Tydzień 134 – Przegląd sytuacji

To nie był nasz najlepszy tydzień. Po fatalnym początku tygodnia, głównie ze strony CD Projekt i Vistuli, musieliśmy przez pozostałą jego część odrabiać straty. Ostatecznie skończyło się na -0,69% (-155,37 zł), ale mogło być zdecydowanie gorzej, bo wszystkie nasze aktywa potraciły na wartości. CDR -0,47%, STX0,25%, VST -1,94%, RCFL3SILVE -2,29% i RCFS3W20 -3,88%. Zanotowaliśmy więc komplet minusów 😀 Oczywiście nie były to minusy na tyle duże, żebyśmy panikowali i wyprzedawali wszystkie posiadane instrumenty, bo nadal utrzymujemy zysk netto na poziomie +50,71% i kapitał o wartości 22.380,62 zł. Jednak obecna sytuacja spowodowała, że po raz kolejny postanowiliśmy zrobić przegląd posiadanych przez nas aktywów. Prawdopodobnie niebawem szykują się zmiany, ale o tym wkrótce 🙂 W dzisiejszym podsumowaniu kilka słów o każdym z naszych portfelowych komponentów i nakreślenie naszych kolejnych planów inwestycyjnych. Nie zabraknie również najnowszych analiz technicznych. Pojawi się również zapowiedź nowej analizy 🙂

To co z tym naszym portfelem?

Na chwilę obecną, po 134 tygodniach inwestycyjnej podróży, nasz portfel jest warty 22.380,62 zł, a nasz zysk netto wynosi +50,71%. W jego strukturze dominują akcje (73,11%) na czele z CD Projekt (44,98%). Posiadamy również małe pakiety certyfikatów na srebro (3,73%) i RCFS3W20 (1,75%). Do dyspozycji cały czas mamy również gotówkę w kwocie 4.790,12 zł (21,40%). Obecna sytuacja makroekonomiczna, zbliżające się raporty finansowe, chęć ochrony wypracowanych zysków i jeszcze silniejszej dywersyfikacji portfela spowodowały, że od kilku dni rozważamy jakie kroki powinniśmy podjąć, aby zoptymalizować osiągane przez nas wyniki. Poniżej prezentujemy więc kilka słów odnośnie każdego portfelowego instrumentu finansowego, opisujemy jego obecną rolę oraz przypisujemy zadania na przyszłość.

CD Projekt

Zaczniemy od kapitana naszego portfela, czyli CD Projekt. Jest to obecnie nasza najlepsza spółka, do tego jest ona najbardziej „żywa” i medialna. Po prostu dzieje się na niej najwięcej 🙂 Po ostatnim rajdzie cena osiadła na poziomie 115,70 zł. Średnia cena zakupu posiadanego przez nas pakietu wynosi 37,91 zł, więc nasz zysk brutto z tej inwestycji wynosi ok. 205%. Wcześniej sprzedaliśmy już pierwszy pakiet po cenie 67,04 zł, księgując 145% zysku brutto. Rozważamy, czy nie zrobić tego ponownie. Może być to dla Was zaskoczeniem, gdyż CDR jest z nami od zawsze i cały czas utrzymujemy, że cena docelowa Redów to 200-300 zł. Chcemy jednak uwolnić część zamrożonego kapitału, aby bardziej zdywersyfikować portfel, a przez to chronić wypracowane dotychczas zyski. A jest co chronić, bo wynik 50% w 2,5 roku do niskich nie należy. CDR cały czas widzimy więc jako lidera naszej portfelowej drużyny, ale w troszeczkę uszczuplonej postaci 😀 Innym powodem, który skłania nas do redukcji zaangażowania w akcje tej spółki jest fakt, że powoli chcemy wycofywać się z rynku akcji, a przenosić swoje siły na instrumenty bardziej defensywne. Ale jest to proces, który zamierzamy przeprowadzać stopniowo.

Co do ostatnich wydarzeń związanych ze spółką to w centrum zainteresowania cały czas znajduje się Gwint. W dzisiejszym podsumowaniu chcemy jeszcze raz nawiązać do kampanii single player (wcześniej pisaliśmy o niej tutaj), która ma się pojawić jeszcze w tym roku. Pozwolimy sobie zacytować niektóre fragmenty odpowiedzi mailowej, której udzieliliśmy na pytanie jednego z Was. Pytaliście jak zapatrujemy się obecnie na cenę CDR i jakimi założeniami się kierujemy. […]Do tego mamy już więcej informacji na temat samej kampanii single player, wzorowanej trochę na legendarnym Heroes of Might and Magic III, która naszym zdaniem będzie mogła mieć sprzedaż porównywalną z Wiedźminem 3 🙂 W końcu tworzą ja Ci sami ludzie co historię z Wiedźmina 3, a pomysł z rozbudową budynków, zakupem i ulepszaniem jednostek oraz poruszanie się po mapie w rzucie izometrycznym, tak bardzo znanym z HoMM3, jest strzałem w dziesiątkę. HoMM3 wciągał jak diabli i był niedoścignionym wzorem strategii turowych. Spodziewamy się, że w przypadku Gwinta będzie podobnie. Może będzie nawet lepiej z powodu nieliniowej fabuły i decyzji graczy, które naprawdę będą miały znaczenie. Do tego samych kampanii już teraz wiemy, że będzie minimalnie 5. […].

Kliknij, aby powiększyć. Gwint vs HoMM3. Widzicie podobieństwa? 🙂

Kampanie single player zapowiadają się więc rewelacyjnie. Będą one źródłem regularnych dochodów dla CDR, a do tego zwrócą uwagę na wiedźmiński świat wśród tych, którzy jego poznawanie zaczęli od Gwinta. To stwarza więc kolejny potencjał zarobkowy dla Wiedźmina 1, 2 i 3. Już wyniki za 2Q pokazały jaką mieszankę wybuchową tworzą te dwie gry. W wynikach za 3Q, które będą już obejmowały zamkniętą betę w Chinach, możemy się więc z dużym prawdopodobieństwem spodziewać zysku netto powyżej 100 mln zł. Ale na dokładne wyliczenia przyjdzie jeszcze czas.

Stalexport

Stalexport, w odróżnieniu od CD Projekt, miał być spółką „nudną”, bezpieczną, stabilną, która powolutku, ale regularnie idzie do przodu. Początkowo, rosnąc o ok. 20%, chyba się z tego planu wyłamała zbyt mocno. I teraz w wyniku tego mamy serię spadków. To już kolejny tydzień, podczas którego STX straciła na wartości. W ciągu miesiąca strata wynosi już -7,48%. My jednak cały czas na akcjach STX jesteśmy na plusie. Swoje dwa pakiety kupiliśmy po średniej cenie ok. 3,68 zł. Nie zmienia to jednak faktu, że ostatnio spółka nas troszeczkę zawodzi. Pojawiły się również niepokojące sygnały płynące z analizy technicznej. Prawdopodobnie z decyzjami wstrzymamy się do wyników finansowych, które spółka opublikuje 9 listopada. Po nich powinniśmy mieć już dużo jaśniejszą sytuację. Póki co Stalexport zostaje z nami 🙂

Vistula

Vistula w ostatnim tygodniu opublikowała wyniki sprzedażowe za wrzesień 2017 r. Przychody sięgnęły 51 mln zł, co oznacza wzrost r/r o 18,6%W okresie styczeń – wrzesień przychody wyniosły około 464,8 mln zł i były wyższe r/r o około 13,2%. Zbierając do kupy komunikaty za ostatni kwartał wychodzi nam, że Vistula miała 156,1 mln zł przychodów. Oznacza więc to, że w porównaniu z 3Q 2016 r. spółka poprawiła wyniki o 14,20%. Jest to już wynik bliższy temu, czego byśmy od VST oczekiwali. Bliżej publikacji wyników finansowych (15 listopada) przeliczymy dokładnie wszystkie dane i postaramy się określić nasza prognozę zysku netto za 3Q. Obecnie czekamy również na decyzję akcjonariuszy w sprawie połączenia z Bytomiem. Powinniśmy ją poznać w listopadzie. Do tego czasu nie planujemy zmian, jeśli chodzi o nasze zaangażowanie w akcje tej spółki. Nasza wycena z czerwca 2017 r. jest cały czas aktualna.

Certyfikaty

Jeśli chodzi o nasze certyfikaty to obecnie stanowią one zaledwie 5,49% wartości całego portfela. Są one swego rodzaju zabezpieczeniem na wypadek spadków na rynkach. Na dzień dzisiejszy jest to wprawdzie niewielkie zabezpieczenie, ale będziemy chcieli powoli przenosić swoją uwagę na instrumenty z tej grupy aktywów. Nie wykluczamy więc zwiększenia naszego zaangażowania zarówno w srebro (RCFL3SILVE), jak i gry na spadki WIG20 (RCFS3W20).  Do tej pory, mimo, że nasze certyfikaty są pozycjami stratnymi, to stanowią one bazę pod nasze przyszłe inwestycje. Dzięki nim testujemy również rynek. Cały czas rozważamy również inne instrumenty finansowe, takie jak chociażby kontrakty.

Nowa spółka w portfelu?

To, że powoli chcemy redukować swoje zaangażowanie w akcje nie oznacza, że nie szukamy nowych perełek. Przygotowujemy się właśnie do analizy spółki giełdowej, o którą wielu z Was prosiło 🙂 Przyszedł czas, że zwróciła ona naszą uwagę na tyle, że będziemy chcieli prześwietlić ją zarówno fundamentalnie, jak i technicznie. A jeśli analiza będzie pozytywna, a warunki na rynku sprzyjające, to być może zasili ona szeregi naszej drużyny 🙂

WIG 20 potwierdził wsparcie

KURS WIG20W podsumowaniu 133 tygodnia zaprezentowaliśmy Wam poziom wsparcia na wykresie WIG20, który w naszej ocenie powinien stworzyć okazję do zakupów dla inwestorów. Dziś, po zakończonym tygodniu, można stwierdzić, że tak właśnie było. Tydzień rozpoczął się od lekkich wzrostów, ale obrót z poniedziałkowej sesji oraz górny cień świecy świadczyły o niechęci inwestorów do zakupów. Kolejne dni potwierdziły słabość popytu i sprowadziły kurs ponownie w rejon wsparcia w okolice ~2430,00 punktów. W tym momencie na uwagę zasługuje wzrost wolumenu oraz automatyczna reakcja graczy na ten poziom w postaci impulsu wzrostowego. Dotarł on do linii korekcyjnej (LTS), która aktualnie stanowi opór dla ceny. Nasza prognoza na najbliższy tydzień jest jednak pozytywna. Linia trendu wzrostowego jest nadal utrzymana (LTW), a wsparcie odegrało swoją rolę. W najbliższych dniach liczymy na test poziomu ~2500,00 punktów.

„Dramatyczna” sytuacja sWIG80

Kurs SWIG80Już kolejny raz podejmujemy próbę ustalenia poziomu, w którym indeks giełdowy małych spółek mógłby w końcu zakończyć spadki i ruszyć na północ. Czy jednak tak się stanie? Może to nie jest korekta, a początek trendu spadkowego? Za wcześnie, aby oceniać. Dla nas, póki kurs znajduje się nad długoterminową linią trendu, obecną zniżkę będziemy traktować jako potencjalną korektę. Zakończony właśnie tydzień pokazał jednak, że to nie koniec spadków. Jak długo jeszcze będą one trwać? W tym momencie, za najbardziej „atrakcyjny” poziom wsparcia, należy potraktować okolice ~14.000,00 punktów. Występuje tu zgrupowanie najważniejszych poziomów Fibonacciego (Ruch A-B oraz B-C). Dodatkowo analizując przeszłość, zbliżamy się do realizacji cyklicznego zasięgu korekty. Jeżeli nasz scenariusz się zrealizuje, to przed nami jeszcze ok 6% spadek kursu.

Analiza CD Projekt

Kurs CD ProjektKrótko i zwięźle 🙂 Czas na kolejny impuls wzrostowy. Aktualnie mamy do czynienia z szybkimi korektami kursu. Po nich następują momenty wybicia ceny na wyższe poziomy. Piątkowe notowania były najkorzystniejsze dla akcjonariuszy CDR. Pojawił się największy obrót z całego tygodnia, a przy tym kurs wzrósł o blisko 1,6%. Przypominamy jednak o analizie, która ukazała się w podsumowaniu 132 tygodnia. Wspomnieliśmy tam o silnej strefie oporu w rejonach 114~116 zł za akcję. Kurs porusza się w tej strefie. Wybicie kursu z tych rejonów może być bardzo silne.

 

21
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
VictorneuctinvestjourneyLenykaliszakdrobny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grałem_w_Gwenta
Gość
Grałem_w_Gwenta

Hm widzę, że Wam też udzielił się entuzjazm, by nie powiedzieć, euforia, które już widzę w kilku miejscach w necie. Oczywiście, jeśli chodzi o CDR. 100 mln zysku z Q3 to abstrakcja – ja szacuję 55-60 mln, a za Q2 byłem bardzo blisko, bo szacowałem 65-70. Dlaczego? Ja sam w Q2 kupiłem W3na GoG, sporo wydałem na Gwinta, ale teraz już nie mam żadnej potrzeby wydawania kasy, bo gra umożliwia gromadzenie dużej ilości skrawków bez konieczności wydawania pieniędzy. A ranking duowan popularności w Baidu, wybaczcie, ale to co tam widzę, przyprawia mnie raczej o ból głowy niż spektakularny optymizm. Wybaczcie,… Czytaj więcej »

Artur
Gość
Artur

Ja też już sporo zarobiłem na CD. w zasadzie więcej niż na jakiejkolwiek spółce w portfelu. Jednak myśląc o zmianach w portfelu raczej patrzyłbym nie na dotychczasowy zysk (czy stratę) ale na przyszłościowy potencjał. Dlatego nie rozumiem dlaczego chcecie pozbyć się (czy ograniczyć) spółki, która wg was ma największy czy też duży potencjał wzrostów, a zostawiacie te z gorszymi. Rozumiem, że dywersyfikacja. Ale jednak najważniejsze są przewidywania i potencjał. Ja wychodzę z założenia, że w danej chwili mam takie a nie inne spółki i analizuję ich możliwości na przyszłość, beż patrzenia czy na nich zarobiłem czy straciłem. Patrzę tak, jakbym… Czytaj więcej »

Maciek
Gość
Maciek

Widać, że mocno sparzyliście się z typowaniem zysku CDR za ostatni kwartał. Teraz przegięliście jednak w drugą stronę. Prawda jest taka, że dla osób z zewnątrz szacowanie obecnych przychodów z Gwinta jest czystym zgadywaniem. Jedyne co można w miarę pewnie założyć, to poziom sprzedaży W3 oraz coroczną słabość 3 kwartału roku.

jarek1111
Gość
jarek1111

cyt :Wybicie kursu z tych rejonów może być bardzo silne. mam pytanie w jakie rejony cenowe moze kurs wybic waszym zdaniem ?

kaliszak
Gość
kaliszak

A czy myslicieo wejsciu w któres z „małych” społek growych z NC jak Farm51, Jujubee,których akcje ostatnio mocno potanialy ajednoczesnie maja w swoim portfolio planowane debiuty gier w przyszlym roku badz za 2 lata (Kursk, WW3) czy nawet nie rozwazacie takich opcji ? 🙂 W sumie tezmnie dziwi decyzja o planach sprzedazy cześci akcji CDP boskoro jesteście pewni iz społka wciagu 2 lat dojdzie do 200-300 zl za akcje to gdzie znajdziecie lepszą? Sory ale na GPW nie ma wielu takich społek…spoxniliscie sie z Dino,może GetBack ale towszystko wielkie może 😉 czyżbyscie jednak nie do konca wierzyli w swietlaną przyszlość… Czytaj więcej »

jarek1111
Gość
jarek1111

moim zdaniem jesli nastapi bessa na rynkach globalnych to nie ma zmiluj wszystkie spolki poleca w dol bez wzgledu na perspektywy i wykazywane zyski .pod taki rozwoj wypadkow (ewentualnych) rowniez trzeba sie nastawic . oczywiscie jest jedno ale : jesli wszyscy juz wieszcza nadchodzaca besse to sami wiemy ze gra moze byc w druga strone a jak wszyscy widza super wzrosty to jazda jest .. wiadomo w ktorym kierunku 🙂 pozdr

kaliszak
Gość
kaliszak

Nie zebym się czepiałale widze niekonsencje bo oczywiscie piszecie,ze nadal podtrzymujecie swoje prognozy co do CDP jednak… cytuje „Obecnie wynik jest na tyle dobry, że wolimy ograniczyć ryzyko.” i piszecie o ograniczaniu ryzyka tym samym zakładacie,ze ono jest i zamierzacie zredukować ilośc akcji co jest jednak utratą częsci zaufania przynajmniej do tej społki…;)

Leny
Gość
Leny

A która to spółeczka Was zainteresowała

trackback

[…] ostatnim podsumowaniu podzieliliśmy się z Wami naszymi planami co do redukcji posiadanego pakietu CD Projekt. W piątek […]

trackback

[…] tę wierzymy od samego początku. Dla nas to taki wiedźmiński HoMM3 (nasze porównanie dostępne tutaj) 🙂 Czekamy więc z […]

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Sybaritic can cross someone’s mind your. generic cialis no rx the possibility can other a sharp well supplied thickness tissue.