Tydzień 100 – Dodatkowa pensja

Sto tygodni inwestycyjnej podróży za nami! Z tej okazji polska giełda i nasze aktywa zgotowały nam nie lada niespodziankę. Otóż można powiedzieć, że dostaliśmy dodatkową pensję w kwocie 1 012,38 zł, a nasz zysk netto przekroczył 30%! I to wszystko na Waszych oczach, bez żadnej ściemy. Udało się więc pokazać na własnym przykładzie kolejny aspekt inwestowania, o którym pisaliśmy w artykule „Oszczędzanie – warto czy nie warto? Oto jest pytanie!„: Wyobraź sobie uśmiech na Twojej twarzy, wywołany myślą, że nic nie robiąc, zarobiłeś w ciągu miesiąca „dodatkową pensję”. Taki uśmiech oczywiście towarzyszył nam również podczas całego minionego tygodnia, bo kwotą ponad 1000 zł w 5 dni myślimy, że już pogardzić nie można 🙂 A pamiętajcie, że to dopiero początek, bo kapitał jakim dysponujemy jest wciąż stosunkowo niski. Celujemy w dużo wyższe liczby. Rozbijając wynik ostatnich dni na czynniki pierwsze to motorem napędowym po raz kolejny był CD Projekt, w który wierzymy od samego początku i, na którym opieramy nasz portfel (udział 62%). „Redzi” spuchli w minionym tygodniu aż o 13,43% (58,77 zł -> 66,66 zł). Kapitalizacja spółki wynosi już 6,41 mld zł. Czekamy na 20 mld zł 🙂 Na Asseco i Stalexport nie było większych zmian. Pierwsi stracili 0,18% (57,00 zł -> 56,90 zł), a drudzy 1,45% (4,13 zł -> 4,07 zł). Opcja OW20O171700 powoli wygasa i wraz ze wzrostami na polskiej giełdzie niknie w oczach. Na dzień dzisiejszy wyceniana jest ona na zaledwie 10 zł, a jej wartość nieuchronnie zmierza ku zeru 🙂 Obecna wartość portfela to 14 144,19 zł. Po 100 tygodniach jesteśmy 30,96% na plusie. Nasz benchmark WIG ostatnio również kontynuuje swój rajd z wynikiem 8,53%.

WIG20 nie do zatrzymania

To, co obecnie obserwujemy na wykresie indeksu blue-chipów może wielu inwestorów wprowadzać w niemałe zakłopotanie. Otóż po tak długotrwałej wyprzedaży zaakceptowanie wzrostów przychodzi z lekką trudnością. Na początku każdy ruch wzrostowy traktowany jest jako korekta. Pokonanie m.in. poprzednich szczytów daje pierwsze oznaki zmiany sentymentów. Wtedy pojawia się etap, gdzie szukamy kolejnych potwierdzeń dla naszej nowej tezy o trendzie wzrostowym. Następuje zmiana nastawienia na bardziej bycze. Schemat się odwraca i pojawienie się spadków jest dla nas okazją do zakupów 🙂 I tak cykle się powtarzają. Emocje, a więc psychologia są nieodłącznym elementem inwestowania na giełdzie. Atmosfera jest podkręcana przez nagłówki na portalach internetowych, które naprzemiennie informują o nowej hossie lub zbliżającym się krachu. Inwestor powinien umieć wyselekcjonować wartościowe informacje, przeprowadzić własną analizę i na podstawie tego podjąć decyzję. Aktualnie indeks WIG20 nie zamierza zwalniać, więc my chcemy w tym ruchu uczestniczyć 🙂

Analiza WIG20Kurs powinien zmierzać do kolejnego poziomu oporu na wysokości ~2250 punktów. Znajduje się tu zgrupowanie trzech silnych sygnałów. Pierwszy z nich to poziom 61,8% zniesienia Fibonacciego, który w teorii, wraz z poziomem 50%, bardzo często jest punktem zwrotnym dla impulsów korekcyjnych. Następy rejon wynika ze zmienności wsparć i oporów. Na wykresie został oznaczony jako O1. W przeszłości kurs silnie wyhamowywał w tej strefie, więc obecnie będziemy spodziewać się podobnego scenariusza. Ostatni sygnał to ograniczenie wynikające z wykreślenia długoterminowej linii trendu spadkowego LDT. Jej początek to szczyt z 2007 roku. Pokonanie tej linii powinno otworzyć drogę nowej HOSSIE na rynku akcji! A z rynkiem nie warto walczyć. Należy chronić swój kapitał przed stratami, ale wykorzystywać okazje do wzrostów. My tego się trzymamy i bacznie obserwujemy rozwój wydarzeń.

CD Projekt diabelsko mocny!

Analiza CD ProjektNasz portfelowy „gigant”, przy cenie 66,66 zł, wyceniany jest przez rynek już na 6,41 mld złotych! Daje mu to wiodące miejsce w gronie spółek technologicznych. Jeszcze w listopadzie spółka warta była ok. 4 mld zł, więc w trzy miesiące urosła o ponad 60%. Jest to naprawdę świetny wynik, który wynika z ogromnego potencjału i bardzo dobrych perspektyw zarówno dla samej spółki, jak i całej branży. Już niebawem poznamy wyniki za IV kwartał, które mogą mocno zaskoczyć analityków. Obecnie kurs akcji CD Projekt nieprzerwanie wędruje na północ, zwalniając cyklicznie, aby nabrać „oddechu”. Choć tak długi ruch wzrostowy budzi lekki niepokój i stwarza prawdopodobieństwo wystąpienia korekty, my cały czas trzymamy nasz pakiet. Wyznaczamy natomiast poziomy wsparć, na których ewentualne spadki powinny zostać zatrzymane. Pierwszą strefą popytu są okolice poniżej 60 zł za akcję (W2). Wynika ona ze zniesienia Fibonacciego oraz wcześniejszej konsolidacji ceny w tych rejonach. Gdyby doszło do przełamania tej strefy to następne bardzo silne wsparcie mamy nad poziomem 50 zł za akcję. Warto zwrócić uwagę na sesję z ponadprzeciętnym wolumenem (zielony słupek). Tego dnia kurs tylko lekko zwyżkował, ale właśnie od tego momentu rozpoczął się obecny impuls wzrostowy. Zjawisko to pokazuje, że bardzo poważni inwestorzy zwiększyli swoje zaangażowanie. Na pewno są oni zainteresowani odsprzedażą po wyższych cenach, co powinno skutkować tym, że ujawnią się podczas obrony kursu przy ewentualnych spadkach do okolic 50 zł. Na chwilę obecną nie zmienia się nasze zaangażowanie w akcje CD Projekt, natomiast śledzimy codziennie kurs w celu wyeliminowania ewentualnego ryzyka.

Asseco Poland z powracającym problemem

Analiza Asseco PolandJuż po raz kolejny kurs zmaga się ze strefą oporu na wysokości ~58,00 zł. W tym miejscu występuje bardzo silna aktywność podaży, która na chwile obecną wspaniale radzi sobie z hamowaniem wzrostów. Piątkowe notowania uformowały mocno podażową świecę na zwiększonym wolumenie. Choć według teorii następny dzień notowań powinien wskazać autentyczność ruchu z ostatniej sesji tygodnia, to widać, że walka jest zacięta. To co zasługuje na plus i przewagę kupujących to fakt występowania długich dolnych cieni na wcześniejszych sesjach (zielone strzałki). Pokazuje to, że aktywność ze strony popytu jest spora, a inwestorzy nie są zainteresowani kolejną wyprzedażą. Tak więc w najbliższym czasie stawiamy na pokonanie obecnego oporu. Jednocześnie „pilnujemy” kursu i czekamy na rozstrzygnięcie. Za wsparcie uznajemy strefę w okolicach ~54,00 zł.

Książkowe zachowanie Stalexport

Analiza StalexportNasza „bezpieczna” inwestycja wydaje się spełniać swoje założenia 😉 Kurs w sposób książkowy buduje coraz wyższe szczyty i coraz niższe dołki, budując tym samym zdrowy i silny trend wzrostowy. Na wykresie zaprezentowane zostały trzy przedziały czasowe. Każdy z nich obrazuje moment wybicia oraz etap konsolidacji kursu. Moment przełamania lokalnych szczytów następował na zwiększonym wolumenie, natomiast ruch korekcyjny przy malejącym. Inwestorzy są więc chyba zainteresowani nowymi szczytami. Aktualnie sytuacja wydaję się powtarzać. Po wybiciu kurs lekko zniżkuje przy niewielkiej aktywności inwestorów (4). Pierwsza strefa wsparcia znajduje się na wysokości 3,90 zł, a kolejna 3,70 zł za akcję.

 

16
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Tydzień 160 - Super DuetTydzień 151 - Analiza techniczna dla CzytelnikówinvestjourneySokarewa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
arek
Gość
arek

Dobrze zrozumiałem? Zamierzacie kupić jakąś opcję na wig20? 😀

Sokar
Gość
Sokar

Witam. Przejrzałem cały wasz blog i będę wam kibicował gdyż mamy trochę wspólnego. Zacząłem inwestować 09.2015 czyli pół roku po Was. Mój kapitał to narazie trochę ponad 9.5k zł ale wartość portfela 12 770zł. Niestety muszę poczekać z powiększeniem kapitału do października gdyż władowałem się w lokatę na 1% 😄 ale po tym wyrównuję do was i będziemy razem inwestować gdyż mamy podobne cele. Widziałem że pierwszy raz mieliście cdp po 18.xx 😄 ja miałem kghm po 56.xx 😜 mój portfel w tej chwili zawiera akcje cdp, wielton i CCC – w moim mniemaniu jeden z nielicznych beneficjentów programu 500+.… Czytaj więcej »

Obserwator
Gość
Obserwator

Potwierdzam Wielton to może być strzał w dziesiątkę. Sam mam mały pakiecik a zastanawiam się czy nie zwiększyć zaangażowania. Spółka obecnie buduje bardzo ładny spodek co przy rewelacyjnych wynikach finansowych może zainicjować bardzo konkretny rajd w niedługim czasie. Niestety w piątek już zaczęto trąbić o hossie w TVP więc prawdopodobne, że mamy lokalny szczyt i trzeba się szykować na jakąś korektę ostatnich wzrostów. Ale to będzie dobra okazja do podebrania takich perełek jak Wielton właśnie.

Sokar
Gość
Sokar

Przy wieltonie warto jeszcze wspomnieć o 20% wzroście sprzedaży ciężarówek w Polsce w 2016 roku

Obserwator
Gość
Obserwator

Świetnie byłoby gdyby się taka analiza pojawiła. Dzisiaj był niekorzystny news o spadku udziału przyczep Wieltonu wśród nowo zarejestrowanych przyczep i naczep w pewnym segmencie tego rynku. Natomiast sama ilość rejestracji wszystkich nowych przyczep wzrosła w kraju r/r o 15% czyli trend jest wzrostowy. Niemniej po początkowej -3% korekcie kurs odbił i został podciągnięty więc raczej na korzyść, że z negatywnym newsem kurs nadal trzyma się mocno i nie ma silnych wyprzedaży.

Mat
Gość
Mat

Czy jeżeli w przypadku CDP coś zaczeło by się niepokojącego dziać, to napiszecie osobny wpis, zamiast czekać do poniedziałku? 🙂

ewa
Gość
ewa

witam
Jaka jest sytuacja techniczna na wykresie cd projekt ? co dalej ?
pozdrawiam

Sokar
Gość
Sokar

Cd projekt już nigdy nie spadnie.. Tu tylko będzie rosnąć i rosnąć.. My umrzemy a to dalej będzie rosnąć. Można brać pkc i dzieciom w testamencie zostawić. Pozdrawiam

trackback

[…] zł, który ustanowiony został prawie równo rok temu przy niemal dwukrotnie niższym kapitale (Tydzień 100 – Dodatkowa pensja). W dzisiejszym podsumowaniu zaglądamy do 11 bit studios i CD Projekt. Pojawi się również […]

trackback

[…] z nich czekał na ten moment blisko 14 miesięcy! Chodzi tutaj o rekord tygodniowego zysku, który od lutego 2017 r. wynosił 1.012.38 zł. Mimo, że ustanowiony przy prawie dwukrotnie niższym kapitale niż obecnie, to przez ponad rok […]