Tydzień 159 – Nowości na blogu!

Dwa tygodnie temu nasz blog obchodził 3. urodziny. We wpisie podsumowującym okres naszej dotychczasowej działalności opisaliśmy jak bardzo dynamiczny rozwój przeżywa InvestJourney, co spotkało się z bardzo miłym odzewem z Waszej strony. Z tego miejsca chcielibyśmy Wam bardzo podziękować za życzenia oraz bardzo pozytywne opinie na temat naszego bloga 🙂 To właśnie Wy w dużej mierze go kształtujecie, co doskonale będzie widoczne w dzisiejszym wpisie. Odpalamy bowiem dwie nowości na naszej stronie, które bez Waszego zaangażowania nie mogły by mieć miejsca. Więcej na ten temat w dalszej części podsumowania. Na dzień dzisiejszy wartość naszego portfela wynosi 25.265,70 zł. Nasz zysk netto to +55,96%. WIG bijemy o 45,55 p.p. co jest naszym nowym rekordem.

Forum InvestJourney

Kilka dni temu jeden z naszych Czytelników – Michal – zaproponował nam stworzenie forum. Wprawdzie nie planowaliśmy tego, ale byliśmy ciekawi Waszej opinii. Zapytaliśmy więc Was o to, czy chcecie by na blogu powstało forum? I co? Wasza reakcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Aż 83% z Was (wow!) odpowiedziało, że TAK. Nie pozostało nam więc nic innego, jak udostępnienie Wam takiej opcji. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że od dnia dzisiejszego na blogu InvestJourney mamy do dyspozycji nasze wspólne forum 🙂 Obecnie zawiera ono tylko kilka działów, bo nie chcieliśmy go sztucznie „pompować”. Chcemy zobaczyć jak się ono przyjmie, jaka będzie Wasza aktywność i zaangażowanie. W miarę wzrostu liczby użytkowników oraz tematów/postów będzie ono systematycznie rozbudowywane w zależności od Waszych potrzeb i preferencji. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że zbudowanie takiego naprawdę dobrego, tętniącego życiem forum nie jest sprawą łatwą. Zrobimy jednak co w naszej mocy, by powolutku, małymi kroczkami, dojść do tego poziomu. Sami jednak tego nie dokonamy. Musicie nam pomóc 🙂 Na dobry początek, jako gospodarze, czujemy się zobowiązani zacząć dyskusję. W związku z tym czekają na Was pierwsze wątki, w których możecie się wypowiadać na poruszone przez nas tematy. Oczywiście zachęcamy do tworzenia własnych 🙂 Na FORUM możecie wejść poprzez odpowiednią zakładkę w MENU (pierwsza z prawej). By móc się na nim udzielać trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem. Ci, którzy mają już konto na blogu, wystarczy, że się zalogują i od razu mogą korzystać z „nowej zabawki” 😀

Liga Invest Journey – startujemy!

Kolejną nowością jest Liga Invest Journey. Jest to konkurs inwestycyjny, który postanowiliśmy zorganizować z okazji 3. urodzin bloga. W rywalizacji mogło wziąć udział maksymalnie 64 uczestników. Przez tydzień czekaliśmy na Wasze zgłoszenia. W środę 28 marca zamknęliśmy zapisy. Prawdę mówiąc liczyliśmy, że do konkursu zgłosi się minimum 32 osoby. Mniejsze zainteresowanie dawało nam, zgodnie z regulaminem, prawo do anulowania całego przedsięwzięcia. I jak się później okazało – mogliśmy z niego skorzystać. Ale nie skorzystaliśmy. Uznaliśmy, że taka zabawa w kameralnym gronie też ma swoje plusy! Poza tym Ci, którzy wystąpią naprawdę wykazali się bardzo fajnym entuzjazmem, którego nie mogliśmy ot tak zgasić 🙂 Tak więc po zapoznaniu się z Waszymi formularzami wybraliśmy 16 śmiałków, którzy wezmą udział w zabawie. Co ważne – z racji mniejszej ilości Uczestników skróciliśmy okres trwania konkursu do 3 miesięcy. Nowy regulamin dostępny tutaj. Lista Uczestników oraz zestawienie grup wraz z parami 1 kolejki Pucharu InvestJourney znajdują w nowej, specjalnie stworzonej na potrzeby Konkursu zakładce (pierwsza z lewej pozycja w MENU). Jedna z osób ma zmienioną listę Instrumentów Finansowych z powodu zgłoszenia spółki niezgodnej z postanowieniami regulaminu. Została ona zastąpiona gotówką.

Wszystkim Uczestnikom życzymy udanych transakcji, emocjonujących pojedynków, jak najwyższych stóp zwrotu, ale przede wszystkim wyśmienitej zabawy! My ze swojej strony postaramy się, by konkurs przebiegał sprawnie, bez żadnych zakłóceń i w bardzo miłej, sportowej atmosferze. Oczywiście postaramy się w miarę możliwości na bieżąco (codziennie) aktualizować Wasze wyniki. Startujemy zaraz po Świętach (03.04.2018 r.)!

P.S. Biorąc pod uwagę, że nagradzamy 3-5 osób, a w konkursie startuje 16 – prawdopodobieństwo wygranej każdego z Was jest bardzo wysokie 🙂 Trzymamy kciuki!

Spadki na WIG20 mają się ku końcowi 

Analiza indeksówPrzyszedł czas, albo poziom cenowy, który powinien skłonić inwestorów do walki o utrzymanie trendu wzrostowego. Okolice ~2200,00 punktów to jeden z obszarów wsparcia, w którym w przeszłości pojawiła się spora grupa kupujących. Ale czy to wystarczy, aby wyhamować tak zdecydowaną wyprzedaż w ostatnim czasie? Dokładamy do tego zbliżający się poziom Fibonacciego oraz dolne ograniczenie kanału wzrostowego. WOW, tyle potwierdzeń, to odbije… na pewno. Często po takiej ilości sygnałów inwestor skłonny jest już podjąć decyzję inwestycyjną. Jednak to trochę za mało. Chodzi o to, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i rozważyć kilka scenariuszy. Zadać sobie samemu trudne pytania dotyczące obecnej sytuacji i spróbować je dobrze uargumentować. Dlaczego kurs może odbić to wspomnieliśmy wcześniej, a dlaczego odbicie może być fałszywe? Opcja 1. Od szczytu B mamy bardzo silną podaż na rynku. Cena nie schodzi „delikatnie” w dół, a robi to zdecydowanym ruchem. Pokazują to też trzy ostatnie tygodnie. Dlatego odbicie, które mogłoby stanowić koniec wyprzedaży powinno być zdecydowane. Przykładowo świeca wzrostowa o długim „body”. Opcja 2. Nastąpi kolejny impuls spadkowy, który w trakcie tygodnia zostanie zanegowany i spowoduje to ukształtowanie się świecy o długim dolnym cieniu. Cień, który swoim zasięgiem testuje Fibo 50% oraz dolną linię kanału wzrostowego. Za chociaż chwilowym odreagowaniem przemawia również niski obrót w trakcie ostatniego tygodnia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że obrót ten obejmuje tylko 4 sesje, bo w piątek giełda była nieczynna. Opcja 3. Kurs leci w dół. Nie musi się wcale zatrzymać, odreagować, zaliczyć korekty. Mamy spadki, więc póki nie pojawi się silny impuls, nie ma co łapać dołków.

Patrząc na indeksy za granicą, które bez wątpienia wpływają na wycenę polskiej giełdy, warto spojrzeć na wykres w ujęciu kwartalnym. Ostatnia świeca została właśnie zakończona z dniem 31 marca. Na S&P 500 obrazuje ona niezdecydowanie wśród inwestorów. Bardzo długi górny cień pokazuje również, że wyższe poziomy cenowe są już mało atrakcyjne. Na niemieckim DAX również sygnał ostrzegawczy. Już wcześniejsza świeca pokazała, że inwestorzy nie akceptują wyższych poziomów, a zakończony właśnie kwartał tylko to potwierdził. Jeżeli strefa 11700~11900 na DAX zostanie przełamana, powinno to doprowadzić do kontynuacji spadków.

Analiza techniczna dla Czytelników – Monnari Trade SA

Niewielką przewagą głosów, ale w końcu, po kilku tygodniach z rzędu na drugim miejscu, Monnari wygrało ostatnią ankietę. Drugim instrumentem, a może bardziej towarem, który chcieliście zobaczyć w podsumowaniu było srebro. Może zrobimy oddzielną analizę srebra?! Trochę ciekawie robi się na rynkach. Co myślicie?

analizy spółekMonnari wykres tygodniowy. Lewy skraj wykresu to kształtowanie się szczytu w mocnym trendzie wzrostowym. Można obecne spadki traktować, jako ruch korekcyjny i spodziewać się nowego impulsu wzrostowego. Widać, że obecnie, jak i w przeszłości, okolice ~8,00 zł za akcję stanowiły kluczowe poziomy cenowe. Poziom ten albo hamował wzrosty, albo powstrzymywał przed dalszą wyprzedażą. Podczas ostatniego zejście kursu na niższe poziomy, w miejscu oznaczonym literą „A”, pojawiła się spora aktywność inwestorów (wolumen). Od tego momentu, spadki nie były już tak mocne. Widać, że popyt się broni. Pojawiła się również próba „startu” nowego impulsu wzrostowego (1, 2), ale coś poszło nie tak. Kupujący nie mieli na tyle siły, aby kontynuować wzrosty. Sam układ cenowy, patrząc tylko na cenę na przestrzeni kilku lat, wygląda obiecująco. Może to być klasyczna korekta w trendzie wzrostowym. Spodziewalibyśmy się więc utrzymania wsparcia na wysokości ~8,00 zł. Jest to dobra strefa do podjęcia ryzyka i rozpoczęcia akumulowania akcji.

No to do roboty! Bierzcie się za świąteczne przygotowania! Wesołych Świąt! 😀

 

8
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
InvestJourneySławekMichalPucekwolny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wolny
Gość
wolny

Wesolych Swiat ekipie investjourney 🙂

Pucek
Użytkownik
Pucek

Przyłączam się do życzeń 😉 I jak to się mawia „bogatego zajączka” 🙂

Michał
Użytkownik
Michał

Kurcze, szybko działacie, nie ma co, ledwo co było głosowanie w sprawie forum, a tu już działające rozwiązanie. Dziękujemy. Przy okazji, ciekawi mnie, jaki macie pomysł na jego organizację. Z jednej strony można pozwolić na pełną swobodę w zakładaniu wątków, z drugiej można jakoś to zorganizować i trzymać jakoś w ryzach. Przykładowo, na bankierze jest grupa dla każdej spółki i w ramach grupy można tworzyć nowe wątki, to jest fajne, bo pozwala trzymać rękę na pulsie w ramach spółek, które posiada się w portfelu. Jest też model parkietu, gdzie niepisana regułą jest trzymanie jednego wątku per spółka i ciągnięcie w… Czytaj więcej »

Sławek
Gość
Sławek

Cześć Panowie, Jeśli chodzi o forum to naprawdę dobry pomysł. Polecam zajrzeć np do Gazety Giełdowej , którą prowadzi człowiek na dobrym poziomie. Ma fajnie poukładane spółki, którymi się interesuje. Jeśli szukasz informacji merytorycznych o danej spółce po prostu wyszukujesz ją i otrzymujesz komplet informacji. To tak a propos drogi , którą szukacie odnośnie układu forum. Możecie zacząć od tych spółek , które omawiacie pod kątem analizy technicznej na prośbę czytelników. Takie wasze omówienie może otwierać od razu cykl dyskusji o spółce. Nie wiem czy to dobry pomysł, ale ja z tego korzystam. Z drugiej strony trochę szkoda właśnie waszych… Czytaj więcej »