Tydzień 92 – Podwyżka stóp w USA

W końcu się doczekaliśmy. Po roku oczekiwań FED podniósł stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Była to dopiero druga podwyżka od 10 lat! Można powiedzieć, że na tę informację rynki zareagowały wręcz książkowo. Światowe giełdy spadły, metale szlachetne również. Umocnił się natomiast dolar, za którego obecnie trzeba zapłacić aż 4,23 zł. Sprawdziły się więc nasze prognozy co do kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku oraz powrotu USD/PLN do poziomu ponad 4,00 zł. Co dalej? W obecnej sytuacji oczekiwalibyśmy, że śladem amerykańskiego banku centralnego pójdą pozostałe kraje. Na to jednak w chwili obecnej się nie zanosi. Mimo że inflacja znów zaczyna dochodzić do głosu, to główne banki centralne prawdopodobnie będą wolały się wstrzymać jeszcze jakiś czas i zaczekać na kolejne odczyty. A te gwałtownie mogą ruszyć w górę, głównie za sprawą ropy naftowej. Co do naszych aktywów to większych zmian nie było. CD Projekt wzrósł o 0,29% (51,55 zł -> 51,66 zł), Stalexport o 1,87% (3,75 zł -> 3,82 zł), a opcja OW20O171700 spadła o 37,44% (17,60 -> 11,01). Na całym portfelu strata wyniosła zaledwie 20,90 zł. Jego wartość na chwilę obecną wynosi 10 787,03 zł. Nasz zysk netto za 92 tygodnie inwestowania to 14,15%. Coraz bliżej wyjścia na plus, po 77 tygodniach na minusie, jest nasz benchmark – WIG. Brakuje mu już tylko 3,34%.

WIG20 zwalnia tempo?

Analiza indeksu WIG20Po spektakularnych wzrostach z poprzedniego tygodnia przyszedł czas na ochłodzenie nastrojów. Indeks dwudziestu największych polskich spółek wzrósł w ciągu ostatnich pięciu dni o „symboliczne” 1%. Co ciekawe, aktywność inwestorów wciąż jest duża. Spowolnienie więc może wynikać głównie ze względów czysto technicznych. Cena powtórzyła właśnie impuls wzrostowy (B’-C’), który wcześniej pojawił się od dołka w punkcie B do szczytu C. Rynek więc prawdopodobnie zaakceptował zasadę harmoniczności i testuje obecne poziomy. Siła inwestorów może spowodować wędrówkę na północ do następnego znaczącego poziomu na wysokości 2000 punktów. Jeśli jednak okaże się, że na rynek powrócą niedźwiedzie, najbliższym poziomem wsparcia jest obszar pomiędzy 1820, a 1850 punktów. Jeśli zostanie on utrzymany, nowy trend wzrostowy, który został zapoczątkowany zaraz po przełamaniu linii trendu spadkowego LT1, stanie się faktem.

CD Projekt i kolejny test

Analiza akcji CD ProjektSilny i zdrowy trend wzrostowy powinien zawierać okresy korekt i odpoczynku. Tak, aby inwestorzy odetchnęli, przeanalizowali ponownie inwestycję i upewnili się, że są po dobrej stronie 🙂 Tak jest również w przypadku ruchu ceny na akcjach CD Projekt. Po mocnych wzrostach z poziomu ~40 zł znów mamy do czynienia z krótką korektą. Analiza wykresu sugerowała, że inwestorzy być może pokuszą się podczas piątkowej sesji o nowe szczyty, ale stało się inaczej. Piątkowa sesja przyniosła spadek kursu o 2,5%. Warto przeanalizować układ trzech ostatnich świec. Kiedy taki schemat pojawi się w strefie oporu (obecnie jednak tak nie jest) istniałaby duża szansa na kontynuację spadków. My jednak akceptujemy korektę, która powinna zakończyć się na wsparciu przy poziomach wynoszących około 50 zł za akcję. Przebiega tu m.in. zniesienie 50% Fibonacciego mierzone od dołka A do szczytu B. Nasz pakiet akcji cały czas trzymamy. Nie decydujemy się jeszcze na realizację zysków, ale codziennie śledzimy zachowanie ceny. Na giełdzie nigdy nic nie wiadomo, więc jesteśmy czujni 🙂

Zatrzymana Stalexport

Analiza akcji stalexportPodobne rozczarowanie podczas piątkowych notowań zafundował kurs naszej drugiej portfelowej spółki, czyli Stalexport. Początek notowań wskazywał na zdecydowaną przewagę po stronie kupujących. Jednak zamknięcie po takiej samej cenie, jak cena z otwarcia, spowodowało ukształtowanie formacji „spadającej gwiazdy”. Pojawiła się ona również w obszarze oporu, co nadaje jej jeszcze większego znaczenia. Technicznie jest więc lekka niepewność, co do dalszego kierunku. Jednak w ogólnym rozrachunku naruszenie ostatnich szczytów, luka wzrostowa, silny trend oraz zwiększone zainteresowanie na akcjach utwierdzają nas, że jesteśmy po dobrej stronie rynku. Uwzględniając reakcję ceny na strefę oporu ~3,80 zł, która może spowodować spadek kursu, uwagę skupiamy na poziomie wsparcia ~3,68 zł. Jest to pierwsza strefa obrony. Czekamy więc na poniedziałek i powrót inwestorów, którzy pokażą nam, jak dużą siłą i optymizmem dysponują.

 

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
investjourneyObserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Gość
Obserwator

A metale szlachetne, w szczególności srebro, dalej spadają. Słusznie żeście zrobili wywalając to dziadostwo :).