Tydzień 153 – Bez przekonania

W ostatnim tygodniu, po bardzo gwałtownych spadkach, wróciliśmy do wzrostów. Amerykański S&P500 odbił w górę +4,30%, polski WIG +1,40%, a nasz portfel +1,16%. Niby więc wszystko ok, ale jednak nie do końca. Coś nam w tym wszystkim nie gra i nie jesteśmy przekonani co do dalszych wzrostów. O co chodzi? Czy to już czas na bessę? Jakie mamy plany na nadchodzące tygodnie? Więcej na ten temat w dalszej części podsumowania. Jeśli chodzi o nasze portfel to zyskał on 291,63 zł, a jego wartość na dzień dzisiejszy wynosi 25.534,98 zł. Nasz zysk netto to +57,62%. Z ciekawostek – ustanowiliśmy nowy rekord przewagi nad WIG wynoszący 38,82%.

Jakoś tak bez szału 😀

Przedostatni tydzień i ta spora przecena, która dotknęła wtedy światowe rynki akcji troszeczkę dała nam do myślenia. Przede wszystkich obudziła naszą uśpioną ciągłymi wzrostami czujność. Postanowiliśmy więc zareagować. Pierwszym krokiem, który podjęliśmy była redukcja akcji CD Projekt i zakup certyfikatów na spadki WIG20 (RCFS3W20). Dzięki temu zmniejszyliśmy nasze zaangażowanie w akcje do ok. 65%, zabezpieczyliśmy dotychczasowe zyski i zwiększyliśmy ekspozycję na instrumenty zyskujące podczas bessy. Wciąż są to dosyć nieśmiałe działania, ale powoli zaczynamy chyba dojrzewać do bardziej radykalnych decyzji. W minionym tygodniu rozważaliśmy już np. redukcję Vistuli, a jeszcze wcześniej Stalexportu. Póki co na rozważaniach się skończyło, ale te transakcje cały czas chodzą nam po głowie. Tak więc gdy tylko pojawią się większe wątpliwości – nie zawahamy się zrobić odpowiednich cięć. Tym bardziej, że musimy mieć na uwadze wypracowane do tej pory 57-procentowe zyski. Nie możemy tutaj pozwolić sobie na „jakoś to będzie”. A już na pewno nie w takich warunkach makroekonomicznych, a te są… ekhm… dosyć nietypowe. Rekordowa hossa w USA, absurdy na rynku obligacji, rozjazdy światowych banków centralnych, globalna polityka niskich/ujemnych stóp procentowych i zadłużania się na potęgę oraz brak klasycznego cyklu koniunkturalnego. Książkowe teorie na nic się tutaj zdają. Wszystko jest odwrócone do góry nogami. Jak to mawiał niegdyś znany polski polityk „Świat stanął na głowie i tańczy bredgensa” 😀 Ale cóż.. Rynek zmiennym jest, a my musimy się do niego na bieżąco dostosowywać. Przychodzi jednak taki moment, kiedy trzeba umieć powiedzieć sobie dość.

Na dzień dzisiejszy najbezpieczniej w naszym portfelu może czuć się 11 bit studios, które bardzo dzielnie się trzyma, mimo, że spółka nie rozpieszcza inwestorów informacjami na temat Frostpunka. Premiera niby wciąż planowana jest w I kwartale, czyli zostało nam zaledwie 6 tygodni, a tu cisza. A w lutym miały być podobno, zgodnie z zapowiedziami, „big guns”. No ale ok, wybaczamy im to, licząc, że to marketingowe milczenie zostanie nagle z hukiem przerwane, a gra zrobi to, co do niej należy, czyli przeniesie 11 bit studios na kolejny szczebel biznesowo-finansowy. A co za tym idzie – jej wycena mocno wzrośnie. Nie planujemy również zmian jeśli chodzi o CD Projekt. Obecny udział 17% jest w sam raz. Ale musimy przyznać, że jesteśmy rozczarowani obecnym stanem Gwinta. Nasz „hype” do tej gry w związku z ciągnącą się w nieskończoność fazą bety, przekładaniem Wojny Krwi i ostatnimi „wpadkami” został skutecznie uśmiercony. Ostatnio mieliśmy nadzieję, że zapowiedź nowego trybu trochę ożywi nasz entuzjazm, ale nic z tego. Arena, bo o niej mowa, nie zrobiła na nas wrażenia. OK, na pewno wniesie ona do Gwinta trochę życia. Możliwość zrobienia zupełnie nowej, unikalnej talii, złożonej ze wszystkich kart, nawet tych należących do różnych frakcji, może być dobrą odskocznią od gier rankingowych. Ale jakoś na chwilę obecną nie czujemy tego trybu. Być może się to zmieni w momencie wyjścia finalnego produktu. Tylko, że oczywiście nie wiadomo kiedy to nastąpi. Czekamy więc dalej.

P.S. A może by tak możliwość toczenia pojedynków 2v2! 😀 I gdzie jest spectator mode (tryb widza)?!

Podaż znów powróciła

Analiza indeksówTydzień bez zmian, czy jednak sygnał ostrzegawczy? Choć zamknięcie całego tygodnia znalazło się w okolicach jego otwarcia, to nie można jednoznacznie stwierdzić, że był to neutralny, spokojny okres. Jego początek dał wielu inwestorom nadzieję na powrót popytu i zanegowanie ostatniej fali wyprzedaży. To co budzi niepokój przy takim odbiciu, to wielkość obrotu. Jeżeli rynek chciał wypłoszyć „słabych” graczy, napełnić własne portfele, aby dokonać mocnego powrotu, to nie odbyłoby się to przy tak niskim wolumenie. Słabość kryje się również za długością górnego cienia. Podaż powróciła. Kolejne dwie sesje, mimo tego, iż zamknęły się na plusie, to również towarzyszyła im niska aktywność inwestorów. W czwartek odbył się test luki po które ujawniła się siła rynku. Sprzedający raczej tak szybko nie odpuszczą. Prawdopodobny cel to test wsparcia w okolicach 2375,00 punktów. Jego pokonanie powinno spowodować dalszą wyprzedaż z zasięgiem ok. 100 punktów. Nasze negatywne założenia ulegną zmianie, jeżeli najbliższe wsparcie wybroni się z presji podaży. Natomiast, aby całkowicie uznać koniec spadków lub powrócić do pozytywnych scenariuszy, chcielibyśmy zobaczyć powrót ponad poziom oporu ~2500 punktów.

Podwójny szczyt na wykresie Vistuli

Analiza spółekMałe spółki też się boją? Wiele na to wskazuje. Znów zwrócimy uwagę na wolumen. W tym przykładzie kluczowe są wielkości w momencie kształtowania się ostatnich szczytów. Pierwszy z nich został zdobyty przez serię mocnych świec popytowych oraz rosnący wolumen. Następnie zaobserwowaliśmy lekką korektę. Miniony tydzień po raz kolejny zmobilizował kupujących. Wzrostom jednak towarzyszył dużo niższy obrót. Jest to kolejny przykład, że odbicie cen, które można było zaobserwować w minionym tygodniu budzi wątpliwości. Technicznie na wykresie Vistuli można wykreślić kanał wzrostowy. Póki cena nie przebije dolnego ograniczenia pozytywne prognozy powinny zostać utrzymane. Ponadto w okolicach ~4,50 zł za akcję znajduje się również poziom wsparcia, który stanowi dodatkowy powód do obrony spadków. Poza wykresem, formacjami, kreskami itp. zawsze należy mieć na uwadze zaplecze fundamentalne. Nie tyle samych spółek, bo dla Vistuli wygląda ono wciąż bardzo dobrze, ale bardziej około rynkowe. A te jest może nie tyle negatywne, co bardziej wątpliwe. Dlatego bierzemy pod uwagę możliwość spadków i ewentualnej redukcji posiadanego pakietu.

Analiza techniczna dla Czytelników – Celon Pharma SA

Wybraliście kolejną spółkę do analizy technicznej. O ile tydzień temu dosyć zdecydowanie wygrało Dino (26,7% głosów), to tym razem walka była szalenie zacięta. Cztery spółki do samego końca miały szanse na pojawienie się w dzisiejszym podsumowaniu. Różnica pomiędzy pierwszym, a czwartym miejscem wyniosła zaledwie 2,2%! Ostatecznie zwycięzcą została Celon Pharma (16,4% głosów), która o włos pokonała Bytom (15,7%). Bytom już po raz drugi zajął drugie miejsce, tak więc w przyszłym tygodniu dostaje kolejną, trzecią już szansę 🙂

analiza spółek

Wróćmy jednak do Waszego wybrańca. Celon Pharma jest firmą farmaceutyczną prowadzącą zaawansowane badania naukowe i wytwarzającą nowoczesne leki. Momentem największej euforii na akcjach, może być powiadomienie np. o nowym leku. Sam wykres za wiele nie mówi. Spółka na giełdę trafiła pod koniec 2016 roku. Do końca marca 2017 kurs akcji mocno rósł. Potem rozpoczął się ruch boczny, który trwa do dziś. Jednak jest kilka interesujących informacji, faktów. Większość akcjonariatu to fundusze inwestycyjne. Patrząc na tą informację w ujęciu psychologicznym – nie dokonują oni transakcji krótkoterminowych. Raczej poszukują spółek perspektywicznych. Czy taką jest więc Celon Pharma? Raczej tak. Ze względu na profil działalności oraz duże nakłady na działania badawczo – rozwojowe. Na załączonej analizie zaznaczyliśmy dni, w których pojawiły się komunikaty o transakcjach. Są to o tyle istotne powiadomienia, że dokonali ich „ważni” gracze. Niepokoi jedynie duży wolumen w punkcie 1. W tym miejscu mogło dojść do ukrytej dystrybucji. Okolice ~28,00 zł za akcję powinny stanowić spore wsparcie dla zniżki kursu. Jest to ciekawa alternatywa dla portfela, który posiada „stabilne” spółki, a potrzebuje czegoś bardziej nieprzewidywalnego 🙂

Możliwość rejestracji kont

Kolejna nowość na naszym blogu. Wcześniej daliśmy Wam ankietę i analizę techniczną dla Czytelników, a teraz dajemy Wam możliwość zakładania kont. Wielkie mi rzeczy – pewnie pomyślicie – co to za frajda 😀 Ano właśnie przez cały ten czas myśleliśmy podobnie i nie udostępnialiśmy takiej opcji. Teraz jednak sytuacja troszeczkę się zmieniła. Otóż zauważyliśmy, że niektórzy z Was bardzo aktywnie udzielają się w komentarzach pod naszymi wpisami. Doszło więc do sytuacji, że jako stali czytelnicy, występujecie jako goście i musicie wpisywać za każdym razem swój „podpis”. Postanowiliśmy więc dać Wam możliwość rejestracji pod wybranym przez Was nickiem. Samo założenie konta jest banalnie proste. To ma być funkcja głównie dla Was. Tak więc nie pytamy Was o imię, nazwisko, miejscowość, nr buta i ulubione danie. Wystarczy sam login, mail i hasło. I tyle. Żadnej weryfikacji i potwierdzania maila. Całość zajmuje może ok. 20-30 sekund. Jeśli ktoś z Was uzna, że chce mieć zaklepaną, przypisaną tylko sobie nazwę użytkownika – zachęcamy do rejestracji 🙂 Możecie jej dokonać po prawej stronie w widgetach, tuż pod wynikiem portfela.

 

30
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
25 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
InvestJourneyMichalGrałem_w_GwentaMaciekRedukcja akcji Vistula - Zysk ~47% Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zenek
Gość
Zenek

a ja widzę 11bit i cd red mają podobną strategie, po prostu milczenie! produkt sam się obroni a chwile ciszy każdemu się przyda. Teraz obserwuje kurs CIGAMES coś w piątek ciekawie się zrobiło, może krótka pozycja?

Maciek
Gość
Maciek

CIG i krótka pozycja ? O czym ty mówisz ?

Dominik
Gość
Dominik

pewnie chodziło Zenkowi o pozycję na krótki okres czasu i mu się zrobił skrót myślowy 😉 A jeśli nie, to uśwadamiam że akcje nie posiadają krótkich pozycji (Zarabianie na spadkach), tylko produkty pochodne takowe posiadają (np kontrakty).

Zenek
Gość
Zenek

dla mnie krótka pozycja to nawet 1 sesja i parę % do przodu

Robert
Gość
Robert

W piątek wraz z około 10 innymi graczami brałem udział w testach Frost Punk w siedzibie firmy. Można było zgłosić się na FB. Nie chce nic mówić bo nie mogę.Nie boję się już jednak o nic.

wolny
Użytkownik
wolny

Robert nie powiedziales nic a jednoczesnie wszystko 🙂

Michał
Użytkownik
Michał

Dziś pojawiły się głosy o przesunięciu jednak na 2 kwartał, na szczęście to tylko o ok. 4 tygodnie, więc bez dramatu:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/DM-BOS-inna-gra-moze-opoznic-premiere-Frostpunka-7573811.html

wolny
Użytkownik
wolny

Panowie dzieki za mozliwosc rejestracji, w koncu moge normalnie dodawac komentarz. Wczesniej za kazdym razem ladowalo strone w nieskonczonosc i nie dalo sie dodac ostatecznie komentarza.

p.s. mozecie rozrysowac jakies kreski dla CDP, nie wiem gdzie ustawic sie z kupnem. Ponoc jest aktualnie w formacji diamentu?

Pucek
Użytkownik
Pucek

Cześć! Abstrahując od tego co dzieje się globalnie na rynkach (spora korekta, niepewna przyszłość) – czy zastanawialiście się może nad spółkami z rynku developerskiego?

trackback

[…] 19/02/2018 g. 21:01] Dzisiejsza transakcja była realizacją tego, o czym pisaliśmy w ostatnim podsumowaniu.  O redukcji Vistuli myśleliśmy już od kilku dni i dzisiaj nadszedł moment, by nasz plan się […]