Tydzień 103 – Stalexport spółką dywidendową!

No i stało się! Stalexport dołącza do grona spółek dywidendowych. Zarząd zarekomendował przeznaczenie 44,5 mln zł z zysku za 2016 rok, czyli 0,18 zł na akcję! Kwota ta nie jest jeszcze przesądzona. O jej ostatecznej wysokości zdecyduje najbliższe Walne Zgromadzenie Spółki. Warto tutaj przytoczyć wyniki finansowe, które zostały opublikowane w piątek. W minionym roku Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady osiągnęła przychody wynoszące 292,9 mln zł (o 11,6% wyższe niż w roku 2015) oraz zysk netto w wysokości 165,3 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 38%. STX kontynuuje tym samym swój rozwój i co kwartał dostarcza na rynek coraz lepsze wyniki. Co ciekawe inwestorzy w piątkowy poranek zareagowali na nie sporą przeceną sprowadzając kurs do poziomu 4,26 zł (-4,05%). Chyba co niektórym nie spodobała się wysokość dywidendy, bo oczekiwania sięgały 0,69 zł na akcję. Później jednak do głosu doszli kupujący i spółka zakończyła dzień na plusie 🙂 Cały tydzień to kolejny wzrost o +1,14% (4,40 zł -> 4,45 zł). Na plusie ostatnie 5 dni kończy również CD Projekt z wynikiem +2,82% (71,00 zł -> 73,00 zł). Po raz kolejny słabo wypadło Asseco, tracąc 0,30% (56,00 -> 55,83 zł). Wartość portfela na chwilę obecną to 15087,12 zł a to oznacza 39,70% zysku netto. Dobrą passę kontynuuje również WIG z wynikiem +12,18%. Zaczął się sezon wyników finansowych, więc rozpoczęliśmy poszukiwanie kolejnej giełdowej perełki. Przyszły tydzień to dla nas również polowanie na pewien dobrze Wam znany instrument finansowy 🙂 Ale czy uda nam się go „ustrzelić”? O tym powinny zadecydować najbliższe dni.

Kontynuacja trendu na WIG20

Analiza WIG20Kolejny tydzień w konsolidacji na szczytach. Indeks blue-chipów oscyluje nad poziomem 2200 punktów i nie widać, aby chciał zakończyć obecnie panujący trend wzrostowy. Kurs znajduje się w strefie podaży, o której pisaliśmy w ostatnim podsumowaniu. Mimo to zaryzykujemy stwierdzenie, że w najbliższym tygodniu czekają nas nowe szczyty. Poniedziałkowe notowania przebiegły w spokojnych nastrojach. Cena zamknęła się w okolicach otwarcia. Na uwagę zasługuje obrót, który został wygenerowany w trakcie tego dnia. W relacji do poprzedniej świecy spadkowej (notowania z 24/02/2017) może to symbolizować wygasającą podaż na rynku. Prawie 3-procentowe wzrosty pojawiły się podczas środowej sesji. Jednak kolejne dni wyhamowały entuzjazm inwestorów i kurs minimalnie spadał. Na parkiecie panuje obecnie lekkie niezdecydowanie. Część graczy boi się kupować, ponieważ po tak silnych wzrostach spodziewają się korekty. Druga strona jest jednak bardziej skłonna do ryzyka i po lekkiej zniżce „wyciąga” kurs ku górze. Uwzględniając fakt, że najbliższe wsparcie widzimy przy rejonach ~2150 punktów (znajduje się tu również luka wzrostowa, a linia trendu LT1 jest nadal nienaruszona), to liczymy na nowe rekordy cenowe w trakcie kolejnych sesji.

Asseco z problemami czy okazją do zakupów?

Analiza AssecoACP jest obecnie jedynym instrumentem wchodzącym w skład naszego portfela, który nie zachowuje się jeszcze tak, jak byśmy tego oczekiwali 🙂 Reakcja rynku i formacja, która ukształtowała się na wykresie pozwala nam jednak sądzić, że cierpliwość zostanie wynagrodzona. Dzisiaj bardzo proste ujęcie analizy technicznej dla owej spółki. Prezentujemy trzy „formacje” cenowo-czasowe. Pierwsza z nich dokładnie została opisana w podsumowaniu 98 tygodnia. Przejdźmy więc do drugiej z nich. Uwagę skupmy na pierwszej spadkowej świecy na ultra wysokim wolumenie oraz kolejnej wzrostowej na bardzo niskim. Taki układ świec może świadczyć o ukrytym kupowaniu na sesji spadkowej. Skoro kolejne notowania na bardzo niskim wolumenie zatrzymały dalsze spadki, to znaczy że inwestorów nie interesuje w tym momencie dalsza wyprzedaż. Schemat w punkcie 3 potwierdza znaczenie wsparcia w okolicach ~55,00 zł, czyli w miejscu wystąpienia wcześniejszych układów cenowych. Pierwsza świeca o bardzo długim dolnym cieniu testowała przewagę sprzedających. Kolejna sesja spadkowa wystąpiła na niewielkim wolumenie. Ostatnia świeca z całego układu przebiegła pod dyktando kupujących. Widać więc, że poziom ~55,00 stanowi swego rodzaju okazję dla graczy, którzy z „ukrycia” skupują walory. Tak więc nie sprzedajemy jeszcze akcji Asseco Poland, a z zaciekawieniem śledzimy dalszy rozwój wydarzeń.

Obrona kursu na Stalexport

Analiza stalexportZ trendem wzrostowym, który budowany jest przez coraz wyższe szczyty i następujące po nich okresy konsolidacji, bardzo łatwo się inwestuje 😉 Z takim ruchem mamy do czynienia od dłuższego czasu na wykresie Stalexport. Kolejny raz korekta zakończyła się na wysokości zniesienia Fibonacciego wynoszącego 50% (impuls B-C). W okolicach tych znajduje się kolejny poziom wynoszący 38,2%. Cena ~4,20 zł powinna więc być broniona przez występujące w tych rejonach wsparcie. W piątek poznaliśmy wyniki finansowe spółki, które spowodowały silną podaż akcji na początku sesji. Kiedy spojrzymy na zachowanie wolumenu i zamknięcie notowań, to można sądzić że ktoś ładnie „zebrał” akcje z rynku. Jest to kolejny sygnał, który utwierdza nas w przekonaniu, że warto mieć walory tej spółki.

Czysty „obraz” CD Projekt

Analiza CD ProjektNa koniec dzisiejszego podsumowania krótka analiza naszej portfelowej perełki. Zapewne chwile „grozy” przeżyli akcjonariusze podczas wtorkowej sesji 🙂 Tego dnia pojawiła się krótkotrwała, ale intensywna korekta kursu. W relacji do kilkunastu sesji wstecz, odnotowaliśmy również bardzo silną aktywność inwestorów. Spadki zostały wyhamowane w rejonie wsparcia (W) wyznaczonego przez poziomy zniesień Fibonacciego. Po tej mocnej korekcie nastąpił powrót do wzrostów. Choć czwartkowe i piątkowe notowania znów zdominowane zostały przez stronę podażową, to nie dostarczyły one na tyle mocnych argumentów do sprzedaży naszego pakietu. Takie ruchy są czymś normalnym, jeśli odniesiemy je do skali wzrostów na danym papierze. Tak więc spokojnie czekamy na wyniki finansowe spółki, które zostaną zaprezentowane pod koniec miesiąca 🙂

 

8
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
investjourneyAndrzejkaliszakSokar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Gość
Andrzej

Dzięki za A.T.pozdrawiam Andrzej.

Sokar
Gość
Sokar

Witam. U mnie sytuacja się zmieniła, sprzedałem wszystko i dokupiłem cdp za 74.8zł więc teraz posiadam 180 akcji ze średnią ceną 57.54zł. Zobaczymy czy był to dobry ruch ☺ niewątpliwie rośnie nam balon na cd projekcie który może pęknąć po wynikach. Więc zalecam ostrożność z tym walorem. Ogólnie widzę modę na porównywanie cd projektu do blizarda czy EA co wydaje mi się bardzo nie odpowiedzzialne na tym poziomie. Wczoraj wchodząc do cyfrowego sklepu Sony dla plastation zobaczyłem wyprzedaż ze studia EA liczącą ponad 180 pozycji dla ps3 i tak sobie pomyślałem… ile pozycji na wyprzedaż mogłoby wystawić cd projekt wliczając… Czytaj więcej »

Andrzej
Gość
Andrzej

Witam serdecznie,jak dobrze zrozumiałem to zasięg (38,2%) to prawie 6 zł w tym roku jest możliwe??? Dzięki z góry.pozdrawiam Andrzej.

kaliszak
Gość
kaliszak

oczywiście mam akcje CDP ale w celu dywersyfikacji za niewielka kwote kupiłem akcje malucha z NC a mianowicie QubicG chyba po 1,66 zl własnie na fali tej tworzacej sie bańki…i tak naprawdę co za różnica czy społka ma 2 gry i obydwie sa przeciętne jeśli daje zarobić np 100% wmiesiąc czy tez ma gier 180 jeśli da zarobic 10% w rok albo na niej stracisz…Ja zawsze myslałem, że gielda to miejsce zarabiania pieniedzy a ostatnio widze,żeludzie potrafia naprawde duże pieniadze zarabiac na czystej spekulacji npna takich spolkach jak polimex, pbg…Sokar gdybys te 10 tysi wlozył w QubicG czy ForeverEn to… Czytaj więcej »