Tydzień 101 – Jak to jest tracić?

Strata – coś co skutecznie zniechęca do inwestowania na giełdzie miliony Polaków. Wystąpienie jakiegokolwiek, nawet najmniejszego, minusa na naszym rachunku maklerskim powoduje, że w naszej głowie pojawia się jakaś dziwna pretensja i wyrzut do całego świata oraz przekonanie co do tego, że giełda jest zła. Obrażamy się, bo miało być przecież 10-20% w rok! Jest to bardzo zastanawiające w sytuacji, kiedy to zapożyczamy się na potęgę biorąc kredyty gotówkowe, których podpisanie jest niczym innym jak wyrażeniem zgody na kilkunastoprocentową stratę. Ale to jest już ok. Ba! Cieszymy się z tego, że mamy zdolność kredytową, która urasta wręcz do rangi umiejętności życiowej. Nie godzimy się z takim stanem rzeczy i staramy się z nim walczyć prowadząc naszego bloga. Wiemy, że upłynie jeszcze wiele lat zanim zmieni się mentalność Polaków, ale być może właśnie poprzez nasze wpisy, ktoś z Was dojdzie do wniosku, że warto spróbować. W naszej misji bez wątpienia pomagają nam takie transakcje jak ta na CD Projekt. Akcjonariusze naszego największego producenta gier mogli już zapomnieć co to znaczy stracić 🙂 +217,29% w 12 msc, +96,26% w 6 msc, +74,66% w 3 msc, +25,45% w 1 msc i +3,81% (66,66 zł -> 69,20 zł) w ostatnim tygodniu. Te wyniki mogą robić wrażenie. W tyle nie pozostaje jednak Stalexport, która to była naszą najlepszą spółką w minionych 5 dniach, zyskując +3,93% (4,07 zł -> 4,23 zł). Od początku naszej inwestycji, w 2,5 miesiąca, wartość STX zwiększyła się o +14,63%. Żółta kartka należy się natomiast Asseco Poland, którego obecność w naszych aktywach, po stracie -3,34% (56,90 zł -> 55,00 zł), stanęła pod znakiem zapytania. Wartość portfela wynosi 14 486,57 zł, a nasz zysk netto to 34,13%. Do granicy 10%, po raz pierwszy od 2 lat, zbliża się nasz benchmark WIG (9,64%).

Zwiększona aktywność podaży

Analiza indeksu WIG20Miniony tydzień był dla inwestorów dość spokojny. Od poniedziałku do środy zmienność indeksu blue-chipów oscylowała w granicach 30 punktów. Dopiero czwartkowe oraz piątkowe sesje pokazały więcej emocji. Czwartek był dniem gdzie dominowali kupujący. Ich aktywność pozwoliła zamknąć indeks WIG20 ponad poziomem 2200 punktów. Wolumen oraz zakres wzrostów pozwalał domniemywać, że piątek przyniesie kontynuację wzrostów. Tak się jednak nie stało 🙂 Sesja z tego dnia od samego początku przebiegała pod dyktando sprzedających. Choć udało im się sprowadzić cenę ponownie poniżej 2200 pkt. to sugerując się obrotem, co najwyżej powinniśmy zobaczyć korektę kursu. Kolejne sesje powinny to potwierdzić. Zakres spadków nie powinien przekroczyć ~200 pkt. Na wysokości 2000 punktów zgrupowanych jest kilka silnych sygnałów technicznych, które powinny spowodować obronę kursu. Dlaczego bardziej spodziewamy się korekty, aniżeli odwrócenia obecnego ruchu wzrostowego? Ponieważ cały ruch wzrostowy, który rozpoczął się z końcem 2016 roku, wspierany jest przez rosnący wolumen. Jego korelacja z ruchem ceny jest silnym czynnikiem potwierdzającym autentyczność każdego trendu cenowego. Idąc dalej tym tropem, ewentualna korekta powinna być spokojna (relatywnie niski obrót).

Żółta kartka dla Asseco Poland

Analiza AssecoWprawdzie nasza prognoza, co do kursu ACP jest nadal aktualna, ale pojawiła się pierwsza lampka ostrzegawcza. Jest nią świeca, która ukształtowała się podczas piątkowej sesji. Kryje się za nią spora aktywność podaży. Spadek kursu na dużym wolumenie spowodował, że cena dotarła do pierwszej, w naszej ocenie, strefy wsparcia. Jest to przedział pomiędzy 54,00~55,00 zł. Niepokojący jest fakt tak dużej aktywności graczy na sesji spadkowej, która nastąpiła po konsolidacji w strefie oporu. Może to oznaczać, że czas „hossy” dla kursu Asseco zostają przesunięty 🙂 Aktualnie z uwagą będziemy obserwować dalsze zachowanie ceny w obecnej strefie W1. Nie ukrywamy, że najbliższe dni mogą być decydujące dla naszego pakietu akcji.

Stalexport śladami CD Projekt?!

Analiza stalexportNa przykładzie naszych inwestycji bardzo dobrze widoczne są zalety dywersyfikacji portfela. Kilka nieudanych transakcji w instrumenty finansowe, a także słabsze zachowanie Asseco nie przeszkadzają, aby nasz kapitał systematycznie rósł. Zdecydowanie największą zasługę należy przypisać wzrostom na CD Projekt, ale Stalexport nie pozostaje w tyle 🙂 Od momentu zakupu kurs wzrósł już o prawie 15%! W minionym tygodniu cena pokonała po raz kolejny strefę oporu osiągając tym samym nowy szczyt. Pokonanie oporu nastąpiło przy wzroście wolumenu, co jest potwierdzeniem ruchu. Aktualnie możemy wykreślić przedział wsparcia, który znajduje się pomiędzy 4,00~4,20 zł za akcję.

Spółka w piątek opublikowała wstępne dane finansowe oraz informacje o średnim dobowym natężeniu ruchu w 2016 roku. Wyniki zgodnie z naszymi przewidywaniami są fantastyczne 🙂 Omówimy je szczegółowo za tydzień przed publikacją pełnego rocznego raportu finansowego.

CD Projekt na 4-dniowym urlopie

Kurs CD Projekt zamknął się o 3,8% wyżej w relacji do zamknięcia z poprzedniego tygodnia. Cały wzrost zawdzięczamy poniedziałkowym notowaniom. W trakcie pozostałych sesji cena praktycznie się nie zmieniła. Mamy cztery sesje podczas których zamknięcie notowań znalazło się w okolicach ich otwarcia. Niewielki obrót podczas tych dni pozwala domniemywać, że inwestorzy „odpoczywają” po tak silnych wzrostach. Nie jest to klarowny sygnał techniczny, który zmuszałby nas do podjęcia jakiegokolwiek działania. Czekamy więc na nowy tydzień licząc na bardziej klarowne zachowanie akcjonariuszy.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o