Tydzień 211 – Teatr jednego aktora

Ostatni tydzień był rewelacyjny dla naszego portfela. Świetnie spisały się CD Projekt (+7,58%), PlayWay (+7,44%) i Rainbow Tours (+6,82%). Jednak wzrosty te, mimo, że znaczące, były niczym w porównaniu do tego, co zaprezentowało nam 11 bit studios. „One Man Show” i +30,59% w 5 dni! To wynik lepszy od premierowego tygodnia Frostpunka. Wtedy to spółka pozamiatała z wynikiem +27,67% („11B pozamiatało”). Impulsem był tu komunikat o fenomenalnej sprzedaży gry. Ale takiego rajdu w odpowiedzi na roczne wyniki finansowe i konferencję z udziałem Zarządu – raczej mało kto się spodziewał. Owszem wiedzieliśmy, że kurs nie odzwierciedla prawdziwej wartości spółki, ale że tak eksploduje w tak krótkim czasie? No tego nie przewidzieliśmy 😀 Ważne jednak, że kapitan naszej drużyny wrócił do formy i znów błyszczy jak za najlepszych czasów. Wartość naszego portfela wynosi 39.230,98 zł. Nasz zysk netto to +81,62%.

Marketingowe zaskoczenie działa!

11 bit na celowniku – pamiętacie ten artykuł? 🙂 Od niego wszystko się zaczęło. „[…] Jeśli ktoś by się jeszcze nie domyślił, to dzisiaj już oficjalnie ogłaszamy, że 11 bit studios staje się naszym celem nr 1 na najbliższe dni. Na sygnał otwarcia czekalibyśmy w przedziale 160-180 zł. Obecnie kurs wynosi 175,35 zł (spadek w ciągu tygodnia o 6,73%), więc polowanie uznajemy za otwarte 😀 Spółkę widzielibyśmy jako partnera do agresywnych wzrostów dla CD Projekt. Obie firmy są z branży gamedev, mają bardzo fajny pomysł na swoje gry i są przed premierami swoich nowych produktów. Uznaliśmy więc, że będzie to fajne połączenie.” Tydzień później 11 bit studios trafiło do naszego zespołu po cenie 175,00 zł. Jakie było jego zadanie? Wraz z CD Projekt miało tworzyć parę supersnajperów! I z tej funkcji wywiązywało się znakomicie. Nasz Super Duet strzelał procentami na lewo i prawo, a przez to pozwalał nam bić kolejne rekordy blogowego portfela. Po premierze Frostpunka 11B pozamiatało rynek, pofrunęło w okolice 540 zł i… runęło w dół. Okazało się, że spółka ma po prostu dużo mniej paliwa, niż się wszystkim początkowo wydawało. Zaczęły się obsuwy wszystkiego, co dało się tylko obsunąć. Płatne dodatki, konsole, gry z wydawnictwa – wszystko zostało przesunięte. A synonimem tego słowa stała się dla nas spółka 11 bit studios. Zaczęliśmy się więc wycofywać z naszej inwestycji sprzedając swoje pakiety po 468 zł (link) i 340,50 zł (link). Jak się okazało była to słuszna decyzja, bo kurs zjechał w okolice 240 zł. A my swoimi transakcjami zaksięgowaliśmy ok 5000 zł zysku netto (już po odliczeniu podatku, który niebawem zapłacimy).

Musimy jednak przyznać, że tak głębokie spadki były dla nas mocno szokujące. Widząc więc cenę 267 zł – postanowiliśmy ponownie zacząć zwiększać swoje zaangażowanie. Na początku roku swoje przemyślenia przedstawiliśmy Wam w artykule pt.: „Zabłysnąć na nowo”. „Czy taki zjazd jest uzasadniony? Naszym zdaniem jest to zdecydowanie zbyt wysoka kara, a Frostpunk, który okazał się być sukcesem dużo większym, niż oczekiwano, powinien wkrótce pozwolić 11 bit studios ponownie zabłysnąć na rynku” – pisaliśmy. Później nadeszło słynne już marketingowe zaskoczenie, czyli marketing tak specjalistyczny i tak zaskakujący, że ciężko jest go zrozumieć „zwykłym śmiertelnikom”. Mimo pewnej krytyki działań spółki wciąż bardzo mocno w nią wierzyliśmy, co wielokrotnie podkreślaliśmy w komentarzach i postach na forum. Naszym zdaniem spadki były przesadzone i chcieliśmy to wykorzystać. Jeszcze tydzień temu pisaliśmy: „Co do 11B to jak dla mnie (Kamil) to nie musi być żadnych info, żeby rosło 😀 Cena jest po prostu niska i tyle 😀 Ten spadek do 250 zł chyba uwzględnił już wszystkie te najgorsze wydarzenia takie jak np info dla analityków DM, obsuwę z konsolami, obsuwę z ChoM, obsuwę z płatnymi dodatkami, zastój wydawniczy, itp. Teraz wystarczy naprawdę niewiele żeby to wszystko odbiło i pod to gramy. W długim terminie firma prezentuje się bardzo dobrze.” A chwilę po opublikowaniu wyników rocznych w odpowiedzi do naszego Czytelnika Krzysztofa: „My czekamy na konferencję. Wyniki są spoko. Nie obrazimy się jeśli powtórzymy scenariusz ala wczorajszy CD Projekt 😀 Ale wszystko w rękach 11B i ich Zarządu 😛 Liczymy na MARKETINGOWE ZASKOCZENIE!!!Kurs w ciągu 3 dni wzrósł o ponad 30%.

No i co? Z perspektywy czasu musimy przyznać, że marketingowe zaskoczenie jednak działa!!! 😀

11B w długiej perspektywie – czy warto?

Na koniec kilka słów na temat tego, jak dalej widzimy przyszłość 11 bit studios. Nasze podejście do spółki się nie zmienia. Wszystkie argumenty przedstawione w artykule „Zabłysnąć na nowo” są nadal aktualne, a 11B jest zdecydowanym liderem naszej drużyny z udziałem ok. 23%. Sam sobie na to miano zapracował 😀 Firma się fantastycznie rozwija, przenosi się do nowej, większej siedziby, zwiększa zatrudnienie, chce produkować więcej, szybciej i lepiej. Nie boi się ryzykować i odważnie przeciera nowe dla siebie szlaki (również te marketingowe :D). Dla nas po CD Projekt jest to druga najlepsza obecnie spółka z branży gamedev w Polsce i zdecydowany pewniak portfela na ten rok. Ale po piętach tej dwójce coraz bardziej zaczyna deptać PlayWay 😀

Tak więc odpowiadając na pytanie czy warto inwestować w 11 bit studios? Zdecydowanie tak!

A jak to wygląda na wykresie?

Nie da się przejść obojętnie obok tak spektakularnych wzrostów, jakie miały miejsce na 11B w trakcie ostatnich kilku sesji. Wszyscy już na pewno wiedzą, po tym jak przewertowali portale o tematyce finansowo-inwestycyjnej, że przyczyną tego wystrzału były ogłoszone wyniki finansowe spółki. Drugie pytanie, które pojawia się w głowach inwestorów, to czas trwania tej euforii. Czy to tylko kilkudniowe zauroczenie czy miłość na dłużej 😊 Analiza raportu to jedna sprawa, ale druga kwestia to reakcja inwestorów, którą można przeanalizować na podstawie zmienności ceny.

11 bit studiosNa pierwszy rzut oka, widać że mocnym wzrostom towarzyszył duży obrót. Warto jednak poddać wątpliwości takie mocne „wystrzały” i zbadać, czy może dojść do odwrócenia ruchu. W myśl zasady „kupuj gdy leje się krew, sprzedawaj kiedy pojawia się euforia”. Sprawdziliśmy więc historyczne reakcje, zachowanie kursu w momencie wystąpienie ponadprzeciętnego wolumenu na wykresie 11 Bit Studios. Na lewym skraju wykresu widać jeden z mocniejszych ruchów w górę, bardzo stromy, któremu prawie cały czas towarzyszył wzrost wolumenu. Warto zapamiętać punkt 1, ponieważ do niego powrócimy. Punkt 2 obejmuje dwa dni, w krótkim odstępie czasu, którym towarzyszył mocny obrót. Dzisiaj można stwierdzić, że był to czas dystrybucji, po którym rozpoczął się marsz na południe. Potwierdzenie „słabości” nastąpiło podczas dnia nr 3, którego sesja otworzyła się mocną luką spadkową. Odwrócenie tendencji spadkowej nastąpiło z dniem 4. Analiza ceny powinna iść w parze z analizą wolumenu. Dlatego, ponieważ tylko wtedy można próbować zdefiniować prawdziwe intencje inwestorów. Stwierdzamy wiec, że punkty zwrotne na wykresie 11 Bit Studios, miały miejsce w dniach, którym towarzyszył ponadprzeciętny wolumen. Przypadek? Ano nie. Jest to ślad, który pozostawiają po sobie inwestorzy instytucjonalni, duzi gracze.

Czas na aktualną analizę ceny. Spójrzmy więc teraz na dzień nr 1. Był to jeden z nielicznych okresów, w trakcie których wzrost połączony z dużą aktywnością inwestorów nie wywołał odwrócenia trendu, przynajmniej w krótkim terminie. Kurs jeszcze przez kilka dni kontynuował wzrost. Patrząc więc na historyczne zależności ceny i wolumenu, można postawić tezę, że czeka nas odwrócenie ruchu (większe prawdopodobieństwo). Potwierdza to również analiza wykresu w ujęciu daytradingowym (kilkuminutowym). Opory oznaczone zostały czerwonymi liniami. Co robić? Najbliższe dni na pewno będą kusić wielu graczy do realizacji zysków. Dlatego może nastąpić krótka korekta. Pod obserwacją powinny być dwa poziomy cenowe 400~410 zł (OPÓR) oraz 368~378 zł (WSPARCIE).

Jak więc widzicie technika nie do końca zgadza się z fundamentami 🙂 Jaki kierunek obierze kurs w nadchodzących dniach? Każdy z Was musi wyciągnąć własne wnioski. My stawiamy, że w krótkim terminie jest większa szansa na spadki. W długim terminie natomiast, gdy do głosu dochodzą fundamenty – wzrosty wydają się być niezagrożone. 

Dziwna zależność na THE FARM 51

Farm 51Analiza ceny i gamedev, ciąg dalszy 😀 W trakcie tak dużej euforii wśród producentów gier, często można wpaść w pułapkę inwestycyjną i kupić „co popadnie”. Bo rośnie, to i wszyscy producenci gier będą rosnąć. A tak nie jest. Przykładem jest F51. Znów przewałkujemy analizę ceny i wolumenu, ale ona naprawdę daje wiele wniosków 😊 Tym razem, otwieramy się również na Wasze wnioski, odnośnie F51. Chodzi o godziny handlu i aktywność inwestorów. Zauważyliśmy dziwną zależność. Występuje ona już od kilku dni (nie wiemy czy wcześniej również miała miejsce) i charakteryzuje się tym, że największa aktywność inwestorów miała miejsce w trakcie pierwszej godziny handlu. Poziomy, zmienność ceny, która w tym czasie wystąpiła, często odgrywała decydującą role w późniejszym kształtowaniu ceny. Wszystkie czerwone strzałki, odpowiadają aktywności w trakcie pierwszej godziny handlu. Jeżeli czas ten zdominowany był przez podaż, to kurs miał ogromne trudności ze wzrostem w kolejnych godzinach. Najmocniejsze sygnały mają miejsce w okresie „akumulacji dni”. Chodzi np. o punkt A, w którym przez kilka dni zmienność ceny była niewielka, oscylowała wokół zbliżonych poziomów, a kurs wyraźnie nie mógł się wybić ponad poziomy z 10:00-11:00 godziny handlu. Zaraz potem nastąpiła kontynuacja wyprzedaży. Dlaczego w punkcie 1. nie doszło do zmiany trendu? Patrząc na ponadprzeciętny obrót na fali spadkowej (plus luka), który miał miejsce kilka dni wcześniej ciężko uznać wybicie na niewielkich obrotach za autentyczne.
Obecnie mamy pewną zagwostkę 😊 Może Wy macie jakieś pomysły co do całej analizy i tej sytuacji. „Rynek” zmienił godziny handlu 😀 Większy wolumen zaczął wchodzić dopiero na zamknięciu sesji. Widać to po ostatnim piątku, gdzie na fixingu pojawił się ogromny obrót i nastąpił spory spadek kursu. Czy to ma jakieś prognostyczne znaczenie? Zobaczymy. Ale kilka dni wcześniej pojawiła się również ciekawa sytuacja, gdzie dołek cenowy został ukształtowany właśnie w czasie końcówki sesji i początku kolejnej. Dlatego poziomy te, okolice 16,00 zł traktujemy jako poziom wsparcia.

Analiza techniczna dla Czytelników – VIVID GAMES

VIVID GAMESSpółka również z branży producentów gier 😊 Nie udało się jej jednak skorzystać na panującej w ostatnich dniach euforii. Obecnie sytuacja wygląda tak: „na dwoje babka wróżyła”. Ale z przewaga negatywną. Okolice 2,10~2,30 wyraźnie powstrzymały popyt przed wyhamowaniem spadków. Dwie mocne sesje spadkowe (czerwona strzałka) potwierdziły ponadto dominację sprzedających. Dlatego też, nie zdecydowalibyśmy się na zakup w najbliższych dniach. Na podstawie obecnego obrazu, kuszące rejony cenowe znajdują się na wysokości 1,20~1,40 zł.

Kurs: 1,78 zł

C/Z: 

C/WK: 3,37

Kapitalizacja: 52,94 mln zł

EM-Score Altmana: 2,8 (ryzyko bankructwa: wysokie)

F-Score: 

 

34
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
23 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
VictorneuctwolnyDarekPInvestJourneyGralem_w_Gwenta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
balrog
Gość
balrog

Gratulacje za cierpliwość na 11 Bit, ja niestety sprzedałem jak tylko wyszedłem na zero w okolicach 285 zł i zwiększyłem zaangażowanie na PLW, mimo że ten też dał zarobić, to jednak nie tyle 😉 W najśmielszych snach nie spodziewałem się takiego wystrzału po wynikach. Jednakże uważam, że same wyniki nie spowodowałyby takiego wzrostu (czasami zresztą dobre wyniki są okazją do realizacji zysków), wg mnie plany spółki na przyszłość były bardziej cenotwórcze. W długim terminie na pewno spółka do trzymania, choć nadal trzeba brać przez palce ich zapowiedzi- z jednej strony buńczuczne zapowiedzi o rozpoczęciu prac nad dwoma innymi produktami oprócz… Czytaj więcej »

wolny
Użytkownik
wolny

Mysle, ze niekoniecznie jesli chodzi o ta gre AAA. Wyraznie widac ze zalezy im na robieniu gier co 15-18 miesiecy przez 3 zespoly po 50-60 osob. Zatem juz z tego mozna wnioskowac ze nie o gre AAA im chodzi a przynajmniej nie w najblizszych 3-4 latach. Budzet P9 i P10 rowniez na poziomie P8 czyli okolo 20 mln zl. Co nie zmienia faktu ze i tak nastepne projekty sprzedadza sie w milionach egzemplarzy (zreszta juz TWOM sprzedal ponad 4 mln sztuk, FP po 8 miesiacach juz 1,4 mln sztuk wiec juz sie sprzedaja w milionach). Sam prezes wspominal ze beda… Czytaj więcej »

Slawek
Gość
Slawek

Co do F51. Też ich mocno obserwuję.Można powiedzieć , że mnie trochę zafascynowali tym swoim kursem, który jet trudny do jednoznacznego określenia. Wasze spostrzeżenia moim zdaniem są bardzo celne. Generalnie wolumeny dzienne 1-2 mln a często poniżej 1 mln nie są za wysokie jak na tę spółkę. Wygląda to na chwilowy zrzut na ten moment sporego wolumenu i wybieranie na niższych poziomach. Też mnie zdziwił ten ostatni piątek na koniec sesji. Może ktoś przerzuca ” z wora do wora” i coś jeszcze wpadnie na tych poziomach przed ruchem do góry. Fundamentalnie wszyscy są wystraszeni. Nie ma pod co grać. Sprzedaż… Czytaj więcej »

bonzo
Użytkownik
bonzo

Bardzo ciekawe spostrzeżenia odnośnie F51. Już od dłuższego czasu można było tam dostrzec spekulację dużych graczy, ale nie skorelowałem tego z godzinami sesji. Obserwuję jednak tą spółkę z boku, bo ta dzika zmienność odstrasza mnie od zainwestowania własnych pieniędzy.

Jedno jednak w tym podsumowaniu kłuje w oczy:

„Był to jeden z nielicznych okresów, w trakcie których wzrost połączony z dużą aktywnością inwestorów nie wywołał odwrócenia trendu, bynajmniej w krótkim terminie.”

Bynajmniej ≠ Przynajmniej 😉

Robert
Użytkownik
Robert

Konferencja 11 Bit, była pozytywnym zaskoczeniem i choćby udało im się zrealizować połowę tych planów to skazani są na sukces i grzechem jest wyrzucić taką spółkę z portfela, a czasami brakowało już człowiekowi cierpliwości. Kurs przez wiele miesięcy stopniowo osuwał się, później konsolidacja to psychicznie wykończyło wielu drobnych inwestorów. Takiego obrotu jak w ostatnich dniach nie wygenerowali jednak malutcy.

Maciek
Gość
Maciek

Nie wiem po co tracić czas na obserwacje w których godzinach jest większy obrót, zamiast w końcu wyciągnąć wnioski ze słabości gry i katastrofalnej sprzedaży, które będą miały wpływ na kilka kolejnych raportów.

Robert
Gość
Robert

@investjourney a myślicie o jakichś nowych zakupach, albo uśrednianiu? Rainbow dzisiaj bardzo ładne rośnie, to może być nowa perła w Waszym portfelu.

Slawek
Użytkownik
Slawek

Jeszcze a propos F51. Przy kompie dzisiaj nie siedziałem , ale widzę ,że złamana została zasada , którą „rozgryzaliście” ostatnio.Świeczka płaska na górze konsolidacji. Coraz ciekawiej się robi. Co prawda ta konsolidacja króciutka , ale naprawdę ciekawy jestem jutrzejszej sesji no i zakończenia tygodnia.

DarekP
Użytkownik
DarekP

Może skusili nowych, a Ci nie znając zasad gry zaburzyli koncepcję ;P

trackback

[…] mocniejszy. Po bardzo nudnym ostatnim sezonie, znowu zaczyna przejawiać błyski geniuszu („Teatr jednego aktora„). Inwestuje w siebie, zatrudnia ludzi, kupuje nieruchomości, podkręca tempo pracy, […]

Victorneuct
Gość
Victorneuct

And-drug-shop Arrhythmias ?? An close online version. ciamedusa.com My motherР Р†s kilogram in default of her current.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

while ED rashes possess not yet been associated after other. cialis dosage Resolving to change elusive and inconsistent

Victorneuct
Gość
Victorneuct

a million years had one half (resilience to a spinal). tadalafil Do not upright or size scollops