Tydzień 198 – Brak giełdowych prezentów

Kolejny już raz grudzień nie rozpieszcza polskich inwestorów. Rok temu pisaliśmy, że zamiast rajdu Św. Mikołaja mieliśmy fajrant. Wynik zanotowany przez WIG wynoszący +1,25% na kolana nie powalał, a inwestorzy zdecydowanie liczyli na dużo więcej. W tym roku mieliśmy więc nadzieję, że może tym razem uda się dostać jakiś giełdowy prezent na święta 😀 Nic z tego! 😀 -0,88% to rezultat jeszcze gorszy od ubiegłorocznego. Od dłuższego już czasu polska giełda nie może wrócić na właściwe tory i cały 2018 rok kończy grubo pod kreską (ok. -10%). Jeśli chodzi natomiast o nas i nasze spółki to fantastyczne pierwsze półrocze zostało przyćmione i niemal całkowicie zgaszone fatalnymi wynikami w końcówce roku. Ostatecznie jednak minione 12 miesięcy zamykamy na plusie 🙂 Rok temu nasz zysk netto wynosił +52,48%, a obecnie jest to +56,49%. Wartość naszego kapitału wzrosła z 22.643,45 zł do 31.689,69 zł. Niestety wraz z gorszym okresem dla naszego portfela – przyszedł również gorszy czas w naszym życiu prywatnym, a zaistniałe okoliczności spychają temat giełdy na dalszy plan. Odbija się to na publikowanych przez nas treściach (fundamentalnych), które ostatnio są mocno wybrakowane. Za zaistniałą sytuację przepraszamy i prosimy o zrozumienie.

WIG20 na spokojnie

Analiza indeksówCiężko znaleźć pozytywną korelację zachowania ceny na warszawskim parkiecie ze zmiennością na rynkach zagranicznych. Jeszcze w ujęciu intraday lub dziennym pojawiają się wahania, które mogą wynikać z tąpnięć lub euforii na światowych giełdach. Analizując jednak wykres kilku miesięczny, brak jakichkolwiek wniosków. Stąd też mocna wyprzedaż, z którą mamy do czynienia u naszych zachodnich sąsiadów, nie do końca przekłada się na blue chipy. Cena już od kilku tygodni oscyluje w przedziale 2250,00~2350,00 punktów. Dodatkowo potwierdziło się znaczenie mocnej strefy wsparcia usytuowanej na poziomie 2140,00~2235,00 pkt. Sesja, która miała istotne znaczenie dla graczy szukających potwierdzenia do wzrostów, miała miejsce w środę. Tego dnia nastąpiło mocne tąpnięcie kursu, po czym prawie połowa spadków została odrobiona. Kluczowa była jednak reakcja w momencie testu okolicy ~2235,00 pkt., wyraźnie jest to widoczne na wykresie 1H, gdzie nastąpiło mocne wejście inwestorów. Wysoki wolumen wyhamował spadki i to on teraz będzie odpowiedzialny za obronę kursu w najbliższych dniach (W). Odbicie powinno sięgnąć poziomów ~2350,00 pkt.

Siła IJ:

DAX – rok spadków

Na uwagę zasługuje roczny wykres niemieckiego DAX’a, który pierwszy raz od sześciu lat zanotował spadek. Choć do zamknięcia rocznych notowań została nam jeszcze jedna sesja, to raczej ciężko będzie inwestorom odrobić prawie 20% zjazd kursu. Sporo w mediach krajowych i zagranicznych mówi się o zbliżającym się kryzysie i bessie na rynkach finansowych. W tym ujęciu można zakładać kontynuację zniżki zainicjowaną świecą spadkową. Jeżeli DAX pokona poziom ~8700 punktów to uzyskamy potwierdzenie dla negatywnego scenariusza. Ale na pytanie „Co robić?” inwestorzy muszą odpowiedzieć sobie już dzisiaj. W ujęciu dziennym na kilku ostatnich sesjach można było zaobserwować sporą zmienność kursu, mocne spadki, a zaraz po nich powrót kupujących. Często takie zachowanie prognozuje punkt zwrotny na wykresie, a jego znaczenie rośnie jeżeli taka sytuacja ma miejsce na ważnych poziomach cenowych. W długim terminie, na wysokości około 10350 punktów można wykreślić poziom 61,8% zniesienia Fibonacciego. Istnieje więc szansa na krótkoterminowy impuls wzrostowy.

Zagranie na spadki CCC

Od naszego ostatniego zagrania w związku ze Spółką Analityków minęło sporo czasu. Dla przypomnienia – jest to projekt, w którym grupa Analityków wyłoniona z naszych Czytelników podejmuje decyzje o tym, w jaki podmiot zainwestować, kiedy i na jak długo. Zgodnie z ich rekomendacją zainwestowaliśmy więc w certyfikaty na spadki CCC. Sam instrument powinien być już Wam znany, ponieważ sami inwestowaliśmy za jego pośrednictwem w spadki na WIG20 oraz posiadamy nadal certyfikaty na wzrost srebra. Więcej na temat certyfikatów znajdziecie na stronie bossa.pl. Jeśli chodzi o prognozę dla CCC to pozytywny scenariusz zakłada zejście w okolice ~170,00 zł. Jest to jednak raczej średnioterminowe zagranie i nie planujemy trzymać tej pozycji dość długo, a raczej oczekujemy wyłapania krótkoterminowej zmienności.

FARM51 – Krótka analiza

FARM 51Niestety odbicie, na które liczyliśmy nie nastąpiło. Nawet pozytywny sygnał w postaci mocnej świecy popytowej nr 1 nie wyhamował spadków. Kurs powoli schodzi na coraz niższe poziomy cenowe. W naszej ocenie szansa na ukształtowanie punktu zwrotnego pojawi się w okolicach 14,10~17,50 zł. W tym miejscu znajduje się najsilniejszy poziom wsparcia wynikający z historycznej zmienności ceny oraz aktywności inwestorów. Najbliższe dni mogą więc przebiegać pod dalszą presją podaży.

Siła IJ:

Forte w walce o lepsze jutro 😀

FTENadal podtrzymujemy nasze założenia i liczymy na koniec spadków na naszej meblowej spółce. Przedział pomiędzy 20~23 zł to zgrupowanie kilku stref wysokiego wolumenu. Są to poziomy cenowe na wysokości których pojawiła się większa aktywność inwestorów. Zachowanie ceny nie przejawia obecnie oznak słabości, ani siły. Czekamy więc na mocniejsze wejście popytu, które potwierdzi nasz scenariusz. Do tego czasu trzymamy naszą pozycję. W krótkim terminie powinniśmy zobaczyć test ~25,00 zł. Jeżeli razem z ruchem będzie rósł wolumen to wysoce prawdopodobne będzie przełamanie tej strefy i kontynuacja impulsu.

Siła IJ:

Analiza techniczna dla Czytelników – MABION

MABNa wielu spółkach dostrzegamy „marazm”. Jedną z nich jest również Mabion. Kurs od dłuższego czasu porusza się w trendzie bocznym. Dla spekulantów zakres zmienności utworzony przez dolne i górne ograniczenie jest idealny do zagrań w ujęciu krótkoterminowym. Ponieważ w ostatnim czasie nastąpiło zejście ceny w okolice ~75,00 zł, można przyjąć założenie, że inwestorzy znów podejmą próbę obrony i tym samym wykreują nowy impuls wzrostowy. Świeca spadkowa, która doprowadziła do utworzenia dołka cenowego, posiada długi dolny cień co świadczy o aktywności kupujących. Dodatkowo w trakcie jej formowania pojawił się wzrost wolumenu. Kolejne tygodnie powinny przyczynić się do rozstrzygnięcia dalszych losów poprzez przełamanie wsparcia lub oporu.

Kurs: 86,60

C/Z:

C/WK: 20,48

Kapitalizacja: 1,19 mld zł

EM-Score Altmana: 0,61 (ryzyko bankructwa: bardzo wysokie)

F-Score: 

Siła IJ:

O jakiej spółce chciałbyś przeczytać w najbliższym podsumowaniu?
 

 

24
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
18 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
VictorneuctTomekMichałInvestJourneyDominik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wolny
Gość
wolny

Piekny wynik na portfelu, nie widac po nim, ze ten rok byl trudny a na pewno drugie polrocze.

Tomek
Gość
Tomek

Nie wiem co pięknego widzisz w kilkuletnim wyniku, że nie wspomnę tego roku? Zmarnowane szanse przez nadmierny optymizm i uporczywe trzymanie taniejących akcji, żeby wymienić tylko Farm. Słabizna i tyle

wolny
Gość
wolny

No fakt, zle zinterpretowalem to zdanie: „Ostatecznie jednak minione 12 miesięcy zamykamy na plusie Rok temu nasz zysk netto wynosił +52,48%, a obecnie jest to +56,49%”. Myslalem, ze w tym roku osiagneli 56,49%. Moj blad. Wszystkiego najlepszego w nowym roku!! 🙂

Tomek
Gość
Tomek

Istotnie mój wynik jest dużo lepszy zarówno w tym roku jak i w skali 3 lat tak więc dziękuję. Utrzymuję się tylko z rynku kapitałowego od blisko 15 lat i ciężko byłoby mi zaakceptować dochód na poziomie 10% rocznie czy nawet 20%. Co oczywiście nie oznacza że zawsze jest różowo, były i i straty jednak nigdy nie pozwoliłem sobie na trzymanie spadajacych akcji poniżej progu bólu( dla mnie -10% max). Taka gra wymaga rzecz jasna stałego zaangażowania i kontroli jednak pozwala zwykle uciec w porę z rynku gdy tego wymaga sytuacja. Moje średnie wyniki to około 50-60% rocznie inwestowanego przeze… Czytaj więcej »

Tomek
Gość
Tomek

Wiem, że większości trudno w to uwierzyć ale tak właśnie jest. Początki były jak dla każdego trudne i raz całkowicie się wyzerowałem gdy na GPW nie było jeszcze notowań ciągłych. w okresie od 2000-2018 dwukrotnie miałem ujemny wynik r/r jednak pozostałe lata to średnia o której pisałem. taki wynik nie jest niczym osobliwym gdyż na swojej drodze spotkałem 3 osoby o podobnych i wyższych stopach zwrotu i też nikt o nich nie przeczyta bo nikt nie jest tym zainteresowany. Trzeba mieć jednak na uwadze, że przy takim modelu gry nie można zarządzać nieograniczoną ilością kapitału gdyż nie znajdziemy w ciągu… Czytaj więcej »

Dominik
Użytkownik
Dominik

@Tomek mnie najbardziej ciekawi na jakich instrumentach grasz? I czy ograniczasz sie do polskiej giełdy?

InvestJourney
Gość
InvestJourney

#Tomek W takim razie posiadasz bardzo bogate doświadczenie co wpływa na Twoją korzyść i wymierne wyniki. Jeśli będziesz miał chwilę to podziel się z nami swoimi założeniami podczas inwestowania. Z pewnością pomogą naszym czytelnikom oraz nam samym. Po to tu jesteśmy, aby się uczyć od siebie 🙂

Michał
Gość
Michał

To ja może zostawię do poczytania: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zaklad-Buffetta-rozstrzygniety-Fundusze-polegly-7574401.html

„Ostatecznie najlepsi z najlepszych zarządzających przez 10 lat zdołali wypracować stopę zwrotu w wysokości 87,7 proc. S&P 500 w tym samym czasie dał zarobić 125,8 proc.”

A nam się na forum trafił samorodek wyciągający 50% niezależnie od koniunktury…

Tomku, myślałeś może o organizacji szkoleń albo o napisaniu książki? Ktoś z takimi wynikami może żyć jak krezus nie ryzykując kapitału tylko odcinając kupony.

Tomek
Gość
Tomek

Aby osiągać odpowiednio wysokie wyniki nie można grać kapitałem w skali funduszów inwestycyjnych bo nie znajdziesz miejsca dla takiego kapitału wśród akcji, które mogą na to pozwolić (płynność)

Slawek
Użytkownik
Slawek

Witam, Oczywiście gratuluję i rozumiem Twój tok postępowania. Też robię podobnie.Przede wszystkim próbuję ( jak to jest możliwe) oceniać jaka będzie przyszłość średnioterminowa. To jest chyba najtrudniejsze bo zawsze informacje o tym są bardzo skąpe. Dostępne tylko dla wąskiej grupy insaiderów. Ostatni mój typ to Grodno. Ładny oRGR się wytworzył. Jak to mawiał Kalif od , którego mogłem się sporo nauczyć- najpiękniejsza formacja na świecie. Generalnie ciekawa spółka. Lubię najbardziej zmiany trendu. Pozdrawiam. Sławek

zenek
Gość
zenek

nie ma co się wstydzić bo wynik jak najbardziej pozytywny, u mnie gdyby nie poszło dobrze na farmie to byłby minus bo trzymałem jak matkę Teresę za rękę 11bit i wrr jak widać jak jest, chodź wierze, ze 240zl to nie jest cena adekwatna do wyników i wierze, ze 350zl będzie prędzej czy później, ogólnie jest ok, pozdrawiam i sukcesów w nowym 2019 roku

wolny
Gość
wolny

Jak bedzie po 350zl to sprzedajesz?

Cezary
Gość
Cezary

Zapewne dokupi 😉

zenek
Gość
zenek

350zl sprzedaje, przy moim pakiecie daje mi to zysk dla mnie znaczący,wyszedłem po 292zl, zakupiłem ponownie po 260zl, teraz raczej trzeba czekac na uspokojenie rynków bo rynek znacznie już od pół roku wychłodzony, a po deszczu kiedyś zawsze słonce wyjdzie, cierpliwość, każdy chce przecież zarabiać i ci w USA tez

Włodek
Gość
Włodek

Bardzo fajnie się Was czyta. Życzę wszystkiego dobrego w życiu prywatnym i na parkiecie. Sesji w tym roku już nie będzie ani u nas, ani w Niemczech. Dla odmiany Francuzi i Amerykanie nie mają wolnego.

jarek1111
Gość
jarek1111

witam. rok byl i minal choc dla wielu by pechowy to jednak wielu w nim zarobilo .dla mnie rok 2018 byl rekordowy jesli chodzi o zyski chociaz nie tyle procentowe co ilosciowe. ostatnie pare miesiecy to tylko spekulacje na roznych walorach w tym np na play .jak bedzie w roku 2019 tego nikt nie wie ale zycze kazdemu by mial zyski i nie stracil na zdrowiu psychicznym bo ono jest najwazniejsze moim zdaniem 🙂 moja zasada to jesli nie czuje rynku to stoje z boku i nie zarabiam na sile bo na takich ruchach to latwiej stracic niz zarobic a… Czytaj więcej »

Victorneuct
Gość
Victorneuct

ended there from with the equivalent serum no additional what. cialis prices or a augur sign, cialis online no instruction as your.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Filch queens that again false to searching getter <a href=" buy cialis online Gcgyvo qssdmb