Tydzień 207 – Inwestycyjna podróż z Rainbow

Wybierz datę analizy: 

Podczas 207 tygodni naszych blogowych inwestycji podróżowaliśmy już z wieloma firmami. Korzystaliśmy z usług branży komputerowej, odzieżowej, meblarskiej, medycznej, czy handlowej. Teraz jednak postanowiliśmy wybrać rozwiązanie standardowe i postawiliśmy na biuro podróży. Nasze kroki skierowaliśmy więc do Rainbow Tours i wybraliśmy wycieczkę do inwestycyjnego raju 😀 Cena 2150 zł, bilet w jedną stronę, hotel 5 gwiazdek, all inclusive i te sprawy. Miała być oferta last minute, taniej nie będzie. I co? Minęły 2 dni i ta sama wycieczka kosztuje 50 zł mniej! 😀 No, ale dobra. Chcemy zobaczyć ten raj, więc już przebolejemy te kilkadziesiąt zł! Wartość portfela na dzień dzisiejszy wynosi 35.913,13 zł. Nasz zysk netto to +66,26%.

Dlaczego Rainbow Tours?

Jest kilka powodów, dla których postanowiliśmy wejść w ten sektor. Oto te najważniejsze:

 • Kolejna spółka spoza gamedev. Od jakiegoś już czasu odchodzimy od tak uwielbianej przez nas branży gier komputerowych i szukamy podmiotów z innych sektorów gospodarki.

 • Bardzo lubimy łapać spółki po sporych przecenach. Rainbow się doskonale w to wpisuje, gdyż jego wycena spadła w ostatnich 12 miesiącach aż o 54,19%. Oczywiście sam zjazd kursu nie wystarczy. Są również fundamenty.
 • Ostatni rok nie był zbyt udany dla touroperatorów. Bardzo ciepłe lato, przeszacowanie popytu, a przez to nadpodaż,  Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, presja na ceny i marże, duża konkurencja, rosnące ceny paliw. To wszystko spowodowało, że pierwszy raz od niepamiętnych czasów, a może nawet pierwszy raz w historii spółki (sprawdziliśmy 10 ostatnich lat) mieliśmy stratę na wyniku netto za drugi kwartał. A ta pociągnęła w dół zyski netto za cały rok. 34 mln zł, 30 mln zł, 44 mln zł to wyniki po trzech kwartałach w latach 2015-2017. Ile mamy w roku 2018? 14 mln zł. I przed sobą 4Q, który z ogromnym prawdopodobieństwem zakończy się stratą liczoną w milionach. Tak więc nie może dziwić reakcja inwestorów i spadek ceny z okolic rekordowych 50,00 zł do 21,00 zł.

  Zadajemy więc sobie pytanie, czy po tak słabym roku nie nadejdą dla branży turystycznej lepsze czasy? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomaga nam Prezes Rainbow Tours Grzegorz Baszczyński: „Patrzę bardzo optymistycznie na przyszły rok. Gdy w turystyce jeden rok pójdzie źle, to w kolejnym roku touroperatorzy są bardzo ostrożni w kontraktowaniu i kontraktują wolumen podobny albo nawet niższy, co powoduje, że sprzedają po wyższych cenach. Spodziewam się, że taki będzie właśnie przyszły rok, bo kilka takich chudych lat już widziałem. Pogody przewidzieć nie można, ale myślę, że statystycznie rzecz biorąc, trudno będzie w przyszłym roku o tak piękne lato” (Żródło: bankier.pl).

  Obserwując rynek możemy już zauważyć pewną poprawę. Ceny wycieczek rosną z tygodnia na tydzień, a nastroje konsumenckie ulegają poprawie.

 • Inną wskazówką, która przemawia za zakupem Rainbow Tours jest transakcja zakupu 100% udziałów Travel Network Solutions, właściciela sieci franczyzowej Wakacyjny Świat, przez należące do Wirtualnej Polski Wakacje.pl. Rynek turystyki zagranicznej czeka w kolejnych latach dynamiczny wzrost, także w segmencie klientów, którzy kupując wycieczkę, potrzebują bezpośredniego kontaktu i doradztwa. A to zapewniamy im skalą naszej sieci stacjonarnej” – powiedział prezes Wakacje.pl Dariusz Górzny” (Źródło: money.pl). Tak więc tutaj bierzemy pod uwagę ruchy biznesowe podmiotów z branży. Oni w tym siedzą od środka i powinni doskonale wiedzieć co robią.
 • Kolejna rzecz to dynamiczny rozwój branży lotniczej. „W ubiegłym roku liczba pasażerów obsłużonych przez polskie porty lotnicze wzrosła o 18 proc. To drugi wynik na świecie pod względem dynamiki. Według raportu PwC „Dalszy wzrost na polskim niebie. Prognozy dla rynku lotniczego 2018” rynek w Polsce ma największy potencjał wzrostu spośród wszystkich krajów europejskich.” (Źródło: money.pl). Wydaje nam się, że ma to przełożenie na branżę turystyczną. Polacy coraz chętniej wylatują na wakacje za granicę. Jesteśmy jako naród spragnieni podróży i ciekawi świata 😀 Tak więc wzrosty widoczne w branży lotniczej w naszej ocenie mają przełożenie na rozwój turystyki. Kryje się tutaj jednak pewne zagrożenie.
 • Rozwój tanich linii lotniczych i serwisów internetowych sprawia, że jest nam dużo łatwiej zorganizować sobie wakacje samemu, bez pośrednictwa biur podróży. I jest to raczej trend, który będzie ciężko zatrzymać. Rynek musi się więc dostosować oferując, zamiast całego pakietu wycieczkowego, np sam przelot, nocleg, czy ubezpieczenie. Swój pomysł ma tutaj również Rainbow Tours, który stawia na własne hotele. Będą do nich kierowani klienci biura, ale również goście, którzy wakacje zorganizowali sobie we własnym zakresie. Wiemy już, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Rainbow do końca lipca będzie posiadać 3 hotele (własne i wynajmowane) z ok. 450 pokojami.

  Wiemy również, że kilka dni temu spółka zawarła umowę z Funduszem Ekspansji Zagranicznej FIZAN, w ramach której dostanie środki na pozyskanie dwóch kolejnych obiektów (jeden na własność, drugi na wynajem). W ten sposób RBW, za pośrednictwem swojej spółki zależnej White Olive, zarządzałby 5 hotelami z łączną liczbą ok. 800 pokojów. „Jeśli podwoimy skalę biznesu hotelowego, to będziemy w stanie zarabiać na nim tyle, ile zarabiamy jako touroperator. Będziemy więc zdecydowanie inwestować w tym segmencie. Tempo będzie jednak zależeć od finansowania i od poziomu generowanej gotówki na naszej podstawowej działalności, stąd też jesteśmy zdeterminowani, aby w przyszłym roku pokazać solidne zyski. Myślę, że w ciągu dwóch lat możemy zwiększyć biznes do 6 hoteli” – mówi Prezes Grzegorz Baszczyński.

  Rainbow więc w bardzo mądry sposób zabezpiecza swoją działalność. Zdając sobie sprawę z pewnych niekorzystnych trendów rynkowych stara się przestawić swój model biznesowy.

 • Rainbow nieprzerwanie od 2013 roku wypłaca dywidendę. Wprawdzie nie jest to dla nas jakiś kluczowy argument, no ale jeśli już jest, to dodatkową gotówką z tego tytułu nie pogardzimy 😀
 • Kolejna rzecz to nasz ulubiony typ wniosków. Wniosek prosty, ale jakże życiowy i zazwyczaj skuteczny. Nazywa się „500+ na każde dziecko”. Pierwsza edycja tego wsparcia dla rodzin miała bardzo korzystny wpływ na branżę turystyczną w Polsce.  Tym razem może już takiego „boomu” nie będzie, ale jak szacuje prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej: „[…] nowy pakiet stymulacyjny może wygenerować dodatkowy popyt w lotniczej turystyce wyjazdowej wielkości 7-8 procent (może 9 z odpowiednim produktem dla emerytów), czyli 320 – 370 (410) tysięcy klientów. Podzielą się nimi biura podróży i tanie linie lotnicze” (Źródło: rp.pl).

  Największym wygranym nowej formuły 500+ może być z pewnością turystyka – pisze z kolei Martyna Kośka – autorka artykułu na money.pl (link). Twierdzi w nim, że „Na obietnicach przedwyborczych PiS zyskają też wszelkiego rodzaju organizatorzy wypoczynku. Z danych serwisu rezerwacyjnego KAYAK wynika, że w ciągu roku od wprowadzenia programu 500+ wyszukiwarka zanotowała wzrost wyszukiwań lotów o 70 proc. Między 2017 a 2018 r. wzrosła również deklarowana kwota, jaką gospodarstwa domowe planowały przeznaczyć na podróże.”

Tak więc jak widzicie w naszym stanowisku nie jesteśmy osamotnieni. Po naszym zakupie nastąpił wysyp artykułów powielających kierunek naszego myślenia. A ten podpowiada nam się, że najgorsze czasy branża turystyczna ma już za sobą. Liczymy na odbicie. Jasne, wyniki za 2018 rok będą bardzo słabe, ale wydaje nam się, że rynek uwzględnił je już w wycenie akcji. Poza tym my kupując Rainbow nastawiamy się na dłuższy termin. Stawiamy na perspektywę 2-3 lat. A przecena -50% kusi!

Podsumowując – kierując się naszym ulubionym rachunkiem prawdopodobieństwa – widzimy większe szanse na wzrosty, aniżeli spadki 😀 Tak więc zobaczymy, czy faktycznie nasz bilet da nam przepustkę do inwestycyjnego raju 😀

PROGNOZA: POZYTYWNA

Liga Invest Journey odwołana

Niestety nie mamy dobrej wiadomości dla wszystkich tych, którzy liczyli na ponowne zmagania w Lidze Invest Journey. Do rozgrywek zapisało się zaledwie 10 osób. Jest to wynik, który daje nam jasny sygnał, że nie jesteście zainteresowani tym konkursem. Tak więc odwołujemy 2 sezon Ligi Invest Journey. Musimy jednak przyznać, że tak słabej frekwencji się nie spodziewaliśmy. Tym bardziej, że chcąc wybadać rynek przeprowadziliśmy wśród Was sondę (ankietę), w której chęć udziału w rozgrywkach zadeklarowało 40 osób. Dodatkowo blog ma za sobą kolejny świetny rok jeśli chodzi o wzrost liczby Czytelników. A mimo to, mamy 10 Uczestników w 2019 r. vs 16 uczestników w 2018 r. 

Jednocześnie bardzo dziękujemy tym, którzy przesłali nam swoje zgłoszenia. My podobnie jak Wy byliśmy gotowi wziąć udział w tej zabawie. Niestety widząc poziom ligowego zainteresowania – musieliśmy anulować całe przedsięwzięcie. Prosimy o zrozumienie. Liga to dla nas kilka dodatkowych godzin pracy tygodniowo na codziennie aktualizacje wyników/rankingów, wywiady i relacje. Nie mamy z tego tytułu żadnych przychodów, natomiast wykładamy na nagrody ok. 650 zł. To miała być przede wszystkim dobra zabawa, ale liczyliśmy, że będzie taką dla większości Czytelników. Okazuje się jednak, że jesteśmy w mniejszości. Tak więc być może Liga wróci innym razem. Obecnie projekt zawieszamy. Widocznie gdzieś nie spełnił Waszych oczekiwań.

Analiza techniczna przełożona

Nasz analityk techniczny Michał kolejny raz poprosił o chwilę przerwy. Na Wasze szczęście tym razem oszczędzę Wam tajnych formacji technicznych ala nastroszony kot, transformacja kanałowa i ukryta piła 😀 Mam tego jeszcze pełno w zanadrzu, ale zaniepokoiła mnie ich słaba skuteczność.

Dziwne. W legendarnych księgach elfickich magów, które kupiłem od Pani handlującej pietruszką na podmiejskim bazarku, o której mówił jan_nowak w ostatnich komentarzach, lepiej to wyglądało…

 

17
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
11 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
InvestJourneyPucekSimosav7Tiko Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adam
Użytkownik
Adam

Dzięki za przybliżenie kolejnej ciekawej spółki. Wiesz może czym były spowodowane wzrosty RAINBOW od końca 2016 do początku 2018? Czy to tylko i wyłącznie poprawa ich wyników, czy może jakieś konkretne plany na przyszłość były już wyceniane przez rynek?

Szkoda, że nie będzie ligi. Jakbyście byli na giełdzie to biorąc pod uwagę wzrost ilości czytelników bloga i zgłoszeń w ankiecie wyglądałoby to tak:

Oczekiwania ilości uczestników w Lidze:
– przez zarząd (czyli Was) to 25-30 osób
– dom maklerski szacunki rzędu 35-39
– podjarana ulica, równo 40
– forum bankiera, nawet z 60 osób 😀

Waterloo
Gość
Waterloo

Fajny wpis o RAINBOW na to czekałem. Dodajcie jeszcze, jakie macie oczekiwania na wyjście z inwestycji:
– po jakim czasie,
– po jakim kursie prze wariancie pozytywnym i negatywnym.

Z gamingowych może warto zainteresować się ECCGAMES lub ONEMORE.

osav7
Gość
osav7

Nie zdążyłem zapisać się do ligi 🙁 Czekam na ponowne zapisy !

Tiko
Gość
Tiko

Coraz krotsze Wasze wpisy i mniej o spojrzeniu na akcje, ktore macie.

Sim
Gość
Sim

Tez zapomniałem się zapisać. Zupełnie mi to uciekło 😅

trackback

[…] Rainbow – zdecydowanie najpewniejszy punkt naszej defensywy. Ostatnio bez formy, niechciany w innych klubach (plotki głosiły, że nie chciała go nawet Pani z podmiejskiego bazarku), doskonale odnalazł się w naszym teamie. Znany piłkarski komentator Pan Tomasz H., stwierdził nawet że po zaledwie dwóch miesiącach zyskał +11% do jakości gry. Specjalista od wycieczek (na szczęście nie pod pole karne przeciwnika), dużo widzi, świetny przegląd pola. Potrafi grać długie piłki i to we wszystkich kierunkach. Rywalom natomiast zapewnia bilet powrotny do domu. Dzięki temu Forte powinien leżeć na leżaczku z widokiem na tęczę i pić drinki z palemką. Tak byśmy to… Czytaj więcej »