Tydzień 196 – Wchodzimy w meble

W tym tygodniu do naszego portfela dołączyła nowa spółka. I nie jest to spółka z tak uwielbianego przez nas gamedevu 😛 Idąc za ciosem, po Livechat, tym razem  również postanowiliśmy zainwestować w branżę spoza gier komputerowych. I o ile wcześniej był to sektor oprogramowania komputerowego, więc cały czas podobne klimaty, to tym razem złowiliśmy coś z zupełnie innej bajki 😀 Padło na meble! Jeśli ktoś uważnie czyta bloga to zapewne mógł przypuszczać, że Forte znajduje się w kręgu naszych zainteresowań. Wspominaliśmy o nim w poście „Restauracja giełdowa„, a także w jednym z ostatnich komentarzy w zakładce portfel.  No i po długiej obserwacji zdecydowaliśmy, że chcemy go mieć w swojej drużynie. Tak więc na dobry początek 100 akcji po 23,49 zł. Wartość naszych aktywów na dzień dzisiejszy wynosi 32.966,31 zł. Nasz zysk netto to +62,80%.

Przemeblowanie w składzie 😀

Pamiętacie naszą listę dań z restauracji InvestJourney? Znajdowało się na niej Forte po, wydawać by się mogło promocyjnej wtedy, cenie 46,00 zł. W ciągu 12 miesięcy przecena sięgnęła 41%. Minęły zaledwie 4 miesiące i mamy nową (miejmy nadzieję) MEGA PROMOCJĘ ŚWIĄTECZNĄ! 😀 Spółka notowana jest po cenach niewidzianych tutaj od 5 lat! Ostatnim razem po ok. 25,00 zł Forte można było kupić w 2013 r. Później nastąpił dynamiczny wzrost kursu do poziomów ok. 80 zł. Po tyle handlowano akcjami jeszcze w połowie 2017 r. No i później stało się coś czego nie zaryzykowalibyśmy się postawić u bukmachera 😀 25 zł za 1 akcję Forte w 2018 r. to chyba coś a’la Leicester Mistrzem Anglii jako typ na początku sezonu 😀 Dla nas to było prawie niemożliwe! No ale my swoje, a giełda (jak zawsze zresztą) swoje.

Spółka jest nam znana od 2011 r., kiedy to raczkując jeszcze na giełdzie zrobiliśmy jej pierwsze analizy. Poziomy cenowe ok. 10 zł, pamiętamy, że bardzo nam się ona spodobała, ale jeszcze wtedy nie odważyliśmy się na nią postawić, co widać było ogromnym błędem 😀 Tym razem jednak przecierając oczy ze zdumienia, że po tylu latach widzimy taką cenę, postanowiliśmy spróbować swojego szczęścia i kupiliśmy niewielki pakiet akcji FTE. Wydaje nam się, że wszystko co najgorsze dla tej spółki, te wszystkie problemy, które dotknęły ją w tym roku, a które to bardzo negatywnie odbiły się na jej wynikach finansowych, są już w cenie. Robiąc więc rachunek prawdopodobieństwa widzimy dużo większą szansę na wzrosty, aniżeli na dalsze spadki. Bierzemy pod uwagę, że jest to solidna marka, z wyrobioną już pozycją na rynku, a Polska to jeden z największych eksporterów mebli na świecie. Mamy również na uwadze kapitalizację, która obecnie wynosi 553 mln zł. W najlepszych czasach spółka potrafiła generować 1/5 tej kwoty w rok. Oczywiście o takich zyskach obecnie możemy pomarzyć. Rok 2018 powinniśmy zamknąć z wynikiem ok. 30 mln zł, co jak dla nas w zupełności uzasadniałoby obecną wycenę. Stawiamy jednak, że wraz z upływem czasu sytuacja zacznie się poprawiać, a w ślad za nią w górę ruszy cena akcji.

Tak więc witamy Forte i liczymy na owocną współpracę 😀 Jeśli spółka zechce z nami zostać na dłużej to starym zwyczajem – możecie się spodziewać w najbliższym czasie naszych przemyśleń na jej temat.

WIG20, wsparcie tygodniowe VS wsparcie dzienne

analiza indeksówIndeks Blue Chipów jest w trakcie walki popytu z podażą. Widać to na podstawie zmienności ceny i kształcie świec.  Poniedziałek oraz wtorek to sesja z przewagą sprzedających. Krótkie górne cienie, duże „body” i zamknięcie przy minimach danego dnia to oznaka siły podaży. Zniżka ta doprowadziła do wejścia w strefę wsparcia wykreśloną na podstawie analizy tygodniowej. Zejście na niższy interwał czasowy np. godzinowy, pozwala ocenić wiarygodność wykreślonych poziomów reakcji. Na załączonej analizie dodatkowo umieściliśmy więc wykres w ujęciu godzinowym, aby zobrazować ten sam moment reakcji ceny na różnych interwałach. Dopiero początek środowych notować dał nam podstawę do uznania wsparcia za wiarygodne. Patrząc na wzrost aktywność inwestorów można było przyjąć założenie, że nastąpi przynajmniej chwilowe odreagowanie spadków. I tak się stało. Nastąpił mocny impuls wzrostowy, który po raz kolejny wywindował kurs ponad 2300,00 pkt. Pojawiły się kolejne argumenty za utrzymaniem wzrostów, jednak przed nami „ciężki” okres. Zbliżające się święta oraz nowy rok mogą być czynnikiem, który odsunie w czasie powrót do trwałych wzrostów. Po postu w tych dniach może nastąpić mniejsza aktywność kluczykowych graczy, którzy są odpowiedzialni za kreowanie wiarygodnych ruchów 🙂  Poziom 2260,00~2275,00 stanowi krótkoterminowy poziom wsparcia. Natomiast pozytywny scenariusz ulegnie zmianie, jeżeli kurs przebije poziomy ~2140,00 zł.

Siła IJ: 

Analiza na krótkim interwale cz.2 – 11 Bit Studios

11 Bit StudiosSkoro jesteśmy przy temacie analiz na niskich interwałach czasowych to dorzucamy do tego wykres 11 Bit Studios 🙂 Za najmocniejsze wsparcie uznaliśmy poziomy 228,0~245,0 zł. Są to okolica ostatniego dołka oraz rejony wysokiej aktywności inwestorów. Dolne ograniczenie tej strefy, jest również dla nas poziomem OUT, tzn. że nasze założenia co do końca spadków są błędne. Na ten moment mamy jednak za sobą pozytywny test górnego ograniczenia. Reakcja ceny na te okolice wyraźnie wskazuje na powrót kupujących. Seria świec z dolnymi cieniami oraz wzrost wolumenu to „oczekiwane” zachowanie ceny, idealny czas na zajęcie testowej pozycji. Obecnie zakładamy kontynuację odbicia z potencjalnym 12% wzrostem kursu.

Siła IJ: 

Po co nam Forte?!

ForteCena akcji od szczytu z 2017 roku, a tym samym najwyższego poziomu notowań kursu spadła o około 70%. Prywatnie już wielokrotnie przyglądaliśmy się tej spółce, ale jak do tej pory nie pojawił się odpowiedni moment na dołączenie do akcjonariatu. Do teraz 🙂 W piątek kupiliśmy pierwszy pakiet akcji. Choć cena na zamknięciu mocno zniżkowała to nie jesteśmy jeszcze na przegranej pozycji. Od momentu ogłoszenia wstępnej informacji o wynikach finansowych, pomijając sam dzień tej publikacji, cena zaczęła się stabilizować. Natomiast po ogłoszeniu (1-dane po sesji, 2-dzień reakcji) już właściwych wyników, zgodnych z oczekiwaniami, kurs zaczął lekko rosnąć. Być może negatywne informacje są już w cenie. Ponadto, w relacji do wcześniejszych miesięcy, nastąpiło wyraźne zwiększenie zainteresowania akcjami. Za kluczowe poziomy obrony traktujemy rejon 20,00~22,10 zł za akcję. Pokonanie tego wsparcia zaneguje w krótkim terminie szansę na wzrosty. W najbliższych dniach kurs prawdopodobnie przetestuje owe wsparcie, ale póki go nie pokona, jesteśmy w grze.

Siła IJ: 

Analiza techniczna dla Czytelników – ALIOR Bank

Spółka z sektora bankowego, już dawno takiej nie było w Waszych prośbach. Największym akcjonariuszem, który posiada ponad 30% akcji jest PZU.

AliorWykres w całej swojej okazałości, od początku notowań na GPW, bez wyraźnego trendu. Cena oscyluje od poziomu około ~50,00 zł do okolic ~80,00 zł. Tylko na podstawie tego czynnika można uznać, że obecna wycena na poziomie 55,20 zł za akcję jest atrakcyjna. My jednak poszukamy więcej argumentów, które wynikają z analizy ceny na wykresie dziennym. Wsparcie KLUCZ to strefa 43,50~52,40 zł za akcję. Pierwsza reakcja ceny na tą okolicę już za nami. Inwestorzy zdecydowanym ruchem ruszyli w stronę pierwszego oporu. Odbicie kursu wyhamowało w obszarze mocnej podaży, na wysokości 53,50~56,20 zł, który wynika z wysokiej aktywności inwestorów na historycznej sesji spadkowej. Kilka dni wcześniej (strzałka) pojawiło się również fałszywe wybicie i podaż utrzymała władzę. Dlatego obecne rejony traktujemy bardziej jako okazję do zajęcia krótkiej pozycji. Najbliższa strefa krótkoterminowego wsparcia, która skłoniła by nas do ponownej analizy, znajduje się pomiędzy 51,60 zł, a 52,80 zł.

Kurs: 55,20

C/Z: 10,20

C/WK: 1,11

Kapitalizacja: 7,21 mld zł

EM-Score Altmana: brak danych

F-Score: 
Siła IJ: 

Analizę techniczną jakiej spółki chciałbyś zobaczyć?

 

16
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
8 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
adamInvestJourneyTomekzenekDarekP Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wolny
Gość
wolny

Z nowym rokiem bedzie kolejna wplata na konto maklerskie?

Michał
Użytkownik
Michał

Hej, fajny wpis i ciekawy zakup, mam 2 pytania: 1. Czy znaleźliście uzasadnienie dla spadku kapitalizacji firmy o 70% w rok? Skoro postanowiliście zagrać przeciwko trendowi to czy macie uzasadnione przekonanie, że ten trend się niedługo odwróci a więc powód spadku ceny się już wyczerpał? 2. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na spowolnienie w przyszłym roku i recesję w 2020 a to oznacza spadek popytu na dobra konsumpcyjne i luksusowe, a do takich chyba można zaliczyć meble (luksusowe w takim rozumieniu, że bez wymiany/zakupu mebli da się wytrzymać kruchy rok) wobec tego pytanie, czy nie boicie się znacznego… Czytaj więcej »

Robert
Gość
Robert

Nic o vistuli, a mieliśmy ostatnio lekkie ożywienie. Parę procent w górę na sporym obrocie. Ciekawe kiedy wyjdziemy na jakieś stałe sensowne wzrosty. Forte jest zadłużone po same uszy, jedynym plusem jest fakt, że więcej już nikt im nie pozwoli się zadłużyć. I może nowa fabryka powstanie w 2019 takie przynajmniej były plany.

Zbynio
Gość
Zbynio

To co piszecie to się kupy nie trzyma! kupujecie w piątek po 23,49 a w analizie czekacie na 20-22 zł,haha

Zbynio
Gość
Zbynio

co do wykresu,tez mam zastrzeżenia,dlaczego? napisze ale po sesji

DarekP
Użytkownik
DarekP

Ja to raczej rozumiem inaczej, kupuję akcje podczas sesji po przeprowadzeniu analizy przewidując, że kurs podąży na północ. Niestety sesja kończy się na minus i z analizy posesyjnej wynika, że kurs jednak kieruje się na południe do poziomów ostatniego minimum. Nikt nie kupuje przewidując, że za tydzień kurs będzie o 10-20% niżej, no weź pomyśl zanim się przyczepisz.

zenek
Gość
zenek

a ja dalej jestem zdziwiony, ze nie KRUK 🙂 obserwuje teraz zachowanie spółek na sesjach i trwa zamykanie pozycji, realizacja zysków i strat, widać po obrotach

Tomek
Gość
Tomek

Forte tonie…

trackback

[…] sobie przypomnieć nasze uzasadnienie zakupu Forte (link tutaj): „Wydaje nam się, że wszystko co najgorsze dla tej spółki, te wszystkie problemy, które […]