Tydzień 205 – Mocne ciosy

Końcówka 2018 roku nie była dla nas łatwa, lekka i przyjemna. Za sprawą bardzo dużych spadków w sektorze gamedev zostaliśmy bardzo mocno poturbowani. I gdy wydawało się, że początek roku jest lepszy, że wracamy na właściwe tory – zostajemy zepchnięci do narożnika, a giełda ponownie okłada nas pięściami po głowie. W tej rundzie wyprowadziła 3 mocne ciosy, które doszły celu. Nazywały się JSW, InfoScan i The Farm 51. Na deskach wprawdzie nie leżymy, ale nogi nam się lekko ugięły 😀 Taka właśnie jest giełda. To nieustanna walka z rynkiem, w której nie zawsze przeważamy i nie zawsze punktujemy swojego rywala. Bardzo często to my tracimy równowagę, to my lądujemy na deskach i to my jesteśmy liczeni. Pytanie czy umiemy się podnieść i walczyć dalej? Wartość naszego portfela wynosi 35.731,39 zł. Nasz zysk netto to +65,42%.

Walczyć ramię w ramię

Nie tak dawno temu pisaliśmy Wam, że do naszego zespołu dołączył medyk (zakup InfoScan)! Miał on być odpowiedzialny za wyciąganie nas z tarapatów i opatrywanie ran. I co? Wyszło, że nasz medyk nie potrafi uratować samego siebie, a co dopiero innych 😀 Chcieliśmy Desmonda Dossa z Przełęczy Ocalonych (świetny film jak ktoś by szukał inspiracji na wolny wieczór :D), a dostaliśmy lekarza z przychodni, który strzela na receptach lekami licząc, że może któryś pomoże. Niestety żaden nie pomógł i po 2 tygodniach InfoScan wyleciał z hukiem z naszej drużyny. Szkoda, bo fundamentalnie spółka wyglądała całkiem ciekawie. 
 
Nie lepsze wrażenie sprawił ostatnio JSW. Początek w naszym portfelu miał całkiem obiecujący, ale od momentu pojawienia się medyka – zboczył na złą drogę. Tak więc teraz, gdy ich drogi znów się rozeszły, liczymy na powrót do formy 😀 
 
Na koniec The Farm 51, które w miniony czwartek rozczarowało wynikami finansowymi. Strata za rok 2018 to nie jest to, czego oczekiwaliśmy. Całe jednak szczęście, że rynek informację tę przyjął całkiem spokojnie, być może przygotowując się do niej już od listopada ubiegłego roku 😀 
 
Tak więc 3 różne spółki i 3 mocne ciosy w twarz. Dla jednej oznaczał on pożegnanie z naszym teamem. Dwie pozostałe będą jeszcze miały okazję się zrehabilitować i stanąć z nami do walki ramię w ramię, bo ostatni tydzień to chyba im się przeciwnicy pomylili 😀

Liga Invest Journey – 2. edycja?

Liga Invest Journey to nasz autorski pomysł na konkurs inwestycyjny, który zorganizowaliśmy z okazji 3. urodzin bloga. Wzięło w nim udział 16 Uczestników, którzy przez 3 miesiące rywalizowali o miano najlepszych w dwóch odrębnych turniejach. Zwycięzcami stojących na bardzo wysokim poziomie rozgrywek (aż 15/16 osób pokonało WIG) zostali: Tompson, piotrek, strzaua, Kath oraz Dominik. Do tego grona w późniejszym czasie, w dosyć nieoczekiwanych, ale jakże pięknych okolicznościach, dołączyła najmniejsza, ale jednocześnie największa Zwyciężczyni konkursu – mała Oliwka („Dla Oliwii”).

Liga Invest Journey była dla nas okazją do świetnej zabawy z naszymi Czytelnikami. Mieliśmy również okazję, poprzez przeprowadzane wywiady, poznać Was troszeczkę bliżej. Od zakończenia konkursu minęło już kilka dobrych miesięcy, dlaczego więc o tym wszystkim piszemy? Ano dlatego, że ostatnio zapytaliście nas, czy będzie 2. edycja? No to my pytamy Was – chcecie? Jeśli będzie zainteresowanie z Waszej strony, to jak najbardziej rozważymy zorganizowanie drugiego sezonu 🙂 Dajcie nam znać w ankiecie poniżej!

Jeśli ktoś chciałby zapoznać się z formułą Ligi oraz poczuć jej klimat, zachęcamy do zapoznania się z infografiką wyjaśniającą zasady, relacjami z Ligi, tabelą Ligi, wynikami pojedynków Pucharu oraz podsumowaniem całego konkursu.

Analizę techniczną jakiej spółki chciałbyś zobaczyć?

Czas na niepokój czy to tylko krótka korekta?

Dla jednych podwójny szczyt, dla drugich poziomy „za drogo”, a dla nas brak aktywności popytu. Argumentów za brakiem wybicia podczas ataku na lokalny szczyt w okolicach 2420 pkt. może być mnóstwo. Celem każdego inwestora jest opanować bardzo trudną sztukę zarabiania na giełdzie, nie ważne jaką metodą, aby była skuteczna 😊 My więc dziś przedstawiamy bardzo prostą analizę wykresu WIG20, która zawiera zalewie dwa kluczowe poziomy, a cała analiza składa się z zaledwie 6 linii. Pierwsze z nich powinny być Wam już znane ponieważ reprezentują poziom wsparcia na wysokości 2225~2290 pkt., który już kilkukrotnie pojawiał się na naszych wykresach. Jest to najważniejszy rejon popytu, który wykreowany został na początku ostatniego impulsu wzrostowego. Paliwa do wzrostów dał wtedy wysoki wolumen, który w naszej ocenie potwierdza znaczenie przedstawionego wsparcia. Maksymalny spadek zakładamy więc do zaprezentowanych poziomów.

Siła IJ: 

Trzymamy stratną pozycję – JSW

Wielu może dziwić, dlaczego nadal w naszym portfelu znajduje się długa pozycja na kontraktach FJSWH19, które zarabiają tylko w momencie wzrostu instrumentu bazowego czyli kursu akcji JSW. Warto jeszcze nadmienić, że termin wykonania kontraktu to marzec 2019 r. czyli jeżeli do tego czasu kurs akcji nie znajdzie się ponad ceną naszej transakcji tj. okolice 66,50 zł (kurs JSW) zamkniemy pozycję ze stratą. Jednym z rozwiązań jest „zrolowanie” kontraktu, czyli zamknięcie pozycji na kontrakcie marcowym i otwarcie na czerwcowym. Wtedy zwiększą się koszty transakcyjne, ale nadal będziemy w grze. To z założeń „technicznych”. Teraz powód, dlaczego nadal uważamy, że jest szansa na wypracowanie zysku. Oczywiście super jest, kiedy zarabiamy od momentu zawarcia transakcji. Jednak takie przypadki to rzadkość. My uważamy, że kurs akcji JSW utrzyma się ponad wsparciem w okolicach 59,00~65,00 zł. Na przestrzeni kilkunastu miesięcy, jest to jeden z najmocniejszych poziomów hamujących wyprzedaż. Zielone strzałki w polu wolumenu, wskazują na kilka tygodni wzmożonej aktywności inwestorów, a co więcej jednym z nich jest właśnie zakończony tydzień. To nasz kolejny powód trzymania pozycji. Potencjalne opcje w grze to scenariusze podobne do zrealizowanych w punkcie 1 i 2. Albo mocne odreagowanie, albo powolny marsz na północ. Oczywiście jest i trzeci, który obali nasz optymizm i zamkniemy pozycję ze stratą 😊 Czekamy więc na nowy tydzień i popyt, za którego aktywność trzymamy mocno kciuki 😊

Siła IJ: 

Analiza techniczna dla Czytelników PAKIET – PZU i Ultimate Games

W związku z moją (Michał) nieobecnością w poprzednim tygodniu, dziś mamy dla Was dwie analizy w cenie jednej 😀 Z ciekawostek możemy zdradzić, że coraz częściej proponujecie w ankiecie spółki z WIG20, jakieś przeczucia ?!

Zacznijmy od giganta ubezpieczeń, PZU. Wykres bardziej skorelowany z WIG20 niż np. JSW. Dlatego z dużym prawdopodobieństwem, odbicia można spodziewać się również w momencie kształtowania się dołka cenowego na wykresie WIG20. Nawet poziomy wsparcia w obu przypadkach wskazują na korelację. Na ten moment należy pilnować okolic 40,50~41,50 zł na wykresie PZU, które mogą uaktywnić popyt. Do tego momentu większa przewaga po stronie podaży. W rejonach wsparcia znajdują się również poziomy zniesień Fibonacciego, które mogą pozytywnie wpłynąć na kupujących.

Kurs: 42,63

C/Z: 11,40

C/WK: 2,60

Kapitalizacja: 36,81 mld zł

EM-Score Altmana: 3,98 (ryzyko bankructwa: duże)

F-Score:

Siła IJ: 

Znaczenie stref wolumenowych na przykładzie ULG

Ultimate GamesCzęsto w naszych analizach piszemy o znaczeniu poziomów wsparć i oporów. Zasad ich wykreślania jest sporo. My jednak głównie posługujemy się trzema, reakcji ceny w przeszłości, analiza zniesień Fibonacciego oraz poziomy wysokiej aktywności inwestorów. Aktywność ta wyrażona jest poprzez słupki wolumenu, obrót. Oczywiście nie jest tak, że reakcja kursu nastąpi na każdym z wykreślonych poziomów. Po to je rysujemy, aby obserwować i „czytać” zachowanie graczy w ich strefie. Należy pamiętać, że większość czasu, inwestor szuka ciekawych spółek, a następnie czeka na zajęcie pozycji. No chyba, że mówimy o spekulacji, ale naszym głównym priorytetem jest budowanie wartości poprzez bezpieczne transakcje. Na wykresie dziennym Ultimate Games nanieśliśmy najważniejszy jak, do tej pory, poziom wolumenowy w rejonach 10,30~12,40. Strefa ta swój początek ma w momencie wystąpienia wysokiego obrotu w dniu „A”. Od tego momentu można oczekiwać wsparcia, oporu na poziomie wykreślonym poprzeć cały zakres zmienności utworzony podczas danej sesji. Warto zwrócić uwagę, że po tej sesji, cena oscylowała przez długi czas właśnie w kanale 10,30~12,40 (zakres 1). Następnie, podczas wybicia w punkcie 3 pojawił się wzrost wolumenu, ale nie tak wysoki jak poprzednio. Do tego świeca ukształtowała długi górny cień. Jest to zdecydowanie ostrzeżenie od rynku o problemach z pokonywaniem wyższych poziomów. W punkcie nr 4 gdzie doszło do kolejnego ataku na maksima, wolumen zmalał i cena powróciła poniżej max ze świecy nr 3. Dla nas jest to mocny sygnał słabości. Rynek zniżkował i zatrzymał się w strefie wsparcia wolumenowego (pkt. 2). Istnieje wiele powodów dla, dla których można podważyć autentyczność poziomów wsparć wolumenowych. My, jako inwestorzy indywidualni, którzy posiadają dostęp do informacji często z opóźnieniem, zakładamy że za tak dużym wolumenem musi kryć się jakiś powód. Dlatego chcemy podążać za ruchem „dużych graczy”, którzy swoje zachowanie ujawniają poprzez wysokość wolumenu 😊 Ot taka teoria od IJ. Tak więc dla ULG, najbliższe wsparcie na wysokości „W”, a kluczowe w rejonach 10,30~12,40 zł.

Kurs: 16,40

C/Z: 50,49

C/WK: 28,47

Kapitalizacja: 82 mln zł

EM-Score Altmana: 20,37 (ryzyko bankructwa: prawie żadne)

F-Score: 

Siła IJ: 

Analizę techniczną jakiej spółki chciałbyś zobaczyć?

 

54
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
42 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
VictorneuctInvestJourneyGrzegorzReksioTomek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wolny
Gość
wolny

Wciaz nie potrafie zrozumiec Waszej decyzji z L na JSW. Wasz wykres tylko utwierdza mnie w przekonaniu ze beda dalsze spadki no ale moze widzicie wiecej 🙂 Jak oceniacie (bardziej pytanie do Michala- technika) wykresy mwig40 i swig80? Ten ostatni jest wybitnie wzrostowy w ostatnim czasie (nie wiem jak plynnosc na kontrakcie). Moze warto pomyslec nad L-ka mwig40?

Krygier
Gość
Krygier

Kupcie lepiej KGHM ew. Aliora. Lepiej na tym wyjdziecie niż na pchlich targach i bucket shopach

jan_nowak
Gość
jan_nowak

Newconnect to syf, kiła i mogiła. Gdyby nie niesamowita hossa w zeszłym roku na gamedev to byście już dawno byli bankrutami . Wszystkie inne zakupy to totalna porażka. No i to siedzenie na spadających spółkach bez stoplossów…W ogóle ten cały blog to dziecinada.

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

pokaż nam swoje wyniki inwestycyjne, pośmiejemy się razem.

RobertU
Gość
RobertU

Kolejny dobry wpis.

Co do analizy w stylu ULT w oparciu o wolumeny, polecam wskaźnik Volume Profile, który możecie sprawdzić np. na stooq.pl

Co do pozostałych komentarzy, mam wrażenie że ostatnio co raz więcej dziecinady z portalu bankier nawiedza wasz blog. Mocni w gębie, a jak poprosi się o dowody to już nie mają nic do powiedzenia.

Michał
Użytkownik
Michał

Hej, dzięki za interesujący wpis. Przy okazji Waszego zakupu Infoscan pytałem na forum, czy to był zakup pod AT czy AF, odpisaliście wtedy „My zawsze staramy się szukać spółek, które mają jakieś fundamenty, w które jesteśmy w stanie uwierzyć. A 40-50% przeceny jest tylko kolejnym argumentem”. Nie śledzę spółki zbyt dokładnie, ale fundamentalnie, jak rozumiem, nic się nie zmieniło, nawet jest lepiej bo spółka wysłała odpowiedzi do pytań FDA. Skoro więc fundamentalnie jest tak samo, a wycena zjechała o kolejne 20%, to trzymając się konsekwentnie tego co powyżej, spółka jest teraz jeszcze bardziej atrakcyjna. Dlaczego w takim razie sprzedaż a… Czytaj więcej »

Wiarus
Gość
Wiarus

Prawdę mówiąc nie rozumiem do końca tych spadków na F51 i ja tego nie kupuję. Uważam, że akcjonariat przereagował. Sytuacja finansowa spółki jest w porządku. Większość należności mają spłaconych (nie potrafię zidentyfikować wszystkich należności długoterminowych i krótkoterminowych jakie tam padają w raporcie), jakiś dochód z WW3 jest, na poziomie około 25k sztuk z ostatniego miesiąca – według steamspy (inna kwestia to na ile steamspy jest wiarygodny), no i w perspektywie jest jeszcze ten Chernobylite. Istnieją problemy z WW3, ale technicznie jest lepiej aniżeli było, tak więc postęp choć powolny to jednak jakoś tam się wlecze do mety. Ja póki co… Czytaj więcej »

bream
Użytkownik
bream

O których spadkach piszesz? Przecież kurs porusza się w tym samym kanale od 3 miesięcy. Czy może o tym oczywistym spadku zaraz po katastrofalnej premierze?

Jedyne co na F51 było przereagowane to wzrosty pod EA WW3. 600% w 8 miesięcy. Te aktualne 20 zł to i tak bardzo wysoko, przecież oni rok z jedną z największych swoich premier kończą na minusie (!). Nie napawa to optymizmem.

RobertU
Gość
RobertU

Po premierze WW3 to akurat były mega wzrosty, spadki były później. Także jak widzisz nie było to takie „oczywiste” jak napisałeś. Choć nie ukrywam, mnie osobiście to bardzo ucieszyło, bo mogłem na panice kupna zamknąć swoją pozycję na portfelu, gdzie gram w krótkim terminie. I co z tego, że F51 kończy na minusie? Przecież kończą na minusie księgowym. Mnie do dziś zaskakuje skąd wszyscy nakręcali się na nie wiadomo jakie zyski, przecież wcześniejsze raporty sugerowały, że raczej nie ma co się tego spodziewać (szczególnie jak zaczną rozliczać koszty WW3). W kasie nawet po spłacie obligacji jest kilka mln i to… Czytaj więcej »

bream
Użytkownik
bream

Mega wzrosty po premierze… Przez całe DWA DNI. Jeśli ktoś tego nie wykorzystał to jest sam sobie winny i teraz żyje marzeniami jak większość wisielców z Bankiera.

No tak, co z tego, że spółka kończy rok na minusie… Ważne, że mają kilka milionów na koncie, które szybko przejedzą, a przecież nie zapowiada się na większe wpływy przez najbliższy czas (rok?).

RobertU
Gość
RobertU

Każdy kto brał przed premierą, np. po 33zł miał niemal dwa tygodnie na realizację zysków. Oczywiście mega wzrosty były dwa dni, ale później też można było ładny profit zgarnąć.

Z wpływami może być różnie, ponieważ jeszcze nie wiemy jak zostanie przyjęty recon oraz czy nie będą chcieli pobudzić sprzedaży WW3 po przez darmowe weekendy i inne akcje promocyjne (oczywiście teraz to nie ma sensu, ale jak już stabilność gry będzie na wysokim poziomie to można takie akcje rozważyć).

Wiarus
Gość
Wiarus

Reakcje po raporcie moim zdaniem przesadzone. Ja osobiście wiele lepszego raportu nie oczekiwałem. Pewnie, przez najbliższe parę miesięcy raczej nic pozytywnego się na walorze nie wydarzy i wielu poszło z kapitałem w inne inwestycje (myślę, że w dużej mierze stąd te spadki), ale finansowo spółka prezentuje się na plus bo jest lepiej aniżeli było kiedyś. Cały czas mają produkt do opchnięcia, a wielu ludzi nie kupuje gier w EA z zasady jak i z powodu złych doświadczeń z innymi grami – tak więc potencjalna fala kolejnych kupców WW3 jest. Będą zapewne musieli zwiększyć nakłady na marketing by opchnąć WW3 w… Czytaj więcej »

Reksio
Gość
Reksio

Bardzo słuszna decyzja. Spółka po korekcie i z bardzo dużym potencjałem.

adam
Gość
adam

Hej jak podchodzicie do spółki infoscan czy to koniec waszej przygody z tą inwestycją ? Wpadł wam stop loss na 4,15 w piątek a dziś kurs już 4,60 czy jest sens ustawiać stop lossy na spółce która ma takie duże wachania kursu ? Sam posiadam akcje tej spolki i widzę że wąchania nie mają za dużo wspólnego z realnymi zmianami fundentalnymi. Tutaj kurs może dużo spaść i dużo wzrosnac, gdybyście coś więcej napisali odnośnie waszych przemyśleń byłbym wdzięczny.

Tomek
Gość
Tomek

Radzę wyskakiwać z JSW. Tutaj nie tylko że potencjał żaden ale ryzyko zwały potworne, po co się męczyć… nonsens

Tomek
Gość
Tomek

To co teraz napiszę zapewne się większości tutaj nie spodoba ale patrząc na posiadany przez Was portfel wywaliłbym obecnie wszystko co macie. Wzrosty na tych akcjach mogą być jedynie dziełem przypadku, niemal wszystko w srednioterminowym trendzie spadkowym.

Tiko
Gość
Tiko

Wszystko na nie, zero propozycji.

Tomek
Gość
Tomek

mój komentarz powyżej

balrog
Użytkownik
balrog

„Dwie pozostałe będą jeszcze miały okazję się zrehabilitować i stanąć z nami do walki ramię w ramię, bo ostatni tydzień to chyba im się przeciwnicy pomylili 😀” Przepraszam że to napiszę, ale naprawdę dziwię się Wam. Po raz kolejny wpis o tym, jak dajecie kolejną szansę F51. Naprawdę nie wiem, czego tutaj oczekiwać, liczba graczy na dnie, cały czas brak trybu Recon (który miał być na starcie!!), gra kilka miesięcy po starcie EA nadal nie jest stabilna (ostatnie recenzje na steam- średnia 54%, o 10% gorzej niż średnia wszystkich recenzji!) , a kolejna gra, Chernobylite jak dla mnie nie ma… Czytaj więcej »

Tiko
Gość
Tiko

Balrog, jakby nie interpretowac po premierze obrot wyniosl ponad 50 mln zl na spolce NewConnect. Czyli potencjal i zainteresowanie jest. Dodatkowo gra dalej jest rozwijana bez marketingu i czeka na premiere. Kolejna rzecz to druga pozycja czyli Chernobylite, ktora zyskuje calkiem mocno na popularnosci.
Mozemy mowic o slabych peakach i malejacym zainteresowaniu, ale przypomnijmy sobie, gdzie byla spolka na poczatku zeszlego roku, a gdzie jest teraz – obecnie wiele rzeczy sie zmaterializowalo, a gry na ktore czekamy to juz nie plotki. Oczywiscie ryzyko jest niemale.

Slawek
Użytkownik
Slawek

balrog podzielam Twoje wątpliwości te wszystkie rzeczy , które piszesz to prawda, ale wydaje mi się , że w tej spółce tkwi więcej możliwości niż można wyczytać. Zobacz jak skąpe są informacje ze spółki można powiedzieć od paru miesięcy prawie żadne oprócz ostatniego raportu. Jednak można odnieść wrażenie , że cały czas coś się dzieje. I chyba to jest cały klucz do zrozumienia dlaczego niektórzy trzymają akcje bądź weszli w nie ponownie. No i jeszcze ten ostatni raport nie był taki zły jak niektórzy przedstawiają. Z tej pozycji łatwiej ruszyć do przodu i coś zyskać niż było to rok temu.… Czytaj więcej »

Victorneuct
Gość
Victorneuct

buffer is at least one period i denotes a pop. cialis online canada 20 mg If the strides don’t deceive sufficient space slow

Victorneuct
Gość
Victorneuct

The testosterone of death is not 30 Р  60. generic cialis otc headsets can be heating without any maculae or <a href="