Tydzień 137 – EBC przykręca kurek

Czwartek niewątpliwie był dla rynków najważniejszym dniem minionego tygodnia. Właśnie wtedy Europejski Bank Centralny miał odpowiedzieć na pytanie „Co dalej z programem luzowania ilościowego (QE)?” Dla mniej zorientowanych wyjaśniamy, że Quantitative Easing to zwiększenie podaży pieniądza w obiegu poprzez skupowanie różnego rodzaju obligacji w celu rozruszania gospodarki. Mario Draghi (szef EBC) zgodnie z oczekiwaniami obniżył miesięczną skalę skupu z 60 do 30 mld euro, a także przedłużył czas trwania programu do września 2018 r. Zaskoczenia więc nie było, a rynki zareagowały w miarę stabilnie. EBC wprawdzie przykręcił kurek, ale jednocześnie zapowiedział gotowość do zwiększenia programu, jeśli warunki gospodarcze miałyby się ponownie pogorszyć. Na podwyżki stóp procentowych w strefie euro w najbliższym czasie nie mamy więc co liczyć. Najwcześniej możemy się ich spodziewać w I połowie 2019 r. Źródełko z pieniędzmi cały czas jest więc pełne, z tą tylko różnicą, że z kranika EBC będzie ich lecieć troszeczkę mniej. Mamy więc dosyć ciekawą sytuację, w której polityki dwóch głównych banków centralnych – FED-u i EBC – się rozjechały. Przypominamy, że Stany Zjednoczone już dawno zakończyły program QE, a obecnie są na etapie stopniowych podwyżek stóp procentowych. Co z tego wyniknie? Obawiamy się, że nic dobrego. Ale póki co impreza trwa w najlepsze, więc jej nie opuszczamy, ale jednocześnie pilnujemy się, by w tym wszystkim zachować trzeźwy umysł. Nasz portfel na chwilę obecną warty jest 22.527,91 zł. Nasz zysk netto to 51,70%.

Nadchodzi miesiąc Gwinta?

Od jakiegoś czasu o Gwincie znów jakby zrobiło się ciszej. Na początku października, z okazji Oktoberfest, do gry wprowadzono event – Mahakam Ale Festival. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem graczy i zebrał od nich całkiem sporo pozytywnych opinii. Później jednak ponownie zapadła cisza. Tego typu przestoje CD Projekt fanom gry już serwował niejednokrotnie. Często jednak po takiej chwili milczenia, bierności i nudy w Gwincie następowało wprowadzenie sporych zmian i nowości. Wszystko wskazuje na to, że nie inaczej będzie i tym razem. Szykuje nam się bowiem kolejna aktualizacja. Na ten moment wiemy, że będziemy mieli do czynienia z kolejnym eventem, tym razem z okazji Halloween pod nazwą: Saovine – Holiday of the Dead. Prawdopodobnie główną rolę odegrają w nim tak dobrze znane z wiedźmińskiego świata wampiry. Pojawią się również nowe karty. Na dzień dzisiejszy światło dzienne ujrzało 16 z nich. Być może pojawią się również jakieś dodatkowe tryby gry/funkcje/usprawnienia. Wszystkiego dowiemy się już w poniedziałek 30 października podczas transmisji na oficjalnym kanale CD Projekt. Co więcej 31 października startuje nowy sezon rankingowy, a w listopadzie odbędzie się kolejny turniej z serii Gwent Open (pula nagród wynosi 25.000$). W ten weekend odbywa się natomiast drugi turniej GwentSlam organizowany przez Lifecoach’a. Niestety dwaj przedstawiciele naszego kraju – Adzikov i TailBot, którzy co ciekawe są obecnie nr 1 i 2 światowego rankingu GwentMasters, odpadli już z turnieju. Przed nami natomiast cały czas jeszcze premiera kampanii single player, która planowana jest na ten rok. Przypominamy, że Wojna Krwi (ang. Thronebreaker), bo taka będzie jej nazwa, zaoferuje graczom ok. 15 godzin rozrywki, czyli wielkością będzie dorównywać Sercom z Kamienia (dodatek do Wiedźmina 3)! A takich kampanii już teraz wiemy, że będzie minimum 5 (po 1 dla każdej frakcji). Z kampanią single player może nastąpić również już oficjalna premiera Gwinta. Czy będzie to listopad? Być może 🙂 Jedno jest pewne. Końcówka roku będzie należała do Gwinta! 

Powrót kupujących na WIG20

Kurs WIG20Piątek należy uznać za najlepszy dzień dla inwestorów z całego tygodnia. Indeks blue chipów zyskał blisko ~1,3%. Patrząc na kilka ostatnich sesji to naprawdę dobry wynik. Zalążki pozytywnego nastawienia graczy były widoczne już podczas środowej oraz czwartkowej sesji. Kurs znalazł się wtedy najbliżej wsparcia ustanowionego przez ostatnie lokalne dołki. Pojawił się bardzo wąski zakres wahań ceny. Idealny punkt zwrotny w tym momencie byłby potwierdzony przez mocny wolumen. Świadczyłoby to o akumulacji na rynku. W naszym przykładzie wolumen był „standardowy”. Było to dobre miejsce do zajęcia długiej pozycji na np. kontrakty lub zakup akcji jednej ze spółek z WIG20, ale w naszej ocenie jeszcze ze średnim ryzykiem. Analizując obecną sytuację, rynek powinien kontynuować marsz na północ. Znajduje się w silnym kanale wzrostowym oraz możliwe jest psychologiczne zagranie na tzw. „rajd Św. Mikołaja”. Określa się nim okres polepszenia nastrojów wśród inwestorów,  którym towarzyszą wzrosty cen akcji. Teoretycznie trwa on przez cały grudzień, ale możliwe, że już teraz inwestorzy zaczynają ku niemu przygotowania. Konsekwencją tego poziom indeksu WIG20 na koniec roku powinien być dużo wyższy, niż obecnie.

CD Projekt – wracamy do wzrostów?

Kurs CD ProjektWielu akcjonariuszy z pewnością odetchnęło po udanej czwartkowej sesji. Kurs akcji CDR wzrósł wtedy na zamknięciu o ok. 3,5%. Czy jednak możemy już mówić o powrocie do wzrostów? Czysto technicznie stanie się to wtedy, gdy kurs pokona ostatni szczyt na wysokości ~124,00 zł za akcję. Tak naprawdę teraz znajdujemy się w ciekawym momencie. Cena ponownie powróciła w okolice strefy oporu 117,00~124,00 zł. Teraz zaczynają się emocje. Byki powinny pokazać swoje rogi i przepędzić obóz niedźwiedzi. Jeśli jednak spojrzymy na ilość niedźwiedzi (VOL 2) w momencie kształtowania się ostatniego szczytu w relacji do aktualnego (VOL 1), to od razu widać słabość byków. Kupujący, bo o nich mowa, próbują wywindować kurs wyżej. Podczas czwartkowej sesji im się to udało, ale w piątek widać aktywację strony podażowej. Co teraz? Czekać. Nie jest to dobre miejsce do zajmowania pozycji. Czekamy więc na kolejne dni, które powinny pokazać czy sprzedających jest na tyle dużo, aby mogli zepchnąć kurs ponownie w rejony ~110,00 zł za akcję.

11B nową spółką w portfelu?

Kurs 11BW naszej najnowszej analizie dotyczącej spółki 11 Bit studios przedstawiliśmy Wam poziom ~160,00 zł, jako strefę potencjalnego wsparcia. Ostatni tydzień idealnie wyhamował spadki dokładnie własnie w tych rejonach. Zejście do wsparcia nastąpiło na zwiększonym wolumenie oraz pojawił się dolny knot na świecy. Świadczy to o zwiększonej aktywności kupujących. Czwartek zaowocował silnym odbiciem kursu, momentami wynoszącym nawet ~6% na plus. W piątek mimo otwarcia luką, kurs lekko się cofnął, ale zachował część wzrostów. To, na co warto zwrócić uwagę w kontekście zapatrywania się na otwarcie pozycji długiej na tej spółce, to kształt świecy tygodniowej oraz powiew optymizmu indeksu SWIG80. Świeca tygodniowa ma zdecydowanie popytowy kształt. Wspomniany indeks natomiast po baaaardzo długiej wędrówce na południe – wyhamował. Jeżeli kurs 11B ma rosnąć, to powinien być również wspierany przez „swój” indeks. Dlatego kumulacja pozytywnych sygnałów powinna otworzyć drogę do wzrostów. Najbliższy tydzień z dużym prawdopodobieństwem będzie więc skutkować pojawieniem się nowej pozycji w naszym portfelu 🙂

 

12
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
investjourneyDominikkaliszakObserwatorroki Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adam
Gość
Adam

Żenada nie analiza, cały ten portalik do skasowania, więcej szkody niż pożytku.

Artur
Gość
Artur

Żenujący wpis!
Czy ktoś Ci każe tu wchodzić i czytać analizy? Nie podoba Ci się to nie wchodź , nie czytaj. Bedzie to z korzyścią dla innych .
I na szczęście nie Ty decydujesz, co jest do skasowania !

roki
Gość
roki

wiesz ostanio pisales o silnym oporze na 114 w kontekscie dalszych wzrostow cdp….a teraz na 124..
bycmozekurs bedzie sobie oscylowal od 114 do 124 przez jakis czas ale to nie znaczy ze jest to zly poziom do zajmowanai pozycji…wrecz bardzo dobry…jak szczyt przebije(124) to znczy ze cos ma zrobic kolejne 50% odrazu….dajcie spokoj panowie..

roki
Gość
roki

a ogolnie jak zwykle bdobre podsumowanie ogólne. pozdr!

Obserwator
Gość
Obserwator

Tak się zastanawiam… bo ostatnio pisaliście o potrzebie zróżnicowania portfela i lekkiego cofnięcia się z GPW, tak m.in. argumentowaliście sprzedaż części pakietu CDP. A teraz chcecie wejść w 11 BIT. Więc co z tą dywersyfikacją?