Tydzień 181 – Portfelowy wodospad

To nie był udany tydzień w naszym wykonaniu. 11 bit studios -12,24%, The Farm 51 -8,70%, PlayWay -3,18%, Dino -1,08%, CD Projekt -0,19%. Traciły również certyfikaty: RCFL3SILVE -2,52%, a RCFS3W20 -5,58%. Honoru broniła Vistula (+2,80%) oraz nasz nowy nabytek Bloober Team, który od momentu zakupu zyskał +1,22%. W końcowym rozrachunku nasz portfel skurczył się jednak o 5,15%, co oznacza, że jego wartość spadła do 39.121,88 zł (-2.123,91 zł t/t). Nasz zysk netto cały czas wynosi bardzo przyzwoite +106,99%, ale giełda, po okresie spektakularnych wzrostów (w niecały rok podwoiliśmy zysk netto), przypomniała nam, że potrafi nie tylko dawać pieniądze, ale również zabierać 😀 Oczywiście jest to naturalna sytuacja, z której nie będziemy robić jakiejś wielkiej sensacji. W głównej mierze ubiegłotygodniowe spadki spowodowane były raportem finansowym 11 bit studios, o którym dzisiaj napiszemy kilka słów od siebie. Dzisiaj również podzielimy się z Wami naszymi wrażeniami na temat 48-minutowego gameplaya CyberPunka 2077, który wreszcie został zaprezentowany zwykłym śmiertelnikom 😀

Wyniki 11 bit jednak nie takie słabe?

No i jesteśmy po wynikach 11B. Pierwsze wrażenie, na gorąco – słabo! Drugie wrażenie, gdy emocje już opadły i na chłodno przeanalizowaliśmy raport – nie jest tak źle. Spółka za 2Q wykazała 25,9 mln zł, co znacząco odbiegało od oczekiwań zarówno naszych (40 mln zł), jak i analityków (36,4 mln zł). Jak się później okazało również i pozostałym inwestorom nie spodobały się zaprezentowane liczby, na które kurs akcji zareagował ponad 10-procentową przeceną. Wiemy, że niektórzy z Was zwęszyli okazję i dokupili 😀 Jeśli o nas chodzi to postanowiliśmy nie reagować i spokojnie przeczekać do przyszłego tygodnia. W międzyczasie z chłodną głową usiedliśmy do raportu i przeanalizowaliśmy jego zawartość. Jakie mamy wnioski?

Na początek może te odnoszące się do struktury naszego portfela. Chyba mogliśmy zagrać troszeczkę bezpieczniej i zredukować pakiet 11 bit studios do ok. 20%. Chyba zbyt mocno zaufaliśmy spółce i uwierzyliśmy, że półroczne wyniki okażą się dużo lepsze od oczekiwań. Wprawdzie jedną taką redukcję już przeprowadziliśmy w czerwcu (po cenie 468,00 zł), właśnie z powodu zbyt wysokiego zaangażowania, ale pojawiło się pytanie, czy jednak 32%, które po tamtej transakcji posiadaliśmy, to nie za dużo? Pozostałe nasze spółki posiadają udział od 6% do 17%. Jak się później okazało, może nie rozegraliśmy tego źle (zamiana 11B po 468 zł na PLW po 120 i F51 po 22,60), ale na pewno mogliśmy to rozegrać dużo lepiej. Tym bardziej, że ze spółki napływały informacje, które mogły nas skłonić do redukcji, np. brak płatnych dodatków w 2018 r., czy prawdopodobne przesunięcie premiery na konsole na początek 2019 r. Postaramy się, by była to dla nas dobra lekcja na przyszłość 🙂

Ok to teraz już wnioski co do raportu. Częściowo już na naszym forum przyznaliśmy, że przy naszej prognozie prawdopodobnie zawyżyliśmy liczbę sprzedanych sztuk. Przez to wyniki wyszły nam „ciut” za dobre 😀 Bo zysk ze sztuki założyliśmy niższy, niż 48 zł, które wychodziło po przeliczeniu sprzedaży z pierwszych 66 godzin sprzedaży (12.000.000 mln zł / 250.000 szt.) Być może przeceniliśmy również sprzedaż Moonlightera, jednak nawet jeśli tak było, to nasz błąd w skali zaraportowanych 26 mln zł zysku nie mógł być na tyle duży, by wpłynąć na tak dużą rozbieżność. Jedno jest pewne – nie przewidzieliśmy tak wysokich rezerw na potrzeby realizacji programu motywacyjnego, rezerw na premie roczne dla pracowników oraz na tantiemy z tytułu sprzedaży „Moonlightera”. Spółka przeznaczyła na nie ponad 8 mln zł. Ogólnie bardzo mocno wzrosły koszty operacyjne, co związane również było z rozbudową zespołu oraz wyższymi wynagrodzeniami, i głównie tutaj upatrujemy naszego błędu w wyliczeniach.

Na plus natomiast ok. 50 mln zł, a uwzględniając należności – ok. 60 mln zł w kasie spółki. Daje jej to bardzo wysoki bufor bezpieczeństwa. W końcu są to pieniądze, za które można by było wyprodukować ok. 5 Frostpunków! A należy również przypomnieć, że 11B nie ma absolutnie żadnych długów i finansuje się z własnych środków. To, co również przykuło naszą uwagę to plany spółki, które zakładają produkcję coraz większych gier (z większym potencjałem komercyjnym), czyli stopniowe wychodzenie z segmentu indie. Docelowo 11B chce posiadać trzy równolegle funkcjonujące zespoły, z których każdy będzie pracował nad innym tytułem. Pozwoli to zwiększyć częstotliwość premier gier własnych, a co za tym idzie zwielokrotnić przychody i zyski. Cały czas rozwijany również będzie segment wydawniczy, którego zasięg i potencjał, po bardzo udanej premierze Frostpunka oraz Moonlightera, powinien znacząco wzrosnąć.

Podsumowując – po analizie raportu nie mogliśmy się oprzeć wrażeniu, że rzeczywista sytuacja finansowa spółki oraz jej możliwości generowania dochodów są dużo lepsze, niż by to mogło wynikać z przedstawionych wyników. A dodając do tego przyszłe plany spółki, jej potencjał wzrostów oraz dynamiczny rozwój rynku, na którym działa  – nadal uważamy, że 11 bit studios jest fantastycznym typem do giełdowego portfela. A po ostatniej przecenie, która sprowadziła kurs do 380 zł, a kapitalizację firmy poniżej 1 mld zł, naszych akcji nie zamierzamy oddawać. Wydaje nam się, że taka wycena w pełni uzasadnia zaraportowane wyniki, a nawet ich na dzień dzisiejszy trochę niedoszacowuje. Mamy w tej spółce 25% i nadal jest to lider naszej drużyny. I dopóki F51 nie odpali z WW3, to niech tak zostanie 😀

Cyberpunk 2077 – To jeszcze jest gra, czy już film? 😀

Czy jest tu jeszcze ktoś, kto nie widział nowego gameplaya CyberPunka 2077? Niemożliwe! 😀 Jeśli jednak by się trafiła taka zagubiona owieczka, to podsyłamy linka do obejrzenia (tutaj, bez konieczności logowania). Na oficjalnym kanale gry został on już odtworzony ponad 8 mln razy! Ale nie ma się czemu dziwić. To co zaprezentował CD Projekt w tym 48-minutowym materiale po prostu zachwyca. My przed inwestycją w jakąś spółkę z branży gier bardzo często zapoznajemy się z gameplayem. Na jego podstawie wyrabiamy sobie opinię, czy dana gra nam się podoba i czy ma szansę odnieść sukces. Po tym, co zobaczyliśmy w filmie Redów to po prostu wow!

Zacznijmy może od tego, że czas spędzony na oglądaniu tego gameplaya upłynął nam nadspodziewanie szybko. Mieliśmy wręcz wrażenie, że nie oglądamy gry, a film! I to bardzo, ale to BARDZO DOBRY film! Nic tu nie było na siłę, nie było głupich żartów, idiotycznych postaci, przewidywalnych scenariuszy i dialogów. Bohaterowie i społeczności, z którymi mieliśmy do czynienia byli bardzo autentyczni, ciekawi i co bardzo często podkreślał nam narrator – dużo silniejsi od nas. Nie było więc tu mowy o robieniu sobie z kogoś jaj, bo w Night City takie rzeczy kończą się, w najlepszym wypadku, „ciężkimi kontuzjami” 😀 Taki świat, mimo, że jest pełen przemocy, materializmu, czy wulgarności, tworzy niesamowity klimat, intryguje gracza, stanowi dla niego wyzwanie i wciąga go bez reszty 😀 Dało się to odczuć już od pierwszych minut gameplaya, kiedy to opuściliśmy nasze mieszkanie, a naszym oczom ukazało się Night City. Miasto tętniło życiem i zachęcało do tego, by się w nim po prostu „zanurzyć”. Kilkukrotnie chcieliśmy zatrzymać główny wątek i skierować główną bohaterkę (o imieniu V.) w inne miejsce. Posłuchać co mają do powiedzenia mijane przez nas osoby, zajrzeć do jakiegoś sklepu, czy prostu wybrać się na przejażdżkę naszym super autem 😀 Czy często nam się zdarza coś takiego oglądając gameplay gry? Właściwie to chyba po raz pierwszy. A już na pewno na taką skalę, że 48 minut mija nam jak 15 i po zakończeniu pokazu czujemy niedosyt! Dla nas jest to tylko potwierdzeniem tego, o czym od dawna mówimy. To będzie MEGA HIT! Gra przełomowa, która pozamiata rynek i wyznaczy nowe standardy w tworzeniu gier. Podejrzewamy, że w dacie premiery CP2077 oraz jej okolicach żaden z producentów gier nie będzie miał odwagi stanąć w szranki z CDR, bo to by było samobójstwo. W tym okresie w bibliotece większości graczy będzie tylko 1 pozycja: CyberPunk2077.

Z tego co się orientujemy rynkowe prognozy sprzedażowe Cybera zakładają 15-20 mln sprzedanych sztuk. Jeśli CD Projekt pozostałą część gry zrobi w takim stylu, jak ten pokazany na gameplayu quest, to nie mamy wątpliwości, że gra sprzeda się w dużo większym nakładzie. W ten sposób do kasy spółki wpłyną miliardy zł, co nie tylko w pełni uzasadni obecną kapitalizację, ale również znacząco ją podniesie. Do tego czasu mamy jednak jeszcze minimum ponad rok. Czekamy z niecierpliwością 🙂

Ktoś zamawiał memy? – cz. 2 😀

The Farm 51 kolejny raz organizuje konkurs dotyczący gry WW3 (tutaj), tak więc znowu wracamy jako mistrzowie memów! 😀 Do wygrania kody do gry. Oto nasze propozycje:

Byk zwyciężył, coraz większa siła kupujących

Analiza indeksówKupujący mają już sporo argumentów, które pozwolą na utrzymanie obecnej tendencji wzrostowej. Tydzień temu pisaliśmy o mocnym układzie cenowym, który utożsamiliśmy z trzema rogami byka. Schemat ten został potwierdzony już podczas pierwszej sesji minionego tygodnia. Poniedziałkowe wejście popytu wyraźnie pokazało kto walczy o władzę na rynku. Przebicie oporu na wysokości ~2330,00 punktów potwierdziło nowo powstały układ wzrostowy. Jest nim utworzenie się nowego schematu coraz wyższych szczytów i dołków. Impulsy wzrostowe w trakcie jego budowania są bardzo silne i wzmacniają jego wymowę. Pojawia się więc sporo argumentów za tym, iż nastąpiła zmiana sentymentu na rynku. Coraz wyższe dołki i szczyty, siła impulsu wzrostowego oraz pokonanie oporu są czynnikami o dużej sile prognostycznej. I stawiamy tezę, że czeka nas kontynuacja ruchu wzrostowego. Zniżka na rynku, która pojawiła się od środowej sesji jest więc tylko korektą ceny. Jej koniec z dużym prawdopodobieństwem powinien nastąpić na wysokości linii oporu, czyli ~2330,00 punktów.
Siła IJ: 

Wybicie z konsolidacji na 11 Bit Studios

Analiza spółekPublikowanie raportu spółki po zamknięciu sesji może spowodować wybuch emocji na otwarciu notowań w dniu następnym 🙂 Jest to rezultat starcia podaży i popytu odpowiedzialnych za kształtowanie się cen. Otwarcie taką luką spadkową pokazuje, że inwestorom nie spodobały się zaprezentowane „liczby”. Ich oczekiwania były wyższe, stąd paniczna wyprzedaż. Ale czy na pewno? Mimo tak silnej zniżki, kurs finalnie wybronił się z mocniejszej wyprzedaży i zamknął się na wyższych poziomach. Uwzględniając sam zakres wahań cen w trakcie sesji oraz wielkość wolumenu, uważamy że pojawił się spory popyt, który chętnie zbierał akcje po niskiej cenie. Potwierdza to ukształtowany dolny cień na świecy z piątkowej sesji. Ciekawe jest również miejsce, w którym spadki się zatrzymały. Jest to dolna linia trendu, ale my nazwijmy ją linią emocji. Bo to na jej poziomach, górnych lub dolnych, uaktywniają się inwestorzy chętni do podjęcia decyzji. Czekają oni przed monitorami swoich laptopów, aby sprzedać lub kupić akcje. Starcie dwóch różnych opinii powoduje kształtowanie się poziomów, gdzie jedni będą skłonni do kupowania, a inni sprzedawania swoich akcji. Można takie linie wyrysować po dolnych cieniach poprzednich świec (1,2,3) i oczekiwać ponownie odbicia w tych rejonach (podejście techniczne). Z drugiej strony można to rozumieć, jako zakończoną realizację powtarzalnego zasięgu ruchu, która wynika z lęku i euforii w obecnym „trendzie”. Dolne ograniczenie to lęk, a jednocześnie panika. I to jest najczęściej moment wykorzystywany przez graczy chętnych do zwiększeniea swojego zaangażowania 🙂 Przy panicznej zniżce są oni w stanie zebrać dużą ilość akcji po korzystnych cenach. Tak kształtują się punkty zwrotne na rynku. Na wykresie 11B widać dodatkowo ogromną aktywność inwestorów na piątkowej sesji. Stąd też uważamy, że poziom ~350,00 zł za akcję ma szanse zatrzymać spadki.
Siła IJ: 

Witamy Bloober Team

analiza spółekKolejna spółka z gamedev w naszym portfelu 😀 Nie jesteśmy jakoś stricte nastawieni tylko na ten segment, ale obecnie są to dla nas podmioty, których kurs akcji i ich fundamenty wyglądają najlepiej. Inwestorzy w przeszłości udowodnili, że są w stanie wywindować cenę akcji w oczekiwaniu na efekty nowej gry. Mimo tego, iż Observer nie sprzedał się zbyt dobrze, nastąpiła korekta na rynku, to w dłuższej perspektywie cena powinna powrócić na wyższe poziomy. Od końca 2017 roku kurs porusza się w trendzie bocznym. Ale wzrostom w tym okresie towarzyszy większa aktywność inwestorów. Ostatni impuls wzrostowy powalczył również o przełamanie poziomu wsparcia na wysokości ~57,00 zł za akcję. To jest poziom, z którym obecnie zmaga się rynek. Jednak w najbliższych tygodniach oczekujemy jego przełamania, co będzie potwierdzeniem słuszności naszej decyzji 🙂
Siła IJ: 

Analiza techniczna dla Czytelników – Ten Square Games

To już drugi raz kiedy TEN wygrało w cotygodniowej ankiecie czytelników 🙂 Pierwsza analiza pojawiła się 7 lipca 2018 roku (link tutaj) i wtedy zakładaliśmy kontynuację wzrostów. Cena od tego momentu (~80,00 zł) wzrosła maksymalnie do ~130,00 zł czyli o ponad 60%.

Analiza spółekCena znów ukształtowała potencjalny punkt zwrotny, który jest dołkiem wyższego rzędu w panującym obecnie trendzie wzrostowym.  W minionym tygodniu poznaliśmy również wyniki finansowe spółki, które początkowo zostały negatywnie odebrane przez rynek, ale kolejna sesja obroniła spadki. Długi dolny cień świecy i zamknięcie powyżej ceny z otwarcia świadczy  o sporej przewadze popytu na tych akcjach. Obecnie kurs znajduje się w okolicach ~100,00 zł, a w tym miejscu występuję silne zgrupowanie zniesień Fibonacciego. Każdy z poziomów został zaprezentowany na załączonej analizie. Tak duża ilość zniesień zwiększa szansę na zakończenie korekty na tych poziomach cenowych.

Kurs: 101,30

C/Z: 41,0

C/WK: 40,90

Kapitalizacja: 737 mln zł

EM-Score Altmana: 17,70 (ryzyko bankructwa: prawie żadne)

F-Score: brak danych

Siła IJ:

 

47
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
39 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
VictorneuctMaciekMichałKrygierInvestJourney Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kaliszak
Gość
kaliszak

Ciekawy jestem analizy Jujubee bo spolka ostatnio baaaardzo potanials nie wiem z jakiego powodu, moze to zawirowanis w akvjonariscie a na horyzoncie debiut Kurska, niedkugo Real na switcha i pozniej Real 2 a do tego symulator ciężarówek wiec nie wiem czy to nie jest dobre okazja żeby wejsc alvo dokupić. Ja dokupywalem Farm51 po 7-8 zl i tez na internetach wylewali na nich wiadra ekskrementow a teraz gdzie jest kurs ale czy jest szansa na powtórkę scenariusza z F51….jesteście mądrzejsi to odpowiedzcie….

Robert
Gość
Robert

Zgadzam się, że reakcja na wyniki 11bit była zbyt nerwowa i spółka została potraktowana przez inwestorów zbyt surowo.
Zgadzam się, że CDR wypuścił świetny trailer i czeka nas coś co zmieni oblicze polskich gier.

Ja dokupiłem 11bit i w tym tygodniu w przypadku czerwieni też dobieram 🙂

ech
Gość
ech

hmm…wsparcie na 350…dobre sobie.
na tyn balonie to i 200 bedzie dużo…niestety!
z takimi PRowcami to powrot na 10 zl by mnie nie zdziwil.

Dufencee
Gość
Dufencee

Wsparcie mamy dopiero przy luce gdzie przebiega dwustu sesyjna. To powinno zatrzymać spadki.

Robert
Gość
Robert

Dzisiaj to dopiero Niagara…

Krzysztof
Użytkownik
Krzysztof

Ciekawe co pokarze jutrzejszy dzień ?!?

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

kogoś na pewno pokarze ;-P.

kairar
Użytkownik
kairar

@InvestJourney Hipotetycznie zakładając że jutro na otwarciu macie możliwość dodania jednej spółki do świeżego portfela spośród (11B, CDR, TSG, PLW, CIG lub VVD), to na którą byście postawili?

qwert
Gość
qwert

lepiej jkby ten pan nie udzielal wywiadow…
ja po wczorajszej zwale jestem poza burta…SL 335!
strata 10 %….masakra jakas

Krygier
Gość
Krygier

Chyba moja obecność tu przyniosła Wam pecha 😛
Ale spokojnie, już niedługo będziecie mieć chwilę wytchnienia. Dzisiaj lub w piątek będzie dzień chwilowego przesilenia i zamknięcia szortów. Mogą zrobić wąsa w dół a potem młotek. W kolejnym tygodniu może nawet podejdą pod 200 i zaczną znowu sypać. Polecam wówczas i Wam się wysypać, kolejna szansa (fala) będzie sporo niżej.
No chyba, że od razu brykną przez wsparcie na 185/184 to całkiem źle może sie to wtedy skończyć.
Ale wydaje mi się że powinni zacząć już hamować. Zarobiłem na spadkach 43% .
Trzymam kciuki za Was i Wasze pomyślne decyzje 😉
Pozdrawiam

Michał
Użytkownik
Michał

@Krygier gratuluję wyniku, 43% w takim czasie robi wrażenie. Czy mógłbyś zdradzić nam kilka szczegółów o sobie? Ile masz lat, jaki staż na giełdzie i jakiego rzędu kapitałem wypracowałeś ten zysk?

Krygier
Gość
Krygier

Mam 32 lata, gpw zacząłem interesować się już na studiach. W szorty włożyłem 20k, na maila mogę przesłać Ci statement jak nie wierzysz. Polecam uczyć się spekulacji, najlepiej na grupie TJS. To nie jest czas na długoterminowe inwestycje. To jest „Czas spekulacji”. Tę książkę też polecam.

Michał
Użytkownik
Michał

Dzięki, nie musisz podsyłać dowodów, twoje słowo w zupełności wystarczy, byłem po prostu ciekawy, jaką kwotą się tak ekscytujesz. Pozdrawiam i trzymam mocno kciuki za kolejne takie sukcesy.

Maciek
Użytkownik
Maciek

Dobra decyzja z shortami, ale uwierz, że poczucie „jestem sprytniejszy od rynku” może okazać się złudne. Zdradź tylko gdzie wyłapałeś te 43%, bo raczej nie na jednorazowych spadkach.

trackback

[…] również strukturę wyższych szczytów i dołków, która zaprezentowaliśmy w podsumowaniu z 2 września 2019 r. Ostatni dołek wyższego rzędu (HL) nadal nie został usytuowany. Jeżeli układ nowego trendu […]

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Comment: The humps in your gut can assemble your regional. price for cialis them go unrecognized and cardiac the anomaly of as chest.