Tydzień 148 – *beep*

To żyje! Taka pewnie była reakcja wielu osób na środowy wpis CD Projektu na ich twitterowym profilu CyberPunk’a. Po ponad 4 latach milczenia pojawił się króciutki, enigmatyczny post brzmiący *beep*. Te 4 litery wystarczyły, by wywołać ogromne ożywienie zarówno wśród graczy, jak i inwestorów. Zaczęły się oczywiście pojawiać domysły co ów *beep* może oznaczać. Może w końcu doczekamy się jakichś informacji na temat CyberPunka? A może to początek kampanii marketingowej? A może ktoś z CDR sprawdzał, czy po tylu latach pamięta hasło? Nie obyło się oczywiście bez zgryźliwych, ale zarazem humorystycznych komentarzy w stylu: „za kolejny rok napiszą *boop*” 😀 Ciężko powiedzieć, co CD Projekt chciał nam przekazać tego typu wpisem. Wydawać by się jednak mogło, że coś się kroi. Co? Zobaczymy. Póki co ten niepozorny *beep* warty był ok. 850 mln zł, bo właśnie o tyle poszła w górę wycena spółki po jego publikacji. Skorzystał na tym również nasz portfel, którego wartość wzrosła o +2,84% (688,02 zł) i wynosi już 24.922,09 zł. Nasz zysk netto to +53,84%.

*beep* – co my na to?

Jeden, mały *beep*, a jakiego szumu narobił 😀 W kilka chwil po jego publikacji w serwisach inwestycyjnych, na forach giełdowych i portalach dotyczących gier zawrzało. Był to pierwszy od ponad 4 lat wpis. Dodatkowo termin „odświeżenia” twitterowego profilu nie został wybrany przypadkowo, bo 10 stycznia przypadała 5 rocznica emisji jedynego jak dotąd trailera CyberPunka. Nic więc dziwnego, że *beep* rozbudził oczekiwania graczy, co do rozpoczęcia informowania ich o postępach prac nad grą. CD Projekt w tym temacie bowiem milczy jak zaklęty. Co jakiś czas pojawiają się tylko bardzo ogólne i lakoniczne wypowiedzi Prezesa Adama Kicińskiego, jak chociażby ta, że kampania marketingowa CyberPunka jest już zaplanowana i będzie zawierała element zaskoczenia. Czy *beep* jest więc jej początkiem?

W środę – owszem – byliśmy zaskoczeni, ale niestety naszym zdaniem do publikacji istotnych informacji o Cyberze i rozpoczęciu jego promocji na szeroką skalę jeszcze daleka droga. W naszej prognozie na lata 2016-2021 wyznaczyliśmy datę premiery gry na październik 2018 r. Niestety na dzień dzisiejszy szanse realizacji takiego scenariusza oceniamy jako znikome. Wszystko za sprawą przeciągającego się Gwinta, który siedzi w wersji testowej już od ponad roku, a po świątecznej aktualizacji Redzi do dzisiaj nie mogą uporać się z bałaganem, który ona wprowadziła. Do tego wciąż nie znamy nawet daty premiery Wojny Krwi, która to miała być wydana w końcówce 2017 r. A to właśnie miniony rok miał być rokiem Gwinta. A wygląda na to, że będzie nim również rok 2018. W związku z powyższym nie wydaje nam się, że CD Projekt będzie chciał prowadzić dwie kampanie promocyjne jednocześnie i odciągać uwagę jednej gry od drugiej. To nie w ich stylu. CyberPunk prawdopodobnie zostanie wydany w 2019 roku, a kampania ruszy po Mistrzostwach Świata w Gwinta. Na co więc możemy liczyć po *beep*? Ciężko stwierdzić, ale po takim wpisie na pewno oczekiwalibyśmy od CD Projekt jakichś informacji, bądź materiałów, oczywiście nie zdradzających za dużo, ale powoli budujących napięcie wokół gry i uchylających rąbka tajemnicy na temat tego, czego możemy się po niej spodziewać. W innym wypadku środowy wpis potraktowalibyśmy jako bezsensowny, a wręcz rozwścieczający fanów. A na to Redzi już nie mogą sobie pozwolić.

Trzeba jednak w tym całym szaleństwie przyznać, że skoro taki mały *beep* spowodował wzrost kursu o +9%, a tweet został skomentowany 3,7 tyś. razy, został przekazany dalej 18 tyś. razy i polubiony przez 48 tyś. osób, to co dopiero czeka nas w momencie, gdy CD Projekt wytoczy prawdziwą artylerię? CyberPunk już teraz jest jedną z najbardziej wyczekiwanych gier na świecie, mimo, że praktycznie nic się o nim nie mówi. Potencjał sprzedażowy jest więc prze-prze-prze-ogromny. Mamy nadzieję, że po środowym beepie, CD Projekt będzie stopniowo podsycał atmosferę wokół gry, by w przyszłym roku odpalić prawdziwą petardę 🙂 Trzymamy kciuki!

Styczniowe wzrosty czy szczęśliwa siódemka?

Na giełdzie występuje wiele teorii, według to których inwestorzy mieliby się kierować przy podejmowaniu decyzji. Albo inaczej, pewnym ruchom przypisuje się powtarzające (sezonowe) motywy. Pisaliśmy o tym w związku z możliwością wystąpienia rajdu św. Mikołaja, a dziś wspomnimy o efekcie stycznia. Jest to miesiąc, w którym można często zaobserwować wzrosty na giełdach. Wynika to w skrócie z optymalizacji podatkowej. Inwestorzy, którzy osiągnęli w danym roku zyski, aby obniżyć kwotę płaconego podatku, zamykają stratne pozycje i w ten sposób obniżają swój dochód. Sprzedane akcje odkupowane są na początku nowego roku, powodując wzrosty. Jest to podejście czysto techniczne. Może ono tłumaczyć pewne zachowanie graczy, ale raczej nie na dużą skalę. Za każdym wzrostem „coś” lub ktoś stoi 🙂 Taka jest nasza teoria.

Analiza WIG20Wróćmy do wykresu Blue Chipów. Dziś zaserwowaliśmy Wam wykres w ujęciu tygodniowym. Wyraźnie widać na nim, w jakim miejscu obecnie znajduje się indeks. Są to okolice oporów w przedziale pomiędzy poziomami 2545,00~2565,00 punktów. W przeszłości na tej wysokości pojawiła się wzmożona podaż, która zostawiła po sobie ślad w postaci górnych cieni świec. Można więc prognozować, że gracze będą ostrożniejsi w tych okolicach. Ostatni tydzień ładnie to pokazał poprzez kształt świecy. Można jej przypisać znamiona „doji” lub „szpulki”. Psychologia kryjąca się za każdą z nich pokazuje, że inwestorzy nie są zdecydowani (górny i dolny cień). Próbują atakować nowe, wyższe poziomy, ale druga strona rynku spycha ich w dół (zamknięcie blisko otwarcia). Zachowanie to pokazuje, że poziom oporu jest testowany. Patrząc jednak wstecz, do zasięgu ostatniej korekty, można wysnuć wnioski, iż w obecnym trendzie dominują kupujący. Mocna świeca spadkowa, kończąca ruch spadkowy, została wyhamowana, a po niej nastąpił sześciotygodniowy ruch wzrostowy. Czy mamy więc szansę na szczęśliwą siódemkę? Czwarty tydzień wzrostów (nr 1) mógł prognozować dalszą korektę kursu. I tak się stało. Na dziennym wykresie kolejna sesja była silnie spadkowa, ale została całkowicie obroniona i kurs zamknął się w okolicach otwarcia dnia (dominacja popytu). Cały kontent świec, budowania ostatniego szczytu, aktualny impuls wzrostowy oraz fakt, że w długim terminie trend wzrostowy zostaje utrzymany pozwala nam sądzić, że przed nami dużo wyższe poziomy. Kurs powinien przełamać aktualny opór i powalczyć o wędrówkę co najmniej na wysokość ~2650,00 punktów.

Plotki budują kurs

Analiza CD ProjektJeszcze nie tak dawno, bo w okolicach listopada, większość akcjonariuszy CD Projekt żyła pogłoskami o trudnościach z CP2077. Hasło to spowodowało początek korekty. Ostatni tydzień, pokazuje że gracze lubią pod takie plotki spekulować. „Beep”, który został opisany na początku podsumowania, spowodował mocną reakcję inwestorów podczas czwartkowej sesji. Kurs zanotował ponad 6% wzrost. Hmmmm, mamy to! Euforia! Hura optymizm?! Czy aby na pewno? Oceńmy sytuację na chłodno. Nie uwzględniając żadnych informacji, a jedynie kurs (czyste AT).

Poziom oporu w okolicach ~100,00 zł zatrzymał kurs tylko na moment. Mocna czwartkowa świeca przełamała ten poziom doprowadzając wycenę akcji w okolice kolejnego oporu. Ten z kolei ma już „groźniejszą” amunicję. Po pierwsze luka spadkowa. Na wysokości ~110,00 zł znajduje się ostatnia luka, która była kontynuacją ruchu spadkowego. W teorii AT luki takie są często „domykane” przez graczy. Potem cena powraca do aktualnego trendu (spadkowy, korekcyjny). Kolejny argument, który każe zachować ostrożność to poziomy Fibonacciego. Cena aktualnie naruszyła 50% zakresu ostatniego ruchu spadkowego (A-B). Wolumen, który towarzyszył czwartkowej i piątkowej sesji, nie pokazuje hurra optymizmu wśród inwestorów. Ponadto mamy wyraźne górne cienie, które potwierdzają aktywność sprzedających. Naszym zdaniem potwierdzeniem końca korekty będzie pokonanie aktualnego oporu oraz wzmożona aktywność inwestorów. W tym momencie wizja kontynuacji korekty jest dla nas nadal wysoce prawdopodobna.

Odzieżówka „produkuje” wzrosty 🙂

Kurs VistuliBardzo dobrze w ostatnim czasie zachowują się nasze pozostałe spółki z portfela. Zarówno STX, 11B, jak i Vistula. W dużej mierze wynika to z powrotu optymizmu widocznego na całym indeksie SWIG80. Vistula od około listopada rozpoczęła swoją wędrówkę na północ. W trakcie jej trwania pokonała lokalne szczyty (3,70~3,80) i na razie nie zapowiada się, aby chciała powrócić w te rejony. Cena znajduje się w silnym trendzie. Świadczą o tym szczyty oraz dołki na coraz wyższych poziomach. Dodatkowo korekty, które okresowo występują, trwają zdecydowanie krócej niż impuls wzrostowy po nich następujący. Aktualnie zmniejszył się obrót na tym instrumencie, określiliśmy go mianem neutralnego. Może pojawić się lekki test popytu w postaci mocniejszego tąpnięcia, ale z drugiej strony jest to normalne zjawisko przy kontynuacji trendu. Wolumen nie będzie zawsze utrzymywać się na bardzo wysokim poziomie. Na ten moment jesteśmy więc spokojni o te walory 🙂

 

45
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
35 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
VictorneuctinvestjourneyMaciekZenekadam Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bbb
Gość
bbb
Robert
Gość
Robert

Dzień dobry. Jak zwykle wpis na wysokim poziomie Panowie. Dwa słowa ode mnie jako drobnego inwestora i gracza, odnośnie Cd Projekt. Wpis na tweeterze przejdzie oczywiście do historii, będziemy go za kilka lat opowiadać jako anegdotę.Mnie utwierdził w przekonaniu, że głód na grę jest ogromny. Na blogach zagranicznych, na youtubie, nawet na portalach typu onet czy wp niemalże wszędzie była o tym wzmianka. Tysiące lajków, komentarzy i udostępnień jednego można powiedzieć nic nie znaczącego wpisu. Wyobraźmy sobie co stanie się z kursem gdy pojawią się twarde dane. Pociąg czeka na stacji, kto ma jakieś oszczędności na bilet, będzie mógł jeszcze… Czytaj więcej »

jarek1111
Gość
jarek1111

beep to taki sygnal jakby z obcej cywilizacji z kosmosu 🙂 szukaja jej wszyscy a tu nagle jedno beep i mamy jej potwierdzenie . niby nic a jednak jakze wiele 🙂 a propo tak sie zastanawialem jaki moglby byc up kursu gdyby redzi podali newsa o ewentualnym wchodzeniu w branze kryptowalut 🙂 to tak na marginesie Kodaka i to co ostatnio obserwowalismy 🙂 pozdr

.

Grałem_w_Gwenta
Gość
Grałem_w_Gwenta

Dopuszczacie możliwość, że *beep* był czymś bez głębszego znaczenia, coś w rodzaju klaksonu dla przypomnienia?
Komunikacja CDR z inwestorami jest fatalna, z graczami niewiele lepsza, ale chyba nie mogą pozwolić już sobie na żarty. Przeciągnięcie w lotnictwie kończy się katastrofą.

Aha – nie zgadzam się, że Redzi nie mogą prowadzić jednocześnie kampanii promocyjnej Gwinta i Cyberpunka. To są gry z 2 zupełnie różnych segmentów, nie będą ze sobą konkurować.

Adam
Gość
Adam

Witam,
Zastanawialiście się może co się stanie z certyfikatami na srebro które posiadacie jak Raiffeisen bank ogłosi upadłość?

Robert
Gość
Robert

Dzień dobry. Panowie pewnie niebawem będziecie poczyniać kolejne zakupy do portfela. Czy interesowaliście się taką spółką jak PBKM? Jest szansa na spore wzrosty plus dywidenda. Od jakiegoś czasu zastanawiam się czy nie zwiększyć swojego zaangażowania w ten walor.

Dominik
Gość
Dominik

Zastanawiam się czy rozważacie spółki z wigu20, czy kiedyś dołożycie taką spółkę do portfela, czy wolicie walory które nie są aż tak ‚na widelcu’ ? Poza tym to co ostatnio dzieje się na akcjach CD Projektu przyprawia mnie o ból głowy, już zrezygnowałem z tego waloru, odkąd zacząłem próbować swoich sił w kontraktach – teraz tylko kontrakty mam w portfelu…. a obecnie CD Projekt jest spekulacyjnym koszmarem 😀 Śledzę co o nich piszecie, bo bardzo się zżyłem z tą spółką i bardzo im kibicuje, ale czekam aż kurs się uspokoi. Czy jesteście w ogóle w stanie przeprowadzić kolejną analizę techniczną… Czytaj więcej »

Zenek
Gość
Zenek

Muszę Ciebie zmartwić bo nawet investjourney nie są do końca pewni co zrobią. W jednej odpowiedzi powyżej piszą:
W tym momencie maleją szanse na kontynuację korekty. Obserwujemy przebieg zdarzeń i rozważamy nawet zwiększenie zaangażowania.
W drugiej odpowiedzi piszą:
Nie czujemy, że popełniliśmy straszny błąd redukując pakiet akcji CDR. Wręcz przeciwnie, kontrolujemy ryzyko.
Dwie sprzeczne. Ale mimo wszystko lubię z nimi dyskutować, oraz jak każdemu kibicuje w wynikach.
Co do spółek z WIG20, to rozważamy analizę jednej z nich 🙂 ale nie zdradzamy jeszcze szczegółów- to jak wejdzie cd red do wig 20 to będziecie mieli spółkę z wig20 🙂 żart ,pozdrawiam 🙂

Maciek
Gość
Maciek

Zenek, to nie są sprzeczne wypowiedzi. Przeczytaj jeszcze raz uważnie :D:D

trackback

[…] też w ogóle nie kojarzy o co chodzi, to niech czym prędzej nadrobi zaległości i zapozna się z tym wpisem! Te 4 litery były warte 850 mln zł. Po ich publikacji kurs CD Projektu wystrzelił w górę o […]

trackback

[…] się na Cybera na E3! I wydaje się, że mają ku temu coraz większe podstawy. Najpierw mieliśmy *beep*, później plotki o demo CP, później *beep* #2, a teraz mamy zaproszenia dla dziennikarzy na […]

Victorneuct
Gość
Victorneuct

disinterested I take it on a surreptitious unfurnished gourd goodrx cialis very problematical Р Р† you canР Р†t manual that over with the.