Analizy techniczne FOREVERN + CCC + RCFS4PKN

Zgodnie z obietnicą dajemy dziś spóźnione analizy techniczne. Zaczniemy od zwycięzcy z ostatniej ankiety, czyli na Wasze życzenie – Forever Entertaiment. Od początku 2019 roku kurs akcji zyskał już ok 200%!!! Takie perełki każdy chciałby mieć w swoim portfelu 😀 Pytanie, jak je złowić odpowiednio wcześnie? Jeśli macie na to jakieś sprawdzone techniki, piszcie w komentarzach 🙂 Dodatkowo dorzucamy analizę techniczną CCC, a nasz Analityk Dominik podsumowuje zakończoną wczoraj inwestycję w certyfikaty RCFS4PKN.

ForeverSprawdźmy czego można się spodziewać po kursie FOR w najbliższych dniach. Patrząc na zachowanie ceny w okresie ostatniego miesiąca to nie za wiele. Cena oscyluje wokół tego samego poziomu, okolice ~4,50 zł. Brak jest wyraźnych ruchów, które pomogłyby w określeniu zamiarów inwestorów. W naszej ocenie, przedział 3,85~4,40 zł za akcje stwarza okazję do pierwszych testów zakupowych. Są to poziomy wsparcia cenowego, które mogą chwilowo uaktywnić popyt. Jeżeli jednak podaż zdobędzie przewagę na rynku to zasięg spadków może sięgnąć nawet okolic 3,00 zł za akcję (poziom wsparcia nr 2). Na tej wysokości znajdują się dodatkowa strefa zniesień Fibonacciego oraz w przeszłości doszło tu do mocnego skupowania akcji. Wydaje się więc być oczywistym, chęć obrony tych poziomów.  

Kurs: 4,46 zł

C/Z: 36,29

C/WK: 11,61

Kapitalizacja: 121 mln zł

EM-Score Altmana: 12,90 (ryzyko bankructwa: prawie żadne)

F-Score: 

CCC- czas na odreagowanie spadków

Od lokalnego szczytu na wysokości około 260,00 zł cena akcji obuwniczego giganta spadła już o blisko 25%. „Jest już tradycją, że pierwsze miesiące roku nie są okresem żniw dla największego polskiego producenta obuwia. Choć sklepy CCC mogą się pochwalić o połowę większą sprzedażą, spółka nie wypracowała nawet złotówki zysku. ” (Żródło: money.pl

CCC jest jedną z największych detalicznych spółek obuwniczych w Europie Środkowej i jednym z największych producentów obuwia w Europie. Spółka rozpoczęła współpracę z marką DeeZee, portalem  eobuwie.pl oraz przejęła firmę Gino Rossi. CCC eliminuje nierentowne części biznesu i ciągle prowadzi prace nad optymalizacją działalności. Wszystko ok, ale zachowanie ceny nie wskazuje na optymizm inwestorów. Wręcz przeciwnie. Trwająca wyprzedaż zmierza w stronę ostatnich dołków w okolicach 190,00 zł. Można wykreślić strefę obrony pomiędzy 165,00, a 190,00 zł. Poziom ten powinien wyhamować aktualną zniżkę ceny.

Negatywne informacje dotyczące wyników finansowych często są szybko wchłaniane przez inwestorów i mimo początkowej paniki, w dłuższym terminie pojawiały się wzrosty. Luka spadkowa, która kilka dni temu powstała po ogłoszonych wynikach finansowych za I kw. może więc być na dniach testowana. Inwestorzy mają przed sobą strefę wsparcia, którą powinni wykorzystać jako pretekst do odreagowania.

Podsumowanie inwestycji w RCFS4PKN

PKN Orlen pod koniec lutego 2019 wyglądał technicznie ciekawie – powoli kurs obniżał się, wyniki dały pierwszy impuls spadkowy i walor znalazł się w ciekawym miejscu. Wyglądało że brakuje mu sił na wzrosty.

Zaproponowaliśmy grę na spadki gdyż walor ewidentnie wyczerpywał swój potencjał wzrostowy – coraz mniejszy wolumen handlu w sesjach wzrostowych, coraz mniejsza siła uderzeń w górę i testowanie wsparcia na technicznym poziomie w okolicach 100 zł za akcję.

Aby utrzymać stały budżet i nie blokować kolejnych inwestycji postanowiliśmy wykorzystać do gry na spadki certyfikaty RCFS4PKN.

Za pomocą analizy technicznej określiliśmy poziom 106 jako kluczowy opór którego przebicie w górę oznaczałoby powrót PKN Orlen do wzrostów. Ten poziom długo nie zostawał osiągnięty i mimo kilku chwil gdy walor próbował korekty wzrostowej, raz po raz podaż wygrywała. Poziom 100 był wielokrotnie naruszany. Poziom 94 ustanowiliśmy jako take profit – moment w którym sprzedajemy certyfikaty. Jako punkt odniesienia wykorzystywaliśmy cenę za akcję, a nie oferty na certyfikaty – dzięki temu mieliśmy jaśniejszy obraz w którą stronę idzie inwestycja i łatwiej było posługiwać się analizą techniczną niż jakbyśmy opierali nasze analizy o wycenę certyfikatów.

4 marca 2019 nabyliśmy 55 szt po 12,85 zł. Łącznie wyszło 711 zł.

Po długim oczekiwaniu 25 marca nadszedł moment w którym technicznie kurs wytracił impet spadków, wyliczyliśmy potencjalny zysk na poziomie  14,85% czyli przy naszych 55 papierach to 47,85 PLN zysku. Tutaj wkradło się nie zdecydowanie, większość analityków z naszej małej Spółki Czytelników była za sprzedaniem certyfikatów, ale pojawiły się głosy “a może da się jeszcze coś ugrać?”. Chwila niezdecydowania i odrobina chciwości sprawiły że przespaliśmy ten idealny moment na sprzedaż i trzymaliśmy dalej. Kurs zrobił małą korektę i wszedł w ruch boczny na którym nasze certyfikaty cały czas traciły wartość…

Analiza techniczna pokazała że moment na wyjście w sumie to już był i lepiej ewakuować się z tonącego statku:

PKNOrlen

Po chwili smutku i narady w ramach Spółki Czytelników wróciliśmy do twardego Stop Loss na poziomie 106 gotowi przyjąć na klatę potężny cios, ale nie poddając się. W końcu ten ruch wzrostowy który się zapowiadał wyglądał wciąż tylko na korektę w ruchu spadkowym… Był to 4 kwietnia 2019.

Korekta faktycznie nastąpiła, w najgorszym momencie nasza inwestycja miała potencjalne około 10% strat. Mimo wszystko PKN Orlen wrócił do ruchu bocznego. Podczas tego boczniaka znowu pojawiło się zwątpienie – przecież wykrwawiamy się na tych certyfikatach i majdając się w górę i w dół wciąż tracimy pieniądze!

Po drodze nawet czytelnicy pytali nas co stało za tą inwestycją, pewnie widząc szaleństwo a nie metodę w naszych działaniach ( komentarz : http://investjourney.pl/2019/03/04/spolka-czytelnikow-kupno-rcfs4pkn/ ).

Ostatecznie zaproponowane zostało poczekanie aż kurs wyjdzie z formacji klina. Poczekaliśmy i faktycznie kurs zaczął wychodzić dołem. Kiedy rynki dopchnął globalny sentyment i czerwień na całym WIG20 w końcu postanowiliśmy nie czekać na techniczne poziomy tylko wyjść z inwestycji na plusie. Technicznie PKN wciąż wygląda spadkowo, cały czas jest to dobry walor na short, ale już nie na certyfikatach z powodu zwiększonej zmienności. 

Na ten moment żegnamy się z certyfikatami, chociaż przygodę z nimi uznajemy za udaną (choć może nazbyt nerwową). Ostatecznie zamknęliśmy pozycję na 13,94 zł księgując zysk +8,48%.

Autor: Dominik (Analityk InvestJourney)

 

28
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
25 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
InvestJourneyRokiRokiRokiKlymens Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
1337damn
Użytkownik
1337damn

Dzięki za analizę Forever. Jednak nie zdecydowałem się na sprzedaż po przekroczeniu 4zł. Q2 zapowiada się niesamowicie dobrze jeśli chodzi o premiery, co może dać sporo pary do kolejnego rajdu na spółce.

RobertU.

kaliszak
Gość
kaliszak

Chcecie miecperelki alenie wiecie jak je wyłowic…kiedys, ok 1,5 roku temu na fali podniety akcjami społekgejmingowych na tak zwaną pałę sprawdziłem sobie te małe spolki growe z NC,takie w miarę poważne…bylo to IFun4all, ForeverEn i Qubic….obserwowałem jeszcze jedna ale ze akcja kosztowała 20 groszy to mnie zniecheciło, i z tej trojki wybrałem Qubic, srednia zakupu 1,68pln, Forever chciałem kupic ale stwierdzilem,ze różnie tomozez nimi byc,mieli jakies problemy, restrukturyzacje…Od tamtego czasu mój Qubic podrozał prawie 100%,,dwa razy ale czekam na wiecej, w tym roku maj-czerwiec maja miecpremiere 5gier na nintedo swich,to możepodbic cene mocno w góre,moze warto pochylic sie nad ta… Czytaj więcej »

Roki
Gość
Roki

czy to juz koniec na ccc? 165 przelamane czy czekac na koniec dnia?

Klymens
Gość
Klymens

Wybronilo na zakończenie tyg. Powinno się bc ok