Tydzień 147 – Noworoczny kapitał

Zaczynamy nowy rok! Z tej okazji, zgodnie z naszą strategią, do portfela trafiła kolejna wpłata w kwocie 1.350,00 zł. Zanim jednak o konkretach to kilka statystyk. W końcu wszyscy uwielbiamy statystyki! 😀 Otóż do tej pory dokonaliśmy 12 wpłat kwartalnych. Łącznie zainwestowaliśmy 16.200,00 zł. Był to już 11 zakończony kwartał inwestycyjnej podróży i zarazem 8 z rzędu, w którym odnotowaliśmy zyski. Aż 9 z nich (81,82%) kończyliśmy na plusie. Posiadany przez nas kapitał wzrósł w stosunku do poprzedniego roku aż o +97,69%. Jeśli chodzi o porównanie z rokiem 2015 to wartość naszych aktywów wzrosła ponad 4-krotnie. Na dzień dzisiejszy wynosi ona 24.234,07 zł. Nasz zysk netto to +49,59%. Czego możecie się spodziewać w nowym roku? Prawdopodobnie jeszcze większej dywersyfikacji portfela oraz nowych instrumentów w jego strukturze 🙂

11 bit studios – wydawniczy raczek nieboraczek?

W oczekiwaniu na datę premiery i nowy trailer/gameplay gry Frostpunk postanowiliśmy podzielić się z Wami naszymi przemyśleniami na temat wydawniczego segmentu spółki 11 bit studios. Jest to ich druga, poza produkcją gier, działalność prowadzona od 2014 r. Jest ona jednak na wczesnym etapie rozwoju. Można wręcz powiedzieć, że 11B na tym rynku dopiero raczkuje. Przychody z wydanych do tej pory projektów nie powalają na kolana i stanowią jakiś marginalny procent przychodów spółki. Nie pomagają nawet całkiem niezłe oceny i recenzje, jak chociażby w przypadku gry BeatCop. Wydaje nam się, że szału nie będzie również z wydaną w listopadzie Tower 57. Prawdę mówiąc wg nas wygląda ona dużo gorzej niż wymieniona wyżej przygodówka z policjantem w roli głównej. Czekamy więc na kolejne produkcje, które zgodnie ze słowami Prezesa mają już odcisnąć jakieś większe piętno na wynikach w 2018 r.

Miesiąc temu ukazał się 6-minutowy trailer gry Children of Morta. Tytuł głosi: 6 minutes of This Diablo-Meets-Pixel-Art RPG. Ciężko nam stwierdzić, czy to zbyt krótki filmik, czy ta pikselowa grafika, czy po prostu się nie znamy, ale nie czujemy tej gry. A już na pewno nie czujemy tam Diablo. Odnieśliśmy wrażenie, że podobnie jak Tower 57 jest ona trochę taką bezmyślną i nudną „naparzanką”. Tak więc obstawialibyśmy, że podzieli ona los swoich poprzedników i kokosów nie zarobi. Najciekawiej z grona wydawniczych projektów 11B wygląda dla nas Moonlighter. Być może dlatego, że jest to RPG z elementami gry handlowej, a rozgrywka dzieli się na dwie części. W pierwszej z nich zwiedzamy różne lokacje, walczymy z potworami i zdobywamy cenne przedmioty, które to z kolei możemy sprzedawać w zarządzanym przez nas sklepie, co stanowi drugą zasadniczą część gry. Wygląda to już dużo lepiej, niż we wcześniej wymienionych grach. Jeśli już więc któryś produkt z segmentu wydawniczego ma mieć jakiś wpływ na wyniki to obstawialibyśmy Moonlighter’a.

Podsumowując 11 bit studios to dla nas wciąż tylko produkcja gier. Wydawnictwo – jasne, fajnie, że jest, ale wciąż jest jeszcze na początku swojej drogi. Jako inwestorzy na dzień dzisiejszy nie liczylibyśmy, wbrew zapowiedziom, na istotne zyski z BeatCop’a, Tower 57, Children of Morta, czy Moonlighter’a. To jeszcze nie ten etap i nie te gry. Tego typu produkcje, mimo starań 11B promujących grę na szerszą skalę, naszym zdaniem przeznaczone są tylko dla absolutnych maniaków legendarnego Pegasusa, czy Amigi. A tych jest na świecie garstka. Chociaż przykład Minecrafta, którego fenomenu nie rozumiemy, pokazuje, że możemy być w błędzie 😀 A jeśli tak będzie to dodatkowe zyski spółki potraktujemy jako niespodziewaną, ale bardzo pozytywną niespodziankę 🙂 Póki co czekamy na Frostpunka. Ale oczywiście popieramy sam pomysł dywersyfikacji swoich źródeł dochodów poprzez działalność wydawniczą i życzymy 11 bit studios na tym polu jak najlepiej.

Inwestorzy pełni optymizmu

Kurs WIG20Wygląda na to, że dłuższa przerwa od „parkietu” pomogła graczom w podjęciu decyzji. Miniony tydzień to zaledwie trzy dni, podczas których mogliśmy inwestować nasz kapitał na warszawskiej giełdzie. Jednak patrząc na wykres WIG20, te trzy dni wystarczyły, aby wskazać nowy kierunek trendu. Bez wątpienia najmocniejszą sesją był dzień czwartkowych notowań. Kurs blue chipów zanotował blisko 3% wzrost! Ruch ten potwierdzony jest aktywnością trejderów. Jednak pozytywnego zachowania można było dopatrzeć się już wcześniej. Świeca oznaczona cyfrą 1 to dzień spadkowy. Wolumen tego dnia był najniższy spośród trzech ostatnich. Mamy więc test rynku. Świeca z nr 2 to bardzo mocne zejście kursu, po którym nastąpiło równie mocne „zebranie”. Już w tym momencie można było prognozować pozytywny scenariusz na kolejny dzień. Czwartek (3) od samego otwarcia notowań zdominowany został przez kupujących. Kurs znajduje się obecnie w strefie oporu, o której wspomnieliśmy w ostatnim podsumowaniu. Zachowanie ceny jednak wskazuje na duży potencjał dalszych wzrostów. Ostatni impuls bez problemów pokonał lokalne opory wynikające ze zniesienia Fibonacciego oraz lokalnego szczytu. Stąd też siła inwestorów idąca za kształtem czwartkowej świecy zostaje wzmocniona.

11 Bit Studios – krótko w temacie

11 bit studiosNa wykresie nie pojawiło się za wiele zmian od czasu naszej ostatniej analizy. Argumentem przemawiającym za tym, aby jednak przedstawić Wam świeże fakty o tej spółce jest luka wzrostowa. Pojawiła się ona po otwarciu środowych notowań. Jeśli przeanalizujemy wykres kilka tygodni wstecz, to z łatwością można znaleźć kilka takich luk. Z reguły, kierunek kursu powinien był zgodny z ich „otwarciem”. W obecnym przypadku jest to luka wzrostowa. Mimo tego iż uformowała się przy „szczycie”, to jej pozytywna wymowa została potwierdzona podczas czwartkowej i piątkowej sesji. W trakcie tych dni kurs minimalnie się wahał, z większą przewagą sprzedających. Zakres spadków został idealnie zrealizowany do miejsca otwarcia luki. Wolumen w trakcie tych dni był bardzo niski. Wiele więc sygnałów wskazuje na to, że inwestorzy pokuszą się o dalszą wędrówkę na północ.

Bezpieczna inwestycja? Stalexport powraca

Stalexport analizaNaszą bezpieczną przystanią, poza certyfikatami na srebro, ma być inwestycja w Stalexport. Ostatnich kilka miesięcy to jednak spora zmienność kursu i bardziej trend boczny niż spokojny marsz kursu ku nowym szczytom. Piątkowe notowania pokazały szansę na zmianę tego trendu. Kurs pokonał linię krótkoterminowego trendu spadkowego. To tylko jeden z pozytywnych aspektów widocznych na wykresie dziennym spółki. Ruch wzrostowy oznaczony jedynką był pierwszą próbą powrotu kupujących. Patrząc na wielkość obrotu można wnioskować, że rozgrywane są istotne poziomy cenowe. Niestety kurs dalej zniżkował, gwałtownie i krótko. Pojawiła się kolejna reakcja kupujących, a po niej test oznaczony cyfrą 2. Był to moment zniżki i uformowania pierwszego dołka wyższego rzędu w potencjalnie nowym trendzie wzrostowym. Spadkowi kursu towarzyszyła niewielka, a nawet bardzo niska aktywność inwestorów. Impuls wzrostowy, który nastąpił zaraz potem to bardzo silny wzrost poparty obrotem. Niektórzy technicy zapewne dopatrzą się w tym schemacie układu odwróconej głowy i ramion. Układ ten również ma pozytywną wymowę i prognozuje koniec spadków. Reasumując, mamy silne potwierdzenie lokalnego dołka na wysokości około 3,80 zł. W naszej ocenie, kurs powinien dalej rosnąć.

 

17
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
MariuszinvestjourneyMichałZenekGrałem_w_Gwenta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mateusz
Gość
Mateusz

Czy pokusicie się o komentarz na temat aktualnej sytuacji na CDR? Czy nadal podtrzymujecie zdanie o dalszych spadkach?

Kriss
Gość
Kriss

Dawno nie pisaliscie o Vistuli 🙂 sledzicie tez od pewnego momentu Monnari?

Dominik
Gość
Dominik

11Bit -> Children of Morta – to jest gra podobna wizualnie do Hyperlight Drifter, narrator jak w Bastion, mechanika jak Diablo (chociaz w klimacie hyperlight driftera). Te gry były dobre i były komercyjnymi sukcesami. Mimo to ich pomysły były świeże i dlatego same się dobrze reklamowały. Tutaj nie widzę mocnej reklamy, a studio developerskie Dead Mage do tej pory niczym sie nie popisało, a wręcz przeciwnie patrząc po ocenach. Gra sama na siebie nie zapracuje, a 11B nie widzę żeby promowali ją bardzo, także spodziewałbym się takiego samego efektu jak miał Beat Cop – czyli tak naprawdę żadnego 🙂 Mimo… Czytaj więcej »

Robert
Gość
Robert

Gratuluję wyników Panowie i życzę jeszcze większych sukcesów w nowym roku.