Tydzień 102 – Giełdowy Rollercoaster

To był naprawdę zwariowany tydzień. Obserwując notowania naszych spółek czuliśmy się trochę jak na rollercoasterze. Bardzo gwałtowne ruchy i wahania cen, raz w górę, raz w dół, przyniosły nam sporo emocji. Najwięcej wrażeń ponownie zapewnił nam CD Projekt, który świetnie wystartował we wtorek rosnąc o +6,19% (69,90 zł -> 74,23 zł). Środa zaczęła się równie dobrze, bo cena powędrowała aż na 77,76 zł, ustanawiając kolejny historyczny szczyt. Później jednak nastąpiły gwałtowne spadki, a piątek Redzi zamknęli z ponad 4-procentową stratą. Równie ciekawie było na Stalexport i Asseco Poland, które przeplatały silne wzrosty z silnymi spadkami 🙂 Wszystko jednak skończyło się dla nas bardzo dobrze, a nasze spółki zakończyły tydzień na plusach. CD Projekt zyskał +2,60% (69,20 zł -> 71,00 zł), Stalexport +4,02% (4,23 zł -> 4,40 zł), a Asseco Poland po świetnej piątkowej końcówce +1,82% (55,00 zł -> 56,00 zł). Do naszego portfela „wskoczyło” więc kolejne 320,80 zł, a jego wartość na chwilę obecną wynosi 14 807,32 zł. Zysk netto za niecałe dwa lata to 37,11%. Siłę pokazał również indeks WIG, rosnąc o +1,18%.

Czekając na wyniki roczne Stalexport

Stalexport powoli wyrasta nam na kolejną, po CD Projekt, perełkę. To już drugi tydzień z rzędu, kiedy to spółka wygrywa rywalizację z piekielnie mocnym ostatnio CDR i zostaje naszą najlepszą tygodniową inwestycją. Od momentu zakupu (08.12.2016) wartość STX wzrosła już o 19,24%. Jest to naprawdę świetny rezultat, a paliwa do ostatnich wzrostów dostarczyła dodatkowo publikacja wstępnych danych finansowych za 2016 rok. Wyniki są rekordowe i naprawdę imponujące.

Stalexport regularnie od kilku już kwartałów publikuje bardzo solidne wyniki finansowe. Nie inaczej jest i tym razem. Wg wstępnych szacunków przychody wzrosły o 11,56%, a zysk netto o 38,43%. I to przy bardzo dobrych przepływach pieniężnych z działalności operacyjnej. Spółka fundamentalnie wygląda więc na bardzo zdrową i prawidłowo rozwijającą się firmę.

Wynikom finansowym sprzyja regularny wzrost natężenia ruchu na autostradzie A4 Katowice-Kraków. Dwucyfrowe wyniki pozytywnie przekładają się oczywiście na przychody. A te w przyszłych okresach powinny być jeszcze większe z tytułu podwyżek opłat od 1 marca 2017 r.

Dodatkową „petardą”, na którą czekają inwestorzy, może być informacja o wypłacie dywidendy za 2016 rok. Na ten cel wpłaconych jest 171,5 mln zł, a to oznacza, że akcjonariusze mogą dostać nawet 0,69 zł za każdą posiadaną akcję! Przy obecnym kursie stopa dywidendy wyniosłaby aż 15,68%. Spodziewamy się, że jeśli Stalexport faktycznie dołączy do grona spółek dywidendowych to kurs może bardzo pozytywnie zaskoczyć. Nawet nas, bo STX miała być w naszym portfelu ostoją spokoju, taką przeciwwagą dla nieposkromionego CD Projektu. A tu proszę, na równi z nimi konkuruje o tytuł gwiazdy tygodnia 🙂 Oby tak dalej! Z niecierpliwością czekamy na roczne wyniki finansowe, które spółka opublikuje już w najbliższy piątek (3 marca).

Ostrzeżenie na CD Projekt?

Analiza CD ProjektZmienność na rynku akcji, z którą mieliśmy do czynienia w minionym tygodniu, przyczyniła się do ukształtowania ciekawego układu cenowego na wykresie CD Projekt. Po spokojnej poniedziałkowej sesji nastąpiło silne wybicie kursu na nowe szczyty w trakcie wtorkowych notowań. Byłaby to bardzo pozytywna prognoza dla dalszych wzrostów, gdyby nie zanegowanie tego wybicia przez środową świecę. Rozpatrując tylko te dwa dni oraz utworzony przez nie układ świec, pojawiają się pierwsze przesłanki ku potencjalnej korekcie. Już na starcie środowej sesji kurs wzrósł o blisko 4%. Niestety reszta dnia zdominowana została przez sprzedających. Ich aktywność, którą oceniamy na podstawie wielkości obrotu, była większa niż podczas wzrostów z dnia wcześniejszego. Sam układ uwzględniający świece nr 1 i 2 prezentuje etap realizacji zysków przez część inwestorów. W szerszym aspekcie, czyli uwzględniając kolejne sesje i ukształtowane przez nie świece 3 i 4, widoczna jest słabość kupujących. Formacja techniczna, którą opisaliśmy oraz miejsce jej wystąpienia może prognozować chwilowe lub całkowite zakończenie wzrostów. Jednak CD Projekt jest dla nas spółką o ogromnym potencjale i szansach na mega wzrosty podczas potencjalnej hossy na rynkach. Dlatego obecne zachowanie ceny traktujemy jako „odpoczynek”.  Nie pozbywamy się akcji, ale z większą uwagą śledzimy kolejne notowania oraz reakcję kursu na strefy wsparć. Rozważamy ewentualną redukcję posiadanego pakietu, który stanowi aż 63,29% wartości całego portfela. Dla inwestora krótkoterminowego, czy spekulanta, obecny układ powinien być sygnałem do zamknięcia pozycji.

Indeks blue-chipów w strefie podaży

Analiza WIG20Kolejny tydzień notowań dla 20-stu największych spółek polskiej giełdy zamknął się na niewielkim plusie, ale na przestrzeni kilkunastu miesięcy indeks WIG20 osiągnął maksima cenowe. Wszystko rozgrywa się w silnej strefie podażowej w rejonie ~2200 punktów. Świeca reprezentująca zakończony właśnie tydzień notowań ukształtowała się z długim górnym cieniem. To już kolejny sygnał przewagi sprzedających. Podobny cień, ale w mniejszej skali, pojawił się na wcześniejszej świecy. Inwestorzy zdają sobie sprawę z występującego oporu w tych rejonach i część z nich postanawia pozbyć się swoich akcji w oczekiwaniu na rozwój wydarzeń. Na wykresie można wykreślić trzy równoległe linie kanału wzrostowego. Ich rozpiętość (zakres wzrostów) jest identyczna i została przedstawiona na wykresie, jako miary 1 oraz 1′. Obecnie kurs naruszył górne ograniczenie kanału. Stanowi więc to kolejny sygnał ostrzegawczy. Rosnący wolumen na całym impulsie wzrostowym pozwala jednak sądzić, że kształtuje się nowy trend wzrostowy. To z czym obecnie możemy mieć do czynienia, to korekta kursu z obecnych poziomów do okolic 2000~2050 punktów.

 

16
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
11 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ObserwatorinvestjourneyDrobnyAdamMat Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bartosz
Gość
Bartosz

Analizując ostatni spadek CDR proponowałbym spojrzeć jak ogólnie zachował się rynek największych deweloperów gier w końcówce tygodnia. Dane za 24.02: 11bit -2,06; CIG -3,57; VIVID -3,20. Moim skromnym zdaniem wyprzedaż na WIG miała na to wpływ i być może większy inwestor instytucjonalny redukował portfel gamedev? Szczególnie, że łatwo dopatrzyć się jednakowych transakcji podczas trwania sesji co może sugerować jedno źródło podaży.

Mat
Gość
Mat

Jak ocenicie w tym tygodniu sytuację Asseco? Dobra okazja, żeby kupić w ‚promocji’, czy raczej idzie to w złym kierunku?

Adam
Gość
Adam

Pytanie do wszystkich. Z jakich serwisów informacyjnych korzystacie? Jeśli to nie tajemnica ma się rozumieć.

Drobny
Gość
Drobny

@Investjourney jak technicznie interpretuje dzisiejszą sesje?
Najpierw ostro zjazd w dół, nawet chwilowo notowania były zawieszone!
Potem solidne odbicie i mocne dokupienie na zamknięciu?

Wiem że analiza technicza to każdy widzi to co chce, ale są pewne schematy które mają wysoki procent sprawdzania się.
Interesuje mnie jak to widziecie na podstawie waszego doświadczenia. Wg mnie to może być koniec korekty, bo od szczytu kurs bujnał sie -18%.
Fundamentalnie nic się nie zmieniło.

Ostatnio na 11B znalazłem taki, mianowicie jak zarząd ogłosił że FP bedzie opóźniony to kura także mocno zanurkował, zamnknał sie na niwielki minusie (-0.5%)

Obserwator
Gość
Obserwator

Dobrałem dzisiaj na przecenie STX po tym jak podali skonsolidowane wyniki finansowe za 2016 rok. Zobaczymy. I zrobiłem jeszcze zagranie w postaci zdywersyfikowanego portfela spółek gamedev. W sumie to głównie one generowały bardzo ładne zyski w portfelu więc postanowiłem zwiększyć zaangażowanie. Mam nadzieję, że CDR się nie posypie bo to może pociągnąć resztę spółek z tej branży.