TYDZIEŃ 40 – PODSUMOWANIE

PortfelOstatni tydzień był bardzo udany dla polskiej giełdy. Po ostatnich spadkach w końcu pojawiły się wzrosty. WIG wzrósł o 4,02% (obecny poziom 45 996,81), a WIG20 o 5,78% (1 858,87). Najistotniejszą informacją ostatnich dni było  podniesienie stóp procentowych przez FED do 0,25-0,50 proc. W naszej ocenie jest to informacja mocno prospadkowa. Europejskie rynki zareagowały jednak na nią bardzo pozytywnie. Wzrosty na polskiej giełdzie odbiły się oczywiście na naszej opcji, której cena spadła do 35,50. Wartość naszego portfela na chwilę obecną wynosi 4 074,47 zł. Przed nami świąteczny tydzień. Sesje giełdowe odbędą się w poniedziałek, wtorek i środę.

Analiza WIG20

analiza wig20Za nami kolejny tydzień giełdowych emocji. Szczególną uwagę warto zwrócić na notowania czwartkowe oraz piątkowe. Na załączonej analizie indeksu WIG20 świece z tych sesji wyróżnione zostały czerwonym kolorem. Wzrostom z tych dwóch dni towarzyszył silny wolumen. Jak widać był on jednym z największych, jakie widzieliśmy od dłuższego czasu. Według nas tak duża aktywność inwestorów w tym miejscu nie jest przypadkowa. Przyjrzyjmy się na początek zakresowi ruchu, który prezentują dwie równoległe linie w okolicach 2180 pkt. oraz 2030 pkt. Wyraźnie widać, że rynek sześciokrotnie reagował na utworzony „kanał”. Wysokość ruchu wynosiła 150 pkt. W przedziale tym znajduje się jedna z korekt trendu spadkowego. Przekładając ten obraz na obecną sytuację, w okolicach 1870~1890 pkt. będziemy spodziewać się starcia popytu z podażą. Odbicie, które nastąpiło w minionym tygodniu zrealizowało już prawie ruch 150 pkt. oraz zbliża się do zniesienia 50% mierzonego od punktu F do ostatniego dołka. Już czwartkowa świeca prezentuje oznaki osłabienia kupujących. Cena tej sesji zamknęła się w połowie wahań z całego dnia tworząc tym samym długi górny cień (pojawia się silna podaż). Aby mówić o zakończeniu trendu spadkowego, zdrowym byłoby sprawdzenie przez rynek ostatnich minimów. Dopiero pozytywny test dałby nam potwierdzenie dla odwrócenia trendu spadkowego.

Analiza kontraktów DAX

analiza kontraktów daxRuch spadkowy na polskiej giełdzie trwa w najlepsze od maja 2015 roku. Rynki zagraniczne nie dołączyły jeszcze do tak silnych spadków. Jednak sytuacja zaczyna się zmieniać. Załączamy analizę kontraktów na indeks największych niemieckich spółek DAX. Pierwszym sygnałem o zbliżającym się zagrożeniu było uformowanie się ostatniego szczytu w okolicach 11400 pkt., któremu towarzyszył niski wolumen. Spadki natomiast, które następnie wystąpiły, wsparte były większą aktywnością inwestorów. Teraz zwróćmy uwagę na przedział 10680~10830 pkt. do którego cena właśnie dotarła. Po pierwsze jest to rejon, który odgrywał wcześniej rolę wsparcia. Dodatkowo, są to okolice korekty 50% oraz 78,6% zniesień Fibonacciego. Najbardziej znacząca świeca oznaczona jest nr 4. Ona w największym stopniu testowała opisany przedział. Można dostrzec, że ruch wzrostowy, który trwał od świecy z nr 1, pojawił się przy bardzo niskim wolumenie. Nie jest więc to zachętą do dalszego kupowania. Kształt czwartej świecy idealnie prezentuje zmagania popytu z podażą. W tak znaczącym miejscu oraz po wzrostach przy niewielkim wolumenie, aktywność inwestorów podczas tej sesji wskazuje nam lokalną dystrybucję. Potwierdzeniem jest piątkowa sesja spadkowa przy dość silnym wolumenie.

W tym momencie widzimy duże podobieństwo rynku polskiego z niemieckim. Znajdujemy się w okolicach znaczących oporów. Pojawia się również wzmożona aktywność inwestorów. Warto więc śledzić najbliższe sesje, z możliwością doszukiwania się okazji do zajęcia krótkich pozycji, które dadzą  zarobić podczas spadków na giełdach.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o