OPONEO.PL – Analiza

Wybierz datę analizy: 

Grupa OPONEO.PL to internetowy dystrybutor opon i felg, którego początki istnienia sięgają 1999 r. Sprzedaż prowadzona jest przez internet przy wykorzystaniu kilkudziesięciu witryn internetowych. Spółka posiada m.in. takie marki jak: Opony.com.pl, Oponeo.pl, Opony.com, Opony.pl, Felgi.pl. Pierwsza z nich jest największą w Europie platformą informacyjną na temat jakości, kondycji, hurtowników i eksploatacji opon samochodowych. Klientami firmy są głównie klienci indywidualni, stanowiący ok. 90% udziału wszystkich odbiorców. Spółka jest obecnie liderem rynku e-sprzedaży ogumienia i felg w Polsce z udziałem firmy w rynku internetowej sprzedaży opon wynoszącym 75%. Udział w całym rynku sprzedaży opon szacowany jest na około 10 procent. Spółka bardzo dynamicznie się rozwija, obecna jest już w 13 krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych.

ANALIZA FUNDAMENTALNA

Poza oponami i felgami w ofercie handlowej Grupy OPONEO.PL są również inne akcesoria samochodowe. Sprzedaż tych towarów traktowana jest jako jeden segment operacyjny. Poza sprzedażą towarów spółka uzyskuje przychody ze sprzedaży usług, które stanowią 1,4% ogółu przychodów ze sprzedaży. Spółka prowadzi również popularne forum RTV i AGD – elektroda.pl. Jest także współwłaścicielem firmy prowadzącej serwis motoryzacyjny Autocentrum.pl oraz właścicielem serwisu Edaboard.com. OPONEO.PL od września 2007 r. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych. Kapitalizacja spółki, przy kursie 50,25 zł, wynosi 700 mln zł. Wskaźniki giełdowe to: C/Z = 45,02, a C/WK = 5,35.

PLUSY:

Bardzo perspektywiczna branża. Według szacunków w 2016 roku wartość handlu internetowego w Polsce wyniosła około 35,8 mld zł. Prognozuje się, że do 2020 roku wartość zakupów on-line powinna rosnąć średnio o 16% rocznie.

– Spółka ma fantastyczne oceny klientów. Dzięki temu zdobyła 1 miejsce w rankingu sklepów internetowych w kategorii motoryzacja w 2015 i 2016 r. prowadzonego przez opineo.pl

Bardzo dynamiczny i stabilny rozwój. W całym 2016 roku sprzedaż osiągnęła poziom 2,11 mln szt., co oznacza wzrost o 35,6% w porównaniu z 2015 rokiem. W Polsce sprzedaż zwiększyła się o 45,2%, natomiast za granicą o 10,1% w relacji do 2015 roku.

– Patrząc na ilość samochodów na polskich drogach i parkingach oraz ich przyrost r/r widzimy dla spółki świetlaną przyszłość 🙂

– Spółka kontynuuje bardzo dynamiczny rozwój na światowe rynki. Obecnie to już 13 krajów europejskich oraz od niedawna Stany Zjednoczone. Oponeo jest jednym z nielicznych polskich przedsiębiorstw internetowych o zasięgu międzynarodowym. A to podobno jeszcze nie koniec 🙂

MINUSY:

– Przewidywany wzrost inflacji wpływać będzie ograniczająco na możliwości zakupowe gospodarstw domowych.

– W poprzednim roku na wyniki finansowe znaczny wpływ miał rekordowy import używanych samochodów osobowych w związku z planowaną podwyżką akcyzy. W tym roku może być więc trudniej utrzymać spółce dotychczasowe tempo wzrostu.

– Może troszeczkę wysokie wskaźniki giełdowe.

Niewiele jest na naszym rynku firm, które po bliższym zapoznaniu dają się po prostu lubić. Oponeo.pl jest jedną z nich. Firma dominuje w sprzedaży internetowej opon w Polsce. Ma już w tym biznesie niemal 20-letnie doświadczenie. Ma ogromne zaufanie swoich klientów, co skutkuje tym, że w dwóch ostatnich latach została wybrana najlepszym sklepem internetowym w kategorii motoryzacja. Działa na bardzo perspektywicznym rynku z ogromnym potencjałem do wzrostów oraz kontynuuje bardzo dynamiczny rozwój. Wyniki finansowe poprawia z roku na rok. W najbliższym czasie firma chce również wejść w rynek sprzedaży rowerów oraz części i akcesoriów rowerowych. Z posiadaną wiedzą i doświadczeniem ten model biznesowy również może przynieść spółce spore korzyści. Naszym zdaniem OPONEO.PL jest zdecydowanie spółką godną uwagi.


ANALIZA TECHNICZNA

Choć niektórzy zwolennicy analizy technicznej mogą uznać, że czasy świetności kursu OPN są już za nami, to wg nas jest jeszcze sporo miejsca do wzrostów.

Analiza OponeoInwestorzy, którzy zakupili akcje w połowie 2015 roku i posiadają je nadal mogą być zadowoleni ze swojej decyzji. Wzrost kursu akcji do dnia dzisiejszego pozwolił im zaksięgować około 500% zysk! Okres pomiędzy lipcem 2013, a 2015 roku można przyjąć za etap akumulacji akcji. Po nim zbudował się mocny trend wzrostowy. Nie przebiegał on też całkowicie bez zakłóceń, ponieważ były okresy, w których dochodziło do 30% wyprzedaży. Analizując obecnie zachowanie ceny, tąpnięcia były świetnymi momentami do akumulacji akcji. Dlatego inwestorzy długoterminowi nie zawsze przejmują się takimi korektami kursu, a bardziej wykorzystują je do zwiększania zaangażowania, „piramidowania” pozycji. Podejście takie skłania inwestora do kupowania po wyższych cenach niż początkowo, ale utwierdza go, że inwestuje zgodnie z tendencją na rynku.

Załączona analiza sporządzona została na wykresie tygodniowym. Ukazuje ona wyraźnie obecny kierunek ceny. Mamy do czynienia z trendem wzrostowym. Jego początek zainicjowany został w okolicach lipca 2013 roku, kiedy to pojawiła się wzmożona aktywność inwestorów (strzałki „1”) i pierwsze wyraźne wzrosty. Impet został jednak wyhamowany. Kurs w pewnym stopniu poruszał się horyzontalnie, choć można zauważyć, że szczyty oraz dołki usytuowane były coraz wyżej. Końcówka 2015 i początek 2016 pokazał po raz kolejny dominację popytu. Bez większych problemów cena pokonała lokalne szczyty przy dużym wolumenie (2).

Aktualnie kurs znajduje się w okolicach 50 zł za akcję. Są to poziomy historycznych szczytów. Ale kto powiedział, że wyżej być nie może? 😉 My planujemy się przyłączyć do obecnego trendu, który od długiego czasu porusza się w kanale wzrostowym (trzy zielone równoległe linie). Idealnym miejscem do otwarcia pozycji będzie cena około 40 zł za akcję. Znajduje się tu silne wsparcie. W przeszłości pojawiły się na tej wysokości wysokie obroty oraz są to poziomy, gdzie grupują się zniesienia Fibonacciego. Warto więc obserwować kurs na mniejszym interwale czasowym i szukać dobrej okazji do zwiększenia, bądź otwarcia nowej pozycji.

Analiza SWIG80Spółka OPONEO.PL wchodzi w skład indeksu SWIG80. Jego analiza pozwoli wesprzeć decyzję o otwarciu pozycji. Mamy tu na myśli „synchronizację” sygnałów. Jeżeli chcemy wyeliminować ryzyko to warto szukać sygnału na samej spółce, jak i grupie, do której należy. Gdy pojawia się reakcja popytu w strefie wsparcia na indeksie, a wykres cenowy spółki daje również pozytywny sygnał, to jest to dobry moment do otwarcia pozycji. W naszym przypadku idealnym byłaby wzmożona aktywność popytu w rejonie wsparcia ~15800 pkt. oraz sygnał cenowy na wykresie OPONEO.PL w okolicach ~40,00 zł. Obecnie SWIG80 pokazuje przewagę podaży. Pierwszy bardzo mocny sygnał pojawił się w punkcie 1. Obecnie natomiast mamy serię spadkowych świec (2) przy rosnącym wolumenie. Dlatego jeszcze wstrzymujemy się z decyzją zakupu, ale sama spółka otrzymuje prognozę pozytywną.

PROGNOZA: POZYTYWNA

 

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
adaminvestjourneyMagda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Magda
Gość
Magda

Co dalej z Oponeo? Wygląda, że to dobry moment na zakup akcji