Tydzień 192 – Krwawe żniwa

Takiego pogromu chyba mało kto się spodziewał. Branża gamedev w ostatnich dniach została zmasakrowana. Wyniki za ostatnie 14 dni posiadanych przez nas spółek wyglądają następująco: 11 bit studios -19,94%, CD Projekt -19,92%, The Farm 51 -42,51%. Oczywiście tak silne spadki bardzo mocno odczuł nasz portfel, który w ostatnich dwóch tygodniach stracił na wartości ok. 14% (ponad 5.000 zł). W takich sytuacjach oczywiście pojawiają się bardzo negatywne emocje. Nawet po Waszych wpisach na naszym blogu widzimy, że udzielają się one każdemu, kto kiedyś był lub nadal jest jeszcze akcjonariuszem spółek z branży gier komputerowych. Frustracja, złość, zwątpienie, bezsilność, poczucie żalu. Niestety one również są nieodłącznym elementem inwestowania na giełdzie. I trzeba twardo stawić im czoła. W dzisiejszym wpisie przedstawimy nasze przemyślenia na ten temat. Wartość portfela na dzień dzisiejszy wynosi 32.763,02 zł. Nasz zysk netto to +61,79%.

Krwawe żniwa na spółkach gamedev

Spółki z branży gier komputerowych w ostatnich latach były jednymi z najjaśniejszych punktów na polskiej, dosyć niemrawej, giełdzie. Sami mieliśmy okazję uczestniczyć w rajdzie CD Projektu z 20 zł na 220 zł, 11 bit studios ze 175 zł do 550 zł, czy ostatnio The Farm 51 z 23 zł na 55 zł. Mimo tak ogromnych wzrostów wydawało się, że spółki te wciąż mają jeszcze potencjał wzrostowy. I zapewne tak jest, jednak na drodze ku kolejnym szczytom stanęła bardzo mocna korekta spadkowa. I trzeba przyznać, że dotknęła ona bardzo dotkliwie posiadane przez nas spółki. Od zanotowanych w tym roku rekordów cenowych 11B spadło o ok. 55%. CD Projekt jest niżej o ok. 40%, a F51 o 57%. Coś co wydawać by się mogło niemożliwe – stało się faktem. Co w takiej sytuacji, w obliczu topniejących zysków, pojawia się w głowie inwestora? U nas, i zapewne u wielu z Was, pierwsze co przychodzi na myśl to pytanie: „Dlaczego nie sprzedałem…? A mogłem mieć 100% więcej”. Jaka jest odpowiedź? Mimo, że być może niektórzy się z tym nie zgadzają, a być może się po prostu tego wypierają: CHCIWOŚĆ 😀 Jak łatwo przychodzi liczenie niezaksięgowanych jeszcze zysków i jak trudno przychodzi sprzedaż waloru, gdy codziennie widzimy rosnący kurs, giełdy świecą na zielono, a wokół panuje wszechobecny hura-optymizm? To uczucie chyba zna każdy, kto choć trochę dłużej inwestuje na giełdzie. I nie ma co się tutaj czarować, a przynajmniej my nie zamierzamy tego robić. Z chciwości zaprzepaściliśmy szansę na bardzo duże zyski. Mimo pewnych sygnałów ostrzegawczych – zawahaliśmy się i nie kliknęliśmy przycisku oznaczającego sprzedaż. A później to już klasyka – zaczęło spadać, jest już tak nisko, że szkoda sprzedawać, itd. No i jesteśmy w punkcie w jakim jesteśmy.

No właśnie. Jaki jest to punkt? Odstawmy na bok gdybanie, liczenie tego, co mogło być, a już nie będzie, otrząśnijmy się z emocji, odetnijmy się od ostatnich wydarzeń i spójrzmy chłodno na czym stoimy. Mamy na koncie 32.763,02 zł. Mamy 6 spółek: Vistula, 11 bit studios, The Farm 51, PlayWay, Bloober Team i CD Projekt. Ich udział waha się od 5 do 15%. Łącznie nasze zaangażowanie w akcje wynosi 66,50%. Mamy jeszcze 4,11% w certyfikatach na srebro oraz na spadki WIG20. Do tego 29,39% stanowi gotówka. Nasz zysk netto to +61,79%. I teraz tak: Czy 16 marca 2015 roku, kiedy to zaczynaliśmy prowadzenie bloga, satysfakcjonowałby nas taki wynik po 3,5 roku inwestowania? No jasne, że tak. Prawdę mówiąc naszym celem było pokazanie, że na giełdzie można zarabiać 10% rocznie. Tak więc mamy solidny zysk i tak go należy traktować. A co nam podpowiada psychika? „Mogłeś mieć 120% Ty leszczu! A tak straciłeś połowę i masz tylko 60%!”. No i nasz mózg, tak zaprogramowany, odbiera 60% zysku w kategoriach 60-procentowej straty. Oczywiście mogliśmy się lepiej zachować, ale tego nie zrobiliśmy. A gdybanie na giełdzie w naszej ocenie jest bezcelowe i niczemu dobremu nie służy.

I nie odbierzcie nas źle, że nie widzimy tu naszych błędów, bo one jak najbardziej są. A Wy macie prawo, by nas z nich rozliczyć. Zdecydowaliśmy się na publiczne prowadzenie giełdowego dziennika i zdajemy sobie sprawę, że w dużej mierze oceniacie nas po wynikach. A te ostatnio nie powalają. Jednak taka jest giełda. Obnaża ona wszystkie słabości inwestora 🙂 A my, mimo pewnego już doświadczenia, wciąż jak widać mamy ich całkiem sporo 😀 Ale być może właśnie te ostatnie wydarzenia pozwolą nam uniknąć błędnych decyzji w przyszłości. Jak to się mówi – nic nie dzieje się przypadkiem 😀 To tak, żeby wlać trochę optymizmu w serca zarówno nasze, ale również pozostałych akcjonariuszy CDR, 11B i F51 😛

The Farm 51 – bohater czy antybohater?

Spójrzmy teraz na portfel przez pryzmat posiadanych spółek i wypracowanych na nich stopach zwrotu (dane dotyczą tylko wciąż posiadanych akcji).

Spółka Średnia K Kurs Zysk/Strata
Vistula 3,95 3,98 +0,76%
11 bit studios 230,71 247,00 +7,06%
The Farm 51 25,14 23,80 -5,33%
PlayWay 120,00 133,50 +11,25%
Bloober Team 49,00 37,00 -24,49%
CD Projekt 189,00 132,40 -29,95%

Szału nie ma, ale i do tragedii raczej daleko. Być może właśnie dlatego byliśmy w stanie przetrzymać tak duże spadki i to bez większego uszczerbku na zdrowiu 😀 Prawdę mówiąc przez cały tydzień, w całym tym szaleństwie, zachowywaliśmy bardzo duży spokój. A być może zaskoczymy Was jeśli powiemy, że z antybohaterem ostatnich dni, czyli the Farm 51, wciąż czujemy się bardzo pewnie. Spadek do poziomu 23,80 zł jest dla nas nieuzasadniony i wywołany niedomówieniami i plotkami po stronie akcjonariuszy. Dla nas nic złego się nie dzieje i cały czas utrzymujemy nasze stanowisko, że jeśli chodzi o WW3, to wszystko co najlepsze dopiero przed nami. Mały przedsmak tego, o czym mówimy dał nowy tryb Team Death Match, który zbiera świetne recenzje i który w naszych oczach wydaje się być bardzo ciekawą formą rozgrywki, która daje graczom sporo frajdy 🙂

Dodatkowo chcielibyśmy przytoczyć kilka cytatów z wypowiedzi devs’ów F51. To właśnie na nich opieramy w dużej mierze swoje stanowisko, ale wzmocnione jest ono także naszymi rozmowami z pracownikami spółki oraz fanami FPS’ów, których treści już nie będziemy publikować. W związku z tym mamy solidne podstawy, by dać The Farm 51 spory kredyt zaufania. A oto obiecane cytaty, które pochodzą z oficjalnego forum gry WW3. Wiemy, że chłopaki nie zawsze lubią być cytowani przez strony o tematyce inwestorskiej (a głównie jedną z nich :p) no ale mamy nadzieję, że nam to wybaczą 😀

Borreh: […] We are aware of the player numbers and big patches are already in the works to give you guys new content as well as important fixes. Still, a drop like this is expected, what’s important is keeping the core player base and adding to the game in such a way that they get back every major update little by little, until we release the game with a healthy player base from the go. In fact there’s a ton of players (and YouTubers suggesting this) that want to wait and see what happens once the dust settles before purchasing the game, and we’re aiming to please them in the coming weeks and months.

The plan was always to go down the Rainbow Six Siege route instead of being another one-week hit with everyone forgetting the game exists the moment a new title releases. So don’t panic, we’re commited to finishing WWIII and attracting the players through iteration and hard work instead of a day 1 spike.

Oh, and lastly: The game already left thestratosphere in terms of sales compared to what was planned and expected, and that was within hours of release instead of months that were planned beforehand, so it’s already a huge success for us and we have a chance to comfortably grow from where we are now.

Ragir: Jeśli moje własne nawyki to jakikolwiek wyznacznik, to wielu graczy kupiło, sprawdziło i teraz czeka aż będzie więcej i lepiej – całkowicie zrozumiałe. Gra codzienne przyciąga nowych graczy (i nie są to małe ilości, wierzcie).

Nie panikujcie, bo takie mówienie, że gra umiera faktycznie może jej zaszkodzić, a jest zwyczajnie nieprawdą – spadek graczy się wyrównał i zaczyna się zamieniać na wzrost, totalnie normalne zachowanie i większość gier przez to przechodzi :)

Ragir: Ej no, czy developer, który puścił 8 patchy w 2 tygodnie zasługuje na mówienie, że ma w dupie graczy? Albo taki, którego devowie siedzą na Discordzie i forum z graczami i gadają osobiście a nie przez 4 bramy PRu?

Będzie lepiej, na Steamie jest jasno napisane przy kupnie, że kupuje się produkt w trakcie tworzenia, więc jak ktoś nie doczytał, to jego wina – a okazja na współtworzenie gry z nami jest niepowtarzalna, więc skupmy się na tym, żeby WW3 było jak najlepsze grając i testując. Jak się uda, to przed nami 1.0 za około rok, a potem potencjalnie lata aktualizacji, turniejów, klanów, nowych trybów, map itdWW3 jest zbudowane po to, by było rozwijane, dlatego możemy szybko dodawać rzeczy – ale zawsze jak się coś dodaje, to coś innego może się zepsuć!

Pewnie niektorzy z Was pomyślą: „A co niby mają mówić? Przecież wiadomo, że o swojej grze będą mówić pozytywnie”. No ale my im wierzymy, po prostu 🙂 I z niecierpliwością czekamy na roadmapę, która to dostarczy nam bardzo istotnych informacji na temat dalszego rozwoju WW3, a która to ma się ukazać już w najbliższym tygodniu. Po niej będziemy mogli już powiedzieć zdecydowanie więcej. Na dzień dzisiejszy obserwujemy F51, śledzimy wypowiedzi ich przedstawicieli i tworzymy sobie ich obraz w naszej głowie. I jest to obraz ludzi pełnych pasji, zaangażowania, motywacji, którzy mimo niewielkich zasobów i sporych przeciwności losu – nie dają za wygraną i konsekwentnie dążą do celu. Mówcie co chcecie, ale my to kupujemy. I być może znajdzie to również odzwierciedlenie w naszych najbliższych ruchach transakcyjnych 😛

P.S. Coraz apetyczniej wygląda również 11 bit studios, które zbliża się do poziomów cenowych sprzed sukcesu Frostpunka. Lekki szok… 😀

P.S. 2 PlayWay jak dla nas bez zmian – bardzo mocny typ. Zostaje. Bloober Team – tak samo. Vistula – czekamy do fuzji. Najgorzej obecnie wypada CD Projekt, który rozczarował Gwintem. Z takimi zyskami ta kapitalizacja byłaby nie do utrzymania. Na szczęście w zanadrzu jest CyberPunk, który jak wjedzie na salony to pozamiata. Tak więc z obecnym 10-procentowym udziałem możemy sobie pozwolić na utrzymanie pozycji. Docelowo zakładamy zwiększanie zaangażowania.

WIG20 na ostatnim wsparciu

Ciężkie czasy, korekta czy spadki? Sami nie wiemy do końca jak zdefiniować obecnie panujący trend na rynku. Nadal cena znajduje się w zasięgu kilkumiesięcznej konsolidacji, z której wg. książkowej teorii powinno nastąpić wybicie dołem (poprzedzający ruch spadkowy – średni termin). Biorąc jednak pod uwagę mocne wzrosty, które miały miejsce od punktu A na wykresie, to należałoby potraktować obecne spadki jako etap korekty. I taka jest właśnie giełda. Łatwo jest przyłączyć się do klarownego trendu, ale w sytuacjach bardziej skomplikowanych każdy z inwestorów może „widzieć” zupełnie co innego. Dlatego my przedstawiamy Wam naszą wizję.

Na wykresie blue chipów, w punkcie oznaczonym cyfrą 3, niestety widać dominację podaży. Świece popytowe z długimi górnymi cieniami oraz przewaga sesji, w których zamknięcie znajdowało się poniżej poziomu otwarcia, świadczy o przewadze sprzedających. Szansa na obronę pozytywnego scenariusza znajduje się właśnie teraz, ponieważ cena zbliżyła się po raz kolejny do poziomu wsparcia Fibonacciego 50-61,8%. I w sumie sygnałów na plus, więcej nie widać 🙁 W minionym tygodniu kurs potwierdził mocną strefę oporu „O” na wysokości 2210,00~2290,00 punktów. Kluczowe poziomy obserwacji na najbliższe sesje to lokalne minima 1 oraz 2, których przebicie otworzy drogę do spadków w okolice 1790,00~1925,00 pkt. Na realizację pozytywnego scenariusza raczej będziemy musieli poczekać. Do czasu, aż kurs znajdować się będzie poniżej strefy „O”, nasze założenia pozostają pro spadkowe.

Siła IJ: 

FARM51 – spółka „klucz”

FARM51Skala spadków na F51 pokazuje jak ryzykowne są inwestycje w spółki z rynku NewConnect. To, o czym kilkukrotnie wspominaliśmy, że jest to szczególny rynek, który może dać mocno zarobić w zamian za wysokie ryzyko, ale również przyczynić się do mocnej utraty kapitału. Miniony tydzień skasował nasz dotychczas wypracowany zysk na Farmerach. Jedna świeca skasowała ruch wzrostowy, który budował się przez kilkanaście tygodni. W dużej mierze wpływ na skalę spadków mają negatywne reakcje na światowych giełdach oraz słabnący sentyment do rynku gamedev. Jak to widzimy dalej? 🙂 Linia długoterminowego trendu nada w grze. Najmocniejsze z poziomów wsparcia, którego przełamanie wyczyściło by nas z pozytywnego scenariusza, znajduje się na wysokości 17,50~20,50 zł za akcję. Patrząc na dużą zmienność ceny zasięg ten może być zrealizowany nawet w najbliższych dniach. Strefa ta została ukształtowana przez aktywność graczy widoczna poprzez wysoki słupek wolumenu. Ryzyko jednak jest takie, że ostatni szczyt ukształtował się w towarzystwie ultra wysokiego wolumenu, który był najwyższy w historii spółki. Przełamanie poziomu minimów z tej świecy podczas minionego tygodnia zanegowało szansę na wzrosty w najbliższym czasie. Kluczowa będzie więc reakcja kursu na poziom wsparcia.

Siła IJ: 

11 Bit Studios – atrakcyjność wzrosła

11 Bit StudiosTak „dobrze” nie było już od dawna. Brzmi to może jak jakiś paradoks, ale pamiętajmy, że tam gdzie „leje się krew”, tam są okazje inwestycyjne. Inna sprawa, że inwestorzy którzy będą chcieli mocno zaangażować się w dany instrument, chętniej wykorzystają sesje spadkowe, co umożliwi im zawarcie transakcji po korzystnym kursie. Za tym powinien iść wzrost wolumenu, jako potwierdzenie aktywności dużych graczy. Idealny przykład – obecne zachowanie ceny na wykresie tygodniowym 11B. Potwierdzone dodatkowo strefą cenową w rejonach 240,00~300,00 zł za akcje. Mamy naprawdę idealne miejsce do zawarcia transakcji, o ile znajdowalibyśmy się w spokojniejszym klimacie około rynkowym. A tak nie jest. Innym sygnałem, który zwiększa ryzyko zajęcia długiej pozycji to zaangażowanie dużego wolumenu w strefie wsparcia (po części to pozytywny sygnał), ale już w szczycie oznaczonym 2, wolumen osiągnął dużo wyższy słupek. Dlatego pytanie, czy w tym momencie nie doszło do realizacji zysków i wyjścia z pozycji inwestorów, którzy zakupili akcje w punkcie 1. Następnie w puncie 3 na sesjach spadków znów wzrost wolumenu. Jak widać nigdy nie będzie klarownej sytuacji, na jakimkolwiek z instrumentów giełdowych, abyśmy mieli 100% pewność. Naszym celem jest eliminowanie, w sposób maksymalnie możliwy, czynników mający negatywny wpływ na naszą decyzję/pozycję i zakup wtedy, kiedy ryzyko jest akceptowalne. Dla obecnej sytuacji warto rozważyć zaangażowanie testowego kapitału i w momencie kiedy kurs zacznie „grać” zgodnie ze scenariuszem – zwiększanie pozycji.

Siła IJ: 

VISTULA – przebudzenie

VistulaMarazm spadkowy trwa nadal. Kurs powoli, ale schodzi na coraz niższe poziomy. W minionym tygodniu poznaliśmy po raz kolejny wyniki finansowe spółki, które mogą być ostatnim raportem przed fuzją Bytomia z Vistulą. Obrót w zakończonym tygodniu był jednym z wyższych, jaki można było zaobserwować na przestrzeni kilku miesięcy. Ponadto zachowanie ceny, reprezentowane przez kształt świec, w trakcie kilku ostaniach tygodni uformowało długie dolne cienie. Wskazuje to na przewagę siły popytowej na rynku. To wszystko dzieje się w strefie 1, która jest rejonem wsparcia wygenerowanym przez historyczne zachowanie ceny potwierdzone aktywnością inwestorów (wolumen). Minimalne zejście ceny, w perspektywie średnioterminowej, nie powinno przekroczyć okolic 3,20~3,40 zł za akcję. Nadal więc czekamy ze spokojem, który już powili tracimy 😀 na nowy impuls. Liczymy na wzrostowy.

Siła IJ:

Analiza techniczna dla czytelników – PEKAO

Bank Pekao to  jedna z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Został założony w 1929 r.

Moglibyśmy tą analizę określić mianem – analizy czterech kresek 🙂 Bo tak naprawdę nie potrzebowaliśmy więcej narzędzi, aby w naszej ocenie stwierdzić, czy spółka jest ciekawa czy nie. Inna sprawa, że ostatni tydzień pogrążył w dużym stopniu sytuację banków za sprawą afery KNF 😉 Wracając do wykresu, kurs wyszedł niedawno dołem ze strefy wysokiego wolumenu. Oznacza to dla nas to, że poziomy te będą aktualnie odgrywać rolę bardzo silnego oporu. Na jakiekolwiek decyzje zakupowe, wstrzymalibyśmy się do momentu pojawienia się większej aktywności popytowej.

Kurs: 101,00 zł

C/Z: 10,20

C/WK: 1,21

Kapitalizacja: 26,51 mld zł

EM-Score Altmana: brak danych

F-Score: 

Siła IJ: 

 

27
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
19 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
wolnydavidroccoInvestJourneyTikoPucek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wolny
Gość
wolny

Zostajecie ze wszystkimi „growymi” pozycjami?

Maciek
Użytkownik
Maciek

„Spadek do poziomu 23,80 zł jest dla nas nieuzasadniony i wywołany niedomówieniami i plotkami po stronie akcjonariuszy. Dla nas nic złego się nie dzieje i cały czas utrzymujemy nasze stanowisko, że jeśli chodzi o WW3, to wszystko co najlepsze dopiero przed nami. ” Zdajecie się ignorować rzeczywistość, która nie pasuje do waszej koncepcji. 1. Sprzedaż spada, a już jest na dość niskim poziomie. Od środy gra zanurkuje w rankingu jeszcze bardziej. 2. Peak graczy wynosi już ledwo ponad 1 tysiąc graczy, co dla dość świeżej gry multi jest wartością zdecydowanie niepokojącą. 3. Spółka podając przychody brutto ( w cenach Steam)… Czytaj więcej »

Dominik
Użytkownik
Dominik

@Maciek masz całkowitą racje, tylko na ile poznałem panów blogerów myśla o perspektywie rok i więcej. Tutaj myślę że jest duże pole do popisu i spółka ma potencjał do powolnego ale stałego wzrostu. Akcjonariat liczył na hit, a farm51 od początku zapowiadali że chcą sobie przy tej grze dłubać powolutku i wręcz przytłoczyło ich obecne zainteresowanie. Tylko fakt jest taki, że trzymanie akcji teraz w tak paskudnym otoczeniu ma niewiele sensu – dla inwestora hiper długoterminowego który woli kupić akcje i kilka miesięcy do nich nie zaglądać to wciąż może być dobra inwestycja. Natomiast fakt jest taki że jest to… Czytaj więcej »

Robert
Gość
Robert

Czekamy zatem na „Mikołajowy rajd” 🙂

jarek1111
Użytkownik
jarek1111

witam. no coz jest jak jest a moim zdaniem bedzie jeszcze bardziej nerwowo .ja bez akcji o czym juz pisalem kilka tygodni temu .na obecna chwile mamy czas dla spekulantow (mozna grac pod 1-2 sesje ). co do spolek to mozliwe jest odreagowanie ostatnich spadkow i na to wielu liczy i pod to bedzie gra ale piatkowa sesja pokazala ze zagraniczny kapital pasuje (patrz obroty na w20) wiec trzeba uwazac . na farmie widze mocne wsparcie na 20zl ale jutro moze byc nawet podjazd pod 28zl (kto rozdaje tutaj karty tego nie wie nikt :)) ogolnie jest tak ze bedzie… Czytaj więcej »

zenek
Gość
zenek

Panowie, chyba za mało gracie na giełdzie 🙂 a za bardzo się przyzwyczajacie do posiadanych akcji-spółek,mało ruchów i dlatego jest jak jest. Nie realizujecie zysków, trzymacie papiery ciągle i to moim zdaniem błędy-sam tez takie popełniałem. Nie obrażam się nawet na spółkę jak na niej straciłem, jeśli uważam, ze kurs jest atrakcyjny – wchodzę. Straciłem na 11bit ale nie obrażam się i jeśli jeszcze trochę spadnie odkupię. CDprojekt tu możemy zobaczyć magiczne 100zł. Dla długoterminowców cena będzie ok jak dojdzie do 100zl ale patrząc na wyniki obecne to dalej drogo, do CP2077 to wyniki będą słabe i tyle w temacie,… Czytaj więcej »

wyomi
Gość
wyomi

Mimo spadków na GameDev uważam, że w długim terminie ta branża się obroni i będzie wypadała lepiej od szerokiego rynku.

Szkoda, że GPW nie zdecydowała się na stworzenie indeksu WIG-Gaming.
Na myfund.pl jest taki indeks i widać, że mimo dużych ostatnich spadków wciąż spółgi produkujące gry dały zarobić więcej niż inne branże.

https://myfund.pl/index.php?raport=Porownanie&ticker=MF_WIG_GAMING&g1=g1&info=1

zenek
Gość
zenek
balrog
Użytkownik
balrog

Tyle że te 0,7% nie jest od dzisiaj tylko już od jakiegoś czasu. Na chwilę symbolicznie zredukowali do 0,69%, a potem z powrotem na 0,7%.

davidrocco
Użytkownik
davidrocco

To kiedy dokupujemy? Jedziemy na tym samym wózku, pierwszy pakiet kupiłem w tym samym czasie 🙂