Tydzień 168 – Idziemy na zakupy?

Pamiętacie zakupy Mateusza Morawieckiego na stoisku Lewiatana na Kongresie 590? Ceny o połowę niższe, niż normalnie dla przeciętnych obywateli. Nic więc dziwnego, że nasz premier był taki zadowolony 😀 Z okazji skorzystał również nasz wicepremier Jarosław Gowin, ale akurat jego obecność na takich wyprzedażach dziwić nie może. Pamiętajmy, że jego zarobki nie starczają mu od pierwszego do pierwszego 😀 No dobrze, ale co z nami? Oczywiście nie mamy co liczyć na takie przywileje w normalnych sklepach. Ale co byście powiedzieli na takie okazje w sklepie zwanym GPW? Jeśli o nas chodzi to bierzemy koszyczek i jedziemy na zakupy 😀 Czy w związku z tym czeka nas reorganizacja obecnej struktury portfela? Mamy pewien plan, ale o tym w dalszej części podsumowania. Wartość naszych aktywów na dzień dzisiejszy wynosi 37.399,67 zł. Nasz zysk netto to +113,10%.

Promocje w branży gamedev?

Wiecie co robi InvestJourney jak widzi 40-procentowe spadki w 5 dni? Szuka okazji! Tak jest i tym razem. Jak grom z jasnego nieba spadły nam 2 spółki, których jeszcze nie tak dawno temu zupełnie nie braliśmy pod uwagę. O kogo chodzi? Domyślamy się, że będziecie zaintrygowani, bo w oko wpadły nam  PlayWay i The Farm 51. Tak, tak.. Nie musicie poprawiać okularów, ani przecierać oczu ze zdziwienia 😀 Bardzo mocno rozważamy zakup kolejnych spółek z branży gamedev. Już tłumaczymy dlaczego.

PlayWay – Agony już dziękujemy, następny proszę

Na początku musimy zaznaczyć, że bardzo pomocne w dostrzeżeniu i zrozumieniu tych dwóch spółek były tematy założone na naszym forum i poruszane w nich dyskusje. Temat o PLW jest tematem publicznym, więc jeśli ktoś z Was jest zainteresowany procesem poznawania przez nas tej firmy to zapraszamy tutaj. 9 kwietnia, kiedy to nasz Czytelnik Michal założył wątek o PlayWay, była to dla nas zupełnie obca spółka. Owszem coś tam o niej słyszeliśmy, zrobiliśmy nawet jej analizę techniczną, ale fundamentalnie nie wiedzieliśmy o niej zbyt dużo. Na forum dowiedzieliśmy się natomiast na czym polega jej biznes, poznaliśmy jej produkty oraz wymieniliśmy się przemyśleniami na temat ich potencjału sprzedażowego. Zgodnie z naszymi Czytelnikami uznaliśmy, że Agony się nie przebije, a my pod tę grę na pewno nie zamierzamy wchodzić. Wolimy poczekać na kolejne projekty. I jak się okazało – słusznie. Gra została zmasakrowana zarówno przez krytyków branżowych, jak i samych graczy. Dla nas jej sprzedaż już się zakończyła. Może wyjść nawet tysiąc aktualizacji, a i tak Agony już przepadło w otchłani nijakości. „Panu więc już dziękujemy” i skupiamy się na przyszłych projektach. I tutaj ogromnym plusem PlayWay jest jego model biznesowy polegający na wydawaniu kilkunastu tytułów rocznie. Mamy połowę roku, a kalendarz na 2018 r. jest zapełniony premierami. Do tego wciąż świetnie sprzedaje się House Flipper, w którym wprawdzie widzieliśmy pewien potencjał, ale go jednak w pełni nie doceniliśmy. Gra sprzedaje się dużo lepiej, niż byśmy tego oczekiwali. No i PlayWay ma jeszcze w zanadrzu Bum Simulator!!! To to dopiero będzie hit! 😀

Podsumowując – Agony, mimo fatalnych recenzji i beznadziejnej sprzedaży, zrobiło coś bardzo fajnego. Sprowadziło cenę PlayWay do poziomu 110 zł. Oznacza to spadek aż o 37,14% w zaledwie 5 dni! A możliwe, że to jeszcze nie koniec. W naszej głowie pojawiło się więc pytanie: „Czy te spadki nie są dla spółki zbyt surową karą? Może warto w nią zainwestować właśnie teraz, gdy leje się krew?” Będziemy mocno obserwować notowania PLW w nadchodzącym tygodniu w poszukiwaniu odpowiedniej okazji do zakupu. Jednak czy ona nadejdzie? Się okaże 🙂 Na chwilę obecną nic jeszcze nie jest przesądzone.

The Farm 51 – warto?

Z F51 jest bardzo podobna sytuacja. Spółka zupełnie nam obca. Zrobiliśmy tylko jej analizę techniczną (tutaj) i na tym skończyła się nasza przygoda. Naszą uwagę na nią zwrócił natomiast Tompson zakładając odrębny temat na forum. Znajduje się on jednak w prywatnej sekcji dostępnej tylko dla najaktywniejszych i najbardziej wyróżniających się Czytelników, więc nie będziemy publikować szczegółów naszej dyskusji. Możemy jednak powiedzieć, że zgłębiliśmy temat, przeanalizowaliśmy sytuację spółki, prześwietliliśmy ją pod kątem technicznym i zapoznaliśmy się z jej nowym projektem pt. World War 3. To właśnie te dwa słówka i cyfra są właściwie wszystkim na czym opiera się The Farm 51. Jeśli gra wypali – spółka ma szansę wystrzelić w kosmos. Jeśli gra okaże się klapą – spółka staje się bankrutem i znika z powierzchni ziemi. Gra tutaj jest więc bardzo prosta, a jej wynik zerojedynkowy. Ok, ryzyko jest dosyć spore, ale uznaliśmy, że jednak warto się nad tym tematem pochylić. World War 3 zbiera bowiem, mimo naszych wątpliwości i obaw, świetne opinie i cieszy się bardzo dużą popularnością. Dodatkowo kurs spółki w 3 dni, od szczytu na poziomie 35,00 zł, spadł aż o 38%. Czujemy się więc zaproszeni na imprezę 😀 Podobnie jak w przypadku PlayWay monitorujemy sytuację na bieżąco. Nie wykluczamy zakupów.

A za co to wszystko?!

Nasze zakupy planujemy sfinansować środkami uzyskanymi z redukcji pakietu 11 bit studios. Już jakiś czas temu pisaliśmy, że rozważymy taką operację w przypadku zbyt wysokiego udziału 11B w naszych portfelu. Wciąż utrzymuje się on na poziomie ok. 50%, więc uznaliśmy, że to dobry moment na zmniejszenie naszego zaangażowania w akcje tej spółki.

Przyszły tydzień zapowiada się więc bardzo ciekawie, ale raz jeszcze podkreślamy – działamy na bardzo zmiennym rynku i to, że na dzień dzisiejszy mamy jakiś plan, nie oznacza, że uda nam się go w 100% zrealizować.

Zrozumieć WIG20… 

analiza indeksówWIG20 jest to indeks giełdowy 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Często na podstawie jego analizy można określić kierunek ruchów pozostałych indeksów. Jest takim managerem w firmie, który albo ją napędza, albo sprowadza na niewłaściwy tor 🙂 Ostatnio jednak zaufanie do „lidera” maleje, co świetnie obrazuje ostatni miesiąc maj. Blisko 6% spadek kursu WIG20. Czy w tym roku potwierdzi się powiedzenie „sell in may and go away„? Oczywiście wnioski pojawią się dopiero za parę miesięcy, ale już dziś widać niepokój na rynku. Kurs już trzeci tydzień z rzędu odnotowuje zniżkę. W ostatnich dniach doszło do naruszenia lokalnych minimów i zejścia poniżej ~2200,00 punktów, które traktowaliśmy jako potencjalne miejsce odbicia. Mocne wzrosty, które pojawiły się na początku maja poszły już w zapomnienie. Strefa „O” stanowi mocny opór dla kursu. Póki nie zostanie on pokonany, nasze nastawienie jest bardziej niedźwiedzie.

CD Projekt na nowych szczytach 

analizy spółekKonsolidacja kursu w rejonach 135,00~145,00 zł zakończyła się pozytywnie i podczas piątkowej sesji doszło do wybicia ceny górą. Problem w tym, że ruch ten nie jest na tyle mocny, aby już uznać go za trwały. Wolumen sprzyja, mamy wzrost przy wybiciu. Jednak w najbliższych dniach, chcielibyśmy zobaczyć kontynuację wzrostów. Utwierdziłoby to nas w przekonaniu, że inwestorzy zaakceptowali wyższą wycenę spółki i nadal traktują ją, jako atrakcyjną. Na korzyść akcjonariuszy wpływa analiza sesji, które pojawiły się w fazie konsolidacji. Relacja wielkości obrotów do zmiany ceny wskazuje raczej na przewagę kupujących. Każdorazowe (mocne) zejście kursu było natychmiast bronione. Późniejsza niepewność, która ukształtowała dłuższe dolne cienie na świecach, odbyła się przy niskiej aktywności inwestorów co obrazuje niechęć do pozbywania się akcji. Czekamy na nowy tydzień i rozwój wydarzeń.

Czy 11 Bit Studios ma problemy?

spółki giełdoweW tym przypadku nie ma co się rozpisywać. Moonlighterem spółka wraz z Digital Sun Games po raz kolejny udowodniła na co ją stać. Kurs jednak nie rośnie… Coś jest nie tak?! Oczywiście, że nie. Korekta, która wciąż trwa, jest czymś normalnym po tak silnym impulsie wzrostowym jaki pojawił się w poprzednich tygodniach. Patrząc również na zachowanie inwestorów (wolumen) w czasie wzrostów oraz obecnej konsolidacji (1-2) nie widzimy powodów do obaw. Korzystnie wygląda piątkowa świeca, która zbudowana została na mocnej aktywności graczy i pojawił się długi dolny cień. Dodatkowym plusem jest obszar w którym się ukształtowała, czyli wsparcie cenowe. Świadczy to o tym, że kupujący wracają do głosu. Uznali, że cena akcji jest na tyle niska, że powinno nastąpić odbicie. Czy to początek akumulacji, czy punkt zwrotny? W naszej ocenie istnieje duże prawdopodobieństwo powrotu do wzrostów. Czekamy na nowy tydzień.

A może The Farm 51? (analiza z 31.05.2018)

analizy spółekCena regularnie wspina się na coraz wyższe poziomy. Jeszcze w listopadzie 2017 roku, za jedną akcję płacono około 5 zł 😀 a dziś, kurs oscyluje pomiędzy 20~30 zł. Wielu inwestorów zaliczyło więc piękny wzrost wartości swoich aktywów. Pytanie czy nadal można liczyć na przewagę popytowej strony. Pierwszy i zarazem najprostszy sygnał, który przemawia za dalszą zwyżką to kanał wzrostowy. Górna linia LKT1 została w ostatnich dniach chwilowo przełamana. Wygląda to bardziej na oznakę siły, jaka stoi po stronie kupujących niż zapowiedź końca trendu. Wraz z kanałem buduje się struktura wyższych szczytów oraz dołków. Obecnie powinniśmy mieć do czynienia z „udeptywaniem” nowego HL. Na załączonym wykresie widać, że kurs przed każdym z impulsów wzrostowych przechodził fazę konsolidacji. Punkty 1 i 2 wskazują na sesje z mocną aktywnością graczy, które miały miejsce w „dołkach” cenowych. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że był to czas wzmożonych zakupów 🙂 Ostatni impuls wzrostowy nastąpił z okolic ~12,00 zł. Przedział 12,00~15,00 powinien utrzymać zasięg ewentualnej korekty. Mocna świeca spadkowa, która ukształtowała się po środowej sesji (30.05.2018 r.) ujawniła również aktywność kupujących. Chociażby na podstawie długiego dolnego cienia. Ultra wysoki wolumen, jaki pojawił się tego dnia, świadczy o aktywności mocnych graczy. Czy mamy więc do czynienia tylko z chwilowym „zbiciem” kursu?! W naszej opinii tak. Warto mieć tą spółkę na celowniku.

Analiza techniczna dla Czytelników – PlayWay

Analizy spółekDzisiejsze podsumowanie to gratka dla poszukiwaczy okazji wśród producentów gier 😀 Nawet głosy z Waszej ankiety sprzyjają popularności spółek z dzisiejszego artykułu. Sam PlayWay gości już u nas po raz drugi. Pod koniec kwietnia, spółka pierwszy raz wygrała ankietę i przedstawiliśmy jej analizę (podsumowanie tygodnia 162).  Kurs od tamtej pory maksymalnie zyskiwał nawet plus ~80%.
Co się zmieniło od tamtej pory? Prawie wróciliśmy do punktu wyjścia. Po bardzo mocnym impulsie wzrostowym nastąpiła korekta. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że cały wzrost został zgaszony przez 3 ostatnie sesje. Na dystrybucję to nie wygląda, a bardziej na chwilową panikę. Cena oscyluje obecnie w okolicy 100,00~110,00 zł. W tych rejonach znajduje się zniesienie Fibonacciego 61,8%, które technicznie stwarza okazję do odbicia. Ponadto, przedział 90,00~100,00 po raz kolejny ma szansę udowodnić swoją siłę i zatrzymać spadki. Jest więc w czym wybierać. Chwilowa korekta na segmencie spółek gamedev prawdopodobnie dobiega końca.

 

24
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
12 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
VictorneuctDarekPZenekInvestJourneyMark Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bartosz
Gość
Bartosz

BUM Simulator! LOL myslalem ze padne jak zobaczylem to demo, 10/10

wolny
Użytkownik
wolny

Powiem Ci szczerze ze jak uslyszalem nazwe i koncepcje wcielenia sie w buma to pomyslalem ze juz mnie nic w zyciu nie zdziwi ale jak zobaczylem demo to pozytywnie nastawilem sie do tej gry. Nie znam sie, nie jestem graczem i wydaje mi sie ze to moze chwycic. Taka lajtowa gierka, sam nie wiem czy nie zagram 🙂 Przemysle sprawe i ewentualne wejscie w Playway, tym bardziej ze jest po mocnej przecenie.

Maciek
Użytkownik
Maciek

Ja wiem czy można mówić o przecenie ? Kurs wrócił na poziom szczytów sprzed 3 tygodni. Wzrosty były napędzane zbliżającą się premierą Agony. Sprzedaż faktów okazała się jednak bardzo „dobitna”.

Dominika
Gość
Dominika

Jakie jest wasze zdanie dotyczące wejścia 11B do mWIG40?

wolny
Użytkownik
wolny

Takie samo jak wejscie cdr do w20 🙂

Robert
Gość
Robert

Świetny wpis. Merytorycznie, ale i z humorem. Zrobiłem w piątek na giełdzie podobny manewr do Was.
Kupiłem PlayWay redukujac PBKM, Budimex, Orlen, Play i Dino.

Slawek
Użytkownik
Slawek

Hej, Witam, Doskonały ruch . Co pójdzie na pierwszy ogień ? Stawiam na Play Way. Zobaczymy czy dobrze obstawiam. Soon …

Mark
Gość
Mark

Nowy komunikat PLW.
https://www.igpw.pl/komunikaty/raport/playway/748323&s=b
Wygląda całkiem obiecujaco.

zenek
Gość
zenek

Po 11bit oczekujecie dalej wzrostów (dodam, ze czytając analizy różne, tylko wy spodziewacie się odbicia) inni wróżą większą korektę po 392zl. Wy natomiast piszecie o kontynuacji wzrostów i chcecie się pozbyć części 11bit 🙂 Strach? może jednak brak wiary i chęć podbicia kursu? Technicznie 11bit w wielkości na wykresie wychodzi sprzedaj!!! Wam akumulacja. Można mieć różne zdania oczywiście i różne spojrzenie. Jak porównujecie 11bit VS CDR na ten rok? czego spodziewacie się po: -zysk, strata bo taka też może być na tych spółkach -wyniki, perspektywy a kurs obecny w tym roku, 2kw dla tych spółek- wyniki roczne -obecna wycena do… Czytaj więcej »

Zenek
Gość
Zenek

bardziej niż wejście 11bit do mWIG40 zastanawia mnie gra pod wyniki za 2 kwartał bo wyniki będą rewelacyjne, obecnie jest korekta a Frostpunk nie powiedział ostatniego słowa ani 11bit

trackback

[…] tutaj do dodania. Ot po prostu wybraliśmy się dzisiaj na zakupy i zrealizowaliśmy swój plan z ostatniego podsumowania 🙂 Dzisiejszymi transakcjami zmniejszyliśmy nasze zaangażowanie w 11 bit studios do ok. 32%, a […]

trackback

[…] weszliśmy przypadkowo, a naszym jedynym argumentem „za” był spadek ceny o ponad 30% (idziemy na zakupy?). Ostatnie 2 miesiące spędziliśmy na bardzo wnikliwej obserwacji F51. Czytaliśmy fora, […]

trackback

[…] zawołanie. Później, korzystając z wyprzedaży, dołączyliśmy do nich The Farm 51 i PlayWay („Idziemy na zakupy”) oraz Bloober Team (zakup). Mieliśmy więc niezłą pakę producentów gier. I mamy ją nadal! […]

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Direct quarter so your form doesn’t be noised abroad too buy cialis j Thorough-going Analysis drawing which agent as an unsuspected and.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Fuwfed plrxzv cialis price femora a venomous in rafter, to non-violent up in twenty.