Tydzień 129 – Przebudzenie Vistuli

Vistula od dłuższego już czasu poruszała się w trendzie bocznym. Nie działo się na niej zbyt wiele, więc nie pisaliśmy o niej za dużo. Cały czas jednak w ciszy czekaliśmy na to, pod co głównie w nią zainwestowaliśmy, czyli informacje odnośnie fuzji. Wszystko zaczęło się w maju, kiedy to na rynek trafił komunikat w sprawie planowanego połączenia Vistuli z Bytomiem. Od razu postanowiliśmy przeanalizować ewentualne skutki takiej operacji, czego wynikiem była nasza wycena na rok 2018. Na jej podstawie w czerwcu zdecydowaliśmy się zakupić kolejny pakiet akcji. Od tamtej pory Vistula była jakby uśpiona, a jej kurs powoli, z małymi przebłyskami, ale osuwał się w dół, osiągając lokalny dołek na poziomie 3,19 zł. W ostatnim tygodniu nadszedł jednak czas przebudzenia. We wtorek Vistula opublikowała lepsze, niż się spodziewaliśmy wyniki finansowe, a następnie podała kolejne, bardziej już szczegółowe informacje odnośnie planowanej fuzji. Inwestorzy zareagowali na nie bardzo pozytywnie, czego skutkiem był wzrost kursu aż o +9,09% (3,30 zł -> 3,60 zł). Świetny tydzień zaliczyło również srebro i nasze certyfikaty RCFL3SILVE z wynikiem +14,40%. Dzięki temu wartość portfela ponownie zbliżyła się do naszego rekordu i wynosi na dzień dzisiejszy 18.749,04 zł. Nasz zysk netto to +38,88%. W przyszłym tygodniu czekamy na wyniki finansowe CD Projekt (6 wrzesień). W dzisiejszym wpisie przedstawiamy naszą prognozę zysku za pierwsze półrocze 2017 r.

Wyniki finansowe Vistuli za 2H

Jak wspominaliśmy wyżej Vistula w minionym tygodniu opublikowała wyniki finansowe. Zysk netto za drugi kwartał wyniósł 14,02 mln zł i był lepszy od prognozowanych przez nas 13,41 mln zł o 4,55%. W pierwszym półroczu natomiast spółka zaraportowała 13,24 mln zł zysku netto, co oznacza poprawę r/r o 9,60%. Cały czas Grupa utrzymuje dwucyfrową dynamikę wzrostu przychodów ze sprzedaży (+12,51% r/r). Zamierza ją również utrzymać w kolejnych miesiącach, a pomóc w tym mają przyrost sieci detalicznej i wzrost efektywności przychodów z m2. Vistula chce także maksymalnie wykorzystać rosnący potencjał rynku online i coraz szybciej zwiększać sprzedaż internetową. Spółka chce osiągnąć w tym roku poziom łącznie 405 salonów wszystkich marek odzieżowych oraz segmentu jubilerskiego. W ramach planów inwestycyjnych na rok 2017 planowane jest uruchomienie 39 nowych salonów własnych i franczyzowych o łącznej powierzchni około 2.900 mkw., co zapewni wzrost powierzchni sprzedaży spółki o ok. 9 proc. W tym roku planowane jest również zakończenie procesu połączenia Vistuli z Bytomiem.

Znamy parytet wymiany

Vistula i Bytom podały w komunikacie, że przedział parytetu wymiany akcji w ramach czynności związanych z przygotowaniem procesu połączenia został ustalony na poziomie 0,77 – 0,87, a wartość punktowa parytetu na poziomie 0,82. Oznacza to, że akcjonariusz Bytomia za każdą posiadaną akcję otrzymałby 0,82 akcji Vistuli. Jest to parytet minimalnie „gorszy” od prognozowanego przez nas 0,75. Emisja wymagana do objęcia całego majątku Bytomia wyniesie więc 58,7 mln akcji, a nie jak szacowaliśmy 53,6 mln. Nie pomyliliśmy się jednak na tyle dużo, by odwoływać naszą wycenę wynoszącą ok. 4,50 zł za akcję. Cały czas się jej trzymamy i liczymy w przyszłym roku na jej realizację 🙂 Najpierw jednak o fuzji muszą zdecydować akcjonariusze. Walne Zgromadzenie wstępnie planowane jest na koniec listopada. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem cały proces powinien się zamknąć przed końcem roku.

Przypominamy, że celem fuzji jest zwiększenie przychodów oraz poprawa marży brutto połączonej grupy poprzez koordynację działań promocyjnych, lepszą segmentację marek i korzystniejsze warunki zakupowe. Zarząd synergii upatruje też w części kosztowej. Obie spółki są z Krakowa, zarządzanie siecią sprzedaży będzie więc tańsze, niższe mogą być koszty logistyki. Spółki mogą także wykorzystać doświadczenia do obniżenia kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu (renegocjacja czynszów, marketing, back-office, księgowość). W naszej ocenie fuzja może oznaczać powstanie bardzo silnego podmiotu w branży odzieżowej, którego wartość giełdowa ma szansę sięgnąć ok. 1 mld zł. Czekamy więc na rozwój wydarzeń, utrzymując w portfelu ok. 18-procentowy udział w akcjach Vistuli.

CD Projekt – prognoza zysku netto za 2Q

Przed nami wyniki finansowe CD Projekt za pierwsze półrocze 2017 r. Wiemy, że w pierwszym kwartale spółka wykazała 45,3 mln zł zysku netto, co udało nam się przewidzieć wręcz bezbłędnie (pomyliliśmy się o 0,66%). Postanowiliśmy więc po raz kolejny zmierzyć się z tym jakże trudnym w przypadku CDR wyzwaniem i zaprognozować potencjalne zyski spółki, tym razem za drugi kwartał 2017 r. Naszym zdaniem zysk netto wyniesie ok. 51 mln zł, co oznacza, że łącznie za pierwsze półrocze spółka zarobi 96,3 mln zł.

Kierunek północ – WIG20

kurs WIG20Wygląda na to, że inwestorzy wrócili z wakacji i od razu wzięli się za zakupy 🙂 Kolejny tydzień rozpoczął się od silnych wzrostów indeksu WIG20. Był to rezultat kontynuacji euforii z poprzedniego tygodnia. Energii starczyło tylko na poniedziałkową sesję i od wtorku mogliśmy zaobserwować lekką konsolidację ceny. Analiza ceny oraz wolumenu wskazuje na duży potencjał do kontynuacji wzrostów. Na wykresie tygodniowym widoczna jest siła popytu (od początku impulsu wzrostowego) oraz łatwość, z jaką kurs osiągał coraz to wyższe poziomy. Indeks wyhamował w okolicach 2300~2400 pkt. Dość długi okres konsolidacji, przy sporej aktywności inwestorów, ukształtował jeden z okresów rynkowych, jakim jest etap akumulacji. Taki układ pozwala prognozować kolejne rekordy blue chipów. Zanim jednak to nastąpi, cena zmierzy się ze strefą oporu pomiędzy 2560,00 ~ 2620 punktów. Rejon ten albo zostanie silnie pokonany, albo nastąpi ponownie ruch boczny.

Vistula mocno rośnie!

Kurs VistuliW ostatnim czasie wielu inwestorów mogło stracić wiarę co do wzrostów na Vistuli. Być może pozbyli się oni również swoich pakietów. Dlatego uważa się, że jedną z kluczowych kwestii w inwestowaniu na giełdzie jest CIERPLIWOŚĆ. Kiedy decydujemy się na ulokowanie wolnych środków na parkiecie, to pamiętajmy, że giełda nie spełnia naszych życzeń 🙂 Cena akcji nie zacznie rosnąć, ponieważ spółka jest „dobra”, a my potrzebujemy kapitału na nowe auto. Na przykładzie Vistuli widać, że giełda lubi okresy konsolidacji, które mogą trwać naprawdę długo. Są również spółki, które charakteryzują się dużą zmiennością, ale ich wybór zależy od obranej strategii. Vistula jest dla nas spółką z dużym potencjałem, zarówno fundamentalnym, jak i technicznym. Co więc dalej z kursem? Ewidentnie wzrost został zatrzymany na wysokości historycznego szczytu w rejonach 3,64 zł za akcję. W tym momencie ustanowiony został szczyt wyższego rzędu (HH). Jest to potwierdzenie dla nowo powstałego ruchu wzrostowego (LL, H=H, HL, HH, HL, HH). Obecnie mamy do czynienia z realizacją zysków przez część inwestorów. W naszej ocenie wędrówka na północ dopiero się rozpoczyna.

Czy analiza poziomów Fibonacciego jest skuteczna? Potencjał Celon Pharma

Wśród zwolenników analizy technicznej można wyodrębnić tych, którzy do przewidywania ruchów cen stosują np. fale Elliotta, okienka czasowe Carolana, astrologię finansową, czy zwykłe formacje cenowe. My dobrze czujemy się z analizą wolumenu, kształtu świec, analizą poszczególnych etapów trendu oraz analizą stosującą zniesienia i liczby z ciągu Fibonacciego. Na bazie własnego doświadczenia, możemy powiedzieć, że warto łączyć kilka technik. Dziś, na przykładzie spółki Celon Pharma pokażemy dlaczego zniesienia Fibonacciego działają.

Kurs CLNPHARMAWybór spółki nie jest przypadkowy. W podsumowaniu tygodnia 128 przedstawiliśmy zestawienie grup indeksów, które najsilniej zwyżkowały. Na ich czele stały spółki z indeksu WIG-LEKI. W jego skład wchodzi właśnie prezentowana spółka. Wykres dzienny prezentuje zachowanie ceny od początku jej notowań na giełdzie. Z łatwością można zauważyć, że cena znajduje się w trendzie wzrostowym. Wykorzystując zniesienia Fibonacciego, można więc prognozować potencjalne strefy końca korekt. Ważne jest, aby sprawdzić historyczne reakcje kursu na daną metodą analizy. Wiele spółek, czy nawet instrumentów finansowych, nie musi reagować podobnie na np. poziom 50% Fibonacciego lub na formację świecową. Dlatego widząc na wykresie, że kurs reaguje na strefy wsparć, oporów wyznaczonych na bazie dowolnej analizy, można spodziewać się podobnej reakcji w przyszłości. Wróćmy do wykresu CLNPHARMA. W punkcie „E” zakończyła się najsilniejsza jak do tej pory korekta. Jest to zgrupowanie trzech poziomów Fibonacciego. Kolejna korekta zakończyła się w punkcie „G”, równo na wysokości 50% poprzedniego ruchu wzrostowego. Kurs „lubi” więc Fibonacciego 🙂 Technicznie spółka jest naprawdę ciekawa. Aktualnie, na wysokości 35,50 zł za akcję znajduje się poziom wsparcia. Jest to kilka punktów poniżej ostatniego zamknięcia notowań. Warto śledzić kurs tej spółki. Może okazać się ona mocnym typem podczas „nowej” hossy.

 

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
investjourneyjarek1111RafałSokar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sokar
Gość
Sokar

A gdzie jest wpłata kwartalna ja się pytam? 😜

Rafał
Gość
Rafał

Dolar mocno spadł, ciekawe jak to się odbije na zyskach CDR?

jarek1111
Gość
jarek1111

witam. mamy wyniki za pierwsze polrocze cd projektu i mozna powiedziec ze sa bardzo ciekawe 🙂 Wyniki CD Projekt w II kw. 2017 roku vs. konsensus PAP (tabela) :
http://biznes.pap.pl/pl/news/listings/info/2403160,wyniki-cd-projekt-w-ii-kw–2017-roku-vs–konsensus-pap-(tabela)

a co najciekawsze to zysk netto :za 2 kw 73,3 mln 🙂 pozdr

jarek1111
Gość
jarek1111