Tydzień 162 – Podatek dochodowy

Zbliża się koniec kwietnia, tak więc czas na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym. Przez ostatnie dwa lata z tytułu naszych inwestycji giełdowych wykazywaliśmy stratę, więc obowiązek zapłaty podatku nas omijał. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. W 2017 roku odnotowaliśmy zyski, w związku z czym nadeszła pora na zapłatę podatku dochodowego! YEEEEEEY! <Wszyscy piszczą z radości!> 😀 W dniu wczorajszym został on już przez nas uiszczony i zgodnie ze strategią portfela, która mówi o pokazywaniu i uwzględnianiu w wyniku wszystkich kosztów – pomniejszył posiadaną przez nas gotówkę, a tym samym zysk netto. Na dzień dzisiejszy wartość naszych aktywów wynosi 27.187,09 zł. Jesteśmy +54,91% na plusie. W minionym tygodniu stan naszych wolnych środków uszczupliła również transakcja zakupu 11 bit studios. Było to już trzecie zwiększenie naszego zaangażowania w akcje tej spółki. W dzisiejszym wpisie omawiamy kolejne, poza tymi wymienionymi w czwartek, argumenty na poparcie naszej decyzji.

PIT-38 – podatek dochodowy

Niestety po 2 latach spokoju dopadła nas ręka fiskusa 😀 W roku 2015 wykazaliśmy 107,56 zł straty. W roku 2016 wyniosła ona 288,34 zł. Rok 2017 był już jednak, głównie za sprawą sprzedaży akcji CD Projekt, dużo lepszy. Nasz dochód wyniósł 3.628,38 zł. Po odliczeniu 50% strat z lat ubiegłych uzyskaliśmy podstawę opodatkowania w kwocie 3.430,00 zł. W związku z tym podatek dochodowy (19%) podlegający wpłacie do urzędu skarbowego wyniósł 652,00 zł. I taką też kwotę odprowadziliśmy wczoraj na konto fiskusa. Oczywiście istotnie wpłynęło to na wynik portfela, który stracił 3,85%. Swój udział miały w tym również posiadane przez nas spółki, które zaliczyły gorszy tydzień. Przed nami jednak gorący okres z premierą Frostpunka na czele! Urząd Skarbowy na pewno trzyma, zarówno za 11B, jak i za nas kciuki, gdyż nasz sukces to również sukces budżetu Państwa! 😀 Z takim dopingiem powinniśmy więc mieć hit!

Czekamy na premierę Frostpunka!

Zostały już zaledwie 3 dni do premiery najnowszej gry 11 bit studios. We wtorek 24.04.2018 r. o g. 15:00 Frostpunk trafi w ręce graczy! Dzień wcześniej natomiast światło dzienne ujrzą pierwsze recenzje na temat gry. Jakie one będą i jaki będzie ich wpływ na późniejszą sprzedaż? Bo ta na dzień 20.04.2018 r. zapowiada się rewelacyjnie! Frostpunk pnie się w górę w rankingach bestsellerów na wszystkich platformach i e-sklepach, ktore ruszyły z przedsprzedażą gry. 7 miejsce na Amazon (US), 3 miejsce na Amazon (UK), 4 miejsce na GOG.com, czy 3 miejsce na HumbleBundle robią wrażenie. Dodatkowo Frostpunk zbiera fenomenalne opinie od streamerów. „Just recorded the next episode of @frostpunkgame. I am soaking wet, never seen sweat like this. THIS GAME!; Come see this amazing new game!; Then gonna try @frostpunkgame again, its freaking awesome […]; Damn @frostpunkgame is so damn good, such a great combo of city builder and survival game. Can’t wait to play more!; I’m SOOO excited that I will be playing the demo of @frostpunkgame tonight! Definitely one of the games I am most looking forward to coming soon.; 12 hours of @frostpunkgame in one sitting – can’t recall the last time I’ve done that with a game. An absolute must-buy.” To tylko kilka przykładowych wpisów pochodzących z Twittera od osób, które miały okazje zagrać w jeden z udostępnionych im scenariuszy gry (pełna wersja będzie zawierać ich więcej).

Ciekawie wygląda również wypowiedź przedstawicieli spółki na temat pierwszych danych sprzedażowych: „Premiera „Frostpunka” jest we wtorek 24 kwietnia o godz. 15.00 a kilka dni później zaczyna się tzw. majówka gdy spora część Polaków weźmie sobie wolne od pracy, inwestowania itp. Dlatego poważnie nosimy się z zamiarem, żeby jeszcze przed majówką podzielić się z rynkiem pierwszymi informacjami na temat sprzedaży gry. Mamy nadzieje, że będziemy mieli do przekazania optymistyczne informacje ale o tym oczywiście zdecydują gracze swoimi portfelami :) .” Wydaje nam się, że skoro spółka już teraz wyskakuje z takim zamiarem, to już na ten moment musi mieć dobre wieści, a sprzedaż preorderów idzie lepiej, niż zakładano. Podsumowując jesteśmy dobrej myśli i z niecierpliwością czekamy na nadchodzące dni!

Opór okazał się skuteczny

ANALIZY INDEKSÓWW zeszłym tygodniu przedstawiliśmy analizę, w której zakładaliśmy problemy popytu w okolicach ~2350,00 pkt. Znaczenie tego poziomu zostało potwierdzone podczas czwartkowej i piątkowej sesji. Mocny atak kupujących został wyhamowany przez obawy pozostałej części inwestorów. Wzrosty, z którymi mamy obecnie do czynienia są aktualnie ruchem korekcyjnym w trendzie spadkowym (średnioterminowy). Stąd też część graczy będzie realizować zyski uzyskane w trakcie tego krótkiego impulsu. Okolice 2350,00~2370,00 punktów to zgrupowanie kilku sygnałów. Techniczne poziomy Fibonacciego oraz psychologiczne aspekty ruchów. Jeżeli pesymizm się utrzyma, cena powinna pokonać minima z ostatniego tygodnia (1). To otworzy drogę do pierwszego poziomu wsparcia (A). Po zachowaniu ceny można jednak wywnioskować, że przed kontynuacją spadków inwestorzy będą chcieli przetestować okolice ~2370,00 punktów. Będzie to takie potwierdzenie słabości popytu oraz czas na zajęcie krótkich pozycji. Najbliższe dni to raczej czas na obserwację.

11 bit studios na kilka dni przed premierą

analizy spółek Zrobiło się gorąco na papierach 11B 🙂 Ale czy rzeczywiście warto panikować? Najciekawsza sesja pojawiła się podczas czwartkowych notowań. Kurs nurkował momentami o ponad 7%! Czy to dużo w relacji do aktualnego impulsu wzrostowego? Oczywiście, że nie. Druga sprawa. Wielu inwestorów liczy na to (podejście życzeniowe :)), że cena akcji zakupionej przez niego spółki, kiedy już zacznie rosnąć to zatrzyma się w momencie, kiedy jego kapitał pozwoli mu spełnić własne marzenia 🙂 To taka pułapka psychologiczna. Zakładamy w głowie, że cena będzie stale rosnąć. A jakakolwiek korekta, cofnięcie się kursu wywołuje panikę. Panika ta w wielu przypadkach doprowadza do pozbycia się akcji, a w tym momencie papiery są zbierane przez pozostałych graczy. NIGDY kurs nie będzie rosnąć w nieskończoność. Nawet jeżeli zaliczy kilkuset procentowy wzrost, to okresy korekt są nieodłącznym elementem budowania się zdrowego ruchu. Tak więc jeżeli wiemy, że posiadamy akcje dobrej spółki, otoczenie wokół niej jest „zdrowe”, a sytuacja ma miejsce (jak obecnie) na kilka dni przed ważnym wydarzeniem, to takie wahania są czymś normalnym. My zdecydowaliśmy się podczas tej korekty na dokupienie akcji. Uważamy bowiem, że była to okazja cenowa. Kurs powinien utrzymać się powyżej poziomu W2, a zagrożenie pojawi się w momencie pokonania strefy W. Czekamy na 24 kwietnia 🙂 Będzie się działo.

W poszukiwaniu okazji – WIG Nieruchomości

nieruchomościW luźnym poszukiwaniu kolejnych spółek do portfela zrobiliśmy selekcję segmentową. Natrafiliśmy na indeks nieruchomości. Zaciekawił on nas również ze względu na prowadzoną dyskusję na naszym forum z użytkownikiem ironmacko dotyczącą przyszłości tego rynku. I widząc lekkie problemy w branży budowlanej, która ma kluczowy wpływ na kondycję firm deweloperskich, zastanawiamy się kiedy może nastąpić korekta cen mieszkań. I teraz, patrząc na WIG Nieruchomości ciężko powiedzieć, czy taka sytuacja będzie miała miejsce. Indeks znajduje się w silnym i zdrowym trendzie wzrostowym. Od połowy do końca roku 2017 można zaobserwować czas korekty, który dziś określilibyśmy jako fazę akumulacji. Aktualnie znów mamy etap chwilowej korekty, z widocznymi oznakami na korzyść byków. Świeca nr 1, mimo tego iż była spadkowa, miała znamiona popytowe. Minimum z tej świecy zostało już kilkukrotnie przetestowane i cena wykazuje chęci do kontynuacji wzrostów. Ostatni tydzień, na sporym wolumenie, pokusił się o atak na okolice oporu. Jego pokonanie powinno otworzyć drogę ku nowym szczytom. Warto więc prześledzić spółki wchodzące w skład tego indeksu w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.

Analiza techniczna dla Czytelników – PlayWay

analizy spółekJuż kilkukrotnie prosiliście w komentarzach o analizę tej spółki. Stała się ona również przedmiotem naszej dyskusji na forum. A dzisiaj, w wyniku zwycięstwa w ostatniej ankiecie (34,51% głosów), PlayWay idzie pod naszą lupę techniczną 🙂

Tak naprawdę wykres nie wymaga długiej analizy. Od samego początku notowań spółki na giełdzie, kurs porusza się w trendzie wzrostowym. Większość roku 2017 cena poruszała się w trendzie bocznym, ale z nachyleniem dodatnim. Potem nastąpiło wybicie. Póki nie pojawi się mocny sygnał dystrybucji, w wyznaczonych poziomach wsparć można dokonywać zakupów. Pierwszą taką strefą jest okolica ~90,00 zł za akcję. Nic więcej 🙂 Jeżeli produkt firmy jest ok, fundamenty dobre, to ryzyko kupowania akcji w takim trendzie jest niewielkie.

 

12
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Tydzień 168 - Idziemy na zakupy?Tydzień 167 - Wniosków czasInvestJourneyJarekKrzysztof Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michał
Użytkownik
Michał

„Urząd Skarbowy na pewno trzyma, zarówno za 11B, jak i za nas kciuki, gdyż nasz sukces to również sukces budżetu Państwa!” postawa godna pochwały, tym bardziej, że „Premier: Zaproponujemy opodatkowanie najlepiej zarabiających, by składali się na najbardziej potrzebujących”.

Czyli musicie się starać jeszcze mocniej, niż do tej pory, żeby mogli zabrać część Waszego zysku i dać tym którym nie chce się aż tak bardzo starać ;).

A tak już na serio, gratuluję świetnego wyniku. Jeszcze parę takich lat i będziecie mogli założyć swoje własne TFI 😉

Robert
Użytkownik
Robert

Panowie już mają kilkukrotnie wyższą stopę zwrotu niż wiele TFI. Korzystam w ramach dywersyfikacji kapitału z funduszy ING jak komuś bardzo się nudzi to proszę popatrzcie jakie osiągnęli stopy zwrotu w funduszach akcyjnych. Brak słów 🙂

Jarek
Gość
Jarek

Witam
Nie za wcześnie na kolejne zakupy 11bit…?
Ostatnio kurs tylko na chwilę dotknął SMA15. Ktoś powie, że skoro tylko na chwilę, to świadczy o sile papieru. Historia premier np. serii WIEDŹMINA pokazuje jednak, że zasadnicza przecena była zaraz po premierze gry. Chętnie dokupiłbym 11bit, więc liczę na porządny test owej SMA15, bo poziomy SMA45 już chyba nieosiągalne są. Chociaż, kto wie…. 😉

jarek1111
Użytkownik
jarek1111

jarek witaj w klubie tych co widza ewentualne spadki 🙂 no coz tak jak pisalem wczesniej licze na ewentualne dobranie w okolicy 230zl ale nie wiem (na obecna chwile) czy ta opcja wypali 🙂 biorac pod uwage to jakie notowania ma gra na roznych serwisach (przed premiera) moze byc z tym ciezko niestety .pozdr

Jarek
Gość
Jarek

Z końcowym wnioskiem zgadzam się w zupełności 🙂 Swoją drogą ciekawe jak rynek zareaguje na branżowe recenzje, które od jutra powinny się już pojawiać. Jeśli do pierwszego pozytywnego odbioru Frostpunka dojdą jeszcze pozytywne oceny z branży to mega sukces 11bit mają w kieszeni. Czego oczywiście im i wszystkim akcjonariuszom życzę 😀

Krzysztof
Gość
Krzysztof

gra jest mocna, jutro recenzja …jak bedzie zla to nie liczcie na korekte tylko spadek!!! Kazdy chcialby kupic po najlepszej cenie,alelepiej miec cos nic NiC 🙂

Jarek
Gość
Jarek

Gratuluję Panowie koncepcji na powiększenie pozycji 11bit!!! Mi młodemu jeszcze adeptowi sztuki giełdowej ręka zadrżała, więc teraz czekam na korektę, aby dorzucić kolejne akcje do pakietu, który mam 😉
Pozdrawiam

trackback

[…] Końcówka kwietnia i cały maj obfitował w wiele istotnych dla portfela wydarzeń. Najpierw odprowadziliśmy podatek dochodowy za 2017 r. Później premierę miał Frostpunk, a my całkowicie pozbyliśmy się z naszych […]

trackback

[…] to dla nas zupełnie obca spółka. Owszem coś tam o niej słyszeliśmy, zrobiliśmy nawet jej analizę techniczną, ale fundamentalnie nie wiedzieliśmy o niej zbyt dużo. Na forum dowiedzieliśmy się natomiast na […]