogatemu doświadczeniu firma osiągnęła bardzo wysoką pozycję na arenie międzynarodowej, stając się liderem przemysłu wydobywczego. KGHM łącznie zatrudnia ponad 34 tysiące osób. Obecna wartość rynkowa firmy (przy kursie 71,31 zł) to 14,26 mld zł. Największym udziałowcem jest Skarb Państwa (31,79%).

PLUSY:

KGHM raczej nie zbankrutuje, Skarb Państwa jest głównym akcjonariuszem, a spółka służy mu do wielu celów 🙂 KGHM, w razie problemów, może więc liczyć na pomoc rządu

– Jedna z największych i najbardziej wartościowych polskich spółek, która swój blask straciła w wyniku działań politycznych i bessy na rynku surowców. Wciąż jednak ma ogromny potencjał do generowania zysków

– Spółka posiada bogate doświadczenie i wysoką pozycję na arenie międzynarodowej. KGHM jest w ścisłej czołówce światowych producentów srebra i miedzi

– Słaby złoty pozytywnie wpływa na wyniki finansowe. W najbliższym czasie bardzo prawdopodobne dalsze osłabienie złotówki względem dolara amerykańskiego, spowodowane podwyżką stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych

Spółka dywidendowa, która regularnie od 2005 roku dzieli się zyskami ze swoimi akcjonariuszami (niestety stopa dywidendy jest co raz niższa, obecnie 2,05%)

MINUSY:

– Spółka jest silnie uzależniona od jednego surowca – miedzi. Ze sprzedaży srebra pochodzi zaledwie 15% przychodów KGHM. Trochę mało. Nawet w obliczu spodziewanego wzrostu cen tego metalu. Warto przypomnieć, że pierwsze półrocze tego roku stało pod znakiem zwyżek notowań metali szlachetnych, ale miedź była jednym z najsłabszych z nich, a to pociągnęło za sobą cały wynik finansowy spółki

Spowolnienie gospodarcze Chin, czyli największego na świecie odbiorcy miedzi z udziałem sięgającym niemal 50%. Państwo Środka już od kilku miesięcy importuje co raz mniej tego metalu. Analitycy prognozują, że taki stan rzeczy utrzyma się do 2017 roku. Goldman Sachs spodziewa się, że w ciągu roku cena miedzi może spaść nawet do 4 000 USD/tonę (obecnie 4 767,75 USD/tonę)

Podatek od wydobycia niektórych kopalin, czyli podatek, który w praktyce płaci tylko KGHM. Stąd nazwa „kagiemne”. Danina, która dobija i wygania spółkę z Polski, poprzez nieopłacalność inwestycji w kraju. PiS, który jeszcze nie tak dawno potępiał ideę kagiemnego i miał coś z nim zrobić – po objęciu władzy z podatkiem nie robi nic. I prawdopodobnie jeszcze przez dłuższy czas nie zrobi. Ciężko jest zrezygnować z kilkuset milionów złotych wpływających regularnie do budżetu

– Przynależność do indeksu WIG20, który jest w silnym trendzie spadkowym

Podsumowując: KGHM to taka kura znosząca złote jajka, która w ostatnim czasie została mocno „zaniedbana” przez swojego właściciela. Sprowadziło to jej cenę do bardzo niskich poziomów, mimo że wciąż drzemie w niej ogromny potencjał. Wystarczy rewizja podatku od niektórych kopalin i wzrost ceny miedzi, a wróci ona do swojej dawnej chwały. O pierwszej opcji możemy na chwilę obecną zapomnieć.  Drugą natomiast warunkuje duże zapotrzebowanie Chin. Te natomiast wykazują spowolnienie gospodarcze i raczej w najbliższym czasie nic się w tym temacie nie zmieni. I w zasadzie ten jeden argument w zupełności wystarczy, aby dobrze się zastanowić nad zakupem akcji w najbliższym czasie. Warto jednak mieć tę spółkę na oku w roku 2017. Osobiście będziemy z zaciekawieniem przyglądać się dalszym poczynaniom KGHM-u na polskiej giełdzie, upatrując w nim bardzo intratnej inwestycji w przyszłości 🙂

ANALIZA TECHNICZNA

Pierwsze spojrzenie na wykres KGHM daje nam jasny przekaz: trend wzrostowy. Od ceny debiutu wynoszącej 23,50 zł do aktualnego poziomu 71,31 zł, kurs wzrósł o około 200%. Oczywiście w międzyczasie było wiele korekt oraz ruchów bocznych. Najmniej za akcję można było zapłacić 9,50 zł w październiku 1998 roku, a historyczne maksimum kurs osiągnął w kwietniu 2011 roku, kiedy to jedna akcja była warta 200,30 zł. Było więc wiele okazji, by mocno pomnożyć swój kapitał. Sprawdźmy więc, jak wygląda sytuacja obecnie.

Analiza kghmNa wykresie w ujęciu miesięcznym kurs wciąż w długim terminie znajduje się w trendzie wzrostowym. Ostatni mocny spadek akcje zaliczyły w 2009 roku zniżkując do 20,08 zł. Dołek ten zapoczątkował mocny rajd do historycznych maksimów wynoszących 200,30 zł za akcję.  Od tego momentu cena porusza się już w trendzie spadkowym. Kurs osiąga coraz niższe dołki (LL) oraz szczyty niższego rzędu (LH). W styczniu 2013 roku kupujący próbowali pokonać ostatni szczyt, jednak bezskutecznie. Poziomy zniesienia Fibonacciego (zarówno 50%, jak i 61,8%), które często hamują ruch spadkowy, czy fale korekty, zostały pokonane. Jest to więc sygnał, który przemawia na niekorzyść popytu. Ostatni spadek kursu do poziomów ~51,00 zł pojawił się przy zwiększonym wolumenie. Bardzo często takie zachowanie może skutkować wyczerpaniem wyprzedaży i testem rynku. Obecnie kurs więc znajduje się w krótkim ruchu bocznym. Kierunek wybicia z tego ruchu powinien określić dalszy trend ceny. Bardzo często lokalne dołki i szczyty potwierdzone są przez poziomy wyprzedania (20) oraz wykupienia (80) na wskaźniku STS. Włączając więc analizę owego wskaźnika do naszej prognozy, można się spodziewać jeszcze lekkiego wzrostu kursu (aż do osiągnięcia poziomów STS~80 pkt.) przed ewentualnym powrotem do spadków.

Analiza kghmSkoro analiza w ujęciu miesięcznym w dużej mierze przemawia na korzyść niedźwiedzi, sprawdźmy potencjalne poziomy wsparć i oporów na wykresie tygodniowym, gdzie cena powinna wykazać się reakcją. Jeśli rzeczywiście dojdzie do negatywnego scenariusza i kurs akcji będzie nadal spadać, warto przyjrzeć się dwóm strefom. Pierwsza z nich to okolice ~80,00 zł. Tutaj w wąskim zakresie cenowym grupują się dwa zniesienia Fibonacciego mierzone od punktu A do B oraz C do B. Już dwukrotnie cena napotkała opór w tych rejonach. W trakcie jednego z ostatnich tygodni, cena ukształtowała świecę spadkową w postaci młota spadkowego (świeca testująca popyt). Jej budowa w połączeniu z bardzo niskim wolumenem może sugerować słabość inwestorów, którzy starali się wywindować kurs na wyższe poziomy, ale zostali zdecydowanie zatrzymani przez sprzedających. W krótkim terminie jest to sygnał potwierdzający tendencję spadkową. Jeżeli więc cena w ujęciu dziennym napotykać będzie trudności ze wzrostem, pojawią się sygnały techniczne prospadkowe, to kurs z dużym prawdopodobieństwem kontynuować będzie spadki.

Najbliższa strefa wsparcia, która ma szansę zaistnieć to przedział 65,00~70,00 zł. W tym miejscu grupują się zniesienia Fibonacciego 50% oraz 61,80%. Jest to też poziom, przy którym w przeszłości inwestorzy wykazywali się większą aktywnością. Jeżeli więc wcześniej w tych rejonach odbywało się silne skupowanie akcji, ponowne zejście ceny do tych stref powinno skutkować silną obroną kursu. Jest to więc kolejny przedział, który należy obserwować w ujęciu dziennym, aby rozważać otwarcie długich pozycji. Na wykresie możemy wykreślić jeszcze jedną silną strefę oporu. Znajduje się ona pomiędzy 101,00~106,00 zł. Są to oczywiście miejsca zniesień Fibonacciego, ale również pojawia się tu strefa wcześniejszego wsparcia (S/R), która obecnie będzie odgrywać rolę oporu. Już pierwszy test tego oporu (punkt C) okazał się być skuteczny, hamując cenę przed dalszym wzrostem.

Kurs akcji KGHM w dużej mierze zależny jest też od zachowania indeksu WIG20, w skład którego wchodzi. Obecnie spółka znajduje się na piątym miejscu pod kątem udziału w portfelu WIG20 (z wynikiem 6,054%). Jeżeli decydujemy się więc na zakup lub sprzedaż akcji (istnieje możliwość handlowania kontraktami na akcje KGHM, zarabiając zarówno na wzrostach, jak i spadkach), warto szukać potwierdzeń w ruchach na samym indeksie.

Aktualna sytuacja na wykresie akcji KGHM przemawia za większą szansą spadków. Przemawiają za tym potwierdzenia słabości kupujących, kształtowanie się ruchów oraz wygląd świec. Obecnie, w kwestii analizy technicznej, czkalibyśmy na dotarcie do strefy wparcia bądź oporu, aby określić szanse na dalsze kształtowanie się kierunku trendu.

PROGNOZA: NEUTRALNA

 

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
investjourneyDominikSokar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sokar
Gość
Sokar

Witam. Mógłbyś zrobić analizę Wieltona? Wydaje się że to może być ciekawa spółka do inwestycji długo terminowej. Jak będziesz miał czas to może jeszcze Ursus? Pozdrawiam.

Dominik
Gość
Dominik

To było rok temu, kurs spadłtylko o jakieś 4 punkty od czasu tej analizy i przez rok utrzymuje się prawie na dwukrotnie wyższej pozycji. Czy dałoby się zrobić analizę tej analizy i powiedzieć co poszło w niej nie tak? 😀 Co sie stało, co sprawiło że kurs nie tylko nie poszedł w dół ale wybił dwukrotnie w górę?