FORUM

Etno Cafe  

  RSS

izzabel
(@izzabel)
Łapiący spadające noże Użytkownik
Dołączył: 10 miesięcy temu
Posty: 5
16/08/2018 6:48 pm  

Dzień dobry:)

Co sądzicie o takim pomyśle:

https://www.crowdway.pl/etnocafe/?utm_source=szin012082018

Znam sieciówkę, kawa przyzwoita, można kupić dosłownie wszytko do kawy, handlują też ciastkami i kanapkami.  Piłam ich kawę we Wrocławiu oraz Poznaniu i będę wracać. Znają się na rzeczy. Mają też opcje wegańskie, zarówno kawy jak i deserów.

Zastanawiam się nad inwestycją, ale jeszcze nigdy nie kupowałam niczego poza giełdą...


Cytat
wolny
(@wolny)
Urodzony Inwestor Użytkownik
Dołączył: 1 rok temu
Posty: 339
16/08/2018 8:02 pm  

Chyba w jakiejs gazecie branzowej czytalem o tej spolce i skoro zapomnialem to chyba tam cos nie "halo" bylo. Moze zadluzona albo koszta dzialalnosci duze. Juz nie pamietam ale odpuscilem sobie temat.

 

Moze to to bylo 😛

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Etno-Cafe-robi-kontrowersyjna-emisje-Wizjonerzy-czy-polowanie-na-leszcza-7608756.html

Jakas blokada ze akcji przez pewien czas nie bedzie mozna sprzedac? Poczytaj bo nie pamietam 🙂

This post was modified 10 miesięcy temu by wolny

OdpowiedzCytat
InvestJourney
(@investjourney)
Admin Admin
Dołączył: 3 lata temu
Posty: 1669
17/08/2018 4:42 pm  

"W ciągu najbliższego roku planujemy debiut na giełdzie. To oznacza, że kupione przez Ciebie akcje trafią do publicznego obrotu papierów wartościowych. Będziesz mógł je sprzedać, kiedy tylko uznasz, że zysk jest wystarczająco duży, albo poczekać na moment, kiedy ich wartość wzrośnie. Przy zakupie akcji dajemy Ci też tzw. opcję put, czyli możliwość odsprzedaży zakupionych akcji z 30-procentowym zyskiem po 36 miesiącach. Sam decydujesz, czy wybierasz gwarantowany zysk, czy – w momencie wejścia na giełdę – opcję obrotu swoimi akcjami zgodnie z mechanizmami giełdowymi. Szczegółowe regulacje obowiązywania opcji znajdziesz w memorandum." 
Powyższy opis przypomina  sytuacją związaną ze spółką fachowcy.pl, o której dyskutujemy w dziale "wartościowe linki".
https://businessinsider.com.pl/firmy/nieprawidlowosci-w-fachowcypl-akcjonariusze-winia-piotra-surmackiego/5hcmp6b

Crowdinvesting jest alternatywną formą pozyskiwania kapitału. Jeśli chodzi o samą kawiarnie, to nie znamy jej. Natomiast może minąć sporo czasu, zanim klienci przerzucą się z tak popularnych marek jakimi są:
Green Caffe Nero, Costa Coffe, Starbucks na Etno Cafe. 

"Mam przy okazji przeczucie, że Polskę dopiero czeka kawowy bum (...)" to słowa Przemysława Pająka, założyciela i redaktora naczelnego Spider’s Web, który zainwestował w Etno Cafe. 
http://www.portalspozywczy.pl/horeca/wiadomosci/etno-cafe-zakonczylo-emisje-prywatna-akcji-w-ramach-ktorej-zebralo-ponad-5-mln-zl,161511.html

Trudny temat 😀 Inwestycja wydaje się być ciekawa, jako forma dywersyfikacji kapitału. W Polsce rośnie popularność niszowych marek, czy produktów. Prężnie rozwija się rynek piw rzemieślniczych co może w jakimś stopniu odzwierciedlać potencjał dla "domowych" kawiarni. Ciekawy wywiad z właścicielką i założycielka palarni kawy Coffee Proficiency:
http://www.portalspozywczy.pl/kawa-herbata/artykuly/produkcja-kaw-najwyzszej-jakosci-wyraznie-rosnie-z-kazdym-rokiem-wywiad,155769.html


OdpowiedzCytat
izzabel
(@izzabel)
Łapiący spadające noże Użytkownik
Dołączył: 10 miesięcy temu
Posty: 5
17/08/2018 8:55 pm  

Dziękuję za informacje... ja temat odpuszczam.


OdpowiedzCytat
InvestJourney
(@investjourney)
Admin Admin
Dołączył: 3 lata temu
Posty: 1669
20/08/2018 9:59 am  

@izzabel co Cię skłoniło jednak do porzucenia inwestycji?


OdpowiedzCytat
Slawek
(@slawek)
Ubrany Użytkownik
Dołączył: 1 rok temu
Posty: 84
20/08/2018 2:32 pm  

Jeszcze taki artykuł znalazłem na ten temat. Może kogoś zaciekawi. Temat jest mi znany trochę od wewnątrz ponieważ sezonowo mój syn tam pracuje.

http://1za50.pl/2018/08/11/etno-cafe-swietna-marka-slaby-biznes/

Nieczytelny


OdpowiedzCytat
InvestJourney
(@investjourney)
Admin Admin
Dołączył: 3 lata temu
Posty: 1669
22/08/2018 8:42 am  

@slawek bardzo dobry tekst i ciekawy blog 🙂 Sam artykuł rzuca jednak ciemny obraz na firmę. Na samą działalność (zarządzanie) oraz sposób inwestycji. Dlatego my utwierdziliśmy się, że nie jest to forma lokowania kapitału dla nas 🙂 


OdpowiedzCytat
Ignacy
(@ignacy)
Co to giełda? Użytkownik
Dołączył: 10 miesięcy temu
Posty: 1
08/09/2018 11:48 am  

Etno - zapisy przedłużyli chyba do 28 września. Analizowałem,  na tyle na ile potrafię, ich sprawozdania finansowe  (bo bardzo mi się podobała idea) i ... wygląda to bardzo podejrzanie. Są uwagi biegłych rewidentów do kilku spraw, dziwne transakcje zakupu udziałów w spółce z o.o. (datarino)  pod koniec roku 2017, a następnie jej odsprzedaży, na raty w 2018, po kilku miesiącach (brak wyjaśnienia o co chodzi).

A z wyjaśnienia (noty) dot. różnicy między wynikiem rachunkowym z działalności, a podatkowym, ja wyciągam wniosek, że na 31.12.2017 mieli zaległości z tytułu wynagrodzeń (to można jeszcze teoretycznie zrozumieć -) oraz ZUSu (sic!). Ogólnie, w oświadczeniach o założeniach kontynuacji działalności są sformułowania jasno pokazujące jak zarząd asekuruje się na wypadek plajty (czyli, że niby brak zagrożenia dla kontynuacji działalność w okresie najbliższych 12 miesięcy, chyba że....  - pierwszy raz coś takiego widzę w tym, zazwyczaj czysto formalnym elemencie).

Na marginesie:  ceny kawy na rynku światowym są w tej chwili rekordowo niskie, finansowanie rekordowo tanie, taki biznes to jednak jest cykliczny..

Oni mają kilkanaście tych kawiarni, prawdopodobnie mają mocną markę we Wrocławiu, ale nie za bardzo wiem, czemu mieli by akurat wygrać w Wawie i Polsce np. z Green Nero Cafe, Columbus Cofee etc. Bo opowiadanie, że dlatego, że sami palą kawę (w domyśle: lepszą jakościowo), to nie do końca jest przewaga, a Cold Brew  - nie wiem, czy się przyjmie w Polsce. W każdym razie: bardzo słabo, niekonkretnie, opisany w materiałach o emisji punk o otoczeniu konkurencyjnym).

Ale przede wszystkim, wg mnie jest tu jakiś rodzaj inżynierii finansowej, wysokiego lewarowania i bardzo dużo niezbyt etycznego marketingu - ja tym ludziom nie ufam. Śmieszne jest to, że przewodniczącym ich RN jest Piotr Rybicki, biegły rewident co szkoli jak patrzeć na sprawozdania finansowe pod kątem zagrożeń dla inwestora - i tu mamy właśnie takie, gdzie jak je czytałem, to korzystałem z tego m.in. co kiedyś dowiedziałem się na spotkaniu z nim..... (kojarzy mi się to z pewnymi biznesami z przeszłości, gdzie w radach nadzorczych byli znani ekonomiści ... vide: Warszawski Dom Inwestycyjny)


OdpowiedzCytat
InvestJourney
(@investjourney)
Admin Admin
Dołączył: 3 lata temu
Posty: 1669
09/09/2018 7:14 pm  

@ignacy dzięki za analizę i poświęcony czas na ten temat 🙂 Jesteś więc kolejnym czytelnikiem, który pokazał, że są pewne niejasności w spółce i jej działalności. W przytoczonym artykule przez @slawek jest również poruszona analiza sprawozdań finansowych.
Sama marka to kolejna "zagwostka", też zastanawialiśmy się nad tym czy będzie miała na tyle siły, aby przebić się wśród liderów obecnego rynku kawiarni. Oczywiście kibicujemy im i trzymamy kciuki żeby biznes się rozkręcał  🙂 


OdpowiedzCytat
InvestJourney
(@investjourney)
Admin Admin
Dołączył: 3 lata temu
Posty: 1669
09/09/2018 9:25 pm  

Ostatnio natknąłem się (Kamil) na artykuł, że Coca-Cola zwęszyła kasę w biznesie kawowym 😀 To tak odnośnie Etno Cafe i inwestycji w kawę. To może warto zainteresować się kawą jako towarem? Albo jakąś inną spółką, która może na tym zyskać? Co myślicie?

Kawa to jedna z najszybciej rosnących kategorii napojów na świecie, rozwijająca się w tempie 6%. Jest to również kategoria zróżnicowana – od sprzedaży w kawiarniach przez palarnie po gotowe do użycia saszetki i kapsułki. Krótko mówiąc, kawa to wielki biznes o wielu obliczach. 

http://www.portalspozywczy.pl/napoje/wiadomosci/dlaczego-coca-cola-przejmuje-kawiarniana-siec-costa-analiza,162494.html


OdpowiedzCytat
Share: