Tydzień 203 – Medyk w drużynie

Nasza drużyna w ostatnim czasie mocno się powiększyła. Wcześniej znaliście ją głównie od strony fantastycznych zawodników z branży gamedev. To właśnie CD Projekt + 11 bit studios tworzyli nasz Superduet snajperów, który to „ładował” gole jak na zawołanie. Później, korzystając z wyprzedaży, dołączyliśmy do nich The Farm 51 i PlayWay („Idziemy na zakupy”) oraz Bloober Team (zakup). Mieliśmy więc niezłą pakę producentów gier. I mamy ją nadal! Natomiast jak pokazało życie – taki brak zróżnicowania nie zawsze popłaca. Postanowiliśmy więc wysłać naszych scoutów na inne rynki 😀 Efektem ich poszukiwań jest zakup Vistuli (odzież), LiveChat (oprogramowanie komputerowe, niestety już nie z nami), Forte (meble) oraz InfoScan (branża medyczna). Staramy się więc, zgodnie z zapowiedzią, dywersyfikować nasz skład, by w razie słabości jednych – drużynę do zwycięstwa prowadzili Ci drudzy. A któż lepiej przywróci zdrowie i poprawi dyspozycję jak nie medyk? 😀 W dzisiejszym wpisie będziecie mieli okazję przeczytać również o certyfikatach CCC, a opowie Wam o nich… zdobywca trzeciego miejsca w Lidze InvestJourney, niezwykle utalentowany i uwielbiany przez miliony osób na całym świecie Dominik! <yeeeeey, brawa dla niego!> 😀 Wartość portfela na dzień dzisiejszy wynosi 38.118,47 zł. Nasz zysk netto to +76,47%

InfoScan dołącza do portfela

Spółkę z branży medycznej chcieliśmy mieć już od dłuższego czasu. Nigdy jednak żadna z nich nie przykuła naszej uwagi na tyle, by dodać ją do naszego portfela. I nagle, niczym królik z kapelusza, wyskoczył rosek ze swoim InfoScan 😀 W komentarzu do podsumowania tygodnia 200 („Zabłysnąć na nowo”) zaproponował nam tę spółkę, jako bardzo perspektywiczną, przed którą sporo dobrego. „[…] Trochę o spółce, posiada urządzenie do badania bezdechu sennego, sprzedaje juz swoje usługi w Polsce, Malezja,Indie, ma podpisane listy intencyjne Usa, Francja, w Polsce kilka. Ale są to jak na razie nie za duże przychody. Czekają na decyzję FDA aby móc sprzedawać w Usa, ma być do 18.01 już finalna. Dużo wskazuje na to że powinna ba ć pozytywna, proces przed fda trwa już 3 lata. Wycena śmieszna. spółka notowana na new connect, w pierwszym kwartale mają przejść na główny. Opracowali również drugie urządzenie, zdalny holter który bardzo wylrzedza zaawnsowaniem dostępne na rynku, ruszają z badaniami a cena badania ok 60zł, przy konkurencji 200zł. Technicznie spółka notowana po spadku z 14zł, przez kilka miesięcy konsolidowała się w przedziale 7-8zł przy obrotach 100, 150tys. w piątek 11.01 wyskoczyła z konsoli na 8.4 przy obrotach 600tyś. Tak po krótce, interesuję się spółką kilka lat i uważam że ten rok może być przełomowy dla zysków i kursu. Przypomina to sytuację medilogarytchmics kiedy był notowany po 30zł na new connect przed zgodą fda.”Zgodnie z obietnicą daną w odpowiedzi – dodaliśmy Infoscan do obserwacji. Nie musieliśmy czekać długo, by na kursie zadziały się rzeczy spektakularne. W 10 dni wycena spółki spadła o 40-50%, co było wynikiem przesunięcia decyzji FDA o certyfikacji urządzenia MED-Recorder na rynek Stanów Zjednoczonych.

Zastanawialiśmy się, czy aby, stosując analogię do gamedevu i obsuwy z premierami, reakcja inwestorów nie jest trochę emocjonalna i przesadzona i niebawem wszystko wróci do normy? Postanowiliśmy zgłębić temat i rzucić okiem na wyniki finansowe oraz produkty spółki. Pierwsza myśl w odniesieniu do raportów – oni jeszcze nigdy nie byli na plusie! A warci są 22,6 mln zł. Przed spadkami było to ok 40-50 mln zł. Ok, czyli gramy tylko i wyłącznie pod przyszłość. Sprawdźmy więc czym będziemy wojować.

MED-Recorder to urządzenie do badania zaburzeń podczas snu oraz ciągłego badania pulsoksymetrycznego (cokolwiek to oznacza). Urządzenie bada m.in. saturację krwi, tętno, falę tętna, przepływy powietrza przez usta i nos, ruch klatki piersiowej, ruch przepony, położenie ciała i dźwięki chrapania. Ma być to forma outsourcingu, wygodna dla pacjentów i oszczędzająca czas lekarzy. Jak czytamy na stronie spółki „[…] w ramach współpracy wypożyczamy urządzenia, które pacjenci wykorzystują podczas diagnostyki domowej. Nasz zespół otrzymuje zapisy parametrów fizjologicznych zebranych podczas snu pacjenta. W formie jasnej analizy przesyłamy drogą elektroniczną lekarzowi propozycję raportu. Cała komunikacja jest bezpieczna.” Drugim urządzeniem jest holter wraz systemem telemedycznym do zdalnej diagnostyki chorób oraz zaburzeń układu krążenia. Oferowany produkt ma skrócić specjaliście czas spędzony na przygotowaniu raportu z badania oraz zwiększyć liczbę wykonanych badań w ciągu dnia. Urządzenie, podobnie jak MED-Recorder, ma być wydzierżawiane, a za każde poprawnie wykonane badanie lub model badań nielimitowanych ma być pobierana opłata. Rozpoczęcie pierwszych badań komercyjnych jest planowane na drugi kwartał 2019 roku. Do tego czasu mają zostać przeprowadzone testy. Spółka planuje również badania laboratoryjne w celu potwierdzenia zgodności opracowanego rozwiązania z wymaganymi normami ISO oraz CE.

Jakie były nasze wnioski? Spółka i ich produkty wyglądają ciekawie. Jest bardzo duże ryzyko, ale wszystkie kluczowe wydarzenia są dopiero przed nami. Przecena 40-50% jest natomiast na tyle kusząca, że chcemy w to wejść. 31 stycznia 2019 r. kupiliśmy 410 akcji po kursie 4,86 zł. Zobaczymy co nam z tego wyjdzie 😀

Kontrakty – ćwiczenie

W dzisiejszym wpisie w ramach cyklu edukacyjnego o kontraktach („Ruszamy z kontraktami”) – proponujemy Wam ćwiczenie! 🙂 Wiadomo, że najlepiej uczyć się w praktyce. Jeśli więc ktoś chce sam pogłówkować i rozliczyć nasz kontrakt FJSWH19 to zapraszamy 🙂 Pozostali mogą zobaczyć odpowiedzi zaznaczając (przeciagając) obszar w odpowiednim polu. Zadanie nr 5 jest dla tych bardziej zaawansowanych. Jego rozwiązanie oznacza, że całkiem nieźle rozumiecie mechanikę działania tych instrumentów finansowych.

Pytanie Odpowiedź (przeciągnij)
1. Depozyt zabezpieczający na koniec dnia 01.02.2019 r. (do sprawdzenia tutaj)? 1263 zł
2. Depozyt zabezpieczający w procentach (w stosunku do wartości instrumentu)? 18,21%
3. Jaki zysk/strata? (cena zakupu 66,66 zł) 271 zł
4. Jaka stopa zwrotu? +21,46%
5. Przy jakim kursie kontraktu dom maklerski zamknie naszą pozycję z powodu braku środków na utrzymanie depozytu? Obecny kurs 69,37 zł. Obecny depozyt podany w odpowiedzi nr 1. Przez cały czas trwania inwestycji zakładamy stały procentowy depozyt zabezpieczający podany w odpowiedzi nr 2. Posiadana przez nas gotówka na rachunku kontraktowym wynosi 2.903,58 zł.

0,1821 * (100x) > 2903,58 + [100 * (x – 69,37)] – [(0,1821 * 100x) – 1263]

18,21x > 2903,58 + 100x – 6937 – 18,21x + 1263

-63,58x > -2770,42

x < 43,57

Inwestycja w certyfikaty short na CCC w ramach Spółki Czytelników

Inwestycja w certyfikaty short na CCC w ramach Spółki Czytelników:
Jak działają certyfikaty – http://investjourney.pl/forum/inwestycje-alternatywne/certyfikaty-na-spadki-z-dzwignia-na-przykladzie-ccc/#post-2618

Obrazki pochodzą ze strony stockwatch i są zrobione za pomocą umieszczonego tam narzędzia do analizy technicznej. Nie promujemy strony stockwatch, po prostu wykorzystujemy udostępnione na tej stronie darmowe narzędzie.

Link do narzędzia analizy technicznej na Stockwatch.pl https://www.stockwatch.pl/gpw/ccc,analiza-techniczna,skaner-notowan.aspx

Przedstawione analizy i interpretacja kursu są tylko subiektywną opinią, a nie przewidywaniem przyszłości!

CCC od okolic końca stycznia – początku lutego 2018 jest w trendzie spadkowym po wyrysowaniu niemal ksiaźkowej formacji głowy z ramionami (czym jest formacja głowy z ramionami – https://www.edukacjagieldowa.pl/gieldowe-abc/analiza-techniczna/narzedzia-analizy-technicznej/formacja-rgr/ ).

Ten walor jest w trendzie spadkowym który nie pozostawia możliwości do interpretacji, ,nie narusza też wyraźnie kanału spadkowego, dlatego jest dobrym walorem do grania na krótko – czyli do zarabiania na spadkach. Dodatkowo w rejestrze sprzedaży krótkiej mamy dwa fundusze zagraniczne grające na spadki CCC.

Duże fundusze zwykle oceniają rynek lepiej niż gracze indywidualni a często mają pewną moc sprawczą w kwestii wpływania na ceny – ostatnio widzieliśmy jak CD Projekt urósł w bardzo krótkim czasie gdy jeden z funduszy zmniejszał ilość pozycji krótkich, co zakończyło się rajdem z poziomu 170 do nawet chwilowego poziomu 200 na walorach CD Projekt. To pokazuje, że na fundusze otwierające takie pozycje trzeba bardzo uważać. Zmniejszanie się pozycji krótkich na CCC może oznaczać koniec trendu spadkowego, więc warto mieć to na uwadze. Patrząc na daty otwarcia pozycji – raczej fundusze spodziewają się dalszego zjazdu kursu.

Stabilność trendu spadkowego jest spowodowana wieloma czynnikami. CCC należy do branży obuwniczej, ale ich produkty są raczej sezonowe i są dobrem skierowanym do masowego odbiorcy, firma polega na ciągłym kupowaniu nowych butów przez konsumentów – głównie podczas wizyt w galeriach handlowych w czasie niedzielnych zakupów. Jeśli pogoda się nie zmienia za mocno – a z tym mamy ostatnio do czynienia – coraz krótsza wiosna, coraz łagodniejsza zima – mniej butów sprzedaje się z okazji zmian sezonów. Dodatkowo zakaz handlu w niedziele zmienił nawyki konsumentów – to odbija się na sprzedaży wszystkich sklepów związanych z galeriami handlowymi i polegającymi na masowym konsumencie.

Analizując spółkę bardziej technicznie można zauważyć że nie ma trwałych wybić z kanału spadkowego, dodatkowo kurs nie reaguje wzrostami na pozytywne informacje jak np informacja o powiększeniu powierzchni sklepów, nawet w teorii bardzo pozytywna informacja o sprzedaży 100% udziałów w CCC Germany GMBH która powinna się przełożyć na zyski spółki wygenerowała jedynie chwilowe odbicie. To są oznaki słabości waloru które można interpretować jako dodatkowe zaproszenie do spadków.

W analizie spółki warto posłużyć się także materiałami udostępnionymi przez biura maklerskie. Oczywiście nie jest to materiał któremu należy święcie ufać, ale warto swoje obserwacje konsultować z zawodowymi analitykami – nawet jeśli dobrze nie przewidzą przyszłości są w stanie zwrócić uwagę na pewne elementy które mogłyby umknąć przeciętnemu inwestorowi. W przypadku CCC materiały z domu maklerskiego Mbanku a także z domu maklerskiego Santander zwracają uwagę na połowę całej fali wzrostowej która wypada na poziomie 110 zł jako miejsca docelowego kursu. Tak odległe i mocne wsparcia rzadko wchodzą w grę – szczególnie kiedy w akcjonariat spółki zaangażowane są duże fundusze zagraniczne, dlatego ten poziom należy raczej traktować jako sugestię a nie idealny moment do którego zmierzamy. Mimo to – zawodowi analitycy zwykle mają szerszy obraz tego co się dzieje na spółce, dlatego warto brać pod uwagę kierunek który przewidują przynajmniej w średnim terminie – w krótkim zwykle zdarzają się korekty których nie przewidują za dobrze, a w długim dochodzą nieprzewidziane wydarzenia. W przypadku CCC takim wydarzeniem może być chociażby zakaz handlu w niedziele – coś czego pojawienia się nikt nie był w stanie przewidzieć. Inny dobry przykład nieprzewidywalnego zdarzenia to wejścia zagranicznego funduszu w akcjonariat spółki, co zwykle wiąże się z dużym ruchem ceny. Takie wydarzenia spowodują wyrzucenie do kosza analizy przedstawionej przez analityków, ale na ten moment spokojnie możemy podeprzeć się w swojej ocenie kursu analizą którą zrobili Marcin Działek (Santander) oraz Piotr Neidek (Mbank).

Odwołania do materiałów:

Santander – Tydzień na GPW – https://www.youtube.com/user/DomMaklerskiBZWBK/videos

Mbank – Perspektywy rynku – https://www.youtube.com/user/mDomMaklerski/videos

Skoro zarówno fundamenty spółki jak i sytuacja techniczna nie napawa optymizmem co do wzrostów spółki dodatkowo analitycy także przewidują spadki, możemy śmiało założyć że spadki są najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższe kilka miesięcy. Czyli idealna okazja do zaryzykowania pozycji krótkiej. (Giełda to zawsze ryzyko i nawet jeśli wszystko przemawia za ruchem w konkretną stronę, zawsze może się okazać że giełda spłatała nam niemiła niespodziankę. Jedyne co możemy zrobić to konsekwentnie inwestować w najbardziej prawdopodobne ruchy).

Certyfikaty na spadki CCC zostały zakupione gdy walor bazowy czyli akcje CCC były w okolicach 195 zł za akcję. Trochę nerwów dostarczyła nam korekta która wyniosła akcję aż na poziom 211, jednak walor musiałby wyjść dużo wyżej żeby zagrozić zakończeniem trendu spadkowego, dlatego certyfikaty zostały z nami przez ten lekko nerwowy okres. Długie zmaganie się z oporem na poziomie 186-188 wyglądało jakby miało zakończyć falę spadkową, jednak w końcu udało się przebić przez ten poziom. Wygląda na to że chwilowo zabrakło pary do spadków, przy braku konkretnych informacji czy impulsów technicznych znaleźliśmy się chwilowo w sytuacji patowej. Jak najbardziej należy się lekkie odreagowanie i korekta wzrostowa, natomiast zwyżka miałaby charakter czysto spekulacyjny i nawet jeśli będzie towarzyszył temu bardzo mocny swing wzrostowy jego charakter powinien być nietrwały.

Zamieszczona tutaj analiza wykresu przedstawia górne ograniczenie kanału spadkowego, strefę oporową, wsparcie i rozkład fibonacciego. Po odbiciu się od strefy wsparcia w okolicach 175 jesteśmy teraz na najlepiej drodze żeby dobić do połowy zniesienia fibonacciego i strefy oporowej w okolicach 188 – 196. Do tej wysokości nie ma wątpliwości co do pozostawania w trendzie spadkowym. Możliwy jest retest poziomu 196 pokazany zieloną linią, odbicie i kontynuacja spadków co najmniej do poziomu 164. Trzeba jednak pamiętać że takie ruchy nie są zazwyczaj płynne i mogą pojawić się po drodze “turbulencje”. To oczywiście jest scenariusz bazowy, który może się nie spełnić, jedynie wygląda w tym momencie dla autora analizy na najbardziej prawdopodobny.

Na wykresie przedstawione są dwa najbardziej prawdopodobne scenariusze – zieloną linią oznaczone odbicie z zatrzymaniem się na strefie oporowej, czerwoną szybszy zjazd z zatrzymaniem jedynie na chwilę. Scenariusz narysowany czerwoną linią jest dużo mniej prawdopodobny – nawet jeśli nastąpi zjazd na poziom 164, odbicie od niego może być dużo gwałtowniejsze i sięgnąć oporu nawet na 196. Niezależnie jednak od scenariusza, średnioterminowo powinniśmy kontynuować spadki.

W ramach spółki czytelników chcemy wyszukiwać okazje i reagować na zmieniającą się sytuację. Pierwsza inwestycja spółki dotyczyła walorów DINO, niestety nie założyliśmy sobie wtedy odpowiednich warunków wyjścia z inwestycji licząc na nieskończone wzrosty. Tym razem chcemy zabezpieczyć pozycję dlatego na ten moment jesteśmy przygotowani do zamknięcia pozycji na certyfikatach jeśli walor bazowy – czyli akcje CCC zakończą dzień wewnątrz strefy 188-196, lub wejdą w tę strefę w taki sposób że uznamy to za niebezpieczne (np wejście w strefę na zwiększonych obrotach). Powinno to zakończyć inwestycje z niewielkim, ale jednak zyskiem, a przynajmniej z niewielką stratą.

Autor: Dominik

Od InvestJourney: Dziękujemy bardzo za fantastyczną analizę i za to, że zechciałeś poświęcić swój czas, by się z nami podzielić swoimi przemyśleniami (to właśnie Dominik był inicjatorem zakupu certyfikatów CCC). Odwaliłeś kawał dobrej roboty! 🙂 Jest nam niezmiernie miło, że mamy tak zaangażowanego w działalność bloga Czytelnika.

WIG20 walczy o więcej

Poza krótkoterminową korektą, która trwała zaledwie kilka dni, indeks blue-chipów znów zmierza na północ. Najważniejsze obecnie wsparcie cenowe znajduje się na wysokości 2225,00~2305,00 pkt. Popyt jednak uniemożliwił nawet na chwile test tych poziomów, broniąc każdorazowej zniżki ceny. Widać to po cieniach świec oznaczonych zielonymi strzałkami. W tym momencie prawdopodobny jest atak na lokalny max czyli okolice 2420 pkt. 
Siła IJ: 

OPONEO znów w grze

OPONEOPo kilku-miesięcznych spadkach przyszedł czas na odreagowanie. No właśnie, ale czy będzie to tylko krótkoterminowe odbicie czy koniec spadków i powrót do trendu wzrostowego. Za nami dołek cenowy, którego formowanie trwało dłużej niż w przypadku poprzednich. Dlatego też widzimy większą szansę na wzrost kursu w długim terminie niż tylko chwilowe odbicie. Dodatkowo podczas zakończonego właśnie tygodnia pojawił się wzrost wolumenu. Na ten moment wzrost ceny akcji może sięgnąć poziomu 25,50 ~28,00 zł. Jest to pierwszy przystanek, którego „rozegranie” może wskazać dalszy kierunek ruchu, powrót do spadków lub atak na kolejne poziomy. Jeżeli wynik będzie pozytywny to następny opór znajduje się na wysokości zniesienia Fibonacciego 50-61,8%.
Siła IJ: 

Analiza techniczna dla Czytelników – ZEPAK

ZEPAKNiestety impuls wzrostowy już za nami, choć może i będzie nadal trwać, ale ruch ten był możliwy do wyłapania przy niewielkim ryzyku. O wyhamowaniu spadków świadczy świeca spadkowa nr 1. Podczas mocnej wyprzedaży pojawił się wzrost wolumenu, a cena osiągnęła lokalny dołek. Po pewnym czasie pojawił się bardzo wysoki obrót, a kurs uformował w tym czasie strefę wsparcia z przedziałem 7,00~7,90 zł. Cena przez kilka tygodni oscylowała w tych rejonach i był to idealny moment na zakup akcji. Takie poziomy są najmocniejszym potwierdzeniem popytu. Mimo tego, iż kurs nadal znajduje się w trendzie spadkowym, to aktualny impuls wzrostowy ma jeszcze trochę miejsca na rozegranie. 

Kurs: 8,36

C/Z: –

C/WK: 0,20

Kapitalizacja: 425 mln zł

EM-Score Altmana: 4,57 (ryzyko bankructwa: średnie)

F-Score:

Siła IJ: 

Analizę techniczną jakiej spółki chciałbyś zobaczyć?

 

39
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
28 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
VictorneuctAdamInvestJourneyTomekwolny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wolny
Użytkownik
wolny

Nie wiem czy wzieliscie pod uwage raport miesieczny CCC za styczen 2019 https://www.bankier.pl/wiadomosc/CCC-Raport-miesieczny-za-styczen-2019-7640607.html

Dominik
Użytkownik
Dominik

W powyzszej analizie nie został uwzględniony fundamentalnie, ale wpisuje się w analizę techniczną która sugeruje odbicie w górę.

adam
Gość
adam

Hej kiedy sprzedaliście livechat i dlaczego ?

Adam
Użytkownik
Adam
RobertU
Gość
RobertU

Nowszy wpis to odpiszę tutaj. Dziękuję za gratulacje odnośnie inwestycji w FOR, ale dopóki nie sprzedasz to nie zrealizujesz zysków. Jeszcze trzymam FOR, oczekuję przebicia poziomów 4.xx zł i wtedy będę myślał o ewentualnym wychodzeniu. Teraz nawet jak pojawi się jakaś silniejsza korekta to nie będę ruszał akcji, mam czas. Co do ULT i FOR, to moim zdaniem FOR ma znacznie lepszą perspektywę w chwili obecnej, niż ULT. Katalog potencjalnych premier na ULT jest moim zdaniem średni. Natomiast w przypadku FOR uważam, że rok 2019 spółka po prostu zamiecie premierami, a tym samym wynikami. Już teraz mają dużo mocnych zapowiedzi… Czytaj więcej »

Michał
Użytkownik
Michał

Hej, świetny artykuł, jak zawsze. Pytanie o najnowszy zakup: swego czasu popełniłem wątek na forum o Brasterze: http://investjourney.pl/forum/akcje-pozostale/braster-co-jest-nie-tak-z-ta-spolka/ Zastanawiałem się w nim, dlaczego spółka z innowacyjnym w skali Świata produktem z branży ratującej życie szoruje po dnie i nie chce odbić. Wywiązała się całkiem fajna dyskusja, padło sporo argumentów. Ostatecznie chyba wszyscy stwierdziliśmy, że lepiej nie ruszać tego kijem. Czas pokazał, że była to decyzja słuszna (vide dalszy spadek kursu oraz emisja ratunkowa bez pp). Pytanie, czy nie boicie się, że tu może być podobnie? Jak sami zauważacie, firma nie zarabia, ma problemy z wprowadzeniem swojego produktu na kluczowy rynek,… Czytaj więcej »

rosek
Gość
rosek

witaj Michał, włączę się do dyskusji. W dużej mierze masz rację, lecz od Brastera dzieli ich dużo, np miesięcznie przepalają ok 100tyś na działalność, Braster 3mln, Braster od razu naprodukował dziesiątki tyś urządzeń, nievwiedząc czy będzie popyt, infoscan najpierw wypożycza urządzenia do klinik i jak się przyjmą, spełnią oczekiwania to podpisują umowę, dostarczają większą ilość do badań i zarabiają. Zarząd brastera otrzymuję ogromne pensje, w infoscan nie otrzymują wynagrodzenia. Dostaną duże bonusy, akcje jak będą rentowni. Inny model sprzedaży, braster dla odbiorców końcowych, 1000zł za pakiet to nie mało a i grupa docelowa to starsze panie. I infoscan jest na… Czytaj więcej »

rosek
Gość
rosek

poza tym investjourney zainwestował tylko 5%portfela, więc ryzyko w skali całego portfela nie jest duże.
ps. są już prawie 10% do przodu.

Michał
Użytkownik
Michał

@rosek dzięki za odpowiedź, zaintrygowałeś mnie. Wieczorem siadam do researchu tej firmy.

Kamil13
Użytkownik
Kamil13

Jeśli ktoś jest zainteresowany spółkami (GNB) (IDA) (GTN) zapraszam do dyskusji na forum 🙂

Tomek
Gość
Tomek

Posiadam

Wojtek
Gość
Wojtek

Cześć, co myślicie teraz o zakupie playway ?

Tomek
Gość
Tomek

Witam. Spieszę donieść, że dzięki nieprawdopodobnemu rajdowi na spółkach L.Czarneckiego Getin i Idea bank właśnie odnotowałem 120% zysku na kapitale od początku roku. Jak Do tej pory to najlepszy początek roku w historii moich spekulacji na GPW a robię to już od ponad 20 lat. Pozdrawiam

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

jak przewidujesz, ile jeszcze pociągną w górę?

wolny
Gość
wolny

Przeciez tu w kazdej chwili moze byc -50%. Szkoda kasy i nerwow.

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

50% to akceptowalny poziom ryzyka, w tym wypadku ;-P.
I właśnie 50% zamierzam z tego wyciągnąć, zaś szansa na +50 jest tutaj taka sama jak na -50, więc 50/50 to fair deal, taki ze mnie hazardzista ;-PPP.

wolny
Gość
wolny

Jasna sprawa, tak mozna sie bawic niewielkim kapitalem ze swiadomoscia ze jak stracisz jednak te 50% to nic sie nie stanie. Gorzej jak niektorzy inwestuja wieksza czesc portfela 🙂

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

Niewielkim, ale ciągle to kilkadziesiąt tysięcy ;-).

wolny
Gość
wolny

To nie ma znaczenia jesli masz kilka mln na gieldzie. Wtedy kilkadziesiat tys to stosunkowo niewiele.

Adam
Użytkownik
Adam

Cześć Tomek,
A powiedz tak szczerze, czy nie miałeś w tym roku jakiś stratnych inwestycji? W tygodniu 199 również pisałeś o swoich świetnych decyzjach. Bardzo dobrze jeśli takie są, ale wszyscy wiemy, że nikt nie wychodzi na plus z każdej transakcji. Jaki to ma cel?

Tomek
Gość
Tomek

W trakcie dnia gdy dokonuję wielu transakcji nie sposób uniknąć chwilowych, choć na ogół niewielkich strat gdyż nie pozwalam sobie na przetrzymywanie pozycji i tnę straty. W tym roku nie odniosłem jeszcze żadnej poważnej, nawet dziennej straty. Musisz jednak wiedzieć że moja strategia jest nastawiona na skrajną wręcz spekulacje i potrafię niekiedy zawierać dziesiątki transakcji dziennie płacąć przy tym nie maĺa prowizję, ostatnio odnotowałem 1500 zł prowizji w trakcie dnia pomimo posiadanej liniowej 0.12zł. Skala ilości transakcji w trakcie roku jest na tyle duża że prowizja niekiedy sięga kilkuset tyś zł. Były lata gdy broker zarobił więcej niż ja. Moja… Czytaj więcej »

Adam
Użytkownik
Adam

W takim razie musisz poświęcać giełdzie dużo czasu, skoro robisz aż tyle transakcji. A więc jest to Twoja praca (więc jesteś też w plecy o potencjalną wypłatę ze standardowej pracy, której nie wykonujesz -> koszt alternatywny). Żeby obliczyć realny przychód z inwestycji musiałbyś uwzględnić ten koszt alternatywny. Choć ja bym raczej tego typu inwestowanie nazwał po prostu handlem, bo chyba tak to w tym przypadku wygląda. Chłopaki z bloga, jak i pewnie spora część czytelników inwestuje na dłuższe terminy. Zupełnie inaczej bym rozpatrywał te dwie strategie. Dużo czasu Ci zajęło dojście do etapu, że możesz się utrzymać z giełdy? Mam… Czytaj więcej »

trackback

[…] czynienia 😊 Trochę na jej temat mogliście się dowiedzieć z jednego z podsumowań, w którym pochwaliliśmy się o nabyciu akcji tej firmy. Nasza przygoda jednak nie trwała zbyt długo, a to wszystko za sprawą aktywacji zlecenia SL. […]

trackback

[…] graczy. A właściwie jednego starego, a jednego nowego. Co do starego to znacie go już doskonale (Medyk w drużynie). To InfoScan, który po niecałych 2 miesiącach wraca na stare śmieci 🙂 Tym razem liczymy, […]

trackback

[…] wysadził w powietrze całej naszej drużyny 😀 Więcej o InfoScan pisaliśmy w artykule „Medyk w drużynie” oraz „Scenariusz na […]

Victorneuct
Gość
Victorneuct

with roasting people IР Р†ve general appearing for the hot lifts. buy generic cialis online restrictive side of the blight and dine the standard value.