Tydzień 112 – Przegląd informacji ze spółek

Kolejny nijaki tydzień za nami. Wszystkie nasze aktywa, poza Stalexport, zgodnie traciły na wartości. Najdotkliwsze spadki wystąpiły na srebrze i naszych certyfikatach RCFL3SILVE, które straciły aż 16,91% (7,57 zł -> 6,29 zł). Kupiony przez nas pakiet jest jednak na tyle mały, że spowodował on uszczuplenie wartości naszego portfela o zaledwie 0,53%. Jednocześnie obecne poziomy cenowe wydają się być dla nas bardzo interesujące pod kątem zwiększenia zaangażowania w srebro. Czekamy na rozwój wydarzeń. Inny z naszych certyfikatów – na spadki WIG20 – również stracił, ale w porównaniu do swojego kolegi był to spadek „kosmetyczny” o 1,53%. Nie najlepiej wypadła również nasza część akcyjna. CD Projekt zanotował wynik -0,56%, Vistula -0,62%, a Stalexport nie zmieniła swojej wartości. W ogólnym rozrachunku nasz portfel stracił -0,86%, a jego wartość na chwilę obecną wynosi 15 162,28 zł. Nasz zysk netto to +24,79%. Po piętach zaczyna deptać nam nasz benchmark WIG z wynikiem +16,94%. W tym tygodniu mamy dla Was kilka ciekawych informacji z posiadanych przez nas spółek.

Vistula – przychody ze sprzedaży w kwietniu

W piątek Vistula opublikowała przychody ze sprzedaży za kwiecień 2017 r. Przychody wyniosły 48,5 mln zł i były wyższe od przychodów osiągniętych w kwietniu 2016 roku o około 7,5%. W okresie styczeń–kwiecień przychody wyniosły około 184,6 mln zł, co oznacza wzrost r/r o ok. 12,2%. W rozbiciu na segmenty wzrosty odnotowano zarówno w segmencie odzieżowym (marki Vistula, Wólczanka, Deni Cler), jak i jubilerskim (marka W.KRUK). W pierwszym z nich kwiecień 2017 r. był lepszy od kwietnia 2016 r. o około 9,2%. W drugim natomiast wzrost wyniósł 12,4%. Bardzo dobrze wygląda również wartość sprzedaży w ujęciu narastającym w okresie styczeń-kwiecień 2017 r. Segment odzieżowy poprawił wynik r/r o 17,3%, a jubilerski o 7,8%. Wzrosła również powierzchnia sprzedaży detalicznej z 28,01 do 30,70 tyś. m2 (+9,6%). Niższa natomiast okazała się szacunkowa marża na sprzedaży, która w kwietniu r/r spadła o 2,4 punkty procentowe. W ujęciu narastającym marża była niższa o 1,5 p.p.

Zaprezentowane wyniki odbieramy bardzo pozytywnie. Spółka za cztery minione miesiące tego roku osiągnęła 184,60 mln zł przychodów i poprawiła swój wynik za rok poprzedni o 12,20%. Vistula regularnie się więc rozwija zwiększając co roku swoje przychody. 16 maja spółka opublikuje raport za pierwszy kwartał 2017 r.  Na Vistuli z reguły jest on najsłabszym ze wszystkich kwartałów w danym roku. W minionych 3 latach kończył się on minusem po stronie zysków netto. Ciekawi więc jesteśmy jak będzie tym razem.

Stalexport – wyniki wstępne

Tuż przed raportem za pierwszy kwartał (10 maja) wyniki wstępne opublikowała Stalexport.

Spółce niemal udało się powtórzyć świetne trzy pierwsze miesiące roku poprzedniego. Poprawiły się przy tym przychody o 8,19%. Co cieszy, spółka regularnie zmniejsza swoje zobowiązania zarówno długo, jak i krótkoterminowe. Sprzyjający jest również stały wzrost natężenia ruchu na autostradzie A4 Katowice-Kraków. Średni dobowy ruch wśród samochodów osobowych zwiększył się o 7,4%, a ciężarowych o 10,9%. Przełożyło się to oczywiście na wzrost przychodów z poboru opłat odpowiednio o 6,0% (osobowe) i 14,20% (ciężarowe). Przy okazji przypominamy, że 16 maja nastąpi wypłata dywidendy dla akcjonariuszy w kwocie 0,18 zł za akcję.

CD Projekt wie co robi?

Zaglądamy dziś również do CD Projektu. Na oficjalnym forum spółki pojawiło się kilka bardzo ciekawych stwierdzeń, do których chcielibyśmy się ustosunkować. Po pierwsze odniesiono się do planowanej dywidendy: Decyzja o wypłacie dywidendy była poprzedzona długą dyskusją wewnątrz spółki i jest poparta głęboką analizą wyników finansowych osiągniętych przez nas w ostatnich dwóch latach. […] Chcielibyśmy móc podzielić się z naszymi akcjonariuszami tym sukcesem. Dywidenda to dobre narzędzie, żeby to zrobić. Rekomendując Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy kierowaliśmy się również tym, że umożliwia ona akcjonariuszom odniesienie wymiernej korzyści finansowej z posiadania (a nie tylko sprzedaży) akcji CD PROJEKT na swoim rachunku maklerskim. Tak więc widać, że decyzja o wypłacie dywidendy jest ukłonem w stronę inwestorów. Kwota dywidendy jest co prawda kosmetyczna, ale bardzo dobrze świadczy o sytuacji finansowej firmy. Potwierdzone więc zostało nasze wcześniejsze stanowisko zaprezentowane w podsumowaniu 110 tygodnia, w którym pisaliśmy, że „Dla nas ta informacja świadczy o tym, że spółka ma pełną kasę i generuje przychody, które w zupełności wystarczają na bieżące funkcjonowanie firmy oraz planowane inwestycje”. W identycznym tonie brzmi stanowisko spółki: W oparciu o wiedzę dostępną na dziś oceniamy, iż wspomniany poziom gotówki zapewnia nam bezpieczeństwo finansowe w przewidywalnej przyszłości oraz finansowanie nie tylko realizowanych przez nas aktualnie ale również planowanych na kolejne lata projektów. Staraliśmy się też uwzględnić bufory na sytuacje zupełnie dzisiaj nieprzewidywalne. Warto również nadmienić, że skup akcji własnych i wypłata dywidendy analizowana jest przez CDR niezależnie jako niewykluczające się elementy.

Pojawiło się również bardzo ciekawe przedstawienie filozofii prowadzenia biznesu przez CD Projekt: Działamy w szczególnej branży, w której wynik (również ekonomiczny) na jednym świetnym projekcie może dalece przewyższyć sumę wyników 10 średnich produkcji. Od początku działalności CD PROJEKT RED udowodniliśmy, że z każdą kolejną grą chcemy osiągać więcej i nie boimy się ambitnych wyzwań. Ta filozofia przyświeca nam nieustannie. Zwiększamy ilość projektów, o których myślimy oraz skalę naszego działania ale staramy się to czynić w taki sposób, aby ilość nie odbiła się na jakości i w konsekwencji efektywności naszych działań. Wielokrotnie podkreślaliśmy, jak bardzo podoba nam się polityka prowadzenia firmy przez zarząd CD Projekt. Takie podejście do biznesu, do swoich produktów i do swojego klienta musi przynieść oczekiwane efekty. Na co warto zwrócić uwagę to to, że firma zwiększa skalę skalę swojego działania, ale chce to robić w taki sposób, aby nie ucierpiała na tym jakość ich produktów. To odpowiedź na zarzuty odnośnie niewielkiej liczby realizowanych projektów. My pod taką polityką firmy podpisujemy się rękami i nogami. Jakość > ilość 🙂

Podsumowując CD Projekt daje nam jasny przekaz: „Dziękujemy za wsparcie. Bądźcie cierpliwi. Wiemy co robimy”. 25 maja spółka opublikuje raport za pierwszy kwartał 2017 r. A już 13 maja w Katowicach odbędą się finały Gwent Challengera!

Analiza techniczna na urlopie! 😀

W tym tygodniu nie będzie analizy technicznej. Nasz specjalista od wykresów – Michał – urlopuje sobie w słonecznych Włoszech. Tyle, że pogoda, jak widać na załączonym zdjęciu, niekoniecznie mu dopisuje 😀 W każdym bądź razie życzymy mu udanego wypoczynku! 🙂 W pełnym składzie do cotygodniowych podsumowań i analiz wracamy za tydzień.

 

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
investjourneyTraktorzystaObserwatorGrzegorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzegorz
Gość
Grzegorz

Jak widzicie szanse na nowe przetargi w których mógłby uczestniczyć stx i oczywiście jak widzicie szanse na wygraną w którymś z nich. Jak widzicie koniec firmy – 10 lat i kończy się koncesja. Podział gotówki na akcje, transfer za granice? Trzymam raczej długoterminowo i interesuje mnie wasza opinia.

Traktorzysta
Gość
Traktorzysta

Co sadzicie o Ursusie?