Tydzień 210 – Słoniowa ofensywa

Głównym bohaterem dzisiejszego wpisu będzie słoń! I to szarżujący słoń! A takiemu lepiej nie wchodzić w drogę 😛 Zapewne niektórzy już bez problemu skojarzyli, że chodzi o posiadaną przez nas spółkę z branży meblowej, w której logo występuje właśnie to zwierzę 🙂 O kogo chodzi? No jasne, że o Forte. Spółka w ostatnim tygodniu wzrosła aż o +12,32%, a osiągając poziom 27,35 zł ustanowiła rekordowy wynik w swojej dotychczasowej historii w naszym portfelu. I tym oto sposobem na dzień dzisiejszy mamy już na niej potencjalne +16,43% brutto w 3 miesiące. Uznaliśmy więc, że jest to dobra okazja, by odświeżyć sobie naszą wiedzę na temat Forte 🙂 Wartość naszego portfela to 36.479,30 zł. Nasz zysk netto to +68,89%.

Słoń przynosi szczęście?

Zakup Forte (link) do naszego portfela mógł być dla wielu z Was zaskoczeniem. Była to jedna z naszych pierwszych od dłuższego już czasu inwestycji spoza tak uwielbianego przez nas gamedevu. W sierpniu znalazła się ona na naszej karcie smakowitych, wakacyjnych dań (Restauracja giełdowa) z ceną 46,00 zł. Obok widniał promocyjny napis -41%! Myśleliśmy sobie wtedy: „Przez ostatni rok Forte bardzo mocno rozczarowywało inwestorów swoimi wynikami finansowymi. Ostatnio jednak spółka opublikowała bardzo dobre wstępne dane finansowe za 2Q, którymi całkowicie rozjechała konsensus analityków (zysk operacyjny wyższy o 61%). Taka informacja spowodowała wystrzał kursu o prawie +20%. W minionym tygodniu nastąpiła stabilizacja, ale wycena spółki wciąż znacznie odbiega od swoich rekordów. A Forte cały czas inwestuje, przez co zwiększa swoje szanse na dalszy, dynamiczny rozwój. Może więc jest szansa złapać okazję?”

Forte jednak jeszcze wtedy nie „skonsumowaliśmy”. Woleliśmy LiveChat 😀 Jednak co się odwlecze to nie uciecze. W grudniu „słonik” dostał swoją drugą szansę. Tym razem za sprawą Świętego Mikołaja cena za 1 akcję została sprowadzona do poziomu 23,49 zł. Tak tanio nie było od 5 lat! Myślimy sobie „MEGA PROMOCJA ŚWIĄTECZNA! Bierzemy!”. No i wzięliśmy. Forte przez bardzo długi czas nie spełniało pokładanych w nim nadziei, osiągając w styczniu cenę ok. 21,00 zł. Później nastąpiło odbicie w okolice 26,00 zł, by ponownie wrócić na noworoczne dołki. Co ciekawe jeszcze 12 marca Forte można było kupić za 21,10 zł. Obecnie, po 12 dniach, mamy cenę 30% wyższą. Słoń się chyba wkurzył i postanowił ruszyć z „kopyta” 😀

Pozwolimy sobie przypomnieć nasze uzasadnienie zakupu Forte (link tutaj): „Wydaje nam się, że wszystko co najgorsze dla tej spółki, te wszystkie problemy, które dotknęły ją w tym roku, a które to bardzo negatywnie odbiły się na jej wynikach finansowych, są już w cenie. Robiąc więc rachunek prawdopodobieństwa widzimy dużo większą szansę na wzrosty, aniżeli na dalsze spadki. Bierzemy pod uwagę, że jest to solidna marka, z wyrobioną już pozycją na rynku, a Polska to jeden z największych eksporterów mebli na świecie. Mamy również na uwadze kapitalizację, która obecnie wynosi 553 mln zł. W najlepszych czasach spółka potrafiła generować 1/5 tej kwoty w rok. Oczywiście o takich zyskach obecnie możemy pomarzyć. Rok 2018 powinniśmy zamknąć z wynikiem ok. 30 mln zł, co jak dla nas w zupełności uzasadniałoby obecną wycenę. Stawiamy jednak, że wraz z upływem czasu sytuacja zacznie się poprawiać, a w ślad za nią w górę ruszy cena akcji.”

Pod koniec stycznia spółka wydała komunikat, w którym szacuje, że przychody w czwartym kwartale 2018 roku wyniosły 297 mln zł, a zysk operacyjny 19,4 mln zł. Jest to zgodne z naszymi przewidywaniami. Podtrzymujemy więc naszą prognozę zysku netto za rok 2018 r. wynoszącą ok. 30-35 mln zł. Będzie to wynik porównywalny z tymi osiąganymi w latach 2010-2012. Kurs był wtedy na poziomie ok 10 zł 🙂 Tak więc szału nie ma i być nie może. Liczymy jednak, że słonik przyniesie nam szczęście i ten rok będzie dla Forte dużo lepszy. 

Forte – jaki będzie 2019 r.?

Zobaczmy więc jakie plany  na 2019 r. ma nasza meblowa spółka. Zgodnie ze słowami Prezesa Mariusza Gazdy – „Forte planuje w 2019 roku skoncentrować się głównie na poprawie rentowności, a nie na istotnym wzroście przychodów. Realizacja tego planu ma być możliwa dzięki m.in. zwiększeniu udziału w sprzedaży grupy mebli wyżej marżowych oraz obniżeniu kosztów produkcji za sprawą w pełni już funkcjonującej własnej fabryki płyt wiórowych” (źródło: PAP Biznes). Ma ona zaspokoić w 100% zapotrzebowanie spółki na płytę surową, czyli 96% zużywanej płyty wiórowej. Pozostałe 4-5 proc. stanowi laminat, który ze względów technologicznych jest kupowany. Nadwyżki płyt są sprzedawane. Własna płyta już w tym roku powinna mieć istotny wpływ na wyniki finansowe spółki. O ile w fabryce nie wystąpią niespodziewane przestoje spowodowane awarią, jak to miało miejsce w 3Q 2018. W poprzednim roku nie sprzyjała również, podobnie jak na Rainbow, pogoda, która zniechęcała do odwiedzania sklepów 🙂 A my już wiemy od Prezesa naszej spółki turystycznej, że takie warunki pogodowe, powołując się na statystykę, raczej będzie ciężko powtórzyć 😛

W osiągnięciu tegorocznych celów może jednak przeszkodzić zła koniunktura w Europie i spowolnienie na rynku meblowym. Prezes w wywiadzie dla PAP Biznes stwierdził ostatnio, że „Zamówienia zebrane na styczeń i luty napawają nas pewnym optymizmem, jednak ogólna sytuacja gospodarcza w Europie – spadające indeksy optymizmu gospodarczego w Niemczech, problemy przemysłu samochodowego, wojna celna USA-Chiny, zamieszanie z Brexitem – mogą mieć wpływ na sytuację również na rynku meblowym w 2019 roku. Z drugiej strony pojawiają się kolejne sygnały o dużych kłopotach kolejnych producentów mebli w Europie Zachodniej, co może otwierać nowe możliwości przed polskim przemysłem meblowym”. I faktycznie PKB dla Europy i Niemiec zostało bardzo mocno ścięte przez ekonomistów Komisji Europejskiej. A to własnie eksport stanowi aż 80% wartości przychodów Forte, z których aż połowa trafia na rynki niemieckojęzyczne.

Jeśli chodzi o inne plany to Forte planuje jeszcze budowę piątej fabryki mebli. Obecnie ma 4 + fabryka płyty wiórowej (od kwietnia 2018 r.). Decyzja wciąż jednak nie została jeszcze podjęta. Spółka z ewentualną inwestycją czeka na poprawę rentowności firmy, a także na lepszą koniunkturę na rynku meblowym.

Podsumowując – mamy bardzo ciekawą spółkę, z bardzo mocnymi fundamentami, z bardzo atrakcyjną ceną, z dobrymi perspektywami, ale jednocześnie ze sporymi obawami co do koniunktury na rynku w nadchodzących miesiącach. My potencjalne ryzyko ograniczamy bardzo niskim zaangażowaniem. Wierzymy jednak, że rozpędzony słoń będzie dalej sunął przez ewentualne problemy niczym taran 😀 Obecnie lepiej go nie denerwować, a zejść mu z drogi i zobaczyć gdzie się zatrzyma. I tak też robimy!

11 Bit Studios rośnie bez informacji

11 Bit StudiosCzęsto można usłyszeć, że wzrost kursu ma podłoże fundamentalne. Dzieje się tak, kiedy np. dana firma ogłosi istotną informacje, która ma wpływ na wyniki spółki i wtedy następuje wzrost kursu akcji. Często też, kurs reaguje na wybrane raporty, w sposób krótkofalowy, jedno – kilkudniowym impulsem. Tak naprawdę ciężko jest przewidzieć, jaki może być efekt publikacji danej informacji. Każdy podmiot może zareagować różnie na podobny komunikat, ponieważ ma na to wpływ wiele czynników. Co jednak w sytuacji kiedy kurs rośnie, a brak jakichkolwiek komunikatów ze strony spółki. Taka sytuacja ma obecnie miejsce na wykresie 11 Bit Studios. W trakcie ostatnich kilkunastu sesji, cena akcji wzrosła z okolic 265 zł do cena ponad 315 zł. Być może realizuje się scenariusz zagrania pod zamknięcie luki spadkowej. W takim przypadku czeka nas wzrost kursu o około 30%, do okolic 400 zł. W krótkim terminie hamuje nas jednak poziom 315 zł, który nakreślony został przez inwestorów na wykresie jednogodzinnym. W tych rejonach doszło do realizacji zysku, a więc pojawiły się obawy co do dalszej aprecjacji.

Analiza techniczna dla Czytelników – Infoscan

Spółka, z którą mieliśmy przez chwilę do czynienia 😊 Trochę na jej temat mogliście się dowiedzieć z jednego z podsumowań, w którym pochwaliliśmy się o nabyciu akcji tej firmy. Nasza przygoda jednak nie trwała zbyt długo, a to wszystko za sprawą aktywacji zlecenia SL. Dziś do niej wracamy, w sumie na Wasze życzenie, ale wnioski z przeprowadzonej analizy mogą spowodować, że wrócimy do niej również na zasadzie akcjonariuszy 😀

infoscanNa początek sprawdziliśmy co się dzieje na wykresie w ujęciu długoterminowym. „Wycięliśmy” okres czasu, w którym aktywność inwestorów była największa co pozwala nam w pewnym stopniu określić zachowanie sił popytu i podaży. Na lewym skraju wykresy zaznaczyliśmy zielonymi strzałkami bardzo mocny impuls wzrostowy, który można śmiało powiedzieć, że zapoczątkował mocny trend wzrostowy. Euforia trwała do okolic 13,00 zł za akcję i po osiągnięciu tego pułapu, nastąpił powolny spadek ceny. W między czasie udało nam się zdefiniować jeden z kluczowych poziomów wsparcia, na wysokości 3,40~5,00 zł, który wyróżnił się poprzez widoczną przewagę aktywności strony popytowej. Poziom ten więc w dalszej analizie odgrywa rolę obrony, a jego autentyczność został już raz potwierdzona kilka tygodni temu 😊

Kolejny etap analizy, to badanie wydarzeń, komunikatów, które pojawiły się w czasie ostatniej fali spadkowej. Chcemy sprawdzić, czy rzeczywiście pojawiło się jakieś infa, które przyczyniły się do wyprzedaży, lub mogą spowodować gorsze wyniki spółki w przyszłości. Bo o to w sumie wszystko się toczy, zysk danej spółki, który powinien przełożyć się na zysk inwestora w wyniku wzrostu kursu akcji. Na wykresie dziennym, oraz w tabeli, zestawiliśmy 12 wydarzeń, które naszym zdaniem maję wpływ na zachowanie ceny.

Początek wyprzedaży rozpoczął się od omyłkowej informacji w sprawie certyfikacji urządzenia MED. Recorder – 1. Reakcja była oczywista i bardzo gwałtowna bo notowania otworzyły się mocną luką spadkową. Wśród inwestorów pojawiła się więc niepewność, która towarzyszy w dalszym ciągu. Ciekawym faktem jest jednak komunikat z dnia kolejnego, w którym dowiadujemy się o nabyciu akcji Spółki przez osobą pełniącą obowiązki zarządcze. Dla nas to bardzo ważna informacja. Bo jak mamy inwestować w podmiot, w który sam zarząd, lub jego założyciele mieliby wątpliwości. Kolejne wydarzenie to informacja o zmniejszeniu liczby głosów jednego z akcjonariuszy. I tu pojawia się zagwostka 😊 Bo sprzedaż nastąpiła 21 stycznia, czyli dnia w którym rynek otworzył się mocną luką spadkową. Może to poniekąd tłumaczyć właśnie taką siłę spadków, ale wycofanie się dużego gracze nie jest też dobrą wiadomością. Mamy więc w obrębie dni, które zapoczątkowały spadki, kilka informacji mijających się. Fundamentalne najmniej wygodną jest fakt omyłki w sprawie certyfikatu. Nowe istotne wiadomości pojawiły się dopiero w lutym. Znów dotyczyły nabycia akcji przez osobę pełniącą obowiązki zarządcze. Ciekawe jest to, że zakup akcji odbył się w samym dołku cenowym 😊 przypadek?! Dalej od 5-12 punktu, pojawiają się komunikaty, który przeważnie powinny mieć pozytywny wpływ na losy Spółki. Cena w tym czasie „niewyraźnie” spada.

W naszej ocenie, jest to ciekawy podmiot, ale ryzykowny. Chociażby ze względu na NewConnect 😊 Mając jednak na uwadze bliskość kluczowych poziomów wsparcia oraz tło wydarzeń, kurs akcji wydaje się być bardzo atrakcyjny.

Kurs: 5,02 zł

C/Z: 

C/WK: 17,64

Kapitalizacja: 24,06 mln zł

EM-Score Altmana: -1,92 (ryzyko bankructwa: ogromne)

F-Score: 

 

10
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
3 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
VictorneuctInvestJourneyszopenchauerKrzysztofPucek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pucek
Użytkownik
Pucek

Bardzo fajne analizy. Jeden z lepszych wpisów w ostatnich tygodniach. Chyba w końcu znaleźliście więcej czasu 😉

Krzysztof
Użytkownik
Krzysztof

11 bit- bylo info moze nie jakis konkret ale zawsze, dotyczy to nowej gry „projekt8”

https://www.gry-online.pl/newsroom/11-bit-studios-robi-gre-akcji-zespol-szuka-eksperta-od-walki-fppt/z11bd55

a moze pod wyniki w natepnym tygodniu i konferencja chyba 28.03.19

http://foruminvest.11bitstudios.com/viewtopic.php?f=3&t=131&sid=3ed36de4e51ff2e8aad98482140f61ed

Krzysztof
Użytkownik
Krzysztof

Witam,
@invetjourney

W wekend odbyla sie konferencja invest cuffs, bylo kilka fajnych wykladow z branzy gamingowej.
Bloober- podobno ma pojawic sie na Pax wspominal tez o drugiej czesci Layer of FEAR 2. moze beda konkrety .

Farm 51 – bedzie duza aktualizacja w przeciagu kilku tygodni i rozwoj WW3. Prezes liczy na dalszy rozwoj gry,uwaza ze gra jest udana.

Prime bit – gry karciane i rozwoj na rynkach azjatyckich.
PS. anaitycy pytanie na jaka branze warto stawiac: budownictwo, przemysl i gameing.

Moze za niedlugo ukarze sie videoz konferencji

https://investcuffs.pl/

trackback

[…] Forte – no tu akurat wybór był prosty. Któż mógłby lepiej strzec dostępu do własnej bramki jak nie słoń. To nawet lepsze niż autobus, bo wprawdzie powolnie i jakby od niechcenia, no ale chociaż się rusza! 😀 No a nasz słoń nawet nie jest taki ospały, bo w niecałe 5 miesięcy dał już nam zarobić ponad +15%. Dla nas mocny punkt zespołu, bardzo solidny fundamentalnie, a jeśli wróci do pełni sił, to dopiero wtedy może pokazać, na co go tak naprawdę stać. Więcej pisaliśmy na jego temat w artykule „Słoniowa ofensywa”. […]

szopenchauer
Użytkownik
Victorneuct
Gość
Victorneuct

But flair to column up so varied laboratories. order cialis daily dung: The testosterone of termination is not 30 Р Р† 60.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Kixwjy sviaba cialis generic purchase cialis cialis dosage Xlrnza swjkjr cialis pharmacies canadian pharmacy cialis