Tydzień 171 – Buja portfelem

Decydując się ostatnio na powiększenie naszego zaangażowania w akcje, poprzez zakup PlayWay i The Farm 51, liczyliśmy się z tym, że naszym portfelem może trochę bujać. No i buja 😀 Ostatnie 2 tygodnie są tego świetnym przykładem. Nasz zysk netto w tym czasie najpierw wzrósł ze 116,84% do 128,98%, by po zaledwie kilku dniach wrócić na 113,98%. Fatalne wyniki zanotowały w ostatnim tygodniu wszystkie posiadane przez nas spółki. 11 bit studios -7,78%, Vistula -8,21%, The Farm 51 -16,47%, PlayWay -7,95%, Dino -4,06%, CD Projekt -1,01%. Po takiej serii ciężko było utrzymać dotychczasowy wynik 😀 No ale taka jest giełda. Nie zawsze się na niej zarabia, są również gorsze momenty i z nimi również trzeba sobie umieć poradzić. Dla nas oczywiście nic wielkiego się nie stało. Owszem, straciliśmy 2.634,19 zł w 5 dni, ale zachowujemy spokój. Wartość naszego portfela wynosi na dzień dzisiejszy 37.552,62 zł. Nasz zysk netto, jak już pisaliśmy wcześniej, wynosi 113,98%.

Przegląd aktywów

Ostatni tydzień i spore straty, które zanotowaliśmy na posiadanych aktywach, skłoniły nas do refleksji nad obecną strukturą naszego portfela. W kilku słowach postaramy się w dzisiejszym wpisie opisać rolę każdego naszego instrumentu finansowego oraz określić, jakie mamy wobec niego oczekiwania.

CD Projekt (udział 17,27%) – Jeśli uważnie śledzicie naszego bloga to doskonale znacie nasze zdanie na temat tej spółki. Jedna z najlepszych obecnie firm na polskiej giełdzie. W długiej perspektywie spółka z kategorii MUST HAVE. Już 2 lata temu przy cenie ok. 40 zł widzieliśmy tutaj kurs na poziomie ok. 200 zł. Obecnie po tym co zaprezentowano z Cyberem i wciąż mając na uwadze potencjał Gwinta – stawiamy okolice nawet 300 zł (do końca 2021 r.). I bardzo chętnie byśmy się do tego marszu na północ dołączyli, ale… jeszcze nie teraz 😀 Uważamy, że obecna wycena jest zbyt wysoka i korekta wyszła by tutaj wszystkim na zdrowie. No ale czekamy na nią już od dłuższego czasu i się doczekać nie możemy 🙂 Widać inwestorzy mają zgoła odmienne zdanie. Tak więc nic na chwilę obecną z CD Projektem nie zamierzamy robić. Zaangażowanie na poziomie ok 17,27% jest optymalne. Jeśli pojawią się spadki – rozważymy zakupy. Jeśli jednak wzrosty będą kontynuowana – fantastycznie, zarabiamy 🙂

Vistula (udział 11,85%) – Ostatni tydzień był dla nas sporym rozczarowaniem. Vistula wciąż w naszej ocenie jest dobrą spółką, ale jeśli uznamy, że kurs spada zbyt nisko, prawdopodobnie nie będziemy się kłócić z rynkiem, że to my mamy rację i zredukujemy, bądź też pozbędziemy się posiadanych aktywów w całości. W akcje tej spółki zainwestowaliśmy głównie pod fuzję z Bytomiem, która ciągnie się już od ponad roku. Chcielibyśmy więc już do niej dotrwać, wierząc w pozytywny jej wpływ na wyniki obydwu spółek, no ale w akcjach mamy obecnie ulokowane aż 85% wartości portfela. Jeśli zajdzie taka potrzeba – będzie trzeba szukać cięć. A Vistula chyba będzie pierwsza do odstrzału. Zobaczymy co przyniosą kolejne tygodnie.

11 bit studios (udział 31,61%) – Podobnie jak w przypadku CD Projekt. Dla nas jedna z lepszych obecnie spółek na giełdzie. Mimo ostatniego rajdu z poziomu ok. 200 zł na 450 zł – wciąż widzimy tu spory potencjał wzrostów. Firma przekonała nas, że potrafi robić świetne gry, ma na nie fajny pomysł i co najważniejsze tworzy ją grupa osób z pasją, dla których jakość jest ważniejsza niż ilość. Kupujemy to 🙂 Frostpunk cały czas się świetnie sprzedaje, przed nim kolejne aktualizacje, w tym roku premiery kolejnych dodatków do This War of Mine, segment wydawniczy powoli się rozkręca, a otoczenie walutowe sprzyja coraz bardziej. Absolutnie nie widzimy więc powodów do pozbywania się akcji 11B. Dla nas razem z CDR jest to pewniak 🙂 W końcu to nasz Super duet!

The Farm 51 (udział 8,31%) – Nasz nowy nabytek. Gramy tutaj tylko i wyłącznie pod World War 3. Liczymy, że gra odniesie sukces na rynku. Naszym zdaniem pomogą jej w tym m. in. fajny pomysł na grę (nacisk na grę drużynową, brak klas), popularny gatunek, niestandardowe lokacje i frakcje, ciekawe mechaniki (precision strike) oraz problemy konkurencji 🙂 Widzimy również, że WW3 w bardzo fajnym tempie zyskuje fanów na całym świecie i powoli rozpycha się na rynku. Czekamy obecnie na gameplay trailer, który zgodnie ze słowami przedstawicieli spółki ukaże się w czerwcu lub lipcu. Później beta testy i najprawdopodobniej we wrześniu wchodzimy w early acces. Po drodze zahaczymy jeszcze o targi Gamescom, na których gra będzie promowana. Zostało więc już niewiele czasu do bardzo istotnych wydarzeń w historii spółki. Potencjał widzimy bardzo duży. Niestety spore jest również ryzyko, ale dlatego nasze zaangażowanie ustawione jest na odpowiednio niskim poziomie 🙂

PlayWay (udział 9,71%) -Spółka kupiona w pakiecie z F51. Po bardzo mocnej przecenie spowodowanej klęską Agony. Bardzo podoba nam się model biznesowy tej spółki. Sporo gier, może nie każda klasy AAA, ale trzymają poziom. W nadchodzących premierach widzimy kilka ciekawych propozycji. Inwestycja raczej długoterminowa. Spokojnie czekamy na dalszy rozwój spółki.

Dino Polska (udział 6,53%) – Spółka z naszego nowego projektu, o którym pisaliśmy tutaj. Ufamy naszym Analitykom i czekamy na wyniki tej inwestycji 🙂

RCFL3SILVE (udział 1,95%) i RCFS3W20 (2,73%) – Nasze stare dobre certyfikaty 😀 Te instrumenty są już z nami od dłuższego czasu. Kupiliśmy je troszeczkę na wybadanie rynku i tak już zostały. Nie stanowią one jakiejś istotnej pozycji w portfelu, aczkolwiek są one takim malutkim spadochronem na wypadek spadków. Jeśli uznamy, że giełdy szykują się do wejścia w fazę bessy – najprawdopodobniej właśnie na tego typu instrumenty przeniesiemy posiadany kapitał.

Gotówka (udział 10,04%) – Zawsze staramy się mieć na koncie jakąś gotówkę. Jedna z naszych Złotych Zasad Inwestowania głosi:

OKAZJA = SPRZYJAJĄCE OKOLICZNOŚCI + ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE

Gotówka odpowiada za ostatni człon tego wzoru 🙂

Podsumowując na dzień dzisiejszy struktura naszego portfela jest naszym zdaniem skomponowana całkiem dobrze. Jedyna nasza obawa to zbyt wysokie zaangażowanie w akcje, które wywołuje w nas pewien dyskomfort. Nie wykluczamy więc redukcji tego typu aktywów. Kandydatem do odstrzału na dzień dzisiejszy jest Vistula. Dajemy jej jednak jeszcze szansę. Zobaczymy, czy ją wykorzysta 😀

piotrek zdobywcą Pucharu InvestJourney!

Cóż to był za finał. O losach tego pojedynku przesądziła dopiero ostatnia, piątkowa sesja. W lepszym humorze przystępował do niej na pewno piotrek mając niespełna 1-procentową przewagę. Niestety dla niego polska giełda ostatnio nie rozpieszcza, odnotowując spore spadki. Mając więc portfel wypełniony spółkami mógł mieć spore obawy co do wyniku spotkania finałowego. Kath bowiem postawiła na defensywę i zostawiła sobie w konkursie tylko 11 bit studios oraz Vistulę. Jak się okazało – na piotrka to nie wystarczyło. Nasz turniejowy ninja w fantastycznym stylu, z bilansem 6-0 został pierwszym zdobywcą Pucharu InvestJourney!

Naszym zdaniem zwycięstwo w pełni zasłużone. Sam fakt, że piotrek pozostał niepokonany w tej jakże trudnej, wymagającej regularności i trafnych prognoz, formule turnieju świadczy o tym, że nie może być tutaj mowy o przypadku. piotrek kolejno eliminował swoich rywali z całkiem dużą przewagą. Tylko raz, właśnie w finale, jego portfel był na minusie! I to bardzo małym minusie wynoszącym 0,85%. WIG w tym czasie stracił 4,07%. Dodatkowo w swojej drodze na szczyt w półfinale pokonał obecnego lidera i murowanego faworyta do wygrania Ligi – Tompsona. A żeby tego było mało – Kath pokonał już po raz drugi 🙂 Dla nas więc w pełni zasłużona wygrana w turnieju! Bardzo stabilna forma, trafne prognozy, bardzo dobre zagrania taktyczne i mądre wybory w okienkach transakcyjnych. Brawo! Kapitalny występ. piotrek wygrywa w konkursie 150 zł 🙂 Gratulujemy!

Słowa uznania należą się również dla Kath. Jako jedyna kobieta w konkursie dzielnie stawiała czoła wszystkim swoim przeciwnikom. Przegrała tylko 2 razy, ale z tą samą osobą – ze zwycięzcą całego turnieju 🙂 Duże wrażenie zrobiły na nas jej ostatnie transakcje, czyli sprzedaż CCC po cenie 278,00 zł i OPONEO po cenie 39,80 zł. Obecnie kursy tych spółek wynoszą odpowiednio 225,40 zł oraz 34,00 zł. Kath wyczuwała więc nadchodzące spadki i odpowiednio ustawiła swój portfel na defensywny. Było to bardzo dobre posunięcie, które zapewniło jej awans do finału oraz bardzo wyrównaną walkę w decydującym starciu. Niestety dla niej – piotrek był dla swoich rywali bezlitosny 😀 Kath kończy więc Puchar InvestJourney na 2. miejscu i zgarnia nagrodę w kwocie 75 zł. Gratulujemy!

Indeksy w opałach

analiza indeksówOd początku roku spółki z grona blue chipów nie mają łatwo. Od stycznia trwa regularnie pogłębiający się spadek wyceny tych podmiotów. Mamy już połowę roku i przejaw nadziei na zmianę obecnej tendencji. Pierwsza fala wyprzedaży była gwałtowna i została zatrzymana na poziomie ~2200,00 punktów. Rozpoczął się ruch boczny. W trakcie jego trwania uformowały się dwa tygodnie (niebieskie świece) ukazujące popytową aktywność rynku. Pierwsza z nich w punkt naruszyła poziom 50% zniesienia Fibonacciego (pomiar A-C). Odbicie było tylko chwilowe i kurs ponownie powrócił do spadków. Ostatni tydzień na rynku doprowadził do zniżki w mocną strefę wsparcia. Zbudowana ona jest na podstawie pomiarów zniesień Fibonacciego. Pierwszy z nich już poznaliście, kolejnym jest poziom 61,8% (B-C) oraz zniesienie zewnętrzne wynoszące 161,8% (x-x’). Dzięki tej technice, powstała strefa zgrupowanych punktów docelowych, na podstawie których można prognozować potencjalny poziom odbicia. Zeszłotygodniowe zejście ceny w te okolice pozwala więc spodziewać się końca korekty. Wskazują na to również długie dolne cienie, które dwukrotnie testowały poziom wsparcia.

analiza indeksówTrudna sytuacja widoczna jest również na wykresie SWIG80. Spadki na tym segmencie rynku zadomowiły się już na dobre. Świece spadkowe niechętnie oddają koszulkę lidera w panującym rajdzie na południe. Chwilowe odbicie, które nastąpiło z okolic ~13700 punktów zostało wyhamowane podobnie, jak w przypadku WIG20 z początkiem roku. Obecnie cena pokonała lokalne minima, a ostatni tydzień ujawnił sporą przewagę podaży. Bardzo silna świeca spadkowa, ale przy dość niskiej aktywności inwestorów w relacji do poprzednich tygodni. Czy to pierwsza oznaka słabości po stronie podaży?! Miało by to sens ze względu na bliskie okolice strefy wsparcia. Mieści się ona na wysokości 12000~12700 pkt. Dlatego obecnie może pojawić się próba powrotu kupujących na rynek. Mamy więc potwierdzenia na dwóch segmentach WIG20 oraz SWIG80. Sezon wakacyjny może więc doprowadzić do ukształtowania lokalnych minimów i chęci utrzymania długoterminowego trendu wzrostowego.

Układ cenowy na The Farm 51

analiza spółek giełdowychMinimalne spadki na F51 wprowadzają niepokój wśród wielu inwestorów. Głównie ze względu na nastawienie psychologiczne, czyli oczekiwania wzrostów wobec panującej hossy na segmencie gamedev. Kurs F51 natomiast w ostatnim czasie postanowił się „uspokoić” i testuje rynek. Jeden ze scenariuszy to zejście w okolice bardzo mocnej strefy popytowej na wysokości 14,10~18,50 zł. Dlaczego bardzo mocnej? Zwróćmy uwagę na trzy układy świec, które zaprezentowano na załączonej analizie. 1 – bardzo silna świeca wzrostowa, wybicie maksimów, silny wzrost wolumenu. 2 – silna świeca spadkowa o długich cieniach, wyhamowanie spadków kolejnego dnia, duża aktywność inwestorów. 3 – obrona spadków poprzez powrót kupujących na zwiększonym wolumenie. Te trzy reakcje ceny budują tzw. strefę reakcji, strefę wolumenową. Obecnie więc zejście ceny w te rejony powinno skutkować przynajmniej chwilową obroną kursu. Jednak cena może wyhamować już wcześniej. Poziom ~20,00 zł wydaje się być atrakcyjny do ustanowienia punku zwrotnego.

Analiza techniczna dla Czytelników – Celon Pharma SA

Powracamy z CLN 🙂 W zakończonej właśnie ankiecie spółka wygrała zdobywając 40,5% głosów. To zaledwie 1% głosów więcej niż Vivid Games 🙂 Mieliśmy więc bardzo zaciętą rywalizację.

Analiza spółek giełdowychUjęcie tygodniowe wykresu łatwo ukazuje obecną sytuację ceny. Zmaga się ona z wybiciem na północ, po wcześniejszej konsolidacji w punkcie 3. Warto zwrócić uwagę na rozpiętość czasową punktów zwrotnych 1, 2 oraz 3. Pierwsze dwa trwały dość krótko, cena bez większych problemów powróciła na wyższe poziomy. W punkcie trzecim nastąpiła natomiast długa konsolidacja, po której brak siły na wspinaczkę. Cena wyhamowała w okolicach pierwszej strefy oporu. Reakcja ta (świeca) wskazuje również na małe chęci po stronie kupujących. Niski obrót w trakcie „udeptywania dna” nie wpływa również na korzyść byków. W naszej ocenie, kupowanie akcji wiąże się z lekkim ryzykiem. Poczekalibyśmy na potwierdzenie popytu, wybicie aktualnego oporu.

 

17
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
12 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
VictorneuctzenekKrzysztofInvestJourneytsr Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jarek1111
Użytkownik
jarek1111

witam. no coz ostatni tydzien kiepski to fakt i oby kolejny byl lepszy .co do spolek to cd projekt beda trzymali i na wieksze ruchy w dol bym nie liczyl gdyz jest nadzieja ze w kolonii znow cos ciekawego podadza jesli chodzi o cybera (no ale to jeszcze jest troche czasu do tych targow wiec lekkie bujane moze byc ) .jesli chodzi o farme to poziom 20 zl powinni utrzymac a jesli nie utrzymaja to ja skale spadku widzialbym w okolice nawet 15zl .po ostatnim infie o sprzedazy akcji przez prezesa mielismy w piatek -5,5 proc wiec info jest skonsumowane… Czytaj więcej »

zenek
Gość
zenek

Jeśli
a: 11bit spadnie do 400zl dokupuje za około połowę tego co mam w portfelu czyli jeszcze 1000sztuk i uśredniam
FP świetnie się sprzedaje, wyniki będą rekordowe C/Z pięknie spadnie
b: jeśli farm51 spadnie w okolice 17zl, dokupuje około 25 tys sztuk uśredniając ale zwiększając o 3/4 pakiet obecny
WW3 może niezle namieszać na co liczę, mam nadzieje, ze 50zl zobaczymy szybciej niż nam się wydaje, bardzo niska kapitalizacja i jeśli gra się przyjmie nie trudno będzie pobić i 50zl
ogólnie chwilowy marazm na całym rynku

Bartosz
Gość
Bartosz

Czy macie jakieś prognozy przychodów 11Bit w przyszłych okresach?

jarek1111
Użytkownik
jarek1111

kiepsko wyglada tylko to ze zarowno na 11 bit jak i na farmie leca tranzakcje pakietowe od zarzadu .11 bit w sumie 10 tys akcji w piatek od trzech osob po 445zl (2tys ,4 tys i 4tys) a z farmy 2x 50 tys od zarzadu (cos w okolicach 23zl) a potem jeszcze w piatek 2 tranzakcje po 25tys akcji po 19,7zl .hmm dziwne

Wiktoria
Gość
Wiktoria

11B po takim info jednak się trzyma.

Damian
Użytkownik
Damian

Tragicznie dzisiaj Vistula wygląda. Rozważałem wykorzystanie sytuacji i ponowne wejście (sprzedałem po 5,20 po podwójnym szczycie w lutym), ale dzięki ostatnim popisom piłkarzy marka może wizerunkowo stracić. Niepokoi mnie też brak jakichkolwiek informacji dotyczących fuzji.

Robert
Gość
Robert

Internauci ogłosili bojkot marek związanych z kadrą w tym oczywiście Vistula. To tak z przymrużeniem oka.

http://wmeritum.pl/dziennikarz-wywolal-burze-zaproponowal-by-bojkotowac-produkty-ktore-reklamuje-lewandowski-bedziesz-bojkotowal-headshoulders/237168

Ja na ryzykanta chyba jednak coś dokupię w okolicach 4 PLN.

tsr
Gość
tsr

A co Panowie myślą o spółce Krezus? Po gigantyczej korekcie z 5.60 na 1.30, chyba w końcu jest szansa na zmianę trendu. Krotkoterminowo kurs zmierza w kierunku 2.60 a w razie przebicia, będziemy mieli sygnał kupna i być może nowe szczyty… Szkoda, że w propozycjach pomineliscie ten walor

Victorneuct
Gość
Victorneuct

visibly wait only the ventilator to undergo simply major it. discount cialis precurser) A bottom wall inaugurate that L-Citrulline preceding ventricular imaging.