Tydzień 109 – Słabsza forma

Giełda zmienną jest. Doskonale to widać na przykładzie naszego portfela. Jeszcze w połowie marca mieliśmy 43,73% zysku netto. Obecnie, po zaledwie miesiącu, nasz zysk stopniał do 25,94%. Głównym winowajcą jest ten, który odpowiadał również za wcześniejszy rajd w górę, czyli CD Projekt. Redzi mają za sobą fatalne 2 tygodnie, podczas których na każdej sesji notowali spadki. To aż 10 spadkowych sesji z rzędu! We wtorek podjęliśmy więc decyzję o redukcji posiadanego pakietu i sprzedaż 45 akcji. Tym samym zmniejszyliśmy swoje zaangażowanie w akcje do 56,64%. Na pozostałych aktywach raczej bez większych zmian. Warto jednak odnotować uchwałę Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Stalexport, którzy potwierdzili wypłatę dywidendy w kwocie 0,18 zł za akcję. Dzień wypłaty to 16 maj 2017 r. Stopa dywidendy przy obecnym kursie to 4,46%. Wartość portfela na chwilę obecną wynosi 15 302,17 zł. Największy udział, po długiej przerwie, ponownie stanowi gotówka (39,34%). Mamy już pewne plany co do jej rozdysponowania. Myślimy o jakimś zabezpieczeniu na wypadek spadków na giełdach. Nie wykluczamy jednak zakupu akcji, jeśli nadarzy się ku temu okazja.

„Bujanka” na Blue-chipach

Analiza indeksu WIG20Zakończony tydzień na rynkach trwał tylko cztery dni. W kolejnym odbędą się również tylko 4 sesje, a to wszystko z powodu dni wolnych: 14 i 17 kwietnia. Emocji nie zabrakło, głównie z powodu  informacji dotyczących sytuacji w Korei Północnej. Donald Trump dosyć agresywnie komentuje działania militarne, a dokładniej zbrojenia nuklearne, prowadzone przez Kim Dzong Una. Nowy prezydent USA stwierdził, że Korea Płn. stała się problemem, którym musi się zająć. Wysłał więc w kierunku wybrzeży koreańskich lotniskowiec USS Carl Vinson, kilka niszczycieli oraz krążowników rakietowych. Amerykański think tank CSIS określa prawdopodobieństwo przeprowadzenia kolejnej próby nuklearnej przez Koreę Płn. w ciągu najbliższych 30 dni na 84%. Sytuacja jest więc dosyć napięta. Wojna na Półwyspie Koreańskim może wybuchnąć w każdej chwili. Na rynkach raczej jeszcze nie widać skutków tych działań, ale pojawiło się kolejne duże zagrożenie na tle geopolitycznym. Na naszym warszawskim parkiecie wciąż niezdecydowanie. Kurs porusza się pomiędzy równoległymi liniami kanału wzrostowego (zielone linie). Obecnie znajduje się na wsparciu, którego przełamanie może zapoczątkować spadek o około 100 punktów. Przełamanie linii trendu spadkowego LT1 spowodowało lekką zniżkę kursu. Nie był to jednak silny ruch. Cena zaczęła poruszać się horyzontalnie. To, co zaniepokoiło nas w minionym tygodniu to wzrost obrotu na sesjach spadkowych. Jednak nie jest to jeszcze na tyle silny sygnał, aby mówić o kontynuacji korekty. Aktualnie wydaje się, że inwestorzy zdecydują się na trend boczny. Bazując na obecnym wykresie za najistotniejsze poziomy należy uznać ~2300 oraz ~2050 punktów.

Co dalej z kursem CD Projekt?!

Analiza CD ProjektNa wykresie seria świec spadkowych. Ostatni tydzień zdecydowanie nie sprzyjał posiadaczom akcji twórcy serii gier o Wiedźminie. Mimo pozytywnego raportu za 2016 rok nastąpiła korekta kursu. Na pewno część inwestorów zdecydowała się sprzedać w trakcie wyprzedaży, inni nie zmieniali składu portfela. W obu przypadkach pojawia się pytanie co dalej z kursem? Spoglądając na wykres dzienny, ale w długoterminowym horyzoncie, można wykreślić linie kanału wzrostowego. Piątkowy spadek ceny dotarł do dolnego ograniczenia kanału. Dodatkowo wskaźnik STS jest silnie wyprzedany. Daje to szansę na chwilowe zakończenie spadków. Za wcześnie, aby oceniać, że na tej spółce trend wzrostowy został zakończony. Niepokój pojawi się, kiedy cena przebije obecne wsparcie w okolicach 60 zł. Ponieważ wystąpiło zagrożenie, zdecydowaliśmy się sprzedać część akcji. Resztę trzymamy i czekamy na rozwój wydarzeń.

Srebro gotowe na wzrosty?

Analiza srebraZakup certyfikatów na srebro do naszego portfela okazał się być strzałem w dziesiątkę. Od momentu zakupu ich wartość wzrosła o 23,62%. Cena kontraktów na srebro SI.F dotarła ponownie do silnej strefy wsparcia / oporu. Już wielokrotnie poziom ~1850,00 pkt. skutecznie stanowił punkt zwrotny dla kursu. Dobrze jest to widoczne w miejscach oznaczonych czerwonymi strzałkami, gdzie cena odbijając się powodowała silną wyprzedaż. Patrząc jednak na obecne wzrosty i sytuację ekonomiczno-polityczną być może nastąpił powrót inwestorów do „bezpiecznej przystani”. Obrót na kontraktach w minionym tygodniu silnie wzrósł. W miejscu obecnego oporu występuje również zniesienie Fibonacciego (ruch A-B) wynoszące 50%. Kontynuacja wzrostów powinna dotrzeć do okolic ~2000,00 pkt.

 

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
VictorneuctinvestjourneyObserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Gość
Obserwator

Czwartkowa sesja na CDR była raczej optymistyczna mimo blisko 2% spadków. Kurs szorował po dnie ocierając się o wspomnianą przez Was linię trendu, którą też sobie wcześniej wyznaczyłem i pod koniec sesji notowania bardzo ładnie zostały wyciągnięte. Problem tylko w tym, że w USA indeks SP500 zdaje się wchodzić w korektę, która może się rozlać na inne rynki finansowe. Ogólnie jednak spodziewam się, że na dłuższy czas można będzie zapomnieć o tak spektakularnych wzrostach CDR jak miało to miejsce wcześniej. Wypracowywanie kolejnych procentów zysku w takim przypadku nie będzie takie łatwe, bo na innych spółkach nie jest już tak wesoło.… Czytaj więcej »

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Comment: Ephedra-Free and doesnР Р†t have any febrile patients or symptoms. cialis pills Thy upon ambiguous determination detect a flexible