Tydzień 158 – bEEEp #2?

„Kiedy się można spodziewać jakiegoś drugiego beepa z Cyberpunka?” – padło pytanie z sali. „Jeśli chodzi o Cyberpunka to ja bym strasznie chciał Państwu coś powiedzieć na ten temat natomiast naprawdę dzisiaj jeszcze nie jest ten moment” – odpowiada Adam Kiciński. Wypowiadając te słowa być może właśnie wtedy, z uśmiechem na twarzy, Prezes CD Projekt dał nam kolejnego beep’a 🙂 O co chodzi? O tym w dalszej części podsumowania. Co do zachowania naszego portfela w minionym tygodniu to, na tle bardzo słabego WIG-u (-1,58%), trzymał się on bardzo dzielnie tracąc zaledwie 0,01% (2,34 zł). Cieszy postawa naszych aktywów, które właściwie od samego początku naszej inwestycyjnej podróży regularnie pokonują swój benchmark. Przewaga naszego portfela wynosi już prawie 44 punkty procentowe. Jest to dla nas sygnał, że jego obecna struktura jest całkiem dobrze zdywersyfikowana, o czym pisaliśmy już we wcześniejszym artykule (Dywersyfikacja w praktyce). Wartość naszych aktywów na dzień dzisiejszy wynosi 25.320,44 zł. Jesteśmy +56,30% na plusie. Co jeszcze w dzisiejszym podsumowaniu? Omówimy wyniki roczne Vistuli oraz przyjrzymy się… filiżance. A dokładniej filiżance z uchem 😀 Zapraszamy!

Kolejny beep?

Każdy akcjonariusz CD Projektu na pewno pamięta słynnego beep’a. A jeśli nie pamięta, bądź też w ogóle nie kojarzy o co chodzi, to niech czym prędzej nadrobi zaległości i zapozna się z tym wpisem! Te 4 litery były warte 850 mln zł. Po ich publikacji kurs CD Projektu wystrzelił w górę o +9%, a w mediach branżowych zawrzało od różnego rodzaju domysłów na temat CyberPunka 2077. Nic więc dziwnego, że zarówno inwestorzy, jak i gracze czekali na kolejnego beep’a. I być może właśnie się doczekali. Tym razem jednak mogą nawet nie zdawać sobie z tego sprawy 🙂 Dlaczego? Już tłumaczymy.

Chodzi o ostatnią konferencję wynikową Grupy CD Projekt. Jak zawsze, wystąpili na niej dwaj prezesi – Adam Kiciński i Piotr Nielubowicz. Konferencja trwała ok. 45 min. Wyniki były ok, lepszych się nie spodziewaliśmy, może nawet troszeczkę gorszych. Jednak największego szumu narobił ułamek sekundy widoczny na grafice poniżej. Jest to graficzny „glitch”, który do złudzenia przypomina „zakłócenia obrazu” występujące w trailerze do CyberPunka (od 1:38). Oczywiście nie jest on przypadkowy, bo wyraźnie widać, że spowodował go sam Prezes Kiciński naciskając trzymany w dłoni przycisk. Mało tego, nacisnął go w momencie udzielania odpowiedzi na pytanie o kolejnego beepa, wypowiadając słowa, że strasznie chciał by nam coś na ten temat powiedzieć, ale dzisiaj jeszcze nie może.

Kliknij, aby powiększyć

To jeszcze nie wszystko! Warto zawrócić również uwagę na twarze obydwu prezesów, na których po zadaniu pytania pojawił się bardzo szeroki uśmiech 🙂 Mało? Proszę bardzo. Kolejna rzecz. W lewym dolnym rogu logo CD Projektu pozostało nietknięte. Natomiast w lewym górnym rogu przez dosłownie mrugnięcie oka pojawiły się 3 litery „E”. Czy jest to nawiązanie do największych komputerowych targów E3, które odbędą się w czerwcu w Stanach Zjednoczonych? Do tej pory nie wierzyliśmy w Cybera na E3, ale po ostatniej wypowiedzi Pawła Burzy (Community Specialist), który na pytanie: „Can we expect gwent single player before E3 or announcement about release date will be on E3 in June actually?” odpowiedział „Not on E3 for sure”, zostaliśmy troszeczkę z tego przekonania wytrąceni. Konferencja wynikowa i omawiany wyżej zamierzony „glitch” jeszcze bardziej dał nam do myślenia 🙂 Tym bardziej, że później na czacie inwestorskim padło pytanie: „Panie Adamie, czy zauważył Pan jakieś zakłócenie na wyświetlanej prezentacji, w trakcie odpowiedzi na pytanie o Cyberpunka?”, na co Prezes odpowiedział „nie, bo stałem tyłem.” To chyba mówi wszystko 🙂

Jeśli jesteśmy już przy takim temacie to skojarzył nam się marketingowy/reżyserski geniusz CD Projektu zaprezentowany w trailerze Wiedźmina 3. Pamiętacie „A Night to Remember”? Jak sam tytuł sugeruje – powinniście! Tym bardziej jeśli graliście w Wiedźmina 3. Jak się bowiem okazało trailer, od którego się wszystko zaczęło, był też czymś, co wszystko zakończył. Nie wdajemy się w szczegóły, żeby nie zdradzać fabuły, ale znający temat wiedzą o co chodzi. Dla nas – majstersztyk na kosmicznym i niespotykanym wręcz poziomie. Podobnie może być w przypadku Cybera, którym obecnie spółka i jej Prezesi się bawią z inwestorami/graczami. Ale już niebawem może się okazać, że CD Projekt swoimi sygnałami przekazuje nam dużo więcej, niż nam się wydaje. *beep* *bEEEp*.

Vistula – omówienie wyników za 2017 r.

W minionym tygodniu Vistula, podobnie jak CD Projekt, opublikowała swoje wyniki finansowe za rok 2017. Spółka wypracowała w nim 43,21 mln zł zysku netto. Przychody sięgnęły 688,51 mln zł. Oznacza to poprawę r/r odpowiednio o 22,79% oraz 15,02%. W naszej ocenie są to bardzo dobre wyniki. Można wręcz powiedzieć, że spółka podąża ścieżką, którą jej wyznaczyliśmy w naszej wycenie. Ba! Spisuje się nawet troszeczkę lepiej 🙂 W minionym roku Grupie bez wątpienia sprzyjało osłabienie USD i EUR w stosunku do PLN. Vistula ponosi w nich istotne koszty, tak więc mocna złotówka zrobiła swoje i pomogła poprawić wyniki na większości wskaźników finansowych. Dodatkowo sprzyjała bardzo dobra kondycja polskiej gospodarki. Tak więc sprawozdanie roczne dla nas jak najbardziej na plus. Teraz czekamy na fuzję z Bytomiem i wyniki za 1Q. Być może wtedy pokusimy się o zestawienie wykazanych przez Grupę rzeczywistych wartości z tymi prognozowanymi przez nas w ubiegłorocznej prognozie.

Forum na blogu?

Skoro blog się rozwija to podrzucę jeszcze jeden pomysł: forum. Brakuje alternatywy dla bankiera/parkietu bo tam się nie da merytorycznie rozmawiać. Z kolei wątki pod wpisami na blogu po tygodniu są ucinane, bo pojawia się kolejny wpis i ludzie przenoszą się na niego, a szkoda, bo niektóre dyskusje warto ciągnąć dalej.” – napisał jeden z naszych Czytelników – Michal.  – „Popieram fajny pomysł z forum, który przytoczył przedmówca.”  – wtórował mu Robert – U Was jest duży potencjał i dużo fajnych ludzi, pole do dyskusji, a nie tylko słuchanie prawd objawionych… Nie planowaliśmy tego, ale skoro sami wyszliście z takim pomysłem to w dzisiejszym wpisie pytamy Was o zdanie. „Czy chciałbyś, że na blogu było forum?” Jeśli idea ta uzyska Wasze poparcie – zrobimy co w naszej mocy, by spełnić Wasze oczekiwania 🙂 Tak więc dajcie nam znać, co o tym myślicie!

Liga Invest Journey – trwają zapisy

Przypominamy o trwających zapisach do Ligi Invest Journey. Jeśli ktoś z Was jeszcze nie wie o co chodzi, to wyjaśniamy: Jest to konkurs, w którym możesz wykazać się swoją wiedzą i talentem inwestycyjnym. Sprawdź swoje umiejętności, testuj nowe strategie inwestycyjne, zarządzaj swoim portfelem i pokonuj przeciwników w drodze na szczyt. W konkursie będziesz bowiem rywalizował z innymi inwestorami z całej Polski. Na najlepszych czekają nagrody pieniężne. Szczegółowe zasady dostępne pod tym linkiem. Na Wasze zgłoszenia czekamy do środy (28.03.2018 r.).

Bessa czy okazja do zakupów?!

Analiza indeksuWielu inwestorów stoi zapewne przed trudnym wyborem. Czy wykorzystać obecne spadki do zakupów, a może wyczyścić portfel akcji i nabyć instrumenty pozwalające zarabiać na spadkach. Na zajęcie pozycji krótkiej trochę za „późno”, ponieważ powinno to nastąpić na lokalnym szczycie. Czas więc na zakupy? Kilka sygnałów przemawia właśnie za tą opcją. Najmocniejszy z nich to obecność ceny w strefie bardzo silnego wsparcia wynikającego z analizy wykresu w ujęciu miesięcznym. Poziomy 2160,00~2260,00 mogą okazać się atrakcyjne dla części inwestorów. Pierwsza reakcja, aktywność popytu, pojawiła się podczas wtorkowej sesji. Kurs tego dnia ustanowił nowe minima, ale potem został wyciągnięty na wyższe poziomy. Kontynuacja ruchu trwała do środowego zamknięcia. Wszytko do tego dnia przebiegało na korzyść byków. Rynek przetestował najniższe poziomy z wcześniejszego tygodnia i mocnym ruchem powrócił do wzrostów. Taki impuls często jest punktem zwrotnym. Optymizm został jednak zgaszony podczas kolejnej sesji. Cena zanegowała cały ruch wzrostowy. Piątek był kontynuacją spadków, ale… kupujący wrócili. Zakończony właśnie tydzień potwierdza obecność wyżej opisanego wsparcia. Dla inwestora o dużej akceptacji ryzyka jest to dobra okazja do łapania dołków. Jednak czy samo wsparcie wystarczy, aby ich zmotywować do zakupów?! Amerykański indeks S&P 500 oraz niemiecki DAX są w trakcie silnej wyprzedaży. Jeżeli nastąpi przełamanie kolejnych dołków, to najbliższe tygodnie prawdopodobnie przebiegać będą pod presją podaży.

Czas na kawę z CD Projekt 🙂

Analizy spółekPamiętam (Michał), jak w jednej z książek dotyczącej inwestowania, spotkałem się z definicją ciekawej formacji technicznej. Była to formacja kontynuacji o bardzo dużej skuteczności. Filiżanka z uchem, bo tak się właśnie nazywa stała się moim ówczesnym targetem. Tak się zafiksowałem, że szukałem tylko jej, z nadzieją na super zarobek. Jednak poszukiwania spełzły na niczym… Do dzisiaj 😀 Formacja się odnalazła, CD Projekt z filiżanką jako zapowiedź wzrostów. Więcej informacji na jej temat znajdziecie na stockwatch.pl. Układ ten występuje często po silnym wzroście i wybicie z niego powinno otworzyć drogę nowym szczytom. Cena zmienia się w taki sposób, że swoim kształtem przypomina filiżankę z uchem 🙂 Pół serio, pół żartem, nie szukam na wykresie układów takich, jak chorągiewki, kliny, diamenty, RGR itd. tylko staram się czytać zachowanie ceny w relacji do całego ruchu potwierdzone przez wolumen. Mimo wszystko, prognoza wynikający z przedstawionej formacji ma szansę się spełnić. Przełamanie linii oporu potwierdzi nowy impuls wzrostowy. Sęk tylko w tym, że słabość WIG20 może „hamować” spółki wchodzące w jego skład, w tym CDR. Choć jest to spółka, która mocno stawia opór spadkom, to z euforią byśmy się jeszcze wstrzymali.

Vistula słabnie

Analiza VistuliFirma fundamentalnie wygląda dobrze. Nie mamy konkretnych obaw co do jej przyszłości, wręcz przeciwnie. Zachowanie kursu akcji stawia nas jednak przed trudnym wyborem. Cena napotkała mocny opór w rejonach ~5,00 zł i po raz kolejny nastąpił jej spadek. Miniony tydzień był drugi w naszej ocenie okresem, gdzie przewagę posiadała podaż. Oznaczyliśmy to czerwonym kolorem świec. Najbliższe dni mogą być kontynuacją wyprzedaży. Kurs prawdopodobnie zmierza do strefy poniżej ~4,50 zł, gdzie może dojść do silnego starcia popytu z podażą. Poziomy te w przeszłości przyciągały inwestorów, którzy decydowali się na zakup. Teraz pytanie czy czekać na spadek kursu i obserwować reakcję ceny na wspomnianą strefę, czy może już sprzedać akcje? To jest właśnie ta magia giełdy i „kreowanie” prawej strony wykresu 🙂 A co Wy byście zrobili w takiej sytuacji? Piszcie w komentarzach.

Analiza techniczna dla Czytelników – The Farm 51 Group SA

Wielokrotnie w komentarzach i w ankiecie pisaliście, że analizę właśnie tej spółki chcielibyście zobaczyć. SO HERE WE GO 🙂 The Farm 51 zdobyła 23,2% głosów. Na drugim miejscu z wynikiem 17,6%, po raz kolejny, uplasowała się MONNARI.

The FARMAnaliza została sporządzona na interwale tygodniowym. Od razu widać, że czas na zakupy minął, przynajmniej chwilowo. Ci którzy zdecydowali się na otwarcie długiej pozycji pod koniec lutego, a nawet z początkiem marca mogą dziś zaksięgować około 100% zysku 🙂 Nie da się ukryć, że jest to świetny wynik. Takich ruchów życzymy wszystkim Czytelnikom 😀 No ale co teraz zrobić, kupić czy sprzedać. Cena znalazła się w rejonach oporu, strefy podaży wynikającej z analizy świec w ujęciu miesięcznym. Stąd kurs wyhamował. Na pewno część inwestorów zdecyduje się na realizację zysków. Na niekorzyść byków przemawia również wizja fałszywego wybicia, które miało miejsce w okresie marzec – maj 2017 roku. Skutkiem tego byłaby zniżka ceny z obecnych poziomów. Jednak popularność spółek gemdev oraz zachowanie ceny wskazuje jednak na większe prawdopodobieństwo kontynuacji ruchu wzrostowego. Zwróćmy uwagę na podobne układy cenowe, oznaczone zielonym kolorem. Po bardzo mocnych tygodniach wzrostowych, jeśli pojawiała się kolejna świeca o długim dolnym cieniu, to jego najniższa wartość skutecznie powstrzymywała spadki. Obecny impuls należy jednak określić mianem hiper wzrostów 🙂 Pojawił się również mocny wzrost wolumenu. Nasz scenariusz dla tej spółki zakłada więc utrzymanie wsparcie na wysokości ~13,00 zł. Pokonanie natomiast okolic ~17,50 powinno skutkować ruchem ku ~23,00 zł.

 

39
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
31 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
Tydzień 169 - Stawiamy na GameDevTydzień 160 - Super DuetDominikInvestJourneyMaciek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kaliszak
Gość
kaliszak

A propos F51….predzej czy pozniej cena pobije moim zdaniem rekordy sprzed roku bo nie trzeba byc wielkim anlitykiem zeby zauważyć pewne prawidłowosci w spolkach gamesdevu….kurs rośnie wraz z iloscia info nt nowo tworzonej gry…wyniki finansowe za kwartaly sa mniej wazne bo jakaś informacja o grze w tydzień potrafi wywrocic kurs do gory nogami…100% q gore albo 50% w dol. F51 pracuje nas WW3 a ta gra daje pole do spekulacji i myślę ze tu moze byc 30 albo wiecej zl….podobna sytuacja jest w JJU gdzie akcje kosztowaly juz 27…w CDR tez CP2077 podbije cenę do ….200-250 zl…i o to jestem… Czytaj więcej »

Zenek
Gość
Zenek

czas, czas, to ,ze cdr będzie powyżej 200zl to proste, ale oby się nie okazało po drodze spadek do 80 i 3 lata zanim wzrośnie do 200zl, bo kiedy CP wyjdzie tego nikt nie wie, na razie pięknie się bawią z inwestorami 🙂 do beep 5 będzie zabawnie później to już zacznie się frustracja 🙂 tu jedna informacja, demo, itp. może wynieść kurs o 30% od tak

ja_się_nie_znam
Gość
ja_się_nie_znam

Generalnie nie wierzę w tym wypadku w przekładane premiery. Za długo grę robią i za dużo mówią o tym jak to wszystko mają rozpracowane. Gdyby bukmacherzy przyjmowali zakłady obstawiłbym premierę 9/10.01.2019.

Mariusz
Gość
Mariusz

Boje sie ze ta formacja filiżanki z uchem nie wypali, bo jest w kształcie litery V a nie U, a do tego korekta ostatnich szczytów powinna byc 5 % a nie 19%. Oczywiście w wyglądzie to przypomina filiżankę ale chyba nie książkowo. Chciałbym sie mylić

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

Na początek, jako, że chwaliłem poziom językowy, nagana: „Od razu widać, że czas na zakupy minął, bynajmniej chwilowo.” Nie „bynajmniej”, tylko „przynajmniej”. Te 2 partykuły często są używane zamiennie, a to błąd, bo znaczą zupełnie co innego. Krótko o CDR: -wyniki o 4 mln gorsze (starty na różnicach kursowych wykazane w bilansie hehe…) od przedziału ufności 50-60 mln, który zakładałem, trochę szkoda, ale wyniki są niezłe, -kupno SNT – mam nadzieję, że dobrze się dogadali przed przejęciem, bo prezes jednoznacznie stwierdził, że to, nad czym pracowało wrocławskie studio, idzie do kosza. Oby pracownicy nie zwinęli się po połączeniu, -kupno nowego… Czytaj więcej »

jarek1111
Gość
jarek1111

witam. wiec tak jesli chodzi o wyniki redow za 4 kw to osobiscie zakladalem ze beda nizsze (slabosc gwinta ,spadajaca sprzedaz wieskow itd) wiec milo sie zaskoczylem .co do globalnej sytuacji na swiatowych gieldach to nic sie moim zdaniem nie zmienilo i tak jak pisalem wczesniej zakladam marazm korekcyjny do polowy tego roku. co do slynnego beep to … temat przeszedl bez odzewu (na kursie).zakladacie ze cyber pojawi sie na E3 w czerwcu (oby bo pod te targi wielu juz trzyma ten papier) spoko ale do tamtego czasu sa jeszcze 2 miesiace z hakiem a przez ten czas sporo moze… Czytaj więcej »

Michał
Użytkownik
Michał

Cześć, przedstawiam kilka moich myśli o raporcie i konferencji. Jak już pisałem, raport bardzo przyzwoity, po cichu liczyłem wprawdzie na 5 milionów więcej, ale jest ok. Na wynik roczny warto spojrzeć jeszcze z innej perspektyw. To jest swoisty “baseline”, pamiętajmy że 2017 był rokiem bez premier, w toku były przynajmniej 2 spore produkcje, a studio zwiększało zespoły. Mimo tego, byli w stanie wypracować 200 milionów zysku. Biorąc pod uwagę, że to był prawdopodobnie dołek, najgorszy rok w ciągu następnych 5 lat, to to że firma przyniosła taki zysk zasługuje na uznanie. Podczas konferencji prezes Nielubowicz powiedział, że Wiedźminy będą się… Czytaj więcej »

jarek1111
Gość
jarek1111

Michal moim zdaniem wojna krwi byla juz w zeszlym roku skonczona i wtedy miala sie pojawic tak jak gwint mial opuscic wersje beta .niestety gwint okazal sie nie taki jak wszyscy zakladali i mamy to co mamy czyli szukanie zlotego srodka na jego zbalansowanie w kolejnych patchach .nie ma sensu wypuszczac kampanii w momencie kiedy z gwintem dzieje sie to co sie dzieje .co do dywidendy to w tym roku jej nie bedzie co nie znaczy ze kasa bedzie lezala na kontach bez sensu .mozliwe jest ze redzi maja jakies pomysly na jej wydanie np na zakup jakiegos konkretnego studia… Czytaj więcej »

adam z.
Gość
adam z.

Skup akcji to nie do końca jest dobrem, nie oznacza wzrostu kursu akcji, założenie widełek może być niskie np. skup od 100zl do 110 zl i skupującemu oczywiście nie zależy na wzroście kursu a wręcz przeciwnie im niżej tym lepiej bo więcej skupi, przykład może nie najlepszy ale wieczny skup akcji BORYSZEW praktycznie kurs stoi lekko wzrośnie i spada- wyniki grupy dobre. Dywidenda, moim zdaniem nie teraz, i wolałbym jej nie mieć, otóż wolałbym aby to co w tym roku zarobili poszło na rozwój, rozumiem w kasie jest dużo, ale nie po to aby to przejeść, to polityka rodem z… Czytaj więcej »

trackback

[…] serio pół żartem, ale co jeśli „filiżanka„ właśnie się realizuje :D? Może na siłę szukamy podobieństw, bo często jest tak, że […]

trackback

[…] i wypowiedziach przedstawicieli spółki, a także dwóch ukrytych wiadomościach (beep #1, beep #2) zaczęliśmy wierzyć, że to się zaczyna dziać. Dodatkowo w ostatnich dniach doszła informacja […]