Tydzień 177 – Restauracja giełdowa

Jeśli ktoś z Was czyta naszego bloga od dłuższego czasu to zapewne zdążył zauważyć, że do giełdy bardzo często podchodzimy w sposób dosyć luźny i humorystyczny. Inwestowanie i prowadzenie bloga sprawia nam sporo frajdy i lubimy się tym po prostu bawić 😀 W związku z tym były już monster trucki, były zakupy w supermarkecie, był Mario i Luigi, był fajrant Św. Mikołaja, była piłka w kosmosie, był kot z rozdziawionym pyszczkiem, czy drużyna piłkarska 😀 Dzisiaj natomiast zapraszamy Was do Restauracji Giełdowej InvestJourney 😀 Ostatnie promocje na giełdzie zaostrzyły nasze apetyty, tak więc skomponowaliśmy swoją własną kartę dań! Być może skusimy się na coś w najbliższym czasie, kto wie! Na dzień dzisiejszy w naszej sakwie pełnej pieniędzy znajduje się 41.491,66 zł, w tym ponad 8.000 zł gotówki. Jest więc za co szaleć. Starczy nawet na deser! 😀 Nasz zysk netto to +119,53%.

Dwa oblicza bessy

Kto z Was pamięta nasz artykuł sprzed 2 lat (tutaj)? Zastanawialiśmy się w nim „Czy bessa oznacza stratę nerwów i ciężko zarobionych pieniędzy? Czy jednak ma ona również swoje drugie, lepsze oblicze?„. Próbowaliśmy znaleźć jej zalety oraz sposoby na zarabianie podczas spadków na giełdzie. Dołek bessy to kopalnia okazji inwestycyjnych – pisaliśmy. By to pokazać przestawiliśmy w tabeli kilka spółek z naszego rynku, które na dzień 7 lipca 2016 r. odnotowały kilkunasto, bądź też kilkudziesięcio-procentowe straty. „Pamiętaj, że bessa tworzy na rynku mega promocje. To tak jak w supermarketach podczas codziennych zakupów widzimy piękne kolorowe przeceny -50%. Podobne okazje czekają na Ciebie w sklepie zwanym Giełda Papierów Wartościowych. A kto z nas nie lubi promocji? 🙂” Na koniec naszych rozważań doszliśmy do wniosku, że bessa ma również swoje piękne oblicze. Kwestia tego, czy potrafimy i, czy w ogóle chcemy je ujrzeć.

Od tamtego artykułu minęły ponad 2 lata. Patrząc na wykres WIG-u można powiedzieć, że prawie wstrzeliliśmy się w sam dołek 🙂 Polska giełda odbiła o 35,23%. Czy wraz z nią odbiły przedstawione w tabeli spółki? Czy tak dosyć losowo wybrane zestawienie cały czas potwierdza, że bessa wcale nie jest taka zła i ma również swoje lepsze oblicze, które pozwala nam zarabiać? Sprawdźmy 🙂

Spółka 07.07.2016 03.08.2018 Zmiana
COLIAN 3,30 4,08 +23,64%
POLSAT 21,73 23,54 +8,33%
KGHM 65,89 92,46 +40,32%
FARMACOL 42,51 51,70 +21,62%
GETIN 1,23 0,98 -20,33%
LPP 4764,59 9050,00 +89,94%
PKO BP 22,65 41,45 +83,00%
PZU 24,70 41,12 +66,48%
ZYSK +39,13%

Tylko jedna spółka straciła, siedem zyskało. Przez te 2 lata, inwestując swój kapitał w tym jakże trudnym dla polskiej giełdy czasie, można było zarobić ok. 40% brutto. Dla wielu wynik marzenie. Na pewno nie można na takie liczby narzekać 🙂 Dlaczego o tym piszemy? A no dlatego, że obecne czasy również nie są lekkie dla inwestorów, a wiele spółek odnotowało ostatnio spore przeceny. A my jak widzimy przeceny to ruszamy na łowy.

Co dzisiaj w menu?

Rzućmy więc okiem co przygotował nam na dzisiaj nasz szef kuchni.

Mniam, mniam, wygląda apetycznie. A i jakie ceny! Takie dania to my lubimy! 😀 Co by tu wybrać? Jest tu kilka rarytasów. Największa promocja obecnie jest na Platige Image. Czy Tomasz Bagiński i spółka, którzy mają wyprodukować dla Netflixa serialowego Wiedźmina, zasłużyli na aż tak dużą przecenę? Euforia spowodowana współpracą z amerykańskim gigantem już opadła, ale na horyzoncie cały czas przecież Geralt na ekranach naszych telewizorów 😀 Czy będzie on oznaczać dla spółki awans na wyższy poziom? Kto wie? Platige już nieraz udowodniło, że w wiedźmińskim uniwersum czuje się bardzo dobrze. Jest to na pewno bardzo dobra informacja w obliczu dużych wątpliwości dotyczących Andrzeja Sapkowskiego i jego pomocy w tworzeniu serialu. Niezależnie jednak od tego, spółka powinna stanąć na wysokości zadania. Ich trailery i filmy tworzone na potrzeby gry CD Projekt były fenomenalne. A ukazanie wiedźmińskiego świata i oddanie jego klimatu wcale nie jest zadaniem łatwym. Przekonała się o tym już TVP w 2002 r., która wyemitowała swój serial z Geraltem w roli głównej. Zaczęliśmy nawet oglądać pierwszy odcinek, ale mając przeczytaną całą sagę o Wiedźminie (na półce czekają już tylko Szpony i Kły) nie dotrwaliśmy do końca. Niestety to nie był Wiedźmin jakiego oczekiwaliśmy i jak się okazało nie byliśmy w tym osamotnieni 😀 Teraz jednak czekamy na coś dużo, dużo lepszego. Premiera serialu planowana jest na rok 2020. Jego sukces może oznaczać dla spółki znaczący skok zysków.

Ciekawie wyglądają również Forte oraz Livechat z 41-procentową promocją. Meble i komunikatory internetowe. I w jednym i w drugim widzimy spory potencjał wzrostów. Przez ostatni rok Forte bardzo mocno rozczarowywało inwestorów swoimi wynikami finansowymi. Ostatnio jednak spółka opublikowała bardzo dobre wstępne dane finansowe za 2Q, którymi całkowicie rozjechała konsensus analityków (zysk operacyjny wyższy o 61%). Taka informacja spowodowała wystrzał kursu o prawie +20%. W minionym tygodniu nastąpiła stabilizacja, ale wycena spółki wciąż znacznie odbiega od swoich rekordów. A Forte cały czas inwestuje, przez co zwiększa swoje szanse na dalszy, dynamiczny rozwój. Może więc jest szansa złapać okazję?

Inną spółką, którą mamy w Menu jest Livechat. Jeszcze nie tak dawno temu cena jednej akcji wynosiła ok. 55,00 zł. Obecnie 32,00 zł. Tak tanio nie było od 3 lat. Wszystkiemu winna malejąca dynamika przyrostu nowych klientów. Za najlepszych czasów przybywało ich w tempie ok. 500 miesięcznie. W lipcu było ich zaledwie 206. Daleko więc nam do wartości 1000, którą docelowo chce osiągnąć spółka. Dodatkowo inwestorów straszy konkurencyjny produkt Facebook’a. Nie zmienia to jednak faktu, że użytkowników komunikatora cały czas przybywa. I może faktycznie zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli spółki jesteśmy w dołku? Może warto więc rozważyć inwestycję?

Na naszej karcie znajduje się jeszcze kilka innych podmiotów, które z naszego punktu widzenia wydają się dosyć ciekawe. Dzisiaj w skrócie omówiliśmy PLI, FTE i LVC, ale nie oznacza to, że to właśnie one są u nas faworytami 🙂 Śledzimy sytuację na bieżąco. Być może niedługo skusimy się na dodanie którejś z tych spółek do naszego portfela. A Wy? Może macie jakieś swoje przemyślenia na ich temat? A może w Waszym menu znajduje się jeszcze jakiś inny smakowity kąsek? Jeśli tak to pamiętajcie – trzeba się dzielić! 😀

Gra o utrzymanie wzrostówAnaliza indeksów

Sytuacja na blue chipach nie zmieniła się dość mocno od czasu ostatniego podsumowania. Cena potwierdziła opór na wysokość 2300,00~2370,00 zł podczas poniedziałkowej sesji. Była to najsilniejsza sesja pod względem skali wzrostów. Kolejny dzień ostudził emocje inwestorów i rynek powiedział „stop”. Kurs obecnie oscyluje w rejonie ~2300,00 punktów, pod strefą podaży. Dlaczego spodziewamy się kontynuacji wzrostów? Wynika to z analizy reakcji inwestorów na poziomy wsparcia lub, jak w omawianym przypadku, oporów. Na wykresie umieściliśmy czerwone strzałki, które sygnalizują moment historycznej reakcji kursu. Trzy pierwsze reakcje ukazują problem podczas zdobywania coraz to wyższych poziomów, a następnie silne wejście podaży i zniżkę (mocne spadkowe świece, duże korpusy). Takie zachowanie świadczy o sile poziomu, który był „grany”. Czwarty test rynku prezentuje dynamiczny wzrost, który równie mocno został zgaszony przez sprzedających. W tym przypadku widać zdecydowaną przewagę strony podażowej. Sytuacja piąta – aktualnie rozgrywana. Cena po bardzo silnym impulsie wzrostowym próbuje pokonać opór. Choć podczas poniedziałkowej sesji nie udało się przetestować tej strefy, to kolejne dni nie świadczą jednoznacznie o końcu wzrostów. Cena zwolniła, ale brak jest wejścia niedźwiedzi. W czwartek WIG20 odnotował najmocniejsze spadki, ale wolumen był niewielki. W naszej ocenie rynek podejmie próbę ponownego testu okolic oporu. Najmocniejszym wsparciem jest zeszłotygodniowe minimum, a lokalnie w grze okolice 2264,00 pkt.

Nowe wsparcie na CD ProjektAnaliza spółek

„Perełki” na rynku są i co jakiś czas pojawiają się nowe. Sztuką jest je odnaleźć jeszcze na etapie początkowej fazy trendu. Jeśli jednak nie uda nam się ich złapać odpowiednio wcześnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączyć do już ugruntowanego ruchu wzrostowego. W tym celu kluczowe jest wyznaczanie stref potencjalnej reakcji ceny. Na CDR w minionym tygodniu pojawiła się spora aktywność inwestorów. Widoczny jest mocny wzrost wolumenu oraz spora zmienność ceny. Zachowanie to ugruntowało znaczenie nowego poziomu wsparcia na wysokości ~190,00 zł. W punkcie 1 widoczne są mocne sesje o popytowej wymowie, w tracie których odnotowano większą aktywność inwestorów. Punkt 2, obecna reakcja ceny, potwierdziła te okolice poprzez długi dolny cień i wzrost obrotów. Świadczy to o „atrakcyjności” tych okolic. Jeżeli mamy do czynienia z szybką korektą to jej zasięg powinien zakończyć się właśnie w okolicach ~190,00 zł. Natomiast za kluczowe wparcie traktujemy poziom ~175,00 zł.

Koniec paniki na Farm 51analizy spółek

Jeszcze nie tak dawno na wykresie F51, w momencie kształtowania się kolejnego szczytu, wystąpił spory atak strachu wśród inwestorów. W punkcie 1 zaznaczyliśmy 3 świece, a pierwsza z nich opisuję tą sytuację. Tego dnia wystąpiła bardzo duża zmienność ceny oraz ponadprzeciętny wolumen. Następne dni pokazały, że inwestorzy przeanalizowali sytuację i stwierdzili, że powodów do paniki brak. Powstał nam układ świec, który buduje poziom potencjalnej reakcji ceny (w) podczas korekty. Miniony tydzień to powolna zniżka kursu własnie w stronę wsparcia. Spadkom towarzyszy malejący wolumen. Stąd też zakładamy, że to tylko czas akumulacji przed kolejnym impulsem wzrostowym. Za najistotniejszą strefę popytu traktujemy przedział pomiędzy 17,40~21,00 zł za akcję. Wyznacza go bardzo silna aktywność i zmienność ceny w obrębie A.

Zamknięcie kontraktu PKOBP

Spadki, których się spodziewaliśmy nie nastąpiły. Kurs PKOBP tylko chwilowo zniżkował i nastąpił mocny impuls wzrostowy. Ponieważ nie widzimy obecnie reakcji sprzedających, która mogłaby zanegować obecne wzrosty, postanowiliśmy zamknąć pozycję i zaksięgować stratę. Technicznie, zachowanie kursu jest identyczne do analizy WIG20 z dzisiejszego podsumowania. Cena znajduje się w okolicach oporu na wysokości 42,00~43,00 zł, ale brak jest przewagi podaży.

Analiza techniczna dla Czytelników – PKN Orlen

Znów mocna rywalizacja o analizę spółki. Tym razem zacięta walka pomiędzy trzema podmiotami 🙂 Minimalnie wygrał PKN Orlen.Analizy spółek

Kurs PKN ma za sobą etap mocnej korekty. Cena spadła z okolic ~130,00 zł do poziomu ~80,00 zł. Zniżka zakończyła się w dość ciekawym punkcie, który można wykreślić na podstawie zewnętrznych zniesień Fibonacciego. Służą one do określenia potencjalnego zasięgu wzrostów lub końca korekt. W naszym przypadku pomiar został wykonany od szczytu w punkcie A do okolic pierwszego dołka (B). Prognoza drugiego zasięgu korekty została wyznaczona na podstawie pomiaru od punktu A’ do B’. W wyniku tych działań uzyskaliśmy dwa poziomy zniesień C oraz C’, które spotykają się blisko siebie. Takie zgrupowanie sygnałów może stanowić punkt zwrotny na wykresie. Cena wyhamowała w tych okolicach, a ostatnie dwa tygodnie to mocny napływ kupujących. To co może hamować obecną euforię to strefa oporu na wysokości ~100,00 zł. Wyznacza ją mocna aktywność podaży widoczna poprzez czerwone świece w punkcie 1. Jeżeli WIG20 potwierdzi swoją siłę, to kurs PKN Orlen również powinien podjąć próbę pokonania oporu i tym samym otworzyć sobie drogę w stronę ~130,00 zł.

 

29
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
19 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
InvestJourneyAdamGrigoriGralem_w_GwentaDominik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzesiek
Gość
Grzesiek

Promocja jest też na małej spółce zwanej LUG. To chyba z powodu problemów gospodarczych Argentyny. Ale fabryka w Argentynie dopiero powstaje, a LUG działa na wielu innych rynkach. A np.w Polsce wkrótce wybory samorządowe. Zakup nowoczesnego oświetlenia ulic to jasny 😉 sygnał dla wyborców, że władza dba o estetykę, bezpieczeństwo i oszczędność energii… To może podbić wyniki LUG w najbliższym czasie.

Robert
Gość
Robert

Dzień dobry. Jak zwykle świetny wpis Panowie. Ja w swoim portfelu długoterminowym, mam już m.in. Play, Orlen, Budimex. Wszystkie te spółki dla mnie atrakcyjne są głównie pod względem dywidendy. Budimex i Play będę jeszcze lada moment dokupował bo uważam, że na tym etapie „szorują” dno i wiele już nie spadną. Fajną propozycją w Waszym menu jest Platige. Nie zdawałem sobie sprawy z wysokości spadków na tej spółce. Uważam, że ma ona duży potencjał i z pewnością lada dzień dołączę do akcjonariatu. Jest to spółka z rodziny tych nieprzewidywalnych gdzieś z pogranicza, nowych mediów, technologii i szeroko pojętej rozrywki. Lubię takie… Czytaj więcej »

Adam
Użytkownik
Adam

Skoro sam prezes mówi, że będzie ciężko w 2018 i 2019 to nie wiem na jakiej podstawie Budimex już ‚szoruje dno’:
https://strefainwestorow.pl/artykuly/analizy/20180719/budimex-notowania-kurs

zenek
Gość
zenek

vivid tydzień temu wpadł do mojego portfela, teraz analizuje jeszcze dokup

Mark
Gość
Mark

Też mam, ale za wcześnie wszedłem dlatego na razie na minusie.

Maciek
Gość
Maciek

Spekulacja krótkoterminowa ?

zenek
Gość
zenek

czemu spekulacja? poczekaj do końca roku ,spokojnie

Maciek
Gość
Maciek

Dlugoterminowy trend spadkowy i ciągłe obietnice „poprawiania” monetyzacji od czasów real boxing 2 ?

Maciek
Gość
Maciek

Dwie osoby, które cenię z AT wypowiedziały się w ostatnim czasie na temat sytuacji na Vividzie, werdykt to: korekta wzrostowa w trendzie spadkowym. Ty tyle ;]

Dominik
Użytkownik
Dominik

Na VIVID nie podobaja mi sie ostatnie wzrosty pod premiere gry – niby wszystko fajnie, niby gra ładna ale czemu taki skok? Gra się nie sprzedała ani dobrze ani źle – bo jest darmowa. Potwierdzenie skoku kursu będzie dopiero jeśli mikrotransakcje zaczną zarabiać na grę. Typowe kupowanie plotek a potem sprzedaż faktów, bardzo częste na gamedevie. W tym momencie nie da sie powiedzieć czy pójdą w górę czy nie, ale długoterminowy trend nie jest optymistyczny. Do tej pory było korzystanie z sentymentu do branży, a nie gra pod faktyczne perspektywy.

Dominik
Użytkownik
Dominik

ale kurs jest dosc chaotyczny ostatnio, duze skoki po 50% w gore i w dol bez sensownych sygnalow fundamentalnych ktore by popieraly te skoki.

osav7
Użytkownik
osav7

Panowie jaka była strata na tym kontrakcie na PKO ?

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

Ursus to danie raczej niestrawne, właśnie drukują 5 mln akcji, oczywiście bez prawa poboru. Vivid przez kłopoty z US również omijałbym z daleka.

Grigori
Użytkownik
Grigori

Od siebie mogę dodać do zestawienia spółkę WIELTON (-40% od szczytu), o której wspominałem na forum. Firma mocno się rozwija, ostatni raport za I kwartał 2018 ujawnił najlepszy I kwartał w historii grupy pod względem zysku netto.
Zainteresowanym polecam przeczytanie listu otwartego prezesa z ostatniego raportu i zapoznanie się z aktualną strategią rozwoju zakładającą podwojenie biznesu w ciągu 4 lat
https://wieltongroup.com/wp-content/uploads/2018/05/SR1Q2018.zip

Adam
Użytkownik
Adam

@InvestJourney Nawiązując do tematu przecen, jaki jest Wasz plan reakcji na ewentualny kryzys na giełdach? Powiedzmy, że przewidujecie koniec hossy na październik 2018. Jakie zmiany zrobilibyście do tego czasu w swoim portfelu oraz czy skłanialibyście się bardziej do zarabania na spadkach, czy też po prostu wycofaniu całości kapitału?

PS. Czy możecie usunąć mój poprzedni komentarz z tą samą treścią? Wysłałem go przez przypadek jako nie zalogowany użytkownik.

trackback

[…] wskazywaliście na Vivid. Być może wpływ na to miała jego obecność na naszej liście dań w Restauracji Giełdowej InvestJourney. Zwieść się jednak nie dał balrog, który jako jedyny udzielił prawidłowej odpowiedzi 🙂 […]

trackback

[…] na początku lipca. Później swoje zainteresowanie okazaliśmy jej umieszczając ją na naszej karcie dań Restauracji Giełdowej. Wtedy można ją było kupić po 41-procentowej przecenie (32,00 zł). Nie zrobiliśmy jednak […]

trackback

[…] że Forte znajduje się w kręgu naszych zainteresowań. Wspominaliśmy o nim w poście „Restauracja giełdowa„, a także w jednym z ostatnich komentarzy w zakładce portfel.  No i po długiej obserwacji […]