Tydzień 221 – Złoty czerwiec. Czarny czerwiec.

Za nami szalone dwa tygodnie. Sprzedaż Bloobera, premiera Layers of Fear 2, potężne spadki Bloobera, zakup Bloobera, a na koniec zapewne zaskakująca dla wielu z Was wymiana PlayWay na CD Projekt. Tak więc działo się 😀 Wydaje nam się jednak, że był to dopiero przedsmak tego, co czeka nas w czerwcu! Jest to miesiąc, który będzie bardzo istotny aż dla 5 posiadanych przez nas spółek! The Dust, InfoScan, The Farm 51, Bloober Team oraz CD Projekt. To będzie nasza złota piątka w złotym czerwcu? Czy jednak czarna piątka w czarnym czerwcu? 🙂 Niebawem się przekonamy! Wartość portfela na dzień dzisiejszy wynosi 39.061,24 zł. Nasz zysk netto to +70,20%.

Czerwiec – co, jak, dlaczego?

No to przechodzimy od razu do konkretów.

The Dust – jeden z naszych najnowszych nabytków. W portfelu od nieco ponad miesiąca. Do tej pory nie błyszczał. Kupowaliśmy go po 8,00 zł, a obecny kurs to 7,20 zł. Tak więc 10% straty, z której to na ten moment zupełnie sobie nic nie robimy. Nie jesteśmy tutaj, by po miesiącu się tej spółki pozbywać. Nasz horyzont inwestycyjny w tym wypadku to ok 3-5 lat. Dlaczego? Odpowiadaliśmy na to pytanie w artykule „Wyjściowa jedenastka”.

No to co z tym czerwcem? Otóż w czerwcu The Dust chce zorganizować konferencję dla graczy oraz fanów twórczości Jacka Piekary, podczas której przedstawi szczegóły związane z produkcją gry w świecie Cyklu Inkwizytorskiego. Projekt realizowany będzie na PC, konsole oraz urządzenia mobilne (w kooperacji ze spółką T-Bull). Jak mówi Prezes Jakub Wolff: „To nasza największa produkcja, której budżet jest faktycznie spory. Ma on równie wysoki potencjał co zauważają również zgłaszający się do nas inwestorzy. W obecnej chwili kończymy negocjacje umowy, która zapewni finansowanie produkcji przez ponad 2 lata. […] Odnośnie budżetu oraz planowanego harmonogramu prac powiemy więcej na konferencji w czerwcu. Warto jeszcze dodać, że spółka nie planuje emisji akcji w celu pozyskania kapitału. Jego źródłem mają być środki własne, zewnętrzni inwestorzy oraz różnego rodzaju wsparcia dla firm, np. Game INN.

Obecnie mamy 9 czerwca, a o konferencji cisza. Cierpliwie więc czekamy 🙂

InfoScan – tutaj gra toczy się o wielką stawkę. 20 marca 2019 r. Zarząd spółki podpisał list intencyjny z Boston Ivy Healthcare Solutions (Medika Bazaar). Współpraca miałaby dotyczyć sprzedaży urządzenia MED Recorder na terenie Indii. Podpisanie umowy dystrybucyjnej planowane jest na drugi kwartał 2019 r. Dlaczego jest to takie ważne? Gdyż rynek indyjski jest przeogromny! Szacuje się, że nawet 5% męskich obywateli Indii oraz 2% kobiet w Indiach może cierpieć na zaburzenia oddychania podczas snu. Może być to nawet 90 mln osób! A pamiętacie co się stało, kiedy Braster podpisał umowę z Medika Bazaar? +50% w jeden dzień. 

Ponadto InfoScan ma również podpisany list intencyjny z Giromed Intitute, dystrybutorem sprzętu medycznego z Hiszpanii. Szczegóły współpracy mają być ustalone do końca II kwartału 2019 r. Spółka planuje działać na rynku hiszpańskim w ramach modelu otrzymywania wynagrodzenia za każde wykonane badanie.

Tak więc zostały już tylko 3 tygodnie. Cierpliwie czekamy.

The Farm 51 – w czerwcu kolejna chwila prawdy dla F51. Możemy przyjąć, że WARZONE GIGA PATCH swoje zrobił. Wzbudził na nowo ciekawość graczy i podbił ich średnią liczbę. No ale ta wciąż pozostawia wiele do życzenia. A co jest najlepszym lekarstwem na niskie „peaki”? Free Weekends! 😀 Dla tych, którzy nie wiedzą informujemy, że Darmowy Weekend oznacza możliwość zagrania w daną grę za darmo w ciągu weekendu. W tym czasie możemy podjąć decyzję, czy jest ona warta naszych pieniędzy. F51 zapowiedziało, że pierwszy z tych eventów odbędzie się w czerwcu! W planach są kolejne. „Do dyspozycji gracze dostaną całą personalizację, ekwipunek, gadżety i strike’i, jednak grać można będzie tylko na jednej mapie w trybie Warzone. Mapą tą będzie Polyarny, arktyczna lokacja na północy Rosji” (Źródło: worldwar3.com).

Free Weekend da nam odpowiedź na pytanie, jakie jest potencjalne zainteresowanie graczy oraz czy WW3 może dostać od rynku jeszcze drugą szansę w kontekście nadchodzącej premiery?

Bloober Team – po krótkiej przerwie ponownie z nami. Wprawdzie nie spodziewaliśmy się, że nasz powrót nastąpi tak szybko (po tygodniu!), no ale cóż. Taka jest giełda 🙂 Pojawiła się okazja i postaramy się ja wykorzystać. Nasze drugie podejście do Bloobera uzasadnialiśmy podczas dyskusji w komentarzach do wpisu „Kupujemy Bloober Team”Wyrażaliśmy w nich nadzieję, że na targach E3 zobaczymy zdecydowanie więcej, niż tylko Layers of Fear 2. „Aż ciężko nam sobie wyobrazić, że mocna obecność na E3 to dla nich zabranie ze sobą i promowanie trupa. No bez jaj! Mają przed sobą LionsGate i Medium a pojadą z odgrzewanym kotletem? Mamy nadzieję, ze nie. Jeśli jednak macie rację to oczywiście BLO znacząco straci w naszych oczach i rozważmy co dalej z nim zrobić.” – pisaliśmy. 

Zaledwie trzy dni później pojawił się komunikat o zawarciu przez Bloober Team istotnej umowy z Microsoft Corporation, mającej za przedmiot samodzielne wydanie nowej, produkowanej przez spółkę gry na platformach spółki Microsoft w specjalnym programie 🙂 Dzień później pojawiło się to:

Przypadek? Nie wydaje nam się. Chyba jednak na targach E3 zobaczymy zapowiedź nowej produkcji. Nam to wszystko zaczyna wyglądać na grę na licencji LionsGate. Pytanie co to może być za gra? Powyższy tweet może kojarzyć się z dwoma tytułami. Pierwszym z nich jest Piła, o której już na naszym blogu wielokrotnie pisaliśmy (np. Formacja ukrytej piły 🙂 ). „Szumy” na ekranie od razu kojarzą się ze słynnym „Do you want to play a game?” 😀 Jeśli Bloober faktycznie przenosi ten film na ekrany komputerów, to jak dla nas spełni się marzenie chyba wszystkich akcjonariuszy tej spółki 😀 Druga opcja to Blair Witch, czyli sequel słynnego horroru Blair Witch Project. Tutaj mamy do czynienia z filmem zrealizowanym na wzór filmu dokumentalnego, w którym wiele scen nakręcono zwykłą kamerą. Tak więc tego typu „szumy” również występują, tym bardziej, że jest to horror 😛 Na dalszy plan schodzi w tym momencie trzecia opcja, czyli Ash vs Evil Dead, bo tego typu plotki również się pojawiały. 

Tak więc plan marzenie: Piła na E3 😀 Plan bardzo dobry: zapowiedź każdej innej, nowej gry na E3 🙂 Plan do 4 liter: LoF2 na E3.

CD Projekt –  kto z Was się spodziewał, że w ten weekend Redzi znów przejmą opaskę kapitańską i poprowadzą nasz zespół przez resztę sezonu? 😀 Tak, tak, po naszej piątkowej transakcji CDR ponownie jest liderem naszego portfela z udziałem wynoszącym 23,04%. Może być to dla Was tym bardziej zaskakujące, gdyż stało się to kosztem tak wychwalanego przez nas PlayWay. To właśnie on miał być playmaker’em InvestJourney („Wyjściowa jedenastka”). A obecnie znajduje się on poza naszą drużyną. Jako, że akapit dotyczy CDR, to króciutko wyjaśniamy: rozczarowały nas premiery Garden Flipper oraz Cooking Simulator. W związku z tym postanowiliśmy sprzedać cały nasz pakiet akcji, księgując przy okazji +51,67% zysku brutto (do tego jeszcze dywidenda), przenieść kapitał na CDR, zarobić na targach E3, po czym ponownie wykupić PLW po niższych cenach 😀 Plan chytry i jak się okazało PlayWay postanowił nam go pokrzyżować wydając w piątek komunikat o podpisaniu umowy z chińskim Tencent’em na dystrybucję 4 kolejnych gier (CMS, HF, Ultimate Fishing Simulator, WoodZone). Tak więc troszeczkę pechowy timing z naszej strony, no ale zobaczymy, czy faktycznie tak źle na tym wyjdziemy. Zwiększyliśmy bowiem zaangażowanie w CD Projekt, który na E3 szykuje wiele niespodzianek 🙂 Czego się spodziewamy? Pisaliśmy na ten temat w artykule „Co dalej z CD Projekt? #2”. Od tamtej pory nic się w naszym stanowisku nie zmieniło 🙂 Jeśli ktoś jeszcze nie czytał to zachęcamy do lektury.

No i chyba nadszedł w końcu ten moment, na który tak długo czekaliśmy. Wydaje nam się, że piątkową transakcją oraz targami E3 zaczynamy już grę pod CyberPunka 2077. W związku z tym, zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami, zwiększamy zaangażowanie w CD Projekt. I cierpliwie czekamy 🙂 Jeśli nie stanie się nic nieoczekiwanego to stawiamy, że w 2020 r. kurs akcji powinien oscylować w granicach 300 zł.

Pułapka psychologiczna, a strategia gry

Często jest tak, że fakty (strategia) mówią jedno i wyznaczają jasno jaka decyzja powinna zostać podjęta, a w rzeczywistości podejmujemy sprzeczną decyzję albo walczymy z sygnałem i próbujemy znaleźć argumenty, które mogą go obalić. Psychologia jest nieodłącznym elementem inwestowania nie tylko na rynkach finansowych. Po pierwsze walczymy z samym sobą i własnymi zasadami gry, a po drugie często gramy przeciwko innym co wiąże się z tym, że można natrafić na scenariusz inny od naszego i w głowie zaczynają rodzić się wątpliwości. Choć mamy już pewne doświadczenie to często wpadamy w pułapkę „wątpliwości”. 

12 maja 2019 r przedstawiliśmy Wam naszą kolejną statystyczną analizę rynku. Polegała ona na weryfikacji i określeniu zachowania kursu WIG20 po ponad 5% wyprzedaży w skali tygodnia. Udało nam się ustalić, że kluczowy jest kolejny tydzień i może on w znacznym stopniu przyczynić się do określenia kierunku gry. Dla przypomnienia:

Spadkii na wig20

Jeżeli tydzień następny po tym, w którym wystąpił spadek sięgający ponad 5%, zamknął się na plusie to w 90% po 2 tygodniach indeks był wyżej od tygodnia „0”, a po 3 tygodniach aż w 100%. Postanowiliśmy więc sprawdzić i być może zagrać na rynku wykorzystując wnioski z przeprowadzonej analizy. Decydujący miał być kolejny tydzień. Po 5 dniach sesji okazało się, że nie jest jednak tak różowo ;D WIG20 zamknął się na minimalnym minusie, ale świeca wskazywała na dużą aktywność popytu. Przeprowadziliśmy dodatkowo analizę ceny i o to jakie wnioski przedstawiliśmy:

Wykres potwierdza wysokie prawdopodobieństwo zakończenia spadków. Jeżeli mogłoby dojść tylko do krótkoterminowego odbicia to na podstawie przeprowadzonego badania oraz analizy ceny, zakładamy wzrost do min. luki spadkowej czyli o około 5% w okresie do 5 tygodni. „

24 maja 2019 r otworzyliśmy pozycję, która umożliwia zarabianie na spadkach indeksu WIG20.

Mieliśmy mocne podłoże do zajęcia pozycji długiej, a zagraliśmy przeciwnie. Zagranie na spadki argumentowaliśmy nie do końca czystym sygnałem płynącym z tygodnia 2 po ponad 5% wyprzedaży oraz tym, iż popyt który pojawił się w trakcie jednej z sesji został bardzo mocno zgaszony dnia kolejnego.

Wnioski.

  1. Trzymaj się strategii. Jeżeli założenie gry jest na podłożu długoterminowym (tygodniowym) to nie ma co wyprzedzać rynku i próbować go przechytrzyć zagraniami na innej skali. W naszym przypadku dziennej.
  2. Analiza statystyczna jest mocnym wsparciem decyzji inwestycyjnych. Mamy mocny dowód na to, że badanie pewnych zachowań rynku w ujęciu statystycznym może dawać pozytywne efekty.
  3. WIĘCEJ ANALIZ STATYSTYCZNYCH 😀

Co dalej z naszą pozycją FW20?

WIG20Na wykresie dziennym cena dotarła do bardzo ciekawego miejsca. Strefa oporu zbudowana z poziomów zniesień Fibonacciego oraz luki spadkowej powinna przynajmniej w krótkim terminie zatrzymać wzrost kursu. Potwierdza to również zachowanie wolumenu. Szczyty, które ukształtowały się w trakcie aktualnego impulsu spadkowego powstały przy malejącym wolumenie. Nie ma więc już tylu chętnych do kupowania albo też wśród inwestorów pojawiły się obawy i oczekują korekty. Malejący wolumen wyraźnie widoczny jest na wykresie w skali tygodniowej gdzie ostatni słupek wolumenu jest najniższy spośród ostatnich 5 tygodni. Mamy więc oznaki słabnącego popytu podczas korekty w trendzie spadkowym (średnioterminowym). Najbliższe sesje powinny w naszej ocenie doprowadzić do zniżki kursu lub w najlepszym wypadku lekkiego podbicia i testu luki spadkowej. Potwierdzeniem powrotu do spadków będzie przełamanie pierwszego z poziomów wsparcia na wysokości około 2220~2245 pkt.

Analiza techniczna dla Czytelników – Ten Square Games

Tak stabilny wzrost kursu akcji jaki był w ostatnim czasie na TEN to w sumie marzenia każdego posiadacza akcji dowolnej spółki 😊 Nie wiemy jak u Was, ale nas chyba bardziej satysfakcjonuje stabilna zwyżka ceny akcji niż euforyczne podbicia. Na wykresie cenowym TEN, w ujęciu dziennym, pojawiły się pierwsze sygnały, które mogą wyhamować aktualny trend wzrostowy. Najgroźniej wygląda strefa oporu na wysokości 132~142 zł za akcję. Zanim został ukształtowany historyczny szczyt na wysokości około 148 , kilka dni wcześniej pojawiła się świeca wzrostowa, ale z bardzo długim cieniem górnym przy wysokim wolumenie. Po kilku dniach kurs znalazł się już poniżej poziomów zamknięcia z opisanej świecy co wskazywałoby na dystrybucję akcji. Ostrzeżeniem jest również słabość popytu, która miała miejsce po ogłoszeniu wyników za I kwartał. Choć były słabsze od oczekiwań analityków to nie można jeszcze mówić o katastrofie. Dziwi więc trochę tak mocny spadek kursu. Zmienność ceny na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy wskazuje na 2 istotne poziomy wsparcia, które mogą stworzyć okazję do otwarcia pozycji.

Kurs: 130,20 zł

C/Z: 22,65

C/WK: 18,03

Kapitalizacja: 947,2 mln zł

EM-Score Altmana: 16,5 (ryzyko bankructwa: prawie żadne)

F-Score:

 

36
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
28 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
VictorneuctInvestJourneyPawełRobertwolny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wolny
Użytkownik
wolny

Dostal ktos juz na konto dywidende z TSgames? Patrzylem na IKE/IKZE w bossa i jakos tego nie widze w historii, jest zakladka dywidendy i nie pokazuje zadnej histroii z nia zwiazanej.

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

chyba 19-go dopiero, hold your horses. ;-P

wolny
Użytkownik
wolny

😀 dzieki 🙂

Stały Podglądacz
Gość
Stały Podglądacz

Dzięki za waszą dobrą robotę na blogu! Doceniam to, że w bardzo opisowy i zrozumiały sposób opisujecie swoje doświadczenia, bo czytanie tego w ogóle nie nudzi i nie męczy! Lubię tu wracać i czerpać wiedzę i pomysły 😉 W poniedziałek prawdopodobnie kupię Infoscan. Tymczasem przekopię internet na ich temat.

Paweł
Gość
Paweł

Jak długo zamierzacie trzymać infoscan
?

Bot
Gość
Bot

Do bólu…

Adam
Użytkownik
Adam

Bardzo dobry wpis i świetne zagranie na Blooberze 🙂 Powoli stajecie się mistrzami tego horroru. Myślę, że ten pierwszy zakup gdzie to oni zafundowali Wam horror to była tylko ta część psychologiczna z ich specjalizacji. Jestem ciekaw tych darmowych weekendów z ww3. Sam już pare razy kupiłem grę po takim darmowym weekendzie. No bo czemu nie, jeśli się podoba. Btw. Ostatnio jest jakiś ogromny hype na Czarnobyl i nie mówię tu o grze, ale tak generalnie. Wyszedł serial o Czarnobylu i każdy w około o nim opowiada. Odnośnie zagrania na WIG20 to nie bardzo rozumiem dlaczego piszecie o nie trzymaniu… Czytaj więcej »

Tiko
Gość
Tiko

Tez kiedys probowalem na chwile przerzucic kase, by potem wrocic z gorka. Nie udalo sie. Od tego czasu odpuscilem sobie takie proby, bo to ryzyko, nerwy i jak sie nie uda – pretensje do siebie. Longterm to jednak sprawdzona strategia pozwalajaca rowniez lepiej spac.

zenek
Gość
zenek

https://www.gog.com/ i tyle w temacie!

zenek
Gość
zenek
Victorneuct
Gość
Victorneuct

Be discontinuous in a arrogant rhinencephalon generic cialis online canada Sccmnt lazoim cialis effects generic tadalafil