Tydzień 201 – Odwilż

Końcówka 2018 roku w wykonaniu naszego portfela była fatalna. Zimowo-jesienny, depresyjny nastrój udzielił się zwłaszcza naszym spółkom gamedev, w wyniku czego nasz zysk netto stopniał z ponad 120% do ok 55%. Początek roku wygląda już jednak dużo lepiej. Posiadane przez nas CD Projekt, PlayWay, 11 bit studios oraz Bloober Team odbiły od dna notując w ostatnich tygodniach kilkunasto/kilkunastodziesięcio procentowe wzrosty. Można więc powiedzieć, że na naszych spółkach mamy pewnego rodzaju ocieplenie klimatu. W efekcie wartość naszego portfela ponownie przekroczyła 35.000 zł i wynosi na chwilę obecną 35.688,63 zł. Po 201 tygodniach wypracowaliśmy +65,23% zysku netto. WIG w tym samym okresie wzrósł o +14,02%. Czy możemy już jednak mówić o pełnej odwilży? Poczekamy, zobaczymy 😀

The Farm 51 – na akcjach nadal sroga zima

Cieplejszy klimat niestety nie objął wszystkich posiadanych przez nas spółek. Wciąż bardzo chłodne nastroje panują bowiem na akcjach The Farm 51. Jest to firma, która wraz ze swoją najnowszą grą – World War 3 – miała być najjaśniejszą gwiazdą i nowym liderem naszej portfelowej drużyny. I była. Niestety stan ten trwał bardzo krótko, a po spektakularnych wzrostach, których byliśmy uczestnikami (z poziomu 20 zł do 55 zł) nastąpiły jeszcze bardziej spektakularne spadki. Niestety skala oraz tempo wyprzedaży były dla nas tak zaskakujące, że nie zdążyliśmy nawet zareagować. Była to dla nas bardzo dotkliwa i kosztowna lekcja giełdy i będącego jego częścią New Connecta, z którym do tej pory nie mieliśmy zbyt wiele do czynienia. No ale było, minęło. Na czym stoimy obecnie i jak dalej widzimy naszą przyszłość z F51?

Na dzień dzisiejszy jesteśmy trochę rozczarowani spółką The Farm 51. Jeszcze kilkanaście tygodni temu, kiedy to byliśmy świadkami katastrofalnego startu early access – broniliśmy jej i wręcz chwaliliśmy za to, że się nie poddali i walczyli jak lwy z przeciwnościami losu („Nie takiej wojny oczekiwaliśmy”). Niestety wraz z upływem czasu nasz entuzjazm powoli wyparowywał. O ile mogliśmy zrozumieć i wybaczyć początkową wpadkę z master serverem, to obecnie jest już nam coraz ciężej usprawiedliwiać spółkę i wierzyć w końcowy sukces gry World War 3. Ciągłe obsuwy, brak nowego contentu, wszechobecne crashe, brak odpowiedniej ilości rąk do pracy i drastycznie spadająca liczba graczy online, która obecnie wygląda już bardzo niepokojąco. Przy 200-300 graczach ciężko jest cokolwiek testować i zbierać jakikolwiek feedback. Coraz mniejsze zainteresowanie grą widać również na różnego rodzaju forach oraz discordzie. Gracze wyrażają natomiast swoją frustracje, rozczarowanie, narzekają na crashe, bugi. Tak więc w takich warunkach ciężko o optymizm.

My jednak spółki jeszcze nie skreślamy. Może trochę naiwnie, ale po raz kolejny zaczekamy. Mamy już za sobą czekanie na naprawę master serwera, czekanie na Recon, czekanie na roadmapę i wzrost liczby graczy online. Jak sami mieliście okazję zobaczyć – takie zachowanie nie było dla nas zbyt opłacalne, więc nasza cierpliwość jest już na skraju wytrzymałości. Giełda jednak już nieraz pokazała, że w takich momentach lubi „wyleszczać”, więc dajemy spółce ostatnią szansę. Dopuszczamy nawet możliwość niewielkiego zwiększenia zaangażowania i ryzykownego zagrania wbrew rynkowi w przypadku, gdy cena spadnie na atrakcyjne naszym zdaniem poziomy. Tego typu zagranie szybko jednak zamykamy w przypadku dalszych strat. Tymczasem czekamy na wyniki za 4Q i tryb Recon, którego spodziewamy się na przełomie lutego/marca. Jeśli te kilka dodatkowych miesięcy pracy nad tym trybem nie spełni naszych oczekiwań i trzymana w takiej tajemnicy rozgrywka „nie chwyci”, to najprawdopodobniej podziękujemy. Liczymy również, że wraz z patchem 0.4 dowiemy się czegoś nowego na temat „azjatyckich podbojów” (Asian Theatre of War). Oczekujemy również mapy amerykańskiej i rozpoczęcia na poważnie kampanii marketingowej. Jeśli chodzi o grę Chernobylite to zupełnie nie uwzględniamy jej w swoich prognozach i absolutnie na nią nie liczymy. Na chwilę obecną liczy się tylko WW3. Niestety na dzień dzisiejszy szału nie ma i bierzemy już po uwagę całkowite pozbycie się z portfela spółki F51. Ale jak będzie – zobaczymy. Rynek jest bardzo nieprzewidywalny i takie również mogą być nasze decyzje.

Małymi kroczkami po 2400 punktów

Analiza indeksówW piątek byliśmy prawie pewni, że na fixingu notowań zobaczymy ~2400 punktów 😀 Głównie za sprawą siły indeksu DAX oraz S&P500. Jednak realia korelacji zrobiły swoje i warszawski parkiet jak zwykle podążał własną ścieżką. Indeks WIG20 zanotował wzrost, ale nie tak spektakularny jak u zachodnich sąsiadów. Cały tydzień należy jednak zaliczyć do tych udanych. Cena osiąga coraz wyższe poziomy, a apetyt na kluczowy opór jest już ogromny 🙂 2400 punktów to dopiero pierwszy pułap cenowy w aktualnym trendzie wzrostowym, który rozpoczął się od okolic 2100 pkt. Następny target to atak na szczyt z okolic ~2600 punktów. Aktualna analiza wykresu w ujęciu dziennym wskazuje na silną strefę wsparcia 2225,00~2300,00. Górne ograniczenie tej strefy jest wzmocnione przez występujące poziomy zniesienia Fibonacciego, które również będą oddziaływać na potencjalny ruch spadkowy. Jednak mocniejszym argumentem do obrony kursu w tych rejonach jest akumulacja akcji, która miała miejsce przed aktualnie trwającym impulsem wzrostowym. Skupowanie akcji potwierdzone jest przez wzrost wolumenu (zielone strzałki) w czasie gdy cena oscylowała na zbliżonych poziomach. Kurs był więc „kontrolowany”, a wysoki wolumen nie przyczynił się ani do mocnej wyprzedaży, ani do północnego wybicia. Na ten moment potwierdza się nasz pozytywny scenariusz, w ujęciu średnioterminowym, w którym zakładamy uformowanie się trendu wzrostowego.

Siła IJ:

JSW na celowniku

Idąc tropem wzrostów i sygnałów, które potwierdzają szansę na pokonanie oporów na WIG20 sprawdziliśmy, które akcje z blue chipów mogą wygenerować mocny profit 🙂 Na początku grudnia 2018 roku, w jednym z podsumowań wspomnieliśmy o PKP oraz LWB jako spółkach, które mogą wykazać się wyższą aktywnością popytową. Od tamtej pory PKP zyskało blisko 8,5%, a LWB około 1,6%. Nadal podtrzymujemy pozytywną prognozę dla tych spółek, ale nasze oko przykuł jeszcze inny podmiot. Kurs Jastrzębskiej Spółki Węglowej po raz kolejny potwierdza, że wycena akcji w okolicy 59,00~66,0 zł stanowi łakomy kąsek dla inwestorów. Poziomy te po raz kolejny są bronione przed dalszymi spadkami. Każdorazowe mocne zbicie kursu (świece 1 i 3) hamowane było przez aktywność popytu w kolejnym tygodniu (świece 2 i 4). Ponadto w momencie mocnego tąpnięcia ceny w trakcie tygodnia oznaczonego nr 2, nastąpiło całkowite wybronienie spadków przy bardzo dużej aktywności inwestorów. Miniony tydzień odbył się pod oznaką kolejnego testu wsparcia, jednak już delikatniejszego. Mocne zamknięcie w trakcie ostatnich dwóch dni daje szanse na kontynuację wzrostów, które powinny na pierwszym miejscu przetestować okolice ~80,00 zł za akcję. Oczywiście siła indeksu WIG20 będzie tu największym sprzymierzeńcem. Warto również wspomnieć o bardzo dobrych wynikach za IV kwartał, które zostały ogłoszone w piątek. Negatywne emocje budzi tylko spór ze związkowcami, który już w poniedziałek ma szansę na zakończenie.

Siła IJ:

Analiza techniczna dla Czytelników – VARSAV

VARSAVSpółka trafia pod lupę już drugi raz. Pierwsza analiza pojawiła się w podsumowaniu na koniec października. Dziś po kilku miesiącach, sytuacja wgląda już trochę inaczej. Cena w międzyczasie potwierdziła jednak poziom wsparcia wolumenowego utworzonego poprzez mocną aktywność graczy w czasie wzrostów nr 1 i 2. Ponowny test tych rejonów w punkcie A potwierdził znaczenie tej strefy poprzez mocną zmienność ceny oraz obrót. Uwidacznia to emocje, które panują u inwestorów w momencie zbliżania się do kluczowych poziomów wsparć/oporów. Choć cena nadal zniżkowała, to spadki nie były na tyle silne, aby zakończyć trend wzrostowy. Sesjom spadkowy nie towarzyszył wzrost wolumenu, więc można było potraktować to, jako etap uklepywania dna i szukania okazji do odwrotu. Zmiana nastąpiła w trakcie ostatnich tygodni, w których uaktywnił się wyraźnie popyt (B) i cena powróciła do wzrostów. Pierwszym targetem w drodze na północ będą okolice ostatniego szczytu 4,50~5,00 zł za akcję. Patrząc na wielkość impulsów, które miały miejsce w przeszłości, poziomy te mogą być zdobyte już niebawem.

Kurs: 3,71

C/Z: 

C/WK: 15,00

Kapitalizacja: 74,40 mln zł

EM-Score Altmana: 17,95 (ryzyko bankructwa: prawie żadne)

F-Score: 

Siła IJ:

 

43
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
36 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
InvestJourneyRobertUKamil13AdamMaciek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Reksio
Gość
Reksio

Odnosnie spolki F51:
Pozwolę sobie nie zgdzić się z przedstawioną argumentacją. Terminy są dotrzymywane-roadmapa jest publicznie dostępna i każdy może sobie prześledzić zadania, które zostały i będę realizowane wraz z datą ich wdrożenia.
Po drugie new connect to wolna amerykanka. Spadki i wzrosty sa zawsze na wyrost.
Po trzecie sugerujecie, że 300 graczy to dobowa ilośc grających. Ilosc grajacych dobowo jest duzo wyzsza. Mowicie o tzw peaku, czyli najwyzszej liczbie grajacych jednoczesnie.

Pozdrawiam

didecki
Gość
didecki

a wczesniej wszyscy się jarali że farma bd współpracować z graczami podczas tworzenia gry …

Wojtek
Gość
Wojtek

Jak technicznie oceniacie playway ?

RobertU
Gość
RobertU

W związku z tym, że na F51 konsolidacja to pozwolę sobie wrócić do Forever Entertainment o którym pisałem kilka miesięcy temu wraz z dłuższym komentarzem. Kurs wystrzelił mocno, dla mnie trochę za mocno, ale kierunek właściwy, czekamy co dalej. Spółka pracuje jak szalona, już praktycznie w każdym tygodniu raportuje jakimś komunikatem czy to o pozyskaniu gry do portowania, czy też uzyskaniem certyfikacji na wydanie gry, a niedługo jeszcze premiery własne lub wydawnictwa. Zachęcam do zapoznania się, choć obecny kurs może trochę odstraszać do wejścia, ale pewnie jeszcze będzie lepsza okazja przy okazji jakiejś większej korekty.

Vesemir
Gość
Vesemir

Cześć, dzięki za kolejny świetny artykuł! Chciałbym dodać swoją opinię odnośnie Farm51 i spojrzeć na nią z szerszej perspektywy niż stan ich głównego, aktualnego produktu. Pod powierzchnią bugów, crushy i opóźnień w terminach kryje się cholernie utalentowany zespół ludzi, który potrafi przenieść do wirtualnej rzeczywistości realne miasta w fotorealistycznej grafice. Nałożyć na to warstwę SIECIOWEJ gry FPS, co jest znacznie trudniejsze niż stworzenie dobrej gry single player. Skomponować to z bardzo dobrze odwzorowanymi broniami, przedmiotami i pojazdami i stworzyć bardzo grywalne połączenie. Zespół posiada i rozwija ogromne know-how na topowym, światowym poziomie. Nie poddaje się w obliczu trudności i wbrew… Czytaj więcej »

RobertU
Gość
RobertU

Mam niemal identyczne spojrzenie i perspektywę na F51. Czego dowodem jest, że zbieram akcje tej spółki od listopada 2017 i nawet jak kurs spadł poniżej mojej średniej to i tak ich nie ruszyłem. Najwcześniej będę sprzedawał w okolicach premiery 1.0 WW3, a może nawet po Chernobylite. Patrze na tę spółkę inwestycyjnie w znaczeniu ich rozwoju. F51 to nie tylko co raz większe i ciekawsze gry dzięki podnoszeniu kompetencji zespołu i knowhow, ale też co raz odważniejsze projekty związane z fotogrametria i VR, a tym samym możliwe kolejne badania i nowe fundusze na rozwój tej dziedziny. Ludzie skupiają się tylko na… Czytaj więcej »

Tiko
Gość
Tiko

Dzisiaj eurogamer puscil plote, ze Microsoft prowadzi rozmowy z farm dotyczace ich przejecia.

Kamil13
Użytkownik
Kamil13

Czy ktoś z forumowiczów ma w swoim portfelu lub planuje mieć spółkę CFG ? Nie chciałem zakładać specjalnego wątku na forum. Wydaje mi się, że w najbliższym czasie może wydarzyć się wiele dobrego. Proszę o opinie 🙂

Adam
Użytkownik
Adam

Nigdy akcji tej firmy nie posiadałem i jak narazie nie planuję. Grałem w hard west, bo spodobał mi się trailer. Ponadto uwielbiam gry strategiczne i turowe. Jednak pomimo tego wszystkiego sama gra mnie nie przekonała. Pograłem parę misji i już więcej do niej nie wróciłem. Nie wiem natomiast jak się prezentuje Phantom Doctrine. Według mnie jest za drogi, a ze screenów widzę, że ma podobne mechanizmy do HW. Czytałem na parkiecie, że chcą zrobić jakąś bardziej nowoczesną i mainstream’ową turówkę w czasie rzeczywistym. Ciekawe co to będzie. Fajnie, że chcą coś zmienić, bo jak narazie bardzo podobny styl w każdej… Czytaj więcej »

Kamil13
Użytkownik
Kamil13

Ja dałem się trochę ubrać przed premierą PD. Obecnie trochę uśredniłem, ponieważ kurs moim zdaniem zjechał zbyt nisko podobnie do F51. Sprzedaż PD nie była zła, a lada moment powinna pojawić się informacja o kolejnej produkcji, która prawdopodobnie wyjdzie jeszcze w tym roku. Może to spekulacje, ale poza tym pieniążków w firmie nie brakuje więc w mojej opinii może być jedynie lepiej i chyba nastąpił na to czas..

RobertU
Gość
RobertU

Ja raczej bym się zastanowił przed wejściem w CFG. Uważam, że nie ma szans na premierę nowej gry w tym roku. Chyba że jakiś dodatkowy mniejszy tytuł to może tak, ale większa nowa gra (jeśli z niej nie zrezygnują po tym co ostatni się tam dzieje lub chociaż okroją), to małe prawdopodobieństwo, że będzie w 2019. W ostatnich miesiącach zmienił się prezes dwukrotnie, w tej chwili spółka jest bez prezesa. PLW poprzez zmianę uchwał przeszedł na ręczne sterowanie spółką. Nikt mi nie powie, że to wszystko nie odbiło się na zespole i pracach nad obecnymi produkcjami. Przez jakiś czas spółka… Czytaj więcej »