Tydzień 118 – Portfel mocno akcyjny

Wyrównujemy swój rekord pięciu tygodni pod rząd na plusie. Taka seria przytrafiła nam się podczas inwestycyjnej podróży po raz trzeci. Wcześniej wystąpiła ona na przełomie marca-kwietnia oraz czerwca-lipca 2016 roku. Czy w przyszłym tygodniu uda nam się ustanowić nowy rekord? 🙂 Wszystko w rękach naszych aktywów. A wśród nich obecnie prym wiodą akcje. W ostatnim tygodniu dokupiliśmy kolejny pakiet Vistuli i tym samym zwiększyliśmy nasze zaangażowanie w te instrumenty finansowe do 79,25%. Poza Vistulą posiadamy również akcje CD Projekt i Stalexport. Są to naszym zdaniem bardzo solidne typy, dla których wciąż pozostaje jeszcze spory potencjał do wzrostów. Niestety nasze plany może pokrzyżować rynek. Zagrożenia, o których pisaliśmy w naszych poprzednich wpisach, cały czas są aktualne, a do tego w minionym tygodniu FED ponownie podniósł stopy procentowe. W teorii taki zabieg bardzo często może być początkiem bessy. Tyle tylko, że poza Stanami Zjednoczonymi nikomu się nie śpieszy do zacieśniania polityki monetarnej. Obecnie mamy więc do czynienia z bardzo nieprzewidywalnym rynkiem, który robi co chce i za nic ma sobie wszelkie książkowe schematy 😀 Jak mawiał niegdyś pewien polski polityk: „Świat stanął na głowie i tańczy bredgensa”. I tak to trochę na chwilę obecną wygląda. Póki co odnajdujemy się w tej sytuacji całkiem nieźle, ale cały czas staramy się zachować czujność, bo rynek potrafi być bezlitosny. Nasz wynik po 118 tygodniach to +39,96%. Wartość portfela wynosi 17 005,16 zł.

Mocny poziom wsparcia

Kolejne spadki w rejon ~2275 punktów zostały wybronione. Poziomy te zaczęły się kształtować już w lutym 2017 roku. Od tamtego czasu można doliczyć się nawet siedmiu okresów, w których strefa ta odgrywała istotną rolę. Im częściej kurs będzie naruszać wsparcie lub opór, tym większe prawdopodobieństwo jego przebicia. W zaprezentowanej analizie mamy jednak sytuację, która może skutkować atakiem na poziom ~2420 punktów. Poprzednie zejście ceny w strefę wsparcia zostało wyhamowane przez olbrzymi wolumen. Potwierdza to znaczenie wykreślonej strefy popytowej. Wtorkowa sesja, która zdominowana była przez sprzedających, odbyła się przy niewielkiej aktywności inwestorów. Kolejne dni to oscylowanie ceny przy zbliżonych poziomach, zakończone zwiększonym obrotem i popytową wymową piątkowych notowań. Pozytywny sygnał to pokonanie linii trendu spadkowego LT1 i duże szanse na powtórkę z linią LT2. Nowy impuls powinien wywindować kurs w okolice ~2420 punktów, czyli ok. 5% wyżej niż piątkowe zamknięcie.

Dlaczego VISTULA?

Wtorkowe zakupy do naszego portfela spowodowane były potwierdzeniem się sygnałów analizy technicznej oraz fundamentalnej. Aspekt fundamentalny to przede wszystkim pozytywne oczekiwania wobec przyszłej fuzji ze spółką Bytom. Opisaliśmy to w osobnym artykule. Jeśli spojrzymy na wykres akcji Vistula w ujęciu dziennym, to zauważyć można mocną obronę (wsparcie) w okolicach 3,00~3,10 zł. W rejonach tych pojawiły się duże wahania ceny oraz spory wolumen. Ostatni impuls wzrostowy zakończył się przy cenie 3,51 zł za akcję. Od tego momentu obserwowaliśmy kurs. Podczas wtorkowej sesji pojawiła się lekka wyprzedaż. Jednak brak potwierdzenia w wolumenie transakcyjnym podpowiadał nam, że spadki mogą być tylko testem. W pewnym stopniu zaryzykowaliśmy, ponieważ nie był to „idealny” poziom zakupowy. W tle jednak widzimy przewagę pozytywnych sygnałów i decyzja zapadła. Obecnie spodziewamy się kolejnego impulsu, który powinien dotrzeć do oporu ~3,64 zł.

Co dalej ze srebrem?

W naszym portfelu znajduje się mały pakiet certyfikatów na srebro, aktualnie o wartości 420,48 zł. W planach mamy zwiększenie zaangażowania, ale czy to już koniec spadków? Warto wykreślić bardzo mocny poziom reakcji inwestorów w okolicach 1800,00 punktów (W/O). Już wielokrotnie następował tu punkt zwrotny dla ceny. Niestety ostatnia próba pokonania tych rejonów i kontynuacji wzrostów zakończyła się fiaskiem. Kurs nadal znajduje się w trendzie spadkowym. Wszystkie z wykreślonych linii wsparcia (kolor zielony) zostały prawie w każdym przypadku mocno pokonane przez podaż. Aktualnie zbliżamy się do testu kolejnej z nich. Jeśli zostanie przebita, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kurs może spaść do okolic dołka na wysokości ~1400,00. Nadal więc obserwujemy srebro i czekamy na odpowiedni moment, w którym będziemy mogli dokupić certyfikaty.

 

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
investjourneyrokiZiomeko Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ziomeko
Gość
Ziomeko

Lekko sie zawiodlem gdy zobaczylem, ze w tym tygodniu nie zostalo nic wspomniane o „perełce” 😉 😀

roki
Gość
roki

nic o perelce…:(