Tydzień 135 – Dlaczego sprzedaliśmy CD Projekt?

W ostatnim podsumowaniu podzieliliśmy się z Wami naszymi planami co do redukcji posiadanego pakietu CD Projekt. W piątek ten cel zrealizowaliśmy sprzedając 21 akcji po cenie 120,90 zł. Nasza decyzja była jednak dla wielu z Was zaskoczeniem. Pytaliście o powody takiego, a nie innego postępowania, zwłaszcza, że w CDR widzimy jeszcze spory potencjał wzrostowy. W dzisiejszym podsumowaniu staramy się raz jeszcze, odpowiadając na Wasze pytania, zaprezentować nasze stanowisko odnośnie zarówno Redów, jak i naszych kolejnych inwestycji. Opisujemy również piątkową sprzedaż od strony analizy technicznej. Jeśli chodzi o nasze pozostałe spółki to obyło się bez większych zmian. Stalexport i Vistula zanotowały delikatny 1-groszowy spadek. Gwałtownie rosły certyfikaty na srebro (+9,55), a malały te na spadki WIG20 (-7,14%). Wartość portfela na chwilę obecną wynosi rekordowe 22.653,67 zł. Jesteśmy 52,55% na plusie 🙂

Dlaczego CDR?

Prawdę mówiąc, pisząc w ostatnim podsumowaniu o naszych zamiarach odnośnie redukcji posiadanego pakietu CD Projekt, nie spodziewaliśmy się, że wywołają one wśród Was tyle pytań i wątpliwości. Wielu z Was nie rozumiało dlaczego chcemy sprzedawać spółkę, którą mamy przecież tak dobrze przeanalizowaną, w którą wierzymy, co do której mamy zaufanie, a która przynosi nam tak duże zyski. Przytaczaliście również nasze prognozy sugerujące cenę docelową na poziomie ok. 200-300 zł. Dlaczego więc decyzja o sprzedaży CD Projekt? Czy w spółce dzieje się coś złego? Czy straciliśmy do niej zaufanie? A może boimy się kapitalizacji na poziomie 11 mld zł? Nic z tych rzeczy 😀 Nasza decyzja nie była podyktowana zmianą naszego stosunku do „Redów” z pozytywnego na negatywny. Spółka cały czas się pięknie rozwija i ma przed sobą fantastyczne perspektywy. Jednak swoimi ostatnimi wzrostami CD Projekt rozrósł nam się do sporych, blisko 45-procentowych rozmiarów całego portfela. Uznaliśmy, że jest to zbyt duży udział. Chcieliśmy więc zredukować nasz pakiet i dokonać większej dywersyfikacji. Wszystko celem zmniejszenia ryzyka i ochrony wypracowanych już zysków. Zgodne jest to również z naszymi planami związanymi ze stopniowym wycofywaniem się z rynku akcji. Kluczowym jednak zdaniem, które mamy nadzieje wytłumaczy Wam naszą decyzję, niech będzie zdanie z komentarzy ostatniego podsumowania: Jeśli jednak spółka nadal będzie rosła to satysfakcjonować nas będą mniejsze, ale za to bezpieczniejsze zyski. I tyle 🙂 CD Projekt nadal jest filarem naszego portfela. Jest prawie 2,5-krotnie większy niż nasz pakiet Vistuli, czy Stalexport. Jest 8,5-krotnie większy niż certyfikaty RCFL3SILVE i ponad 21-krotnie większy od certyfikatów RCFS3W20. Nie ma więc mowy o jakiejkolwiek utracie zaufania do spółki i braku wiary w dalsze wzrosty.

Nie zapominajmy jednak, że jesteśmy na giełdzie – rynku, który za nic ma Twoje życzenia i prognozy, a każdą Twoją słabość bezwzględnie wykorzystuje. I naszym zdaniem w starciu z takim przeciwnikiem na każdym etapie inwestowania należy się mieć na baczności i kierować się rozsądkiem, a nie emocjami. A te bardzo trudno opanować w sytuacji, gdy nasza spółka rośnie 200% w rok, a na szerokim rynku panuje wszechobecna hossa. Jasne, w takich warunkach bardzo ciężko się wycofać z zyskownych inwestycji i my to wiemy! Mamy tak samo jak Wy! 😀 Ale nasz rozsądek podpowiadał nam, że 45% w jednej spółce to za dużo. Obecnie CD Projekt stanowi 34% wartości portfela i czujemy się z takim stanem rzeczy bardzo dobrze 🙂 Na koniec naszego wywodu przytaczamy cytat, którym się już posłużyliśmy w artykule „Dwa oblicza bessy”, a który jest cytatem z jednej z najpopularniejszych książek o tematyce giełdowej:

Rynek jest jak ocean, faluje w górę i w dół niezależnie od Twoich oczekiwań […]. Żeglarz nie może opanować oceanu, ale potrafi zapanować nad sobą. Studiuje układy prądów oraz mapy pogody. Uczy się techniki bezpiecznego żeglowania i zdobywa doświadczenie. Wie, kiedy należy wypłynąć, a kiedy pozostać w porcie. Dobry żeglarz robi użytek ze swojej inteligencji.

Ocean może być pożyteczny – łowimy w nim ryby i przepływamy po jego tafli na inne wyspy. Ocean jest czasami niebezpieczny – można w nim utonąć. Im bardziej racjonalne będzie Twoje podejście, tym bardziej prawdopodobne, że otrzymasz to, czego chcesz. Jeżeli dopuszczasz do głosu swoje emocje, wówczas nie potrafisz skoncentrować się na rzeczywistości.

P.S. Gdybyście znali nasz kolejny cel inwestycyjny to myślimy, że już całkowicie byście zrozumieli nasz krok 🙂 Ale póki co go jeszcze nie znacie. Musicie uzbroić się w cierpliwość, bo rynek zmiennym jest. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem to już niedługo przekonacie się co mieliśmy na myśli.

Nowe rekordy Blue Chip’ów

Kurs WIG2029 miesięcy – tyle czasu potrzebował indeks WIG20, aby powrócić do rejonów z początku silnej wyprzedaży rozpoczętej w maju 2015 roku. Stało się to dokładnie podczas czwartkowej sesji. Popyt został jednak zgaszony i sesja zakończyła się spadkiem. Czy obecne rejony mogą spowodować zakończenie ostatnich wzrostów? Silny trend wzrostowy, z którym mamy obecnie do czynienia powinien zostać utrzymany. Kurs nadal porusza się w kanale wzrostowym. Krótkie korekty się powtarzają, ale inwestorzy nie pokazali silnych sygnałów stwarzających zagrożenie dla trwającej hossy. Stąd też trzymamy się zasady „follow the trend”, ale kontrolując ryzyko, z czym związana była redukcja zaangażowania w CDR. Korzystając ze zniesień Fibonacciego można wykreślić możliwy do zrealizowania zasięg wzrostów. Jest nim poziom 261,8% mierzony od dołka A do szczytu B. W ten sposób uzyskana prognoza (2580,00 punktów) może pomóc w określeniu punktów zwrotnych na giełdzie, czy wykresie spółki. Jeśli więc dojdzie aktualnie do większej korekty, to ich zakończenia spodziewalibyśmy się maksymalnie na wysokości wsparcia ~2290,00 punktów.

Co mówi analiza techniczna CD Projekt?

Kurs CD ProjektAnaliza techniczna CD Projekt mówi bardzo dużo 🙂 Ale ukrywa jednocześnie pewne informacje, które możliwe są do odczytania po pewnych modyfikacjach świec. Dziś więc kolejna porcja edukacji. Jest nią analiza świec, a dokładnie ich łączenie. Standardowo programy do analiz dają możliwość wyboru interwału, np. miesięczny, tygodniowy, dzienny, godzinny, 15 min, itd. Jednak sygnał (psychologia ruchów graczy) nie zawsze będzie dobrze czytelny na wyżej wymienionych zakresach. Czasem trzeba posłużyć się łączeniem świec, aby uzyskać bardziej przejrzysty obraz. Takie działania często ułatwiają podjęcie decyzji w punktach zwrotnych. O możliwej sprzedaży części naszych akcji CDR informowaliśmy Was we wcześniejszych wpisach. Podczas środowej sesji pojawił się sygnał, który był pierwszą oznaką, okazją do sprzedaży. Tego dnia pojawił się silny wzrost, który jednak został zgaszony i pojawił się długi górny cień świecy. W czwartek notowania otworzyły się luką wzrostową, ale ponownie podaż zdominowała wycenę akcji. To było dla nas potwierdzeniem, że może pojawić się korekta kursu. Tym bardziej, że w podsumowaniu 132 tygodnia podkreśliliśmy znaczenie oporu na wysokości 114,00~116,00 zł. W piątek nastąpiła sprzedaż akcji. Zakończenie sesji utwierdziło nas w naszej decyzji. Widoczne jest to dopiero po połączeniu trzech ostatnich świec (środa, czwartek, piątek). Aby uzyskać nowy obraz, bierzemy cenę otwarcia z pierwszej sesji (środa), cenę zamknięcia z ostatniej sesji (piątek) oraz maksymalny i minimalny zakres wahań. Obraz ten przedstawiliśmy na załączonej analizie. Uzyskana w ten sposób trzydniowa świeca pokazuje, że podaż odegrała bardzo dużą role w ustalaniu ceny. Bardzo długi górny cień, małe „body” świecy oraz wzrost wolumenu w trakcie ostatnich dni pokazuje, że inwestorzy mają obawy co do obecnych rejonów. Wystąpienie korekty powinno potwierdzić przełamanie minimów ze środowych notowań (114,10 zł). Co dalej? Kurs może zatrzymać się na jednym ze wsparć. Pierwsze znajduje się w okolicach ~100,00 zł za akcję, a drugie ~83,00 zł. W długim terminie wykres nadal jest mocno „byczy”, ale zarówno stopniowe zwiększanie zaangażowania podczas korekt, jak i wycofywanie się z inwestycji na coraz wyższych poziomach, jest w naszej ocenie dobrą strategią.

Ciekawie na Ursusie

Kurs UrsusJeśli posiadacie wolne środki na swoich rachunkach maklerskich, to warto przyjrzeć się spółce Ursus. Pojawił się mocny sygnał popytowy. Kolejne odbicie od poziomu wsparcia ~3,50 zł nastąpiło podczas wtorkowej sesji, gdzie kurs urósł przy bardzo dużej aktywności inwestorów o prawie 13%. Reszta tygodnia to lekkie obsuwanie się ceny. Jednak podczas dwóch ostatnich dni pojawiły się dolne cienie. Natomiast w trakcie piątkowej sesji, gdzie kurs minimalnie się obniżył, wolumen transakcji był najmniejszy (w relacji do 4 ostatnich dni). Świadczy to o malejącej chęci graczy do sprzedaży. Kurs naruszył również linię trendu spadkowego. Jest to spółka, która w najbliższych dniach może powrócić do wzrostów.

 

19
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
VictorneuctinvestjourneyDrobnybla74Bob Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
roki
Gość
roki

Nie zgadzam się z Toba co do prawdopodobnej korekty a juz napewno nie w okolice 80zl. Jakbys uwaznie sledzil sesje w czwartek i piatek wiedzialbys ze kurs zostal sztucznie zbity w koncowce notowan, a najbardziej perfidne bylo to czwartek gdzie na fixing zbito kurs o 5zl( 38 k papiera) gdzie przez caly dzien zebrano okolo 400 k papiera na stabilnym poziomie 122 zl. Dlaczego ktos wychodzi na fixingu i traci 160k zl jak mogl spokojnie sprzedac papier wczesniej? to samo w piatek gdzie w ostatnie 10-15 min nastapil gwaltowny spadek malym wolumenem. Dlatego majac powyzsze na uwadze uwazam ze analiza… Czytaj więcej »

Jerzy
Gość
Jerzy

Czy rekomendacja dot. Ursusa jest napisana po trzech ostatnich zawiadomieniach Zarządu z 12-10-2017 roku?

Bonek
Gość
Bonek

Popieram Toje rozumowanie. Fakt że mobilnie ale śledzę notowania przez cały dzień. Było dokładnie tak jak piszesz. Od wtorku przed walnym duże zakupy aż do prawie końca dnia a na koniec dnia przedsmak tefo co było w następnych dniach. Czyli w ciągu dnia ostre zakupy i a na koniec dnia przed dogrywką spadek lub ostro na samej dogrywce. W dodatku gdyby panowie z invest byli na walnym widzieliby jak kształtuje się posiadanie akcji spółki szczególnie pod progiem 5% to wiedzieliby kto i jak może zbierać z rynku akcje. Wiedzieliby jak kształtuje się zaangażowanie kapitału zagranicznego z podziałem na państwa. Także… Czytaj więcej »

daniel
Gość
daniel

powiem wprost, myślałem, ze to poważny portal ale te 21 akcji mnie dobiło, wszedłem stosunkowo nie dawno a mam 4300 akcji, k… to dzieci piszą i tu inwestują? myślałem, ze to jacyś poważni menagerowie sorki, już was nie czytam

roki
Gość
roki

Sluchaj kolego ilosc akcji sie nie liczy, liczą się procenty, ja np. zaczynałem z kapitałem 2-3k, teraz po 10 latach mam 300 k w gieldzie i najwazniejsze są procenty…kasa przyjdzie z czasem…

ttrd
Gość
ttrd

a jakie ma znacznie ilosc akcji tuaj – chodzi o zwrot z portfela – kwoty nie maja tutaj znaczenia

Drobny
Gość
Drobny

dzieki panowie za analizę uzasadnienie.
Co do postu pana Daniela z 4k akcjami CDR to cóż poważny inwestor pewnie z forum zaczynajęcego sie na literę „b”

trackback

[…] w nią wierzymy to stety/niestety musimy działać racjonalnie. Z tego powodu 1,5 miesiąca temu pozbyliśmy się pierwszego pakietu po cenie 120,90 zł, a teraz przyszedł czas na pakiet nr 2. Tym razem była to kosmetyczna […]

Victorneuct
Gość
Victorneuct

To rip off the configuration on its vena side first interactions for tadalafil jjvy inThe Virulite thoroughly selectively swift has