Tydzień 97 – 20% na liczniku!

Zgodnie z misją bloga InvestJourneynaszym celem jest osiągnięcie jak najwyższej stopy zwrotu„. Jednak na podstawie naszych historycznych wyników, przyjęliśmy, że realną, satysfakcjonującą i atrakcyjną dla Was stopą zwrotu będzie 10% netto rocznie. Uznaliśmy, że jest to poziom, który może już zachęcić do systematycznego oszczędzania i inwestowania. Tym bardziej, że tak uwielbiane przez Polaków lokaty dają obecnie ok. 2% netto rocznie, a to i tak często i gęsto obwarowane jest spełnieniem dodatkowych warunków. 10% rocznie nieoficjalnie zostało więc naszym celem minimum. W ostatnim tygodniu stan naszego portfela wyniósł 13 054,80 zł, a to oznacza, że po niecałych 2 latach osiągnęliśmy 20,88% zysku netto. Udało się więc ten cel zrealizować. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, jak zmienna jest giełda i wynik może się jeszcze diametralnie zmienić, ale na chwilę obecną myślimy, że warto podkreślić ten tydzień jako ten, który pokazał, że można! 🙂 Jeśli chodzi o poszczególne aktywa z naszego portfela to fantastycznie spisał się CD Projekt zyskując 8,40% i bijąc kolejny rekord z ceną 58,44 zł (53,91 zł -> 58,44 zł). Wcale nie gorzej wypadła spółka Stalexport z wynikiem +5,31% (3,77 zł -> 3,97 zł). Po drugiej strony mamy Asseco, które delikatnie straciło 0,94% (56,68 zł -> 56,15 zł) oraz opcję OW20O171700, której wartość spadła o 6,93% (6,49 -> 6,04). Ogólnie w ostatnim tygodniu nasze inwestycje zarobiły 652,21 zł (+5,26%).

Marazm na głównym parkiecie

Analiza WIG20 StyczeńRynki w minionym tygodniu były dość spokojne. Duży wpływ na takie zachowanie mogło mieć piątkowe wydarzenie, jakim było zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Krąży jednak wiele opinii na temat tego, czy to odpowiednia osoba, na odpowiednim miejscu. Jest to postać, która słynie z bardzo szokujących wypowiedzi oraz obietnic. W chwili obecnej radykalnych zmian się nie spodziewamy. Rynki nadal będą kupować plotki, a sprzedawać fakty 🙂 Czekamy więc na pierwsze ruchy nowego prezydenta, które na pewno będą miały wpływ na światowe giełdy. Wracając do naszego parkietu, WIG20 od szczytu z okolic 2050 punktów delikatnie zmierza na południe. Środowe oraz piątkowe notowania ukazały sporą aktywność graczy, a sesje te zamknęły się na niewielkich minusach. Dalszy spadek kursu, który prawdopodobnie będzie miał miejsce, powinien zostać zahamowany w strefie wsparcia Fibonacciego W1. Wynika ona ze zgrupowania poziomów 50% i 61,8%. Jeżeli podaż pokona poziom ~1950 punktów, kolejna strefa popytowa znajduje się na wysokości 1900 pkt. Jest to rejon, którego pokonanie może zanegować ostatni ruch wzrostowy. Jeśli najbliższe dni okażą się być pod presją sprzedających, warto obserwować wielkość wolumenu, który powinien potwierdzić, czy mamy do czynienia z ruchem korekcyjnym, czy zakończeniem impulsu wzrostowego.

CD Projekt na historycznych szczytach

Analiza techniczna CD ProjektKolejne wybicie z oporu potwierdza siłę panującego trendu wzrostowego na naszej portfelowej perełce. Wzrostowa sesja podczas czwartkowych notowań pokazała, że coś jest na rzeczy 🙂 Już następnego dnia spółka osiągnęła nowy rekord cenowy za akcję zamykając się na 58,44 zł. Wzrost, który wspierany był dużą aktywnością inwestorów potwierdza wiarygodność przebicia oporu w okolicach ~55,00 zł. Strefa ta obecnie pełnić będzie rolę wsparcia. Jednak my patrzymy optymistycznie na wykres i doszukujemy się stref oporu, które mogą wyhamowywać wzrosty. Najbliższy opór to okolice ~60,00 zł. Wynika to z historycznego oporu oraz ograniczenia w wyniku wykreślenia linii po ostatnich dwóch szczytach (niebieska linia). Czy kurs osiągnie wyższe poziomy? Naszym zdaniem tak. Jeśli impuls wzrostowy z punku A do B zostanie powtórzony, w ramach ruchu wewnątrz kanału wzrostowego, to zasięg obecnego ruchu mierzonego od dołka C wynosi ~72,50 zł. Prognozujemy więc powtórkę wzrostów wynoszących ok 80% (od punktu C).

Asseco Poland zatrzymane

Analiza techniczna AssecoPrognoza kursu w długim terminie została przedstawiona w ostatnim podsumowaniu. Krótkoterminowy scenariusz kształtuje się następująco.  Zatrzymanie kursu na wysokości ~58,00 zł może doprowadzić do korekty z zasięgiem 54,00 zł za akcję. W tym miejscu cena napotka wsparcie wynikające ze zniesień Fibonacciego. Poziomy 38,2% oraz 50% często stanowią solidne wsparcie w silnych ruchach wzrostowych. Na wykresie Asseco Poland w tym miejscu znajduje się również strefa wysokiego wolumenu. Mamy więc zgrupowanie sygnałów, które razem tworzą bardzo mocne wsparcie. W okolicach 52,00 zł znajduje się kolejny poziom Fibonacciego wynoszący 61,8%. W obecnym przypadku, pokonanie go może zagrozić dalszym wzrostom. Warto więc mieć rękę na pulsie, ale my wierzymy, że Asseco systematycznie będzie pięło się w górę 🙂

 

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
investjourneyMaciekObserwatorMaciej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciej
Gość
Maciej

Hej, a co myślicie o tym?
comment image

Obserwator
Gość
Obserwator

WIG mógłby tak sobie dalej spokojnie i bez uwagi mediów dryfować, a wybrane perełki bez ryzyka bessy ustanawiać nowe rekordy cenowe.

Maciek
Gość
Maciek

Dlaczego piszecie o historycznych oporach dla CDR, skoro spółka jest notowana na GPW dopiero od 2011 ?