Tydzień 178 – dla Oliwii

Być może niektórzy z Was są zaskoczeni dzisiejszą grafiką i tytułem wpisu. „Dla Oliwii?” A co to ma wspólnego z inwestowaniem? – pomyślicie. Jak się okazało, całkiem sporo. To właśnie giełda, inwestowanie, rywalizacja w Lidze InvestJourney oraz Wasza fantastyczna postawa doprowadziła do tego, że dzisiaj piszemy o tym, o czym piszemy. A piszemy o małej Oliwce – dziewczynce, która urodziła się z niezwykle rzadką wadą serca. Jest ona na tyle poważna, że Oliwka mając zaledwie 2,5 roku musi każdego dnia walczyć o swoje życie. Uratować ją może tylko bardzo skomplikowana operacja. Operacja, której koszt wynosi… 5 mln zł. Postanowiliśmy, że wraz z Wami dołożymy się do tej kwoty. Więcej na ten temat w dalszej części podsumowania. Wartość naszego portfela na dzień dzisiejszy wynosi 41.680,05 zł. Nasz zysk netto to +120,53%.

Serce Oliwii

Pamiętacie końcówkę naszego wpisu „Dlaczego Farm 51?„. Napisaliśmy w nim: „[…] Otóż jeden ze zwycięzców konkursu Liga Invest Journey napisał do nas maila, w którym poprosił o przekazanie swojej nagrody na cel charytatywny. Wow! Byliśmy pod wrażeniem. Jego inicjatywa przypomniała nam jak wiele jest osób, które potrzebują naszej pomocy. A, że chcemy i możemy pomóc, to bez wahania postanowiliśmy podłączyć się do tego pomysłu i dołożyć coś od siebie. Zgromadzone przez nas środki przekażemy chorym dzieciom. Jaka to będzie kwota? Chcemy dać szansę giełdzie, by się wykazała. Jeśli w miesiącu lipcu nasz blogowy portfel zarobi, to zyskami podzielimy się z dzieciakami i ich rodzinami. Jeśli jednak bieżący miesiąc przyniesie nam stratę, to i tak pewną kwotę minimalną już zarezerwowaliśmy na ten cel 🙂 Dzieciaki potrzebują tych pieniędzy dużo bardziej, niż my. Dla nich to może być szansa na nowe, lepsze życie.

Czas się rozliczyć z naszego postanowienia. Od 7 lipca do 4 sierpnia nasz blogowy portfel zarobił 925,64 zł i dużą część tego zysku przeznaczamy na cel charytatywny. Do tego dokładamy darowiznę Anonimowego Zwycięzcy Ligi InvestJourney oraz 75 zł od Kath i łącznie przekazujemy kwotę 1.000 zł. Może w skali potrzebnych do operacji 5 mln zł nie jest to dużo, ale podejrzewamy, że dla Oliwki i jej rodziców każdy grosz jest na wagę złota. Prawdę mówiąc tę zbiórkę obserwujemy od dłuższego czasu i pamiętamy jak na liczniku widniał 1 mln zł. Myśleliśmy sobie „rany… czy to ma szansę się udać? Chyba potrzeba cudu.” I co? Cuda chyba się zdarzają, o czym doskonale przekonali się ostatnio rodzice 2,5-letniego Dawidka, dla którego udało się zebrać 5 mln zł (artykuł tutaj)! Oliwka natomiast ma już ok. 4 mln zł i czas do końca sierpnia! Uda się 🙂 Musi się udać! Poniżej dajemy link do historii Oliwki i jej rodziców, która porusza na tyle, że jako bezemocjonalni z reguły inwestorzy – wzruszyliśmy się. Jeśli ktoś z Was chciałby się podłączyć do tej akcji to może to zrobić w linku poniżej.

„Jeśli Oliwka nie wyjedzie – umrze, nikt tego już nie ukrywa. Jej serce jest w tej chwili na granicy. Matki wchodzą do pokojów dzieci patrzeć czy śpią, ja ze łzami w oczach wchodzę sprawdzać, czy moje dziecko jeszcze żyje…” (kliknij, aby przeczytać całość)

Poniżej potwierdzenie naszej wpłaty (2018/08/11 ok. g. 23:48). Jesteśmy ją winni Zwycięzcom Ligi, którzy postanowili przekazać swoje nagrody dla Oliwki. Wszystko przekazaliśmy zgodnie z Waszym życzeniem. Dziękujemy za Wasze dobre serca 🙂 Dziękuje Wam również Mama Oliwii słowami: „Dziękuję za twoje serce, które zwróciłeś w stronę mojej córeczki. Tylko razem z Tobą zdołam uratować jej życie. Dziękuję Ci, jak tylko potrafi matka, która ratuje swoje dziecko… Mama Oliwii”.

PlayWay – „kupujemy” Prezesa 😀

No a teraz pozwolimy sobie wrócić do rzeczy dużo mniej istotnych, czyli do giełdy i naszych spółek. W ostatnim tygodniu pojawił się bardzo ciekawy wywiad z Prezesem PlayWay. Jeśli ktoś jest zainteresowany to można go obejrzeć tutaj. Było to nasze pierwsze zetknięcie „oko w oko” z Krzysztofem Kostowskim, wcześniej znaliśmy go tylko „ze słyszenia” 😛 Na tej podstawie zbudowaliśmy sobie pewien obraz szefa PLW jako „gościa, który miał pomysł na biznes, od samego początku prowadził go twardą ręką dbając o trzymanie kosztów w ryzach, co z czasem pozwoliło mu rozwinąć firmę do całkiem fajnych rozmiarów. […]” (cytat z artykułu Czas na PlayWay). I wiecie co? Ten wywiad utwierdził nas w przekonaniu, że nasza wizja jest słuszna. Pan Krzysztof Kostowski dał się bowiem poznać od jak najlepszej strony, jako osoba, która wie czego chce i wie jak to zdobyć. Osoba, która twardo stąpa po ziemi, ale jednocześnie nie boi się sięgać gwiazd. W rozmowie z dziennikarzem parkietu biła od niego pewność siebie i przekonanie, że przed PlayWay najlepsze dopiero przed nami. Kupujemy to!

Jeśli już czytacie od jakiegoś czasu nasze artykuły to z pewnością wiecie, jak bardzo lubimy „rozgryzać” takie wywiady i zachowania przedstawicieli posiadanych przez nas spółek 🙂 Szukamy w nich zarówno merytorycznych, ciekawych wypowiedzi, ale również obserwujemy zachowania, sposób mówienia, mimikę twarzy. To wszystko tworzy nam całość, na podstawie której budujemy swoje wnioski. Po obejrzeniu tego wywiadu wniosek możemy mieć tylko jeden – trzymamy akcje, a może nawet rozważymy zakupy. Biznes spółki, zgodnie ze słowami Prezesa, wydaje się być mało ryzykowny, ale jednocześnie z ogromnym potencjałem rozwoju. Podtrzymujemy więc swoje zdanie wyrażone w artykule „Czas na PlayWay„. Jesteśmy na bardzo duże TAK 🙂

WW3 – Ktoś zamawiał memy? 😀

W piątek The Farm 51 ogłosiło na swoim facebookowym profilu konkurs z WW3. Polega on na zrobieniu mema z wykorzystaniem załączonych przez spółkę grafik żołnierzy. Do wygrania kody do gry. A że my jesteśmy mistrzami memów to oczywiście nie omieszkaliśmy zgłosić swoich propozycji 😛 Oto one:

Pod postem F51 jak do tej pory pojawiło się ponad sto memów. Niektóre z nich są naprawdę dobre 😀 Jeśli ktoś lubi tę formę humoru to zachęcamy do zapoznania się (tutaj).

Przejaw paniki na WIG20?

analiza indeksówPozytywny scenariusz, który zakładał pokonanie oporu na wysokości 2330,00~2370,00 punktów, został zachwiany podczas piątkowej sesji. Chodzi o mocne spadki, który miały miejsce w trakcie ostatniej sesji tygodnia. Wcześniejsze zachowanie ceny nie wskazywało na tak mocne wejście podaży. Pojawiły się sygnały reakcji na strefę oporu, ale skala zniżki zaskoczyła zapewne wielu inwestorów. Należy więc zaktualizować scenariusz gry na kolejne dni. Aktywność podaży będzie wzmożona w okolicach już ~2290,00 punktów. Poziom ten odegrał istotną rolę w hamowaniu wzrostów, co bardzo dobrze widać na wykresie tygodniowym. Piątkowy ruch wybił cały układ pro wzrostowy, który obecnie może doprowadzić do zniżki w okolice najbliższego wsparcia. Nie jest tak, że można już zapomnieć o wzrostach. Jednak tak mocna świeca spadkowa kryje wiele tajemnic 🙂 Wyzwanie, jakie stoi obecnie przed inwestorem to opracowanie potencjalnych scenariuszy. Jeden z nich zakłada „ściemę” na rynku. Mamy tu na myśli rozgrywanie transakcji przez dużych graczy. To co należy sobie uświadomić, to fakt zmagania się na giełdzie z potężnymi funduszami, rozbudowanymi algorytmami transakcyjnymi oraz ludzkimi emocjami. Jeżeli dysponujemy miliardami zł, to nasze zakupy nie będą miały miejsca w trakcie jednej sesji. Takie zagrania są rozłożone w czasie. Druga sprawa, że każdy chce uzyskać, jak najlepsze ceny transakcyjne. Dlatego też występują ruchy, które mają na celu np. wypłoszyć inwestorów, spowodować panikę lub np. przetestować siłę podaży lub popytu przed kolejnym impulsem. Piątkowe spadki mogą kryć za sobą chęć wywołania negatywnych emocji, które doprowadzą do kontynuacji wyprzedaży. Jeżeli trend wzrostowy ma zostać utrzymany to w odpowiednim momencie popyt się uaktywni i „zbierze” akcje z rynku. My zakładamy, że kupujący mogą bronić okolic ~2200,00 punktów. Po pierwsze, w przeszłości cena wielokrotnie reagowała na tą strefę (zielone strzałki). Występuje tu również zgrupowanie projekcji Fibonacciego oraz wsparcia tygodniowego. Oczywiście wiarygodność tych rejonów zostanie potwierdzona poprzez zachowanie ceny + wolumenu.

Słabnąca Vistula

Analizy spółekMimo pozytywnych prognoz, kurs akcji „stoi” w miejscu. Spółka nie kreuje jeszcze optymistycznych wizji wśród inwestorów, którzy licznie ruszyliby na zakupu. Widać to po zachowaniu ceny, gdzie od kilku tygodni ma ona spore problemy z wejściem na wyższe poziomy. Obrót akcjami jest niewielki, a wzrost wolumenu nie wywołuje jakiejkolwiek reakcji, wzmocnienia impulsu. Za długo również trwa konsolidacja na wysokości ~4,09 zł. Tak jak w piłce nożnej, szczególnie podczas meczy polskiej drużyny, niewykorzystane okazje lubią się mścić 😀 Takimi chybionymi strzałami na bramkę są punkty oznaczone czerwonymi kropkami. Takie zachowanie ceny powinno sprowokować popyt i ukształtować impuls wzrostowy. Tak jednak nie było. W naszej ocenie, kurs zmierza do kolejnego, bardzo silnego wsparcia na pomiędzy 3,35 zł, a 3,80 zł. Jeżeli dalej mamy pozytywnie patrzeć na tą spółkę, to w tym miejscu powinno dojść do stanowczej obrony i kontrataku.

Analiza techniczna dla czytelników – Platige Image

Zwycięzca ostatniej ankiety to  spółka, która ostatnio zyskała spory rozgłos dzięki podpisaniu wstępnej umowy z Netfliksem. Mają zająć  się przeniesieniem na mały ekran „Wiedźmina” 🙂

analizy giełdoweKurs spółki od lipca 2017 roku zmagał się z trendem spadkowym. Przedział cenowy na wysokości 24,00~28,00 zł okazał się atrakcyjny dla inwestorów i pojawił się impuls wzrostowy. W trakcie jego formowania miały miejsce dwa ważne wydarzenia. Jednym z nich było walne zgromadzenie akcjonariuszy, a następnie zbycie akcji przez osobę pełniącą obowiązki zarządcze. Reakcja na takie informacje może być różna. Nie da się każdorazowo przypisać podobnego scenariusza ponieważ tło wydarzeń może być różne. Jednak zachowanie ceny może wskazywać, jak do tego podchodzą inwestorzy. W omawianym przypadku nie widać sygnałów świadczących o obawach związanych z przyszłością spółki. Brak kontynuacji spadków oraz nagłego zwiększenia obrotu. Można więc zakładać, że są to neutralne informacje. Dlatego widzimy duże szanse na kontynuację wzrostów i utrzymanie wsparcia na wysokości 24,00~28,00 zł. Argumenty do wzrostów kryją się również we wcześniejszych fazach trendu wzrostowego, gdzie po dużej aktywności inwestorów cena utrzymywała tendencję do wzrostów. Potwierdzeniem naszej tezy będzie wzrost aktywności inwestorów podczas popytowych sesji.

 

15
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
InvestJourneyGralem_w_GwentawolnyTompsonjarek1111 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

Dzień dobry. Panowie, macie ochotę dokupić Vistulę gdy spadnie poniżej 4 zł?

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

Dorzuciłem stówkę dla Oliwki. Patrząc z tempa przyrostu, za tydzień kwota powinna być w całości zebrana.

wolny
Użytkownik
wolny

Dobra robota Panie i Panowie! Super ze nasza pasja i umiejetnosci „robienia” pieniedzy mozna szlachetnie spozytkowac 🙂

osav7
Użytkownik
osav7

Brawo dla Was 🙂

jarek1111
Użytkownik
jarek1111

no to i ja cos dorzucilem 🙂 w grupie sila panowie i panie 🙂

Tompson
Użytkownik
Tompson

Również dołożyłem małą cegiełkę.

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

Kwota właśnie została zebrana w całości. Teraz już tylko pozostaje życzyć zdrowia.

trackback

[…] się z Wami naszymi przemyśleniami z wywiadu z Prezesem Krzysztofem Kostowskim (link tutaj) i… o Playway zrobiło się na naszym blogu bardzo cicho. W ostatnim czasie wyszła jednak […]

trackback

[…] Liga Invest Journey to nasz autorski pomysł na konkurs inwestycyjny, który zorganizowaliśmy z okazji 3. urodzin bloga. Wzięło w nim udział 16 Uczestników, którzy przez 3 miesiące rywalizowali o miano najlepszych w dwóch odrębnych turniejach. Zwycięzcami stojących na bardzo wysokim poziomie rozgrywek (aż 15/16 osób pokonało WIG) zostali: Tompson, piotrek, strzaua, Kath oraz Dominik. Do tego grona w późniejszym czasie, w dosyć nieoczekiwanych, ale jakże pięknych okolicznościach, dołączyła najmniejsza, ale jednocześnie największa Zwyciężczyni konkursu – mała Oliwka („Dla Oliwii”). […]

trackback

[…] nam się w minionym roku to na pierwszy plan bez wątpienia wysuwa się akcja dla Oliwki (opis tutaj). Fakt, że tak fajnie podłączyliście się do zbiórki i wsparliście finansowo tę dziewczynkę […]