Liga Invest Journey – relacja S01W04

Czas na kolejną relację z Ligi Invest Journey! Jesteśmy w trakcie trwania czwartego tygodnia zmagań. O ile początek rozgrywek był dla większości Uczestników festiwalem świetnych wyników, to tym razem mieli oni spory problem z wypracowaniem jakichkolwiek zysków 🙂 Udało się to zaledwie 2 osobom, a najlepszy rezultat nie przekroczył +0,50%. Giełda broni więc jeszcze nie składa 😀 Widać to także w konfrontacji z WIG-iem, którego bije już tylko 9 osób. Dwa tygodnie temu lepszych od indeksu szerokiego rynku było aż 13 z Was.

TOP3 bez zmian

Liga InvestJourney ma nowego lidera! Został nim Tompson! Jego portfel złożony z aż 3 spółek z branży gamedev przynosi fantastyczne rezultaty. Producentów gier wspomagają jeszcze CAPITAL i DINOPL. Taki skład pozwolił Tompsonowi systematycznie piąć się w górę. Najpierw 3 miejsce, później 2, a teraz pierwsze 🙂 Był on więc w TOP3 od pierwszego ligowego tygodnia. Co ciekawe w takiej samej sytuacji są jeszcze osav7 i Dominik. Cała trójka, tocząc zażartą walkę o „koszulkę lidera”, wymienia się tylko między sobą pozycjami, nie dopuszczając nikogo z zewnątrz 😀 Spójrzmy na tabelę.

W dalszej kolejności bez większych zmian. Kath, strzaua i Kumyk z wynikiem powyżej 5,00% starają się wślizgnąć na podium. Później mamy środek tabeli z piotrkiem na czele. Ranking zamyka Sim oraz InvestJourney 😀 Pod kreską są również Pucek i zyzio.

Jeśli chodzi o najlepsze spółki to strzałem w dziesiątkę był zakup 11BIT (+19,62%). I tutaj świetnie się spisaliście, bo aż 8 z Was dokonało takiego wyboru. Ale drugiej pozycji już nie przewidzieliście tak łatwo. CCC (+15,01%) znalazło się w portfelu tylko jednej osoby – Kath. Z 3 miejscem poszło Wam już jednak zdecydowanie lepiej. Na CD Projekt (+9,69%) zdecydowało się aż 9 Uczestników. Jeśli chodzi o spółki najgorsze to nadal tytuł ten przypada Getbackowi (-48,63%). Nienajlepszym wyborem był również zakup Sanoka (-15,30%).

Puchar InvestJourney – walka o ułamki procenta

W Pucharze – jak to w Pucharze – walka na całego o każdy ułamek procenta 😀 W tej kolejce pojedynki są niezwykle zacięte i każdy ma szansę wygrać z każdym. Spójrzmy na wyniki:

Jako, że jest to już druga kolejka to powoli możemy już zacząć typować pierwszych ćwierćfinalistów. Głównym faworytem do awansu jest na chwilę obecną Dominik. Po wygranej z cezgolem ma on już 2 punkty na koncie i mając całkiem sporą przewagę nad Sim’em pewnie zmierza po 1 miejsce w swojej grupie. W drugim pojedynku Grupy D mamy natomiast starcie wspomnianego wcześniej cezgola z zyziem. I możemy być tutaj świadkami bardzo ciekawej sytuacji, gdyż zyzio wygrywając ze swoim przeciwnikiem również zapewni sobie awans do dalszej fazy rozgrywek. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zajmuje on 14 miejsce w tabeli z wynikiem 98,78. Podobnie więc jak w piłce – nieważne ile straciłeś goli. Ważne, żebyś stracił o jednego mniej od rywala 😀 Na chwilę obecną do ćwierćfinałów awansowaliby również: Jacek19, osav7, Tompson, Kath i piotrek. Do końca 2 kolejki mamy jednak jeszcze 4 dni, więc wszystko się może zdarzyć.

Wywiad – Sim

W dzisiejszej relacji postanowiliśmy zapytać Sim’a o Getback. Tym, co w ostatnim czasie wydarzyło się na akcjach tej spółki żyje cała giełda. Jeśli ktoś z Was jeszcze nie miał okazji zapoznać się z wydarzeniami, które wstrząsnęły kursem GBK – pod tym linkiem możecie nadrobić zaległości.

InvestJourney: Postawiłeś na zakup GetBack do swojego konkursowego portfela. Niestety spółka nie odwdzięczyła Ci się zbyt miło za okazane zaufanie. Mógłbyś nam zdradzić jakie były powody Twojej decyzji odnośnie GBK?

Sim: Co mnie zainspirowało do postawienia na GetBack? Moim zdaniem chciwość :). Mając na uwagę, że to tylko zabawa za wirtualne pieniądzem postanowiłem zaryzykować bo jak wiadomo, potencjalny zysk rośnie proporcjonalnie to ryzyka, poza tym jest ryzyko jest zabawa :). Spróbowałem złapać tego lecącego noża i cóż, skończyło się to dla mnie sporą raną, ale kto wie co zostało mi w garści :). Uważałem, że po takim sporym już spadku spółka może pochwali się lepszymi wynikami niż ta katastrofą którą zwiastuje rynek, a także, że przegłosuję emisję z kursem minimalnym 10-12zł. Zwłaszcza ta druga sprawa jest czynnikiem którym wg mnie miała ukształtować kurs na takim właśnie poziomie. Ta sprawa jest ciągle otwarta więc wszyscy zobaczymy co przyniesie przyszłość.

InvestJourney: Czy ostatnie wydarzenia i to, co stało się z kursem spółki pozwalają Ci wyciągnąć jakieś wnioski na przyszłość?

Sim: Z każdej transakcji staram się wyciągać wnioski i na pewno postaram nie łapać dalej noży. Łatwo jest powtórzyć w głowie rożne porady z książek i nie tylko, jak np nie rób nic pod wpływem emocji, ale w praktyce różnie się to udaję. Na pewno muszę wydłużyć czas podejmowania decyzji inwestycyjnych. Na razie zbyt często, podobnie jak w tym przypadku, decyzję podejmuje pod wpływem chwili i nie odsiałem do końca emocji z którymi się to wiązało.

InvestJourney: Sebastian Buczek (Prezes Quercusa) twierdzi, że GetBack można uratować. A jak uważa Sim?

Sim:  Ja również uważam, że spółka jest daleka od upadku i można ją jeszcze postawić na nogi. Do wszystkiego potrzebny jest czas. W końcu jest właścicielem lub serwisantem wielu mld zł długów. Sądzę, że będzie musiała naprawdę sporo zwolnić w rozwoju i skupić się na rentowności swojej działalności i przede wszystkim przeorganizować swoje zadłużenie, ale dalej wierzę, że da radę :). Nie zamierzam zmieniać nagle frontu i głosić nieuchronny upadek tego przedsięwzięcia. 

InvestJourney: Możesz kogoś pozdrowić! 😀

Sim: Pozdrawiam całą moją rodzinkę :), przede wszystkim ukochaną żonkę która nieustannie motywuję mnie do doskonalenia mojego warsztatu inwestora i samej mojej osoby.

InvestJourney: Dziękujemy, że zechciałeś się z nami podzielić swoimi przemyśleniami 🙂 Powodzenia w kolejnych inwestycjach!

Sim: Ja również jeszcze raz dziękuję. Życzę powodzenia z ligą jak i przyszłych przedsięwzięciach.

Chcielibyśmy bardzo podziękować Sim’owi za jego udział w konkursie i za to, że tak bardzo ładnie podsumował powody swojej decyzji i podzielił się z nami swoimi wnioskami. Pamiętajmy, że giełda to nie tylko udane inwestycje i trzycyfrowe stopy zwrotu. To także gorsze momenty, straty i momenty zwątpienia. Owszem, w Lidze inwestycje są dokonywane za wirtualne pieniądze, ale w Getback zainwestowały na realnym rynku tysiące osób. I to mógł być każdy z nas. Tak więc dzisiaj z cyklu „Giełdowa edukacja” uczymy się od Sim’a bardzo pożytecznych rzeczy i wyciągamy wnioski na przyszłość! Dzięki Sim i powodzenia w Twoich dalszych działaniach na giełdzie!

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o