Tydzień 110- Czekamy

Ostatni tydzień nie wniósł zbyt wiele do naszego portfela. Można wręcz powiedzieć, że był to taki tydzień wyczekiwania. Na co czekamy? Czekamy na sygnał do zakupu jakiegoś instrumentu na spadki polskiej giełdy. Mamy coś na oku, ale jeszcze zbyt wcześnie, żeby mówić o konkretach 🙂 Czekamy również na finały Gwent Challengera, które odbędą się 13 maja w Katowicach. Podejrzewamy, że podczas turnieju CD Projekt będzie chciał ogłosić jakąś ważną informację. Rozgrywki, do których transmisji i zorganizowania podjęto współpracę z ESL i na które przeznaczono pulę nagród w kwocie 100 000$ są świetną okazją do pokazania się szerszej grupie odbiorców. A wyobrażacie sobie, że osoba, której gra się spodobała nie może od razu w nią zagrać, bo gra jest w zamkniętej becie? Stawiamy więc, że po turnieju przejdziemy do fazy otwartej bety, dostępnej dla każdego. W poprzednim tygodniu Redzi już zaskoczyli inwestorów propozycją wypłaty dywidendy w kwocie 1,05 zł! Takiego scenariusza raczej mało kto się spodziewał. Wprawdzie stopa dywidendy to zaledwie 1,57%, ale my patrzymy na to pod trochę innym kątem. Dla nas ta informacja świadczy o tym, że spółka ma pełną kasę i generuje przychody, które w zupełności wystarczają na bieżące funkcjonowanie firmy oraz planowane inwestycje. Jeśli CD Projekt faktycznie wypłaci dywidendę to będzie to już 2 spółka (po Stalexport), którą mamy w portfelu, a która nie była spółką dywidendową, a się nią stała 🙂 A jeśli jesteśmy przy STX i dzieleniem się zyskami to w piąteknastąpiło odcięcie praw do dywidendy, przez co kurs został skorygowany o 0,18 zł. Dzień wypłaty dywidendy to 16 maj 2017 r. Wartość portfela na chwilę obecną to 15 360,66 zł. Nasz zysk netto to 26,43%. Nasz benchmark WIG jest 12,13% na plusie.

WIG20 na fali

Analiza indeksu WIG20Indeks 20 największych spółek warszawskiej giełdy zaliczył udany tydzień. Cena po raz kolejny odbiła się od ważnej linii trendu wzrostowego LT1. Piąta reakcja kursu na wsparcie pokazuje, jak silny jest obecny trend wzrostowy. Ponadto widać, że inwestorzy nie mają problemów z pokonywaniem oporów wynikających z krótkoterminowych linii korekt LT2 oraz LT3. Mimo, iż piątkowe notowania zdominowane były przez podaż, która ukształtowała silnie spadkową świecę, to szansa na nowe szczyty jest bardzo duża. Strefa 2300 punktów jest w zasięgu ręki. Za lokalny poziom wsparcia traktujemy okolice 2250 punktów. Duży wpływ na przebieg najbliższych sesji będzie miał rezultat pierwszej tury wyborów we Francji, która odbędzie się 23 kwietnia 2017 roku. To, jak zareagują światowe rynki będzie miało w dużej mierze wpływ na ruchy na warszawskim parkiecie.

Stalexport jednak z trudnościami

Analiza stalexportJuż od dłuższego czasu spodziewaliśmy się odbicia i powrotu do wzrostów. Jednak bezskutecznie. Piątkowa sesja była dniem odcięcia dywidendy, stąd mocny spadek kursu. W ujęciu technicznym spowodowało to przebicie wsparcia z okolic 4,00 zł. Dodatkowo kurs nie zdołał się utrzymać nad linią trendu wzrostowego (czerwona strzałka). Nie wydaje nam się, żeby to zakończyło długoterminowy trend wzrostowy, ale na jakiś czas może nastąpić „odpoczynek”. Mocna strefa popytu zlokalizowana jest na wysokości ~3,70 zł. Jeżeli więc korekta będzie kontynuowana to okolice te powinny odegrać rolę wsparcia i pokazać „walkę” inwestorów.

Odzieżówka gotowa na wzrosty

Analiza akcji vistulaKorekta, która na akcjach Vistuli trwa już piąty tydzień ma szansę się zakończyć. Kurs zbliżył się właśnie do mocnego wsparcia na wysokości 3,20 zł. Są to zarówno okolice wsparcia Fibonacciego, jak i silnej strefy popytowej. W przeszłości cena z tego miejsca odnotowała gwałtowne wzrosty, które odbyły się przy mocnej aktywności inwestorów. Obecnie więc można oczekiwać obrony tych poziomów przez graczy. Dodatkowo jeśli przeanalizujemy spadkowe tygodnie (świece 1, 2, 3) podczas aktualnej korekty to zauważymy, że bardzo mała ilość papierów zmieniła właściciela. Akcjonariusze nie pozbywają się więc akcji, podaż nie jest na tyle silna, aby wywołać mocne spadki. Najbliższe notowania powinny skupić się na testowaniu obecnych poziomów, maksymalnie okolic ~3,20 zł. Przewaga pozytywnych sygnałów może skutkować zakończeniem korekty i ponownym testem szczytów ~3,50 zł.

 

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
investjourneyGienioObserwatorGienio Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gienio
Gość
Gienio

Witam
Możecie mi wytłumaczyć skąd zawsze taki zachwyt nad dywidendami (nie tylko u was) skoro na następny dzień po otrzymaniu dywidendy kurs jest korygowany o tę samą wartość. Właściwie to się wychodzi na zero chyba ,że kurs znowu rośnie co nie jest takie pewne. Czy się mylę, czy może źle rozumuję?
Pozdrawiam zespół

Obserwator
Gość
Obserwator

Zauważ, że na wcześniejszą informację o sowitej dywidendzie kurs akcji także rośnie czasami porównywalnie do zarekomendowanej i zatwierdzonej na WZA wielkości dywidendy na akcję, także nawet jak potem spadnie po odcięciu dywidendy to z poziomu, który wcześniej ją dyskontował. A w tym samym czasie dywidenda zostaje w kieszeni. Minus jest taki, że takie np. spółki wysoce dywidendowe raczej się dynamicznie nie rozwijają i gdy na rynku występuje hossa wypadają słabiej od benchmarków.

Gienio
Gość
Gienio

W zasadzie masz rację ale sam użyłeś określenia , że kurs czasami rośnie czyli to nic pewnego jak zresztą wszystkie inwestycje na giełdzie. Dla długoterminowych dywidenda to na pewno o wiele lepsza inwestycja niż lokata. Szansa na zarobek jest raczej przy większych dywidendach (ok.8-10%) przy mniejszych raczej to nie wpływa na kurs. Dwa razy brałem dywidendę i właściwie wyszedłem na zero stąd moje małe przekonanie do tej operacji. W przypadku CDR to oczywiście rozrzutność a dywidenda 1,57% raczej wzbudza śmiech niż jakikolwiek zachwyt.
Dziękuję za odpowiedź.
Tymczesem powodzenia.

Obserwator
Gość
Obserwator

Te dywidendy od CDR to raczej przedwczesny krok. Nie uważam, aby tak dynamicznie rozwijająca się spółka w konkurencyjnej branży i produkcjach AAA wymagających bardzo dużych nakładów na tym etapie ot tak miała rozprowadzać 100 mln tak jakby nie było w firmie pomysłów na inne rozwojowe projekty. No chyba, że prezesunio Kiciński postanowił już odcinać kupony bo z tego co podają zainkasuje na blisko 10 mln zł. Ja swoją drogą jednak też wydzieliłem część portfela akcyjnego na spółki stricte dywidendowe płacące po 7 i więcej % i trzeba to będzie trzymać długotrwale jako lokatę. Tylko są to spółki o stabilnych zyskach,… Czytaj więcej »