Tydzień 206 – Złośliwa giełda #2

Dlaczego giełda robi mi na złość? Zawsze jest tak, że jak ja kupuje, to kurs zaczyna spadać, a jak sprzedam, to rośnie. To nie fair!” Takimi słowami zaczęliśmy nasz wywód na temat „złośliwej giełdy” we wpisie z listopada 2018 r. (link tutaj). Poruszyliśmy w nim psychologiczny aspekt inwestowania starając się odpowiedzieć na pytanie, czy giełda naprawdę jest aż tak wredna? Za przykłady posłużyły nam transakcje na LiveChat i CD Projekt, które były zawierane w najgorszych możliwych momentach 😀 Ostatecznie doszliśmy jednak do wniosku, że nic wielkiego się nie stało, a takie sytuacje się zdarzają. Od tamtego wpisu minęły trzy miesiące i niestety mamy powtórkę z rozrywki. Tylko, że tym razem, za sprawą FJSWH19 i InfoScan, giełda uderzyła ze zdwojoną siłą. Czy nas to zabolało? No tym razem już tak i zamierzamy dokonać pewnych zmian w strategii. Wartość portfela wynosi 34.923,90 zł. Nasz zysk netto to +61,68%.

To jaka jest w końcu ta giełda?

Niby mówi się, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Niestety, jak to w życiu, łatwo powiedzieć – trudniej zrobić. Mimo, że byliśmy na siebie wściekli za stop-losa na LiveChat, który nas wykopał z gry na samym dołku, to znowu to zrobiliśmy. Znowu ustawiliśmy stop-lossa na spółce, którą sprawdziliśmy fundamentalnie, w którą uwierzyliśmy, w której dostrzegliśmy potencjał i która nam się po prostu podobała. Miał on nas uchronić przed zbyt mocnymi spadkami. No i nas uchronił… tyle tylko, że tak samo jak w przypadku LVC – przed wzrostami! 

Zaistniała sytuacja spowodowała, że postanowiliśmy przedyskutować zasadność stosowania stop-lossów. Doszliśmy do wniosku, że na tego typu spółkach, które mają bazę fundamentalną, a które to z różnych powodów mogą być ryzykowne (New Connect, duże wahania kursowe, spadające noże), nie będziemy ustawiać zleceń zabezpieczających. Ryzyko będziemy ograniczać inwestując niewielki kapitał. I ten warunek był już spełniany wcześniej, zarówno przy LiveChat, jak i InfoScan (kapitał ok 2000-2500 zł). Niestety do całej układanki dodawaliśmy jeszcze stop-lossy. Chcieliśmy Wam pokazać, że w chwilach niepewności warto je mieć i potrafią one nieraz uratować nam cztery litery. Efekt był jednak zupełnie odwrotny. Stopy nas po prostu „wyleszczały”. W związku z tym zmieniamy taktykę 🙂 Tylko nie zrozumcie nas źle, że chcemy Wam przez to powiedzieć, że stop-lossy są złe. Nie! To my jesteśmy źli i to my źle je stosowaliśmy. A wiecie co giełda robi z takimi słabościami? Bezlitośnie wykorzystuje!

Kolejną lekcję dały nam kontrakty na JSW. W początkowej fazie było całkiem nieźle i kurs szedł zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Na giełdzie jednak sytuacja potrafi się zmienić błyskawicznie. 

Nie zamknęliśmy pozycji, przeczekaliśmy spadki, by sprzedać na samym dołku (tak to przynajmniej na dzień dzisiejszy wygląda). Bo co się nagle okazało? Że następnego dnia odbijamy w górę 😀 Cała giełda. 

Dlaczego Wam dzisiaj o tym piszemy? Dlaczego po raz kolejny omawiamy temat złośliwości na rynku? Ano dlatego, że od zawsze staramy Wam się pokazać prawdziwe oblicze giełdy. A jaka jest giełda? Bezlitosna! 😀 Wykorzysta każdą Twoją słabość. Dostrzeże każdy Twój słaby punkt i uderzy właśnie tam, gdzie Cię najbardziej zaboli. Uśpi Twoją czujność i dobierze Ci się do skóry w momencie, kiedy się tego najmniej spodziewasz 😀 I zrobi to wielokrotnie! Aż się nauczysz 😀 A wtedy Cię hojnie wynagrodzi. I za to ją kochamy 😀

Chernobylite – Tili tili bom

„Tili tili bom, close your eyes quickly, someone’s walking by the window and knocking at the door. Tili tili bom, the bird shouts through the night. He is already snuck into the house for those who don’t sleep. He’s coming. He’s already close…” 

Tili tili bom to stara, przyprawiająca o gęsią skórkę, rosyjska kołysanka, opowiadająca o potworach, które czają się w ciemności, gdy małe dziecko idzie spać. Wykorzystano ją w ostatnich materiałach do gry Chernobylite od The Farm 51. I wiecie co? Niby mała rzecz, ale wywróciła nam obraz tej produkcji do góry nogami. Wcześniej zupełnie nie wierzyliśmy w jakikolwiek potencjał tej gry. Nie uwzględnialiśmy jej nawet w wycenie spółki i prognozach jej zysków netto. Dla nas ta gra tak jakby nie istniała. Tego stanu nie odmienił, ani teaser, ani trailer. Udało się to natomiast rosyjskiej kołysance w połączeniu z materiałami ze Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej (link tutaj). Wreszcie poczuliśmy to, co jest dla nas w horrorach najważniejsze. KLIMAT! Poczytaliśmy więc troszeczkę więcej na temat tej gry i powiemy Wam, że dostrzegamy pewien potencjał. Wciąż jest on jeszcze niewielki, nieporównywalnie mniejszy od WW3, no ale zawsze to już coś 😀 Chernobylite zaistniał w naszej świadomości i z zaciekawieniem będziemy oczekiwać najnowszych wieści na jego temat. Planowany termin premiery to jesień 2019 r. Wciąż jednak nie wiadomo w jakiej formie gra trafi w ręce graczy. Możliwe, że będzie to znany z WW3 – early access.

Warto jeszcze dodać dla niewtajemniczonych, że „Chernobylite” to survival horror, który łączy swobodną eksplorację świata z nieliniowym opowiadaniem historii, emocjonującą, pełną wyzwań i potyczek rozgrywką oraz unikalnym systemem wytwarzania przedmiotów.” Bla, bla, bla, każdy tak mówi. To coś w stylu „Prawdopodobnie najlepsze pierogi w mieście” albo „Najdłuższa zapiekanka w mieście. Rozmiar ma znaczenie”. Tak więc opis nuda, trochę nachalny, a nic nowego. Jedyne co przykuwa naszą uwagę to ten challenging combat, bo w tego typu grach raczej spodziewalibyśmy się uciekania i chowania się po kątach przed wrogiem. Ciekawe więc jak challenging combat rozumie F51. Oby właśnie nie w ten sposób 😀

Na koniec studio zachęca nas do swojej gry słowami: Przygotuj się na ekscytującą, budzącą grozę przygodę, w której miłość, spisek i Twoje własne obsesje, łączą się w jedną, fascynującą całość. Przygodę, która udowodni Ci, że nie chodzi o to, czy jesteś w stanie zmierzyć się z własnymi lękami. Chodzi wyłącznie o to, czy potrafisz je przetrwać.

O to, to, to! Przecież my to samo mamy codziennie na giełdzie 😀

A swoją drogą czy ktoś z Was ma podobne skojarzenie do nas? Czy Tili tili bom nie przypomina Wam przypadkiem klimatu Lullaby of Woe z Wiedźmina 3 (link)? Obie kołysanki mają coś w sobie. Coś takiego niepokojącego, strasznego, ale jednocześnie… intrygującego. I obydwu jako dzieci raczej nie chcielibyśmy słuchać 😀

Liga Invest Journey Sezon #2 – zapisy!

Chcieliście to macie! Otwieramy zapisy do drugiego sezonu Ligi Invest Journey! W ankiecie, w której spytaliśmy Was, czy wzięlibyście w niej udział zdecydowana większość z Was (80,40%) odpowiedziała TAK. Jednak w tym przypadku nie zaważyła wartość procentowa, bo sporo osób, które nie wezmą udziału w zabawie – po prostu nie zagłosowała. Zaważyła ilość osób, która zadeklarowała gotowość do walki w konkursie 🙂 Uzyskane liczby pozwalają nam sądzić, że w drugiej edycji Ligi weźmie udział więcej śmiałków, niż w tej pierwszej. Jednak deklaracja w ankiecie, a zgłoszenie to dwie różne sprawy, dlatego nic nie przesądzamy. 

Zgłoszenia możecie dokonać w terminie do 01.03.2019 r. (włącznie) wysyłając na nasz adres mailowy (kontakt@investjourney.pl) poprawnie wypełniony Formularz Zgłoszeniowy (załącznik nr 2 do Regulaminu). Będziemy wdzięczni za zawarcie w temacie maila dopisku „[LIGA]”. Ułatwi nam to rozpatrywanie zgłoszeń. Pamiętajcie, że do swoich portfeli możecie wybrać instrumenty spośród 224 spółek znajdujących się na liście stanowiącej Załącznik nr 1. W zabawie nie biorą udziału spółki z rynku NewConnect, spółki groszowe i te o bardzo niskiej płynności (poniżej 10.000 zł dziennie). Chcemy jak najbardziej wyeliminować z konkursu element szczęścia 😛 Ważne: Niezależnie od tego, kiedy wyślecie nam swoje zgłoszenie – kurs zakupu spółki liczymy od zamknięcia z dnia 01.03.2019 r.! 

Planowany start konkursu to 4 marzec 2019 r. Jego zakończenie planowane jest na 31.05.2019 r., aczkolwiek termin ten może się zmienić, w zależności od liczby uczestników. Obecna wersja Regulaminu jest wersją „roboczą”, gdyż nie znamy dokładnej liczby zgłoszeń. Ostateczny Regulamin opublikujemy przed startem konkursu. W przypadku zbyt małego zainteresowania zastrzegamy sobie prawo do anulowania całego przedsięwzięcia.

Jeśli ktoś chciałby zapoznać się z formułą Ligi oraz poczuć jej klimat, zachęcamy do zapoznania się z infografiką wyjaśniającą zasady (grafika obok), relacjami z Ligitabelą Ligiwynikami pojedynków Pucharu oraz podsumowaniem całego konkursu.

Dokumenty

Regulamin Konkursu Liga Invest Journey (24.02.2019 r.)

Załącznik nr 1 – Lista Spółek

Załącznik nr 2 – Formularz Zgłoszeniowy

Analiza techniczna dla Czytelników – Celon Pharma

Celon pharmaW ujęciu długoterminowym, w końcu nastąpiło ożywienie. Kurs wyłamał się z trwającej kilkanaście miesięcy konsolidacji ceny i nieśmiało zaatakował okolice 40 zł za akcje. Poziom tej nie jest bez znaczenia. W przeszłości kilkukrotnie hamował wzrost, ale czy teraz będzie taka samo? Od 2018 roku wyraźnie widoczny jest spadek wolumenu. Dobre wieści pojawiły się z końcem stycznia 2019 roku, gdzie spółka poinformowała o uzyskaniu dla kilku ze swoich produktów, patentów na terenie USA. To był prawdopodobnie argument, który wywołał aktualny impuls wzrostowy. Jeżeli mamy więc wierzyć w pozytywny wpływ tej informacji, to cena powinna bronić okolic wsparcia na wysokości około 35 zł za akcję. Pytanie tylko czy kurs rozpoczął nowy trend wzrostowy, czy tylko przeniósł się z konsolidacją na wyższe poziomy cenowe. 

Zagranie na najbliższy tydzień.

Celon pharmaWykres w ujęciu intraday – jedno godzinowym, potwierdza atrakcyjność poziomu 37,40~37,65 zł. Zakładamy więc, że cena powinna przetestować przynajmniej okolice 39 zł. Jest więc to nasz minimalny zasięg wzrostów, od aktualnej ceny 37,95 zł. Prognozowany zysk brutto wynosi 2,76 %. Ruch ten powinien pojawić się w trakcie maksymalnie 3 dni. 

Kurs: 37,95

C/Z: 57,60

C/WK: 3,77

Kapitalizacja: 1,71 mld zł

EM-Score Altmana: 39,86 (ryzyko bankructwa: prawie żadne)

F-Score: 

Analizę techniczną jakiej spółki chciałbyś zobaczyć?

 

20
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
13 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
VictorneuctAdamRobertUtonyRobert Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bart
Gość
Bart

Sprawdzaliście Cash Flow Vistuli, która jest w Waszym portfelu? Mnie się wydawało, że to mocna fundamentalnie spółka ale widzę, że regularnie przepalają pieniądze i chyba zmienię stanowisko…

Adam
Użytkownik
Adam

Ciesze się, że ostatnio wrzucacie posty z rana. Czyżby jakieś zmiany w rozkładzie dnia? 🙂

Mnie osobiście ‚Tili tili bom’ nie przypomina ‚Lullaby of Woe’. Aczkolwiek nie twierdzę, żę mi się nie podoba. Wprost przeciwnie 🙂 Teaser mi się podobał, trailer bardziej, ale ostatni materiał już trochę mniej. Trochę chyba zbyt długi i mało dynamiczny.

Z pewnością gra będzie przypominać Get Even pod względem wyglądu i rozgrywania akcji. Strzelanie pewnie da większą frajdę bo wypolerowali je w WW3. Według mnie Farm ma dobre podejście do horrorów. Get Even trzyma mocniej w napięciu niż LoF czy Observer od ‚Mistrzów horroru (psychologicznego)’.

Mariusz
Gość
Mariusz

Witam, co sądzicie o spółce Dino. Dawno już nie było żadnych wykresów i przemyśleń. Macie w planów ponowny zakup ?

Robert
Gość
Robert

Dino wywołane do odpowiedzi dzisiaj 6.90 % 🙂

wolny
Gość
wolny

Skromnie dzisiaj 😛 rozumiem ze reszta tematow na tapecie bez zmian i nie ma co dodawac by now 🙂

Pytanko techniczne: czy nie wystarczy w formularzu zgloszeniowym do ligi jedynie nick? Musi byc imie i nazwisko?

tony
Gość
tony

One More Level – w czwartek start marketingu i ogłoszenie daty premiery God’s Trigger (https://newconnect.pl/komunikat?geru_id=150208&title=Ustalenie+przez+Wydawc%C4%99+terminu+og%C5%82oszenia+daty+premiery+gry+God%27s+Trigger)

Adam
Użytkownik
Adam

Spółka już teraz jest wyceniana na 100mln 🙂 Jakoś nie widzę tej ich gry żeby miała się dobrze sprzedawać.

trackback

[…] InfoScan. Obydwie transakcje opisywaliśmy w serii artykułów o Złośliwej Giełdzie #1 i #2. Różnica jest jednak taka, że o ile LiveChat już porzuciliśmy na dobre (typ okazał się […]

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Comment: The testosterone of death is not 30 Р Р† 60. cialis dose is of increased oxygen delivering procedure line down murad infected.