Droga do bogactwa

droga do bogactwaZastanawiałeś się kiedyś co odróżnia ludzi biednych od ludzi bogatych? Dlaczego jedni są niezależni finansowo, korzystają w pełni z życia, realizują swoje plany i marzenia, a inni ledwo wiążą koniec z końcem, wpadają w spiralę długów, a nieoczekiwany wydatek 1 000 zł jest dla nich ogromnym problemem. Dlaczego nawet jeśli niektórzy doświadczą bogactwa to po jakimś czasie i tak zostają z niczym? Na pewno nieraz słyszałeś o ludziach, którzy mieli fortunę i ją roztrwonili. Przykładem mogą być chociażby celebryci (aktorzy, muzycy, sportowcy), którym równie łatwo co zarabianie pieniędzy przychodzi ich wydawanie. Często jednak, gdy sława mija, długi zostają. Innym przykładem są osoby, które wygrały w Lotto. Z dnia na dzień stają się milionerami i… wszystko tracą. Wraz z milionami pojawia się milion problemów. Dla osób które nie potrafią zarządzać pieniędzmi jest to ogromne brzemię, z którym sobie po prostu nie radzą. Nie bez powodu mówi się, że gdyby zamienić miejscami biednego i bogatego, to po czasie biedny znów będzie biednym, a bogaty znów zostanie bogatym. Wszystko tkwi w psychice.

Jak budować kapitał?

Istnieje wiele sposobów na budowanie kapitału. Sposobem, który jest dostępny dla każdego z nas jest długoterminowe oszczędzanie i inwestowanie. Najlepiej zarządzać majątkiem, którego się dorobiliśmy przez lata. W ten sposób przechodzimy drogę, która przygotowuje nas do bycia bogatym. Droga ta nie jest łatwa i niewielu ją ukończy. Ba, niewielu ją nawet zacznie. Dlaczego? Po pierwsze: nie mamy odpowiedniego nastawienia. Po drugie: nie rozumiemy istoty oszczędzania i inwestowania. Po trzecie: Nie planujemy długoterminowo, odkładamy na później, twierdząc, że jeszcze mamy czas. Po czwarte: musimy jasno określić swój cel i potrafić go konsekwentnie realizować przez lata. Po piąte: mając wybór musimy zdecydować się na pójście trudniejszą drogą, bardziej wymagającą. Zazwyczaj wybieramy tę bezpieczniejszą, tę którą podążają inni.

A teraz odpowiedz sobie na pytanie: Czy chciałbyś być bogaty? Domyślam się, że Twoja odpowiedź jest twierdząca, w końcu kto by nie chciał. Ok, a czy naprawdę uważasz, ale tak na 100%, że możesz być bogaty?

Nie jesteśmy pewni, że możemy być bogaci. Za to jesteśmy pewni, że i tak nam się nie uda, że wszystko stracimy, że mamy pecha w życiu, że wszystko jest przeciwko nam, że jesteśmy beznadziejni, a za to, że nigdy nie będziemy mieć więcej pieniędzy odpowiedzialny jest… brak pieniędzy. Inni po prostu mieli więcej szczęścia, są lepsi, młodsi, mądrzejsi, wcześniej zaczęli, dostali firmę po rodzicach albo spadek po babci. A ja? I tak nie dożyję emerytury. Nie mam z czego odkładać. A co jeśli stracę?

Definicja straty

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie zdefiniujmy sobie najpierw pojęcie straty. Czym jest dla Ciebie strata? Wyobraź sobie taką sytuację. Kupiłeś tydzień temu 10 akcji firmy X po kursie 100 zł. Wydałeś na to 1 000 zł. W dniu dzisiejszym kurs spółki wynosi 90 zł. Wartość Twojej inwestycji wynosi więc 900 zł. Straciłeś? Nie. Stracisz jeśli zdecydujesz się na sprzedaż akcji i w ten sposób zaksięgujesz stratę 10%. Bardzo często w takich sytuacjach wpadamy w pułapkę. Rozważmy sobie potencjalne zachowania inwestora na przykładzie wykresu WIG.

  1. n002 v5Kupujemy akcje, akcje po jakimś czasie rosną, dając nam 20% zysku. Jesteśmy podekscytowani, nasza inwestycja przynosi świetne wyniki.
  2. Akcje zaczynają powoli spadać, ale nasz zysk nadal wynosi 10%. Czujemy jednak niedosyt, ponieważ było już 20%. Bardziej myślimy już nawet w kategorii 10%-owej straty, niż 10%-owego zysku. Na pewno odbije!
  3. Nie odbiło. Tym razem jesteśmy już na 10% minusie. Skoro spadło już tyle to raczej nie powinno spaść więcej. Ja mam rację, a reszta się myli!
  4. Jednak spadło. Nasza strata wynosi 40%, nie wytrzymujemy i sprzedajemy akcje. Nienawidzę giełdy! Nigdy więcej!

Musisz wiedzieć, że na giełdzie nie każda Twoja decyzja będzie dobra i przyniesie zysk. Jednak nie o to w tym wszystkim chodzi. Jasne, nasza natura jest taka, że lubimy mieć rację, ale na giełdzie musisz się tego wyzbyć. Straty wcześniej czy później się pojawią. Po pierwsze nie możesz się wtedy zniechęcać. Jeśli pojawią się niepowodzenia i błędy – potraktuj je jako lekcję. Przypomnij sobie, jak uczyłeś się jeździć na rowerze. Ile miałeś upadków. Czy to, że byłeś poobijany znaczyło, że rower jest zły i nie warto umieć na nim jeździć? Po drugie jeśli pojawią się straty to szybko je ucinaj, wyjdź z inwestycji i nie czekaj z nadzieją na odwrócenie trendu. Nie pozwól, aby cały Twój kapitał wyparował. Dwie główne zasady inwestowania to: 1. Nigdy nie trać pieniędzy 2. Nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1. Jeśli będziesz liczył na szczęście to niczym nie będziesz się różnił od hazardzisty. Być może uda Ci się za pierwszym, drugim razem, ale w dłuższym terminie polegniesz. Jak twierdzi jeden z największych inwestorów na świecie Warren Buffet: „To nie inwestowanie na giełdzie jest ryzykowne, a brak wiedzy”. Wiedzy tej nie posiądziesz w szkole. Musisz ją zdobywać samodzielnie, aby korzystać z niej, dzielić się nią w rodzinie i przekazywać własnym dzieciom.

Definicja oszczędzania

Czym jest oszczędzanie? Dla wielu jest po prostu zobowiązaniem! Tak, tak właśnie wielu ludzi podchodzi do odkładania pieniędzy. Płacisz urzędnikom w ZUS-ie, prezesom spółdzielni mieszkaniowych, właścicielom McDonalda, siłowni, restauracji, kina, supermarketu. Najpierw pokrywasz wszystkie swoje zobowiązania i wydajesz na normalne życie (lub odwrotnie), a jeśli coś jeszcze zostanie to zaoszczędzisz. W pierwszej kolejności płacisz innym, a na samym końcu sobie. Dlatego nigdy nie będziesz mieć pieniędzy. Co do zbyt małych zarobków – oszczędzanie to bardziej stan umysłu niż portfela. Z każdej pensji można odkładać pieniądze i musisz zdać sobie z tego sprawę, że warto to robić. Przykładowo zarabiasz 2 000 zł. Wyobraź sobie, że od jutra zarabiasz 1 800 zł. Czy dasz radę normalnie funkcjonować? Czy potrafisz każdego dnia odmówić sobie zakupu rzeczy wartej 6,67 zł? Pamiętaj, że oszczędzając nawet niewielkie kwoty regularnie, w długim terminie można zbudować naprawdę pokaźny kapitał. Nie ważne, czy będzie to 5 zł, 10 zł czy 50 zł. Każdy z nas ma inną sytuację i inne potrzeby, chodzi tu o wyrobienie samego nawyku.

Definicja inwestycji

Zostaje więc pojęcie inwestycji. Co jest istotą inwestycji? Inwestycja to wyrzeczenie się obecnych, pewnych korzyści na rzecz niepewnych korzyści w przyszłości. I to nieszczęsne „niepewnych” powoduje w nas takie spustoszenie.

Jak to jest, że boimy się ryzyka i strat na giełdzie, a bierzemy kredyty, gdzie już pierwszego dnia tracimy 10-20% w postaci prowizji? Kolejne 20% tracimy w ciągu roku. Jak to jest, że cieszymy się z faktu, że bank udziela nam kredytu. I nie wspominam tu już nawet o pożyczkach pozabankowych, gdzie straty są jeszcze większe. Jak to jest, że nie boimy się strat grając na loterii? Prawdopodobieństwo trafienia 6-tki w Lotto wynosi 0,0000072%. Idąc jeszcze dalej, skreślając 2 kupony tygodniowo przez 50 lat, prawdopodobieństwo wygranej wynosi 0,037%. Czy mając prawdopodobieństwo wygranej 1:13 983 816 decydujesz się na grę? Decydujesz i w ten sposób praktycznie na 100% tracisz już zainwestowany kapitał.

Wiesz jaka jest różnica między zaciągnięciem kredytu (nie mówię o inwestycyjnym), grą w totolotka, konsumpcją, a inwestowaniem na giełdzie? Na giełdzie możesz zarobić pieniądze. A im dłużej inwestujesz, tym prawdopodobieństwo jest większe. Pozwól więc, aby to pieniądze pracowały dla Ciebie, a nie Ty dla pieniędzy. Aby osiągnąć ten stan musisz jednak zacząć planować długoterminowo, musisz zacząć wyznaczać cele i konsekwentnie je realizować.

Podsumowanie

Wyobraź sobie jakiś cel. Czujesz, że możesz go zrealizować, jest on w Twoim zasięgu i robisz wszystko, aby Ci się udało. Nagle pojawia się problem, który przysłania sobą cel, który sobie wyznaczyłeś. Patrzysz w kierunku swojego celu i widzisz tylko problem. Nie potrafisz dostrzec tego, do czego przede wszystkim dążysz. Pojawia się niepewność, lęk, obawy i wątpliwości. A wiesz co robi większość ludzi, aby uniknąć sytuacji, w której problem ciągle znajduje się na pierwszym planie? Szukają sobie nowego celu.

A teraz odpowiedz sobie na pytanie: Czy chciałbyś być bogaty? Ok, a czy naprawdę uważasz, ale tak na 100%, że możesz być bogaty?

DROGA NIE WYBRANA

Dwie drogi w żółtym lesie szły w dwie różne strony:
Żałując, że się nie da jechać dwiema naraz
I być jednym podróżnym, stałem, zapatrzony
W głąb pierwszej z dróg, aż po jej zakręt oddalony,
Gdzie wzrok niknął w gęstych krzakach i konarach;

Potem ruszyłem drugą z nich, nie mniej ciekawą,
Może wartą wyboru z tej jednej przyczyny,
Że, rzadziej używana, zarastała trawą;
A jednak mogłem skręcić tak w lewo, jak w prawo:
Tu i tam takie same były koleiny,

Pełne liści, na których w tej porannej porze
Nie znaczyły się jeszcze śladów czarne smugi.
Och, wiedziałem: choć pierwszą na później odłożę,
Drogi nas w inne drogi prowadzą – i może
Nie zjawię się w tym samym miejscu po raz drugi.

Po wielu latach, z twarzą przez zmarszczki zoraną,
Opowiem to, z westchnieniem i mglistym morałem:
Zdarzyło mi się niegdyś ujrzeć w lesie rano
Dwie drogi: pojechałem tą mniej uczęszczaną –
Reszta wzięła się z tego, że to ją wybrałem.

Robert Frost

 

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
VictorneuctKalistenicsAgata Hiacynta WieczorowskaSzakal(z)Książęcej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Szakal(z)Książęcej
Gość
Szakal(z)Książęcej

Swietny artykul, motywujacy i dajacy duzo do myslenia. Co do samego podejscia do inwestowania, nie tylko na gieldzie. Podobno nalezy sobie odpowiedziec na pytanie; Jaka strate jestem w stanie zaakceptowac,na ile moge sobie pozwolic.

investjourney
Gość
investjourney

Dokładnie tak, jest kilka złotych reguł inwestowania, oczywiście przedstawimy je Na blogu. Ta o której wspomniałeś to pierwsze pytanie, które musimy sobie zadać przed rozpoczęciem inwestycji.

Agata Hiacynta Wieczorowska
Gość

„Droga do bogactwa”. Jak to szumnie brzmi. XD

investjourney
Gość
investjourney

Pewnie ! Trzeba mierzyć wysoko ! 🙂

Agata Hiacynta Wieczorowska
Gość

😉

Kalistenics
Użytkownik
Kalistenics

Idealnie oddaje moje początki na giełdzie.
– Był potencjalny 20% zysk, ale spadło ? Czekamy aż zleci niżej. Wtedy sprzedajemy 🙂

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Zhiljg oslaux cialis tablets cheap tadalafil cheap tadalafil Hiwluj qdryds cialis effects buy real cialis online