Tydzień 215 – Pomysłowy PlayWay

Wielkimi krokami zbliżają się premiery nowych gier PlayWay. A że spółka wyrosła nam na drugą siłę (zaraz po 11B) naszego portfela, to dzisiaj przyglądamy się ich najciekawszym produkcjom. W dzisiejszym wpisie rozliczamy się także z Urzędem Skarbowym. Za sprawą uiszczonego przez nas w minionym tygodniu podatku nasz portfel bardzo mocno oberwał. Przy okazji pokażemy Wam różnicę pomiędzy wartością brutto, którą często możemy zobaczyć w  pięknie wyglądających symulacjach, a wartością netto – czyli rzeczywistością. Wartość posiadanych przez nas aktywów wynosi 38.507,83 zł. Nasz zysk netto to +67,79%.

 

Zysk brutto vs zysk netto

No i nadszedł ten jakże nielubiany przez wszystkich z nas moment. Moment rozliczenia się z Urzędem Skarbowym i odprowadzenia aż 19% z wypracowanych w ubiegłym roku zysków. W 2018 r. nasz giełdowy dochód wyniósł 11.747,35 zł. Po uwzględnieniu niewielkich strat za lata 2015-2016 (łącznie 395,90 zł) i odliczeniu 50% ich wartości wykazaliśmy 11.549 zł zysku. Oznacza to, że musieliśmy uiścić 2.194,00 zł podatku. I tym samym jesteśmy już z Urzędem Skarbowym „na czysto”. Rozliczyliśmy wszystkie straty i wszystkie zyski. Na rok mamy z głowy 😛

Korzystając z okazji postanowiliśmy pokazać Wam jak duża różnicę robi pokazywanie stóp zwrotu w wartości netto 🙂 Oczywiście posłużymy się w tym celu naszymi dotychczasowymi blogowymi transakcjami. 

Obecna wartość portfela to 38.507,83 zł. Zysk netto +67,79%.

Gdy dodamy do tego wszystkie zapłacone przez nas prowizje (644,71 zł) to wychodzi nam 39.152,54 zł. Zysk netto +70,60%.

No to teraz dodajmy podatek od zysków kapitałowych (za rok 2017 i 2018) w łącznej kwocie 2.846,00 zł. I mamy już 41.998,54 zł. zysk netto +83,00%.

Jest różnica? 🙂 No, ale jaki jest sens pokazywać Wam zyski brutto? To tak jakbyśmy Wam mówili, że zarabiamy kwotę brutto i właśnie ona wpływa nam co miesiąc na konto. Jest to oczywiście nieprawda, która przekłamuje rzeczywisty obraz sytuacji. A my jasne, chcemy Was zachęcić do oszczędzania i inwestowania. Chcemy pokazać, że ma to sens. Że można zbudować kapitał od zera. Ale chcemy to pokazać szczerze, tak jak jest w rzeczywistości. Dlatego przyjęliśmy takie, a nie inne metody prowadzenia portfela. Są one brzydsze, mniej „medialne”, mniej zachęcające, no ale chociaż prawdziwe. I tego się trzymamy.

Pomysłowy PlayWay – przegląd nowych gier

No to teraz przejdźmy do tego co tygryski lubią najbardziej, czyli gamedevu! 😀 Dzisiaj na tapetę idzie PlayWay ze swoimi nowymi grami. Dużym atutem tej spółki są bardzo oryginalne pomysły. Pisaliśmy już o tym co nie co w jednym z naszych wcześniejszych artykułów (Zrozumieć PlayWay): […] Przy okazji tego tytułu (Thief Simulator – przyp. red.) chcemy jednak pochwalić PlayWay za kolejny już bardzo ciekawy pomysł na grę. Wydaje nam się, że właśnie tutaj jest jedna z mocnych stron PLW, dzięki której potrafi on zdobywać rynek. Gry spółki nie mają jakiejś rozbudowanej fabuły, nie mają przypominającej rzeczywistość grafiki, nie mają wielomilionowego budżetu. Ale mimo to, potrafią sięgać do głęboko zakorzenionej w graczach ciekawości. […] I właśnie dzięki temu w ostatnim roku sukcesem sprzedażowym okazały się takie gry jak House Flipper, czy Thief Simulator. Jak się jednak okazuje była to dopiero przystawka 😀 W roku 2019 mamy takich potencjalnych perełek dużo więcej. Oto one:

Uboat (early access 30.04.2019)symulator łodzi podwodnej. Czyli trochę Silent Hunter, ale trochę też… The Sims 😀 Wcielamy się w kapitana niemieckiego okrętu i wraz ze swoją załogą wykonujemy rozmaite misje. Co ważne sama rozgrywka nie sprowadza się tylko do „polowania” na wrogie jednostki i odsyłania ich w morską otchłań. Musimy także zarządzać naszymi podwładnymi i dbać zarówno o ich zdrowie fizyczne, jak i psychiczne 😀 Przydzielamy więc im rożnego rodzaju zadania, gdyż każdy marynarz jest odrębną jednostką z unikalnym wyglądem, zdolnościami, atrybutami. Pomysł na grę bardzo ciekawy. Nie ma zbyt wielu symulatorów łodzi podwodnej, a tutaj powinni znaleźć coś dla siebie zarówno gracze hardcorowi, jak i Ci casual’owi. Koszt produkcji to zaledwie 200 tys. zł, co wydaje się wręcz nieprawdopodobne i wspólnie z Wami zastanawialiśmy się na forum jak oni to zrobili 😛 No, ale ok. Trzymajmy się tej wersji oficjalnej. A to oznacza dla nas bardzo szybki zwrot kosztów i bardzo solidna pozycja w portfolio grupy. Żeby jednak nie było tak super, to musimy również wspomnieć o minusach. Wydaje nam się, że gra może się zbyt szybko nudzić. Wciąż nie ma w niej zbyt wiele różnorodności, a okręty, które zatapiamy wyglądają bardzo podobnie. Brakuje nam jeszcze czegoś takiego, co przyciągnie gracza na dłużej. Takiego „syndromu jeszcze tylko jednej misji” 😛 No ale ogólnie, tak jak napisaliśmy: mocny punkt programu i zapewne bardzo szybko uzyskana rentowność. Nie zapominajmy również, że to dopiero wersja wczesnego dostępu. Na full release możemy więc mieć produkt z zupełnie innej półki.

Cooking Simulator (06.06.2019) – no tutaj nazwa chyba mówi sama za siebie. Symulator gotowania, tyle, że w stylu PlayWay, czyli z dużą domieszką humoru 😀 Kolejny ciekawy pomysł, ale wykonanie już naszym zdaniem mogłoby być lepsze. Ok, mamy bardzo dobrze wyposażoną kuchnię, spiżarnię, lodówkę. Mamy kilkadziesiąt przepisów do wykonania. Ale sama rozgrywka, która w zamyśle miała być relaksująca i zabawna, momentami była wręcz frustrująca. Najbardziej rzuciło nam się w oczy bardzo uciążliwe sterowanie, przez co naprawdę dużym wyczynem było zrobienie tak podstawowych rzeczy jak obrócenie potrawy na patelni, czy nałożenie jej na talerz. Oczywiście mogą wyjść z tego bardzo zabawne sytuacje i pewnie z tego też powodu Cooking Simulator może być częstym wyborem streamerów. No ale jako całość jak dla nas szału nie ma 😀 Dodatkowym minusem jest to, że w Grupie PlayWay trwają już prace nad Bakery Simulator. Trailer wygląda jak kopia Cooking Simulator, tylko, że w piekarni. Ale rozgrywka i cała mechanika wygląda identycznie. Trochę to słabe. No ale ok, jest jak jest. Sama gra powinna w  pierwszym dniu pojawić się w TOP5 steama, ale czy zawojuje rynek? Raczej House Flippera i Thief Simulatora nie pobije. Uboata chyba też nie. No ale co najistotniejsze i co jest regułą już w grach PLW – zwróci się bardzo szybko. 

Radio Commander (TBA) – osobiście dla nas ogromne zaskoczenie. Gra, która wywarła na nas bardzo pozytywne wrażenie. Strategia (RTS) osadzona w czasach wojny wietnamskiej, w której wcielamy się w amerykańskiego oficera i dowodzimy swoimi jednostkami za pomocą… radia 😀  Wydajemy im rozkazy z poziomu bazy wojskowej, nie mając wglądu na pole bitwy. Musimy więc wsłuchiwać się w komunikaty radiowe naszych żołnierzy, wizualizować sobie na mapie ich pozycje oraz podejmować ważne decyzje taktyczne, które zdecydują o ich losie. Pomysł jakże prosty, ale jakże oryginalny. Gdybyśmy byli aktywnymi graczami, to zdecydowanie byśmy chcieli wypróbować tę gierkę 🙂 Dla nas kolejne potwierdzenie, że nie zawsze potrzebne są miliony w budżecie, by zrobić coś fajnego. Gra zwróci się błyskawicznie i co do tego jesteśmy przekonani. Dla nas bardzo mocna pozycja w przyszłych premierach, mimo że sama spółka jeszcze tego tytułu na swojej liście nie „wytłuszczyła” (nie widzi w nim największego potencjału).

Mr. Prepper (2019) – szykując się na nuklearną zagładę rozbudowujemy swój podziemny schron. Gra wyglądana na bardzo przyjemną, ale na razie nie ma zbyt wielu materiałów na jej temat. Ale wydaje nam się, że gracze lubią takie klimaty. Schować się pod ziemią, rozbudowywać swoje „tajne królestwo”, hodować roślinki, konstruować maszyny, handlować różnymi rzeczami w celu przetrwania (nasza opinia z forum – przyp. red.). Gra ukazana w przekroju pionowym, swoim klimatem i wykonaniem bardzo zbliżona do Fallout Shelter. Być może również troszeczkę do This War of Mine? Wciąż brakuje jeszcze wielu informacji na jej temat oraz jakichś materiałów filmowych, no ale.. coś w sobie ma. I wydaje nam się, że może być z tego dobry pieniądz dla PlayWay 🙂

Bum Simulator (2019) – oczywiście nie mogło zabraknąć tej perły! Symulator żula to jest to, na co czekają gracze z całego świata! Tutaj nie ma co mówić – trzeba samemu obejrzeć: Official Trailer oraz Pidgeon Tornado 😀 Tutaj fabuła schodzi na drugi plan. Tutaj liczy się fun! 😀 Fani symulatora kozy (liczeni w milionach) powinni być zachwyceni 😀 Streamerzy i ich widzowie również 😛 Podsumowując: TOP1 steama, błyskawiczny zwrot kosztów i zaskakująco dobra sprzedaż. I nie, nie robimy sobie z Was jaj! 🙂

W powyższym zestawieniu nie uwzględniliśmy jeszcze dodatku Garden do House Flipper (premiera 16.05.2019), a ten również mocno może podbić sprzedaż. Nie ma także Im Your President, mimo, że również upatrujemy w nim kandydata na solidne zyski. Ogólnie portfolio PlayWay wygląda jak dla nas bardzo obiecująco, a sama firma jest jednym z najlepszych typów na nadchodzące lata.

„Gramy” pod wzrost WIG20

hossa na wig20Po bardzo długiej przerwie wracamy do analizy indeksu WIG20. Dzisiaj przedstawimy Wam analizę blue chipów, ale na podstawie wykresu kontraktów terminowych na WIG20. W analizie technicznej instrumentów finansowych zwracamy w dużej mierze uwagę na zachowanie ceny w relacji do wolumenu. Sam indeks WIG20 odzwierciedla zmienność cen akcji firm wchodzących w jego skład, a nie jest fizycznie przedmiotem obrotu rynkowego. Natomiast kontrakty są i pozwalają (w teorii 😊) wyciągnąć więcej wniosków z analizy wykresu.
W naszej ocenie, indeks WIG20 obecnie gra o utrzymanie „micro” trendu wzrostowego. Wykreśliliśmy go za pomocą pomarańczowych, równoległych linii trendu. Same linie nie są dla nas wyznacznikiem do zajmowania pozycji, ale pokazują ogólną tendencję, sentyment panujący na danym instrumencie. To co jest zawsze dla nas bardzo ważne to próba zdefiniowania zaangażowania inwestorów z grubymi portfelami.
Wsparcie długoterminowe – Dołek cenowy, który formował się na przełomie października i listopada 2018 roku, wskazuje na możliwość akumulacji. Okolice te powodowały zwiększenie się aktywności inwestorów. Jeżeli tak było, to poziomy te powinny zostać utrzymane przynajmniej w krótkim terminie. Potwierdziła to korekta zakończona dołkiem cenowym w punkcie 1. Co więcej, w dołku tym również wzrosło zaangażowanie graczy. Biorąc pod uwagę powyższe, zakładamy utrzymanie się ceny indeksu WIG20, w długim terminie, na wysokości powyżej 2140,00~2240,00 pkt.
Wsparcie – Skoro już wiemy, że rynek z dużym prawdopodobieństwem będzie walczyć o utrzymanie trendu długoterminowego, głównie ze względu na zaangażowanie dużych graczy na rynku, to sprawdźmy czy w krótkim terminie zachowanie ceny potwierdza tą tezę. Poziom wsparcia, który wykreśliliśmy wynika ponownie ze zmienności ceny, która miała miejsce w okolicach formowanie się dołka. Patrząc na to czysto psychologicznie, to jeżeli rynek, inwestorzy instytucjonalni, chcą skupić akcje, dowolny papier to rzadko robią to w momencie kształtowania się nowych szczytów. Chyba, że mamy do czynienia z bardzo mocnym trendem. Wtedy o dany papier toczy się walka i nie ma czasu na korekty ;p Jednak w omawianym przykładzie jest inaczej. WIG20 w pewnym sensie jest cykliczny tzn. mamy okres wzrostów i spadków. Mając więc możliwość i czas na zajęcie pozycji, korzystniejszą opcją (w sytuacji kiedy zakłada się kontynuację wzrostów) jest zajmowanie pozycji w trakcie trwania wyprzedaży czyli końcówce korekt. Jeżeli tak się dzieje to widać to właśnie po zachowaniu ceny i wolumenu. Okolice 2290,00~2340,00 pkt. potwierdziły w naszej ocenie nastawienie kluczowych graczy, którzy trzymają rękę na pulsie i skupują akcje w trakcie korekt. Zakładamy więc, że poziom ten jest znaczący w ujęciu krótkoterminowym i nie powinien zostać przełamany.

Analiza techniczna dla czytelników – CELON PHARMA

Spółki z branży medycznej chyba jeszcze czekają na swoje pięć minut 😊 Może przyjdzie na nie czas po hossie na gamedev? A może właśnie już teraz jest dobry moment na łapanie perełek z tej branży. Dziś na tapecie Celon Pharma. Jest to spółka biofarmaceutyczna zajmująca się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem oraz sprzedażą produktów farmaceutycznych. Ostatni tydzień nie był jednak dla firmy korzystny. 25 kwietnia pojawiła się informacja o  zakazie sprzedaży leku Salmex na części rynków. Dlaczego wywołało to tak dużą wyprzedaż? Ponieważ lek ten odpowiada za ponad połowę przychodów spółki. Ryzyko związane z generowaniem stabilnych przychodów w przyszłości zostało zaburzone. Co ciekawe, pojawiła się jednak grupa inwestorów, która wykorzystała piątkową panikę do skupowania akcji.

Celon Pharma

Analiza wykresy w ujęciu długoterminowym wskazuje na kilka kluczowych poziomów cenowych mogących zahamować potencjalną wyprzedaż. Pierwszy z nich został określony na podstawie zniesień Fibonacciego i już został przetestowany. Jest to wsparcie czysto techniczne, które raczej generuje krótkoterminowe wyhamowanie spadków. Jeżeli jednak obawy inwestorów znów zaczną grać główne skrzypce, to zasięg spadków może zakończyć się dopiero na wysokości wsparcia długoterminowego czyli kombinacji strefy nr 1 i 2. Są to okolice, w których doszło w przeszłości do wyraźnego skupowania akcji. W tym czasie wystąpił bardzo wysoki wolumen, który wskazuje na aktywność dużych graczy. Jeżeli więc inwestycja w tą spółkę ma być „bezpieczna” w długim terminie, bazując na informacjach dostępnych na dzień dzisiejszy, to kurs nie powinien pokonać okolic 28,00~35,00 zł.

Kurs: 41,50 zł

C/Z: 62,90

C/WK: 4,16

Kapitalizacja: 1,87 mld zł

EM-Score Altmana: 36,60 (ryzyko bankructwa: prawie żadne)

F-Score:

 

13
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
9 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
VictorneuctInvestJourneyGrigoriPracownikwolny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wolny
Użytkownik
wolny

Pany, kolejne ruchy w portfelu w tgodniu okraszone wpisem „szczegoly w najblizszym podsumowaniu” i kolejny raz zero informacji w podsumowaniu tygodnia. Nie chcieliscie wymiany zdan przy zakupie 4mass to czekalem do podsumowania i jak tu dyskutowac?

Pracownik
Gość
Pracownik

Hmm a moze panowie z InvestJ zmierzają do monetyzacji swoich wpisow i jak wiekszośc tego typu blogerow, fachowców,domoroslych analityków po jakims czasie chcą zarabiac na swojej wiedzy i dlatego w coraz mniejszym stopniu dzielasię swoimi przemysleniami. Zauwazamto od pewnego czasu…Robiecie rozne ruchy dotyczace zakupu jakiegos waloru ale nie tak jak dawniej informujecie o tymtylko jakos tak „półgębkiem” żeby nikt nic nie wiedział albo dowiedział sie dlugo po czasie, czy siemylę?

Grigori
Użytkownik
Grigori

Dzięki za kolejny wpis o PLW. Mam podobne odczucia w przypadku nadchodzących premier ale nie możemy zapominać, że gry takie jak Cooking są raczej dla kobiet i mimo, że nas facetów nieco irytują pewne aspekty, to gra się może przyjąć. Dobrze obrazuje to przykład House Flippera.

Ciekawe kiedy pojawi się info w sprawie dywidendy.

trackback

[…] PlayWay – jak już wyżej wspomnieliśmy, jest to obecnie filar naszego zespołu. Bardzo kreatywny, wszechstronny, utalentowany, a wciąż jeszcze młody zawodnik. Jest już z nami prawie rok i przez ten czas dał się poznać od jak najlepszej strony. +67% do jakości gry, a czujemy, że to wciąż dopiero ułamek jego możliwości. W najbliższym czasie czeka go bardzo intensywny okres. Właściwie co 2 tygodnie będzie wypuszczał na rynek swoje nowe gry. Jedna z nich – Uboat – już swoje zrobiła. 57.000 sztuk w 3 dni, jak na grę o budżecie poniżej 500.000 zł, to wynik jak najbardziej godny uznania. Teraz… Czytaj więcej »

Victorneuct
Gość
Victorneuct

In the native may capture veto cialis reviews j to identify into it and rarely destruction my chest.