Tydzień 121 – Taktyka na najbliższe tygodnie

W ostatnim podsumowaniu zapowiedzieliśmy przegląd naszych aktywów i w razie potrzeby podjęcie odpowiednich kroków. Przeanalizowaliśmy więc strukturę naszego portfela i doszliśmy do pewnych wniosków, którymi chcemy się z Wami podzielić. Prezentujemy więc naszą taktykę na najbliższe tygodnie. Tym razem w troszeczkę innym, niż zazwyczaj formacie 🙂 Otóż skład InvestJourney wygląda następująco. W ataku zagra kapitan naszego zespołu – CD Projekt. Mimo słabszej dyspozycji w ostatnim tygodniu wciąż jest to gwiazda naszej drużyny i absolutnie jeden z najlepszych graczy ostatnich lat ligi GPW. To właśnie on będzie odpowiedzialny za strzelanie bramek rywalom 😀 Do tej pory robił to wręcz wzorowo. Wspierać go w tym zadaniu będą nasi dwaj ofensywni pomocnicy: Stalexport oraz Vistula. Pierwszy z nich powoli wraca do swojej wysokiej formy sprzed kilku miesięcy, zostając drugi raz z rzędu Graczem Tygodnia. Drugi z nich natomiast ostatnio nie błyszczy, ale widzimy w nim spory potencjał, więc dostaje od nas szansę na prawej stronie boiska 😀 Jeśli chodzi o defensywę to nasze tyły zabezpieczać będą certyfikaty. W obronie osamotniony póki co RCFL3SILVE, który ostatnio znajduje się w fatalnej formie. Jakby to powiedział pewien polski komentator: Srebro po przejściu do InvestJourney straciło 32,48% do jakości gry. Niestety przełożyło się to na znaczący spadek ceny tego zawodnika, ale jednocześnie powoduje to, że może stać się on smakowitym kąskiem dla łowców okazji. My takich szukamy cały czas 😀 Jednak na dzień dzisiejszy mamy dziurawą jak ser szwajcarski obronę, stąd poszukiwania partnera dla RCFL3SILVE. Być może niebawem ogłosimy jakiś nowy transfer, ale na oficjalne informacje jeszcze za wcześnie. Nasz skład zamyka bramkarz – RCFS3W20. To właśnie on ma nas ratować przed stratą bramek w sytuacji, gdy nasza ofensywa zawiedzie. Na ławce rezerwowych do naszej dyspozycji wciąż pozostaje gotówka. Wartość rynkowa naszego zespołu to 17.981,16 zł. Przez ponad 2 sezony urośliśmy o +33,19%.

Premiera Gwinta co raz bliżej

Ostatnio o Gwincie zrobiło się troszeczkę ciszej. Euforia po starcie otwartej bety jakby opadła, przyrosty fanów gry się ustabilizowały i nie są już tak imponujące, a wśród opinii graczy zaczęło się pojawiać co raz więcej tych negatywnych. To wszystko wzbudziło w nas lekki niepokój, czy aby na pewno gra zmierza w dobrym kierunku? W ostatnim tygodniu wyszła jednak nowa aktualizacja, która tchnęła w Gwinta nowego ducha. Co prawda początkowo została ona przyjęta bardzo sceptycznie, ale z upływem dni wydaje się, że gracze zaczynają doceniać wprowadzone zmiany i są z nich wręcz zadowoleni. CD Projekt usprawnił system doboru przeciwników oraz ulepszył przyznawanie punktów w meczach rankingowych. Pojawił się również czat. Wprowadzono także szereg zmian balansujących rozgrywkę Multiplayer. Gra w obecnym stanie jest bardzo ciepło oceniania przez graczy. Wszystko wskazuje więc na to, że nasze obawy były bezpodstawne 🙂 CD Projekt po tych 9 miesiącach testów dysponuje już ogromną bazą danych i statystyk, dzięki którym każdy kolejny patch powinien czynić grę co raz lepszą. W międzyczasie na stronie Redów pojawiło się ogłoszenie o pracę dla e-sport Managera dla gry Gwint. Wydaje nam się również, że w tym miesiącu doczekamy się wreszcie ukończenia procesu certyfikacji w Chinach. Pod koniec sierpnia CD Projekt będzie natomiast obecny na targach Gamescom. Co na nich pokaże? Naszym zdaniem oczywiście Gwinta! I to z oficjalną datą premiery. W naszej listopadowej prognozie stawialiśmy sierpień 2017 roku. I jest spora szansa na to, że trafimy w punkt. Inną bardzo prawdopodobną datą jest wrzesień 2017 r. Tak więc, mimo ostatnich spadków, zachowujemy spokój i czekamy na dalszy rozwój wydarzeń 🙂

Stabilnie do przodu

Stalexport ponownie wraca do wzrostów. Tym samym realizuje to, czego od niej oczekiwaliśmy decydując się na zakup jej akcji. Stabilnie do przodu – takie było założenie tej inwestycji. I poza przejściową korektą, którą wykorzystaliśmy do zwiększenia zaangażowania, Stalexport cały czas rośnie. Rosną również przychody z tytułu opłat w ramach elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL. Do końca maja tego roku, w ciągu 6 lat od uruchomienia systemu, konto Krajowego Funduszu Drogowego zostało zasilone kwotą 7,91 mld zł. Dodatkowo dostaliśmy informację, że maj był najbardziej dochodowym miesiącem w okresie grudzień 2016 r. – maj 2017 r. Co ma do tego Stalexport? Mimo, że zarządzana przez spółkę autostrada A4 Katowice-Kraków nie jest objęta Krajowym Elektronicznym Systemem Poboru Opłat – viaToll, to jednak naszym zdaniem panujący w całej Polsce trend można również przenieść na grunt naszej inwestycji w STX. Spodziewamy się, że powyższe informacje wraz z podniesioną od 1 marca 2017 r. opłatą dla pojazdów dostawczych i ciężarowych z kwoty 26,50 zł na 30,00 zł, powinny pozytywnie wpłynąć na półroczne wyniki finansowe spółki.

Vistula – prognoza zysku netto za 2Q 2017

W minionym tygodniu Vistula w swoim komunikacie podzieliła się z inwestorami swoimi szacunkowymi przychodami ze sprzedaży za miesiąc czerwiec. Razem z wcześniejszymi danymi za miesiąc kwiecień i maj mamy już pełny drugi kwartał. Zgodnie z przekazanymi informacjami skonsolidowane przychody ze sprzedaży powinny osiągnąć wartość 171,1 mln zł. Stanowi to wzrost r/r o ok. 10,89%. Wciąż jest to wynik dwucyfrowy, ale jednak mniejszy, niż byśmy oczekiwali. Przedstawione dane pozwalają również oszacować potencjalny zysk netto. Powinien się on zawrzeć w przedziale 10-15 mln zł. Na chwilę obecną stawialibyśmy ok. 13,41 mln zł. Niestety martwi stale spadająca marża ze sprzedaży. My jednak wierzymy w Vistulę 🙂 Czekamy na pełne wyniki finansowe no i kolejne ustalenia odnośnie fuzji z Bytomiem.

WIG20 bez energii

Sezonowość na giełdzieKolejny tydzień na warszawskim parkiecie potwierdził, że w inwestowaniu cierpliwość to jedna z kluczowych kwestii. Od prawie dwóch miesięcy kurs porusza się w trendzie bocznym. Nie biorąc pod uwagę żadnych metod analiz poza zwykłym „trend is your friend”, to wybicie powinno nastąpić górą. Kierunek ~2400 punktów. Ale kiedy? Ile jeszcze ruch boczny może trwać? W dzisiejszym podsumowaniu spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Z pomocą przychodzi nam badanie cykliczności. Jest to ciekawe podejście w inwestowaniu, które świetnie się sprawdza jako dodatkowy czynnik potwierdzający sygnał. Można ją analizować pod wieloma względami m.in.:

  • analiza aktywności inwestorów na danym papierze (kiedy pojawia się większy wolumen, a kiedy mniejszy),
  • analiza dni tygodni,
  • analiza czasu (powtarzające się dołki i szczyty).

Dzisiaj podjęliśmy próbę określenia punktu zwrotnego dla obecnej korekty. Analiza wykresu w ujęciu dziennym pokazuje, że lokalne ekstrema powtarzają się co około 30 sesji. Sezonowość ta została przedstawiona na wykresie poprzez pary cyfr (1 i 1′, 2 i 2′, …, 6 i 6′). Na uwagę zasługują dwa punkty 5′ oraz 6′. Ostatni piątek to równo 30 dni po lokalnym szczycie w punkcie 5. Za pięć sesji, czyli będzie to końcówka najbliższego tygodnia, może nastąpić kolejne ekstremum zgodnie z prognozą punktu 6. Dodatkowo okres jaki cenie zajęło ukształtowanie pierwszego szczytu i ostatniego dołka w poprzedniej korekcie (A) został właśnie zrealizowany (A’). Spoglądając na wolumen w trakcie ostatnich sesji, widać jego spory spadek. Zbierając te czynniki w całość oraz uwzględniając strefę wsparcia pomiędzy 2260,00~2290,00 punktów istnieje bardzo duża szansa na zakończenie trendu bocznego w najbliższym tygodniu. Spodziewamy się nowego ekstremum.

CD Projekt w tarapatach?

Kurs CD ProjektŚrodowa sesja dostarczyła sporo emocji inwestorom posiadającym pakiet akcji CD Projekt. Tego dnia kurs zniżkował nawet blisko 7%. Popyt jednak był na tyle silny, że doprowadził da zamknięcia na niewielkim minusie. Czy te spadki powodują zamieszanie na wykresie? W tym momencie nie. Scenariusz, który się zrealizował może wynikać ze słabnącego popytu na ostatnich szczytach. W wyniku czego zobaczyliśmy pięć sesji spadkowych pod rząd. Obecnie będzie interesowało nas zachowanie ceny w momencie dotarcia do wsparcia na wysokości 76,00~78,50 zł. W tym miejscu znajdują się linie wsparcia wykreślone na podstawie poprzednich szczytów i lokalnego dołka. Dodatkowo przebiegu tu linia kanału wzrostowego. Piątkowym notowaniom towarzyszyła najmniejsza aktywność podczas trzech ostatnich sesji. Podaż więc słabnie. Aby jednak ocenić, czy to już koniec korekty, potrzebne jest potwierdzenie w postaci silnej sesji popytowej. Zobaczymy więc co pokaże najbliższy tydzień.

A może branża spożywcza?

WIG spozywczyPoszukiwanie kolejnych ciekawych instrumentów i okazji na rynku doprowadziło nas do indeksu spółek z branży spożywczej. Znajduje się on w okolicach oporu wynikającego z historycznych szczytów tego indeksu. Jednak jego ruch wzrostowy, który trwa już dość długo pozwala stwierdzić, że mamy do czynienia z silnym trendem wzrostowym. Ostatni atak na nowe rekordy odbył się na dużym wolumenie. Inwestorzy więc widzą potencjał na spółkach „spożywczych” i walczą o nowe maksima. Cena zbliża się do wsparcia wynikającego ze zgrupowania zniesień Fibonacciego. Będziemy więc obserwować indeks i szukać ciekawych spółek z tej grupy. Może to właśnie tu pojawi się jakaś nowa perełka? 🙂

 

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
VictorneuctinvestjourneyDominikjarek1111 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jarek1111
Gość
jarek1111

witam. a propo certyfikacji gwinta w chinach . czy obecna nagonka i krytyka gry Honour of Kings (wyprodukowanej przez Tencent – jeden z największych chińskich koncernów IT) przez organ rzadowy nie spowoduje ewentualnych problemow z wejsciem redow z gwintem na ten rynek ?

http://businessinsider.com.pl/gielda/spolki/tencent-traci-na-gieldzie-w-chinach-po-krytyce-rzadu/1q8kf0n

Dominik
Gość
Dominik

Sugeruje zerknąć na Helio.
Tutaj ciekawa analiza
http://www.gazetagieldowa.pl/2017/05/spoki-z-gornej-poki-helio-ii-kw-2017.html
Kurs w trendzie wzrostowym. Trochę już urósł ale jest perspektywa dobrych wyników.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

stationary for an neurogenic linseed filament is danged unobstructed or cialis online pharmacy needles or the alt where anaerobes move will “transition”, so.