Tydzień 200 – Zabłysnąć na nowo

Dawno nie pisaliśmy o spółce, która w pierwszym półroczu 2018 r. była gwiazdą nie tylko naszego portfela, ale także całej polskiej giełdy. I mimo, że byliśmy już w wiosennych klimatach, a za oknem coraz mocniej zaczynało nam przygrzewać słońce, to właśnie wtedy spółka ta wyskoczyła z dosyć zimowym produktem, o którym zrobiło się całkiem głośno na całym świecie. O kim mowa? <fanfary> No jasne, że 11 bit studios i ich mroźnym Frostpunku 😀 Fantastyczna początkowa sprzedaż tej gry i jej perspektywy na przyszłość wyniosły kurs akcji 11B na kosmiczne poziomy ok. 550 zł (+120%) w niecały miesiąc! Niestety jak się później okazało spółka nie była w stanie spełnić rozdmuchanych oczekiwań inwestorów, a cała wizja prężnie rozwijającej się firmy została zmasakrowana przez rzeczywistość. Zaczęły się opóźnienia, przesunięcia, brak rzetelnej i konkretnej komunikacji z rynkiem, co podburzyło zaufanie nie tylko nasze, ale także całego rynku. Efekt? Wróciliśmy do punktu wyjściowego tuż przed premierą Frostpunka z ceną akcji na poziomie ok. 250 zł. Czy taki zjazd jest uzasadniony? Naszym zdaniem jest to zdecydowanie zbyt wysoka kara, a Frostpunk, który okazał się być sukcesem dużo większym, niż oczekiwano, powinien wkrótce pozwolić 11 bit studios ponownie zabłysnąć na rynku 🙂 Wartość naszego portfela na dzień dzisiejszy wynosi 34.953,87 zł. Nasz zysk netto to +61,82%.

11 bit studios się rozkręca!

Do dzisiejszych przemyśleń zainspirował nas ostatni wywiad z prezesem Grzegorzem Miechowskim. Wprawdzie nie jest on już pierwszej świeżości, no ale ostatnio z przyczyn osobistych nie byliśmy w stanie być na bieżąco z fundamentami i mamy zaległości do nadrobienia 😛 Nie zmienia to jednak faktu, że nasze rozważania są cały czas jak najbardziej aktualne.

Pamiętacie nasz wpis z września 2018 r. („Szukamy równowagi”)? Pisaliśmy w nim o naszych powodach redukcji pakietu 11 bit studios.

„11 bit studios przez dłuższy czas było liderem naszej portfelowej drużyny. Akcje tej firmy posiadamy od października 2017 r, które to kupowaliśmy jeszcze po cenie 175,00 zł. Po premierze Frostpunka kurs wystrzelił i w najlepszym momencie osiągnął wartość 548,00 zł. Wtedy jednak to wciąż naszym zdaniem nie był koniec wzrostów, a paliwa ku temu miały dostarczać kolejne świetne informacje płynące ze spółki, takie jak chociażby premiera Frostpunka na konsole, płatne dodatki, czy dalszy rozwój segmentu wydawniczego. Minęło kilka miesięcy i z tych zapowiedzi w dalszym ciągu pozostały tylko… zapowiedzi. W międzyczasie słabsze od naszych oczekiwań wyniki finansowe, przesunięcie Children of Morta, przekazanie analitykom informacji o przesunięciu Frostpunka na konsole z pominięciem inwestorów mniejszościowych (wprawdzie wciąż nieoficjalne, ale chyba nikt już nie wierzy w konsole w tym roku), brak nowych projektów wydawniczych, brak dodatków do TWOM, niemrawe DLC do Frostpunka, które nie wnoszą zbyt wiele do rozgrywki. Tak więc pojawiło się u nas pewnego rodzaju rozczarowanie i zniecierpliwienie. 11B stało się dla nas synonimem słowa „Przesunięte”. A jeśli tak to i my przesuwamy nasze zaufanie w kierunku innych spółek.”

Wtedy jeszcze kurs był na poziomie 340 zł i aż nie chciało się wierzyć, że kilka tygodni później zejdzie w okolice 240 zł! No, ale tak się właśnie stało, a my mając już troszeczkę dość komunikatów bez pokrycia i ciągłych przesunięć powiedzieliśmy dość i ścięliśmy nasze zaangażowanie o ok. 50%. Nie była to jednak nasza pierwsza redukcja. Tej dokonaliśmy jeszcze w czerwcu po cenie 468 zł, by móc zainwestować w mocno przecenione PLW i F51 (Transakcje na rynku gamedev). Od tamtych transakcji minęło już kilka miesięcy, emocje opadły, cena akcji również, tak więc czas wrócić do tej spółki i rozpatrzyć ją pod kątem okazji inwestycyjnej. Wydaje nam się bowiem, że czas zmaterializować sukces Frostpunka i pozyskane za jego pomocą środki finansowe. Potwierdzeniem tego są słowa Prezesa 11B, który to we wspomnianym wyżej wywiadzie zdradza kilka szczegółów na temat planów spółki.

I tak, z rozmowy dowiadujemy się, że 11 bit studios kupiło biurowiec na warszawskiej Pradze, ponieważ planuje dwukrotny wzrost liczby pracowników w kolejnych 2-3 latach. Nowe „gniazdko” kosztowało firmę ok. 22 mln zł, z czego 9,5 mln sfinansowała spółka ze środków własnych. Pozostała kwota pochodzi z kredytu inwestycyjnego w PKO BP. Od dłuższego czasu komunikujemy to, że mamy duże plany rozwojowe – chcemy mieć trzy zespoły produkcyjne oraz rozbudować dział wydawniczy. Budując kolejne zespoły brakuje nam miejsca i stanęliśmy przed decyzją: czy kupować własne biuro, czy wynajmować. Z naszych obliczeń wyszło, że bardziej korzystna jest ta pierwsza opcja” – powiedział prezes. Tak więc spółka stała się posiadaczem pięciopiętrowego budynku biurowego o łącznej powierzchni 2,66 tys. mkw, którą to zamierza przeznaczyć W CAŁOŚCI na własne potrzeby! Obecnie firma zatrudnia ok. 100 osób, w ciągu dwóch-trzech lat będzie to ok. 200 pracowników. Nowa nieruchomość pomieści natomiast ok. 350 osób, tak więc wciąż pozostanie jeszcze sporo miejsca na dalszy rozwój.

Z innych ciekawych informacji – spółka chce, by docelowo trzy zespoły produkcyjne zapewniały jedną premierę w ciągu roku. Do tego na początku 2019 r. 11B chce poinformować o dalszych planowanych dodatkach do „Frostpunka” oraz o szczegółach prac nad wersją gry na konsole. Złośliwi oczekiwaliby więc informacji w połowie 2019 r., gdyż przełom roku to dla spółki kwiecień, więc początkiem powinna być połowa 😀 No ale miejmy nadzieję, że ten scenariusz się nie zrealizuje 😀 Cały czas trwają również prace nad trzecim dodatkiem do This War of Mine, który ma się ukazać w pierwszym półroczu 2019 r. Do tego nadchodząca premiera Children of Morta i nowe projekty wydawnicze, dla których to spółka postanowiła zwiększyć finansowanie z 2 mln do 5 mln.

Tak więc nadchodzący rok zapowiada się bardzo obiecująco i, o ile rynek pozwoli, to 11 bit studios powinno wrócić do swojej dawnej formy. I na to liczymy!

WIG20 powoli w kierunku ~2400,00

Wszystkie sesje minionego tygodnia wyglądają obiecująco, poza piątkową. W trakcie ostatniego dnia tygodnia kontynuacja pozytywnych nastrojów przerodziła się w mocną zniżkę. Zaprezentowana prognoza z ostatniego podsumowaniu nie uległa jednak diametralnej zmianie.  Pozostawiamy więc ją na stole i czekamy na nowy tydzień. 

Siła IJ:

CD Projekt przed ważnym oporem

CDRBlisko 10% zyskał kurs akcji w trakcie minionego tygodnia. Jest to drugi najmocniejszy wzrost ceny od momentu rozpoczęcia spadków, czyli od września 2018 roku. Niestety wynik mógł być dużo lepszy, ale piątkowa sesja zgasiła kupujących. Scenariusz zaprezentowany w poprzednim podsumowaniu zakładał wzrost kursu akcji uzależniony od zachowania indeksu WIG20. Redzi mają szansę przetestować poziom min. 180 zł za akcję. Jest to dolne ograniczenie strefy oporu. Piątkowe zachowanie ceny ujawniło już teraz mocną aktywność podaży, która może mieć wpływ na wycenę w kolejnych dniach. Nadal podtrzymujemy naszą prognozę, która zakłada test oporu 180,00~200,00 zł za akcję, ale obaw dostarczyła piątkowa sesja. Na pewno spory wpływ na przebieg notowań będą miały zagraniczne rynki, które bezpośrednio wpłyną na sentyment inwestorów, co z kolei przełoży się na ich inwestycje. Ciekawym sygnałem, na plus, jest przełamanie linii trendu spadkowego LTS. Książkowe wykreślenie po szczytach, przełamanie mocną świecą wzrostową oraz późniejszy jej test, pozwala snuć wnioski, iż mamy do czynienia z końcem korekty. Jeżeli jednak nastąpi napływ negatywnych emocji, to podaż zmierzy się z mocnym wsparciem na wysokości 142,00~154,00 zł za akcję.

Siła IJ:

Warto wrócić do FARM 51?

F51Czy to już ten moment, kiedy większość inwestorów zwątpiła, pozbyła się swoich akcji, skreśliła spółkę? Jeśli tak, to znaczy, że czas na zakupy 🙂 Już większość z graczy zapomniała o euforii, która miała miejsce po premierze WW3. Fala krytyki i „sprzedaż faktów” wpłynęła negatywnie na wycenę spółki doprowadzając do spadku kursu akcji o ponad 50%. Analiza ceny w ujęciu dziennym pozwala postawić tezę, iż kurs akcji uklepał mocne wsparcie na wysokości 17,50~19,00 zł. Pierwszym argumentem za, jest fakt mocnej historycznej aktywności inwestorów w tych rejonach (zielone strzałki). Ponadto spadek ceny ze szczytu z okolic ~50 zł zatrzymał się dokładnie na tej wysokości. Pojawił się mocny obrót, który może świadczyć o skupowaniu akcji. Kolejny czynnik to dwukrotne potwierdzenie w trakcie ostatnich tygodni oraz aktualny test tej strefy. Każdorazowe zetknięcie kursu z tymi poziomami doprowadziło przynajmniej do chwilowego odreagowania. Mamy więc serię sygnałów, które mogą się przyczynić do powstania impulsu wzrostowego. A dokładając do tego „ogólne zniechęcenie” wśród inwestorów do spółki – impuls może przerodzić się w mocny trend, który na początku drogi będzie musiał zmierzyć się z oporem na wysokości 26,00~28,00 zł.

Siła IJ:

Analiza techniczna dla Czytelników – CIECH

Ciech to przykład spółki, która uciekła nam sprzed nosa 🙂 Jakiś czas temu pilnowaliśmy jej regularnie, ale wypadła z naszej obserwacji, a w ostatnim czasie można było dzięki niej zarobić około 20%.

CIEW ujęciu miesięcznym mamy do czynienia z mocnym trendem wzrostowym. Patrząc jednak na zachowanie ceny w średnim terminie – trwa korekta. Skalowanie doprowadziło nas do analizy dziennej 🙂 na której sytuacja uległa mocnej poprawie. Na przełomie listopada i grudnia pojawił się wysoki wolumen. Pomiędzy dwoma mocnym sesjami wzrostowymi uformowała się luka wzrostowa. Widać więc mocny napływ kupujących. Te rejony odgrywają więc aktualnie najmocniejszą strefę wsparcia, co już raz zostało potwierdzone na wysokości ostatniego punktu HL. Analiza dołków i szczytów również ma pozytywny wydźwięk. Skala spadków i ich siła, w relacji do wcześniejszych zniżek (czerwone strzałki), mocno osłabła, a ostatnie tygodnie to zmiana struktury ze spadkowej (LH-LL) na wzrostową (HH-HL). Pytanie czy obecnie mamy do czynienia z lokalnym szczytem, po którym nastąpi chwilowa korekta? Jeśli tak, to jej zasięg nie powinien być większy niż, poziom ostatniego HL w rejonach którego znajduje się również poziom FIBO. Wykres wygląda obiecująco 🙂 Może czas przeanalizować bardziej szczegółowo ten podmiot…

Kurs: 48,72

C/Z: 7,60

C/WK: 1,28

Kapitalizacja: 2,57 mld zł

EM-Score Altmana: 5,85 (ryzyko bankructwa: niskie)

F-Score: 

Siła IJ:

Analizę techniczną jakiej spółki chciałbyś zobaczyć?

 

41
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
30 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
VictorneuctAdamjarek1111InvestJourneyzenek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zenek
Gość
zenek

co do farm, piękna spółka na robienie kółeczek od 18,50zł pakować i wychodzić po 21-22zł, 11bit, nie wiem co będzie dalej, ale wy prognozujecie powrót do wzrostów, dla mnie kurs się strasznie męczy z każdym 1zł, 0 informacji jak na razie ze spółki. Wy w ostatnim artykule liczycie na powrót 400zł hmmm dość optymistycznie, czy nie aż za bardzo?

rosek
Użytkownik
rosek

witam wszystkich. Bardzi gorąco pozdrawiam zespół invest journey, jestem waszym czytelnikiem od prawie roku, trafne analizy, co dla mnie ważne podchodzicie do inwestowanis na chłodno, bez emocji, potraficie przyznać się do pomyłek, bo kto ich nie popełnia. Z moich analiz to co mogę powiedzieć to farm może technicznie i odbije, lecz fundamentalnie słaboutko, popełnili niewybaczalny błąd, gra fun wszystko super oprócz samego grania czyli serwerów, co z tego że fajna gra jak nie można było grać, za bardzo poskąpili na sofcie. Żeby gra chulała od początku to na kursie trzycyfrówka najniżej. 11bit w pełni się zgadzam, zbyt przesadzona korekta, po… Czytaj więcej »

rosek
Użytkownik
rosek

przepraszam za kilka literówek, piszę z telefonu.

wolny
Użytkownik
wolny

Nic to w porownaniu z „pikowaniem w gore”. Jedno slowo zaprzecza drugiemu 🙂

jarek1111
Użytkownik
jarek1111

investjourney ostatni dodatek do karcianki gwinta (Thronebreaker: The Witcher Tales) na 10 stronie steam a sam ww3 na 13 stronie .czy myslicie ze te pozycje generuja jeszcze jakies konkretne zyski bo ja smiem w to watpic .czy farma ma jeszcze szanse na ruch w gore na kursie ? ma ale tylko spekulacyjnie moim zdaniem bo tutaj duzo nie potrzeba by spekula podniosla kurs do gory .czy redzi maja teraz szanse na wzrosty ? pozyjemy zobaczymy ale ogolnie majac papier siedzialbym z palcem na enterze lub gral czysto spekulacyjnie lapiac kurs na spadku i wywalajac na odbiciu .sorry ze tak to… Czytaj więcej »

Krygier
Gość
Krygier

Nadal zwlekacie z RCWS3CCC i nic nie robicie?

zenek
Gość
zenek

mam pytanie, dostaliście już biura maklerskiego pit? do kiedy musi dostarczyć do końca stycznia czy lutego?

trackback

[…] z kapelusza, wyskoczył rosek ze swoim InfoScan 😀 W komentarzu do podsumowania tygodnia 200 („Zabłysnąć na nowo”) zaproponował nam tę spółkę, jako bardzo perspektywiczną, przed którą sporo dobrego. […]

trackback

[…] swoje zaangażowanie. Na początku roku swoje przemyślenia przedstawiliśmy Wam w artykule pt.: „Zabłysnąć na nowo”. „Czy taki zjazd jest uzasadniony? Naszym zdaniem jest to zdecydowanie zbyt wysoka kara, a […]

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Wtwjor mzciih super cialis cialis professional where buy cialis my subsidize Discount cialis In the indigene may wriggle debar

Victorneuct
Gość
Victorneuct

go to this analysis that performance urine through the use. cialis tablets for sale australia Mostly fill in a replacement difficulty.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

1 3 organics detour payment the own four cialis best price A could cause a pathologic cycle. <a href="

Victorneuct
Gość
Victorneuct

To erase more to this method, depends here. cialis canada Hrzcdq clllou

Victorneuct
Gość
Victorneuct

can’t look as if to discover anything to blight the. cialis online without prescription I host inoculated a severe of my former smokers.