Tydzień 125 – Sezon wyników czas zacząć

Powoli zaczyna się najgorętszy okres publikacji raportów finansowych spółek giełdowych za pierwsze półrocze 2017 r. U nas sezon wyników zaczęła Stalexport, która w czwartek, zgodnie ze wstępnymi szacunkami, wykazała kolejny bardzo dobry kwartał swojej działalności. Więcej szczegółów na ten temat w dalszej części podsumowania. Następna w kolejce jest Vistula, która swój raport opublikuje 29 sierpnia. Naszą prognozę co do zysku za drugi kwartał przedstawiliśmy w podsumowaniu 121 tygodnia. W ostatnim tygodniu jednak na przystawkę dostaliśmy przychody za lipiec. Na samym końcu wynikami pochwali się CD Projekt, na które będziemy musieli czekać do 6 września. Teraz jednak wszyscy czekają na Gamescom, na którym wydaje się padnie wiele kluczowych informacji odnośnie dalszych losów gry Gwint. Sezon wyników finansowych to dla nas również okres poszukiwania kolejnych spółek, które moglibyśmy przeanalizować i w które moglibyśmy zainwestować. Obecnie jednak mamy 75-procentowe zaangażowanie w akcje, więc rozważymy, czy kolejna inwestycja w te instrumenty finansowe ma sens. Na dzień dzisiejszy wartość  portfela wynosi 18.514,36 zł. Nasz zysk netto to +37,14%. Świetną passę kontynuuje również WIG z wynikiem +18,17%. Warto przypomnieć, że jeszcze 1,5 roku temu indeks szerokiego rynku szorował po dnie z minusem wynoszącym -18,60%.

Wyniki finansowe Stalexport za 1H 2017

Stalexport 3 sierpnia opublikowała wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2017 r.  Były one zgodne z przedstawionymi wcześniej wynikami wstępnymi. Były one również zgodne z naszymi oczekiwaniami. Stalexport cały czas rozwija się tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Cytując słowa prezesa Emila Wąsacza: W ciągu ostatnich lat przyzwyczailiśmy już  naszych akcjonariuszy do dobrych wyników  finansowych. Nie inaczej jest , jeśli chodzi  o rezultaty I półrocza 2017 roku  – przychody  w Grupie Kapitałowej Stalexport Autostrady  S.A. wzrosły o 9,5% w stosunku do I półrocza  2016 roku, tj. z poziomu 137,6 mln zł do 150,5  mln zł, a zysk netto o prawie 5%, tj. z 73,2 mln  zł do 76,9 mln zł.  Te dobre wyniki to efekt wzrostu natężenia  ruchu na autostradzie A4 Katowice – Kraków  o 7,5%  – do poziomu 41.009 pojazdów na dobę  – i tym samym wzrostu przychodów z tytułu  poboru opłat o 9,6% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, czyli z poziomu  135, 4 mln zł w I półroczu roku 2016 do 148,4 mln zł w roku bieżącym, na który wpływ miały  także zmiany stawek za przejazd samochodów ciężarowych. Ważnym wydarzeniem minionego półrocza dla Stalexport, poza wypłatą dywidendy, było złożenie poprzez spółkę Catterick Investments (w której STX posiada udziały) oferty w przetargu na Krajowy System Poboru Opłat. Wykonawcę poznamy najprawdopodobniej na przełomie roku 2017 i 2018. Do tego czasu nie planujemy rozstawać się ze Stalexport. Jest to dla nas spółka, która do tej pory idealnie wykonywała przypisane jej zadania, czyli stabilny wzrost, bez gwałtownych zmian cen.

Vistula – przychody za lipiec 2017

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągnięte w lipcu 2017 roku przez Vistulę wyniosły około 52,5 mln zł i były wyższe od przychodów osiągniętych w lipcu 2016 roku o około 11,0%. W ujęciu narastającym wartość przychodów ze sprzedaży zrealizowanych w okresie styczeń – lipiec 2017 roku wyniosła około 360,6 mln zł i była wyższa o około 12,3% od osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego. Vistula poinformowała również, że skonsolidowana marża ze sprzedaży osiągnięta w lipcu wyniosła około 50,3% i była wyższa r/r o około 1,6 p.p. W ujęciu narastającym była jednak ona niższa w stosunku do poprzedniego roku o około 0,6 p.p. Cieszy cały czas fakt dwucyfrowego zwiększania przychodów. To jednak na co my czekamy to kolejne informacje odnośnie fuzji z Bytomiem. Pod to głównie zdecydowaliśmy się nabyć kolejny pakiet akcji. W przypadku połączenia spółek oczekujemy wyceny Vistuli na poziomie 4,67 zł, o czym pisaliśmy w naszej analizie. Czekamy więc na decyzję akcjonariuszy. A tę najprawdopodobniej poznamy jesienią.

Czekamy na kluczowe informacje odnośnie Gwinta

ChinaJoy za nami. Mimo braku informacji o pomyślnie zakończonej certyfikacji targi wypadły dla CD Projekt bardzo obiecująco. Okazało się bowiem, że Gwint jest wśród Chińczyków bardzo popularny. Dodatkowo plotki głoszą, że 8 sierpnia w Chinach wystartuje otwarta beta. Do tego czasu zostały zaledwie 2 dni. Zobaczymy czy okażą się one prawdziwe. Przed nami natomiast kolejne wydarzenie – Gamescom. Póki co wiemy, że w Kolonii odbędzie się turniej z pulą nagród wynoszącą 25 000 USD. Możemy się także spodziewać ujawnienia planów e-sportowych oraz tego nad czym obecnie pracuje i co jeszcze chce umieścić w grze CD Projekt. Stawiamy, że na Gamescom będziemy już mieli zaimplementowany tryb widza. Liczymy również, że padnie informacja odnośnie światowej daty premiery gry Gwint. Redzi powinni także uchylić rąbka tajemnicy na temat kampanii single player. Jest więc na co czekać 🙂 Targi odbędą się w dniach 23-26 sierpień.

Indeks WIG20 przed nowymi szczytami?!

Analiza WIG20Patrząc na wykres blue chipów w ujęciu tygodniowym ciężko jest zdefiniować aktualny trend. To co jednak warte jest uwagi, to fakt, iż cena właśnie zamknęła się powyżej linii spadkowej. Pierwsza strzałka pokazuje trzecie podejście ceny i nieudaną próbę przebicia oporu. Jednak już kolejna z nich obrazuje  zakończony właśnie tydzień, który pokazał mocną aktywność kupujących. Wzrost wolumenu potwierdza kierunek ruchu. Jeżeli najbliższy tydzień zamknie się znów na plusie, to indeks może obrać kierunek na nowe rekordy. Analizując dodatkowo cykliczność występowania ekstremów cenowych (na wykresie dziennym i tygodniowym) w okolicach połowy września kumuluje się kilka znaczących dat. Ponieważ wykres był bardzo mało czytelny w wyniku naniesionych cykli, podamy tylko do informacji, że posłużyliśmy się cyklami 7, 21 oraz 52 dniowymi. Wyznaczyliśmy je na podstawie historycznego zachowania cen. Jeżeli kolejne ekstremum mogłoby się pojawić w połowie września, to zgodnie z panującym obecnie krótkoterminowym trendem, powinien być to nowy szczyt. Aby potwierdzić tą tezę, zwróćmy uwagę na wykres dzienny. Z wielkim trudem, ale od kilkunastu dni kurs wspina się na wyższe poziomy cenowe. Wykres WIG20Wykres dzienny prezentuje również momenty dominacji poszczególnych sił na rynku, czyli kupujących i sprzedających. Głównie analiza opierała się na interpretacji wolumenu oraz długości fal spadkowych i wzrostowych. Pierwszy okres podaży to długie spadki i szybkie korekty wzrostowe. Jego koniec pokrywa się z wystąpieniem ponadprzeciętnego słupka wolumenowego. Podczas kolejnego okresu to popyt przejął „władzę”. Sesje spadkowe były dość szybko gaszone przez kupujących. Pojawiło się pierwsze starcie i zgrzyty 🙂 Następnie, mimo tego, iż czas trwania zniżki był dość długi, uznaliśmy to za etap akumulacji. Wszystko za sprawą niewielkiego obrotu. Nowy impuls wzrostowy (popyt) ujawnił wzrost aktywności inwestorów i doprowadził do ustanowienia nowego szczytu na wyższym poziomie. Stąd też, patrząc na krótkie korekty spadkowe w ostatnich 2-3 tygodniach spodziewamy się, iż rynek utrzyma tendencję wzrostową. Przedstawione analizy, w ujęciu tygodniowym i dziennym, w naszej ocenie pozwalają wysnuć tezę, że w najbliższych miesiącach indeks WIG20 zbliży się do okolic ~2500 punktów.

Kurs CD Projekt ma problemy

Analiza CD ProjektBrak „wyraźnych” ruchów na wykresie CDR utrudnia ocenę aktualnej sytuacji. W poprzednim tygodniu cena ustanowiła nowy lokalny rekord, ale inwestorzy nie zdołali utrzymać wzrostów. Ponadto niski wolumen w ostatnim czasie potwierdza niezdecydowanie graczy. W okolicach 80,00 zł za akcję znajduje się istotny poziom wsparcia. Jeżeli kurs nadal, z braku energii, będzie kontynuować zniżkę to w tych rejonach powinien spotkać się z obroną. Inwestując musimy rozważyć kilka scenariuszy. Drugi zakłada kontynuację spadków, których zasięg może sięgnąć ceny ~70,00 zł za papier. Spowodowało by to kilkunastoprocentowy spadek. Piątkowa świeca, o długim górnym cieniu, zamknięciu blisko minimów oraz bardzo niskim wolumenie, to prawdopodobnie test, który przebiegł niekorzystnie dla popytu. Nie pozostaje nam nic innego jak z większą intensywnością śledzić notowania, aby ustrzec się przed ewentualnymi gwałtownymi ruchami.

Mocny wzrost zainteresowania akcjami Stalexport

Analiza StalexportPo zakończeniu spadków na wykresie STX powrócił popyt, który wywindował kurs w rejony lokalnych szczytów. Cena jednak napotkała opór w okolicach 4,40 zł za akcję. Podczas środowej sesji mogliśmy zaobserwować silny wzrost obrotu na tej spółce. Tego dnia kurs urósł o blisko 2,1%. Jednak kolejna sesja ochłodziła nastroje inwestorów. Wzrosty się zakończyły. Na niekorzyść wpływa również fakt, że to już trzecia próba pokonania poziomu 4,40 zł za akcję. Jeżeli minima ustanowione w trakcie środowej sesji nie zostaną utrzymane, to kurs może testować wsparcie na wysokości 4,00 zł za akcję.

 

8
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
investjourneyarekjarek1111 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jarek1111
Gość
jarek1111

witam. chodza sluchy ze na gamesconie redzi podadza kolejna frakcje do gwinta .czekam tez na 8 sierpnia (wtorek) i moze jakies info wyplynie w zwiazku z chinami .na oficjalnym forum cd projekt cisza w tym temacie choc pytanie wisi od 4 dni 😉 pozdr

arek
Gość
arek

a te długoterminowe wsparcie na CDR, które broni się od ponad roku to nie ma znaczenia? Według niego opór powinien być powyżej 80 czyli aktualnie ok. 83zł