Tydzień 223 – WW3 Free Weekend

Kończy się właśnie weekendowa chwila prawdy dla The Farm 51 i jego gry World War 3. Od 20 czerwca gracze mogli zupełnie za darmo przetestować rozgrywkę na jednej z udostępnionych przez spółkę map i przekonać się na własnej skórze, czy warto tę „strzelankę” posiadać we własnej biblioteczce. No właśnie – warto? Po obserwacji statystyk odnośnie rankingu sprzedaży i graczy online próbujemy w dzisiejszym wpisie odpowiedzieć na to pytanie. Wartość naszego portfela na dzień dzisiejszy wynosi 39.566,75 zł. Nasz zysk netto to +72,40%.

Chwila prawdy dla WW3?

W jednym z ostatnich podsumowań („Złoty czerwiec. Czarny czerwiec”) pisaliśmy: „[…] Free Weekend da nam odpowiedź na pytanie, jakie jest potencjalne zainteresowanie graczy oraz czy WW3 może dostać od rynku jeszcze drugą szansę w kontekście nadchodzącej premiery?”

Zanim ten event wystartował zrobiliśmy swoją własną skalę oczekiwań. Wyglądała ona następująco:

0-999 Jednak nie będzie drugiej szansy dla WW3

1.000 – 1.999 Meh, słabiutko

2.000-3.499 Lepiej, lepiej, ale jak na darmową grę wciąż za mało

3.500 – 4.999 Spoko, coś z tego może będzie

5.000 – 7.499 Ok poniedziałek na zielono 😀

7.500 – 9.999 Ok cały przyszły tydzień na zielono

10.000+ Dokupujemy 😀

Z naszych obserwacji wynikało, że oczekiwania są mocno „rozjechane”, więc oszacowanie potencjalnych „peaków” wcale nie należało do zadań łatwych 😀 W okresie poprzedzającym Free Weekend maksymalna liczba graczy WW3 oscylowała w okolicach 500. Najwyższy odnotowany wynik wynosił ok 11.000 (wg spółki ok 17.000, ale my zostańmy przy pomiarach steam). Tak więc jakiej liczby graczy możemy się spodziewać w momencie, gdy gra jest darmowa i może w nią pograć każdy, bez wydawania nawet 1 zł? My bylibyśmy zadowoleni z wyniku 3.500-4.999. 

Jak się jednak okazało tego rezultatu nie udało się osiągnąć 🙂 W czwartek ustanowiliśmy max na ok. 2170. No ok, słabo, ale są jeszcze 3 dni właściwego weekendu,  w tym 2 dni wolne. Piątek 2220, które jak się później okazało było najwyższym z odczytów. Na tamten moment byliśmy tym wynikiem rozczarowani i liczyliśmy na chociaż 3500 w sobotę lub niedzielę. Niestety w te dni było tylko gorzej. Tak więc odnosząc się do naszej skali przedstawionej powyżej – „Lepiej, lepiej, ale jak na darmową grę wciąż za mało”. No i chyba ten tekst dobrze oddaje to, co wtedy czuliśmy odnośnie całej akcji. Mieliśmy nawet myśl, że nasza cierpliwość odnośnie F51 się skończyła i chyba czas zredukować, bądź też nawet zamknąć naszą pozycję. Jeśli gra, będąc darmową, nie potrafi przyciągnąć do komputerów więcej niż 2200 graczy jednocześnie, to chyba coś jest nie tak.

Na ratunek przyszedł jednak ranking steam. A na tym World War 3, ku naszemu sporemu zaskoczeniu, „wskoczył” na 1 stronę listy bestsellerów (na moment pisania tego wpisu na miejscu 22). Ok może więc gra nie angażowała zbyt mocno, mieliśmy zaledwie jedną mapę i jeden tryb. Przewinęło się jednak przez nią tysiące nowych graczy, którzy dopiero teraz będą podejmować decyzję. I jak się okazuje dla wielu z nich brzmi ona „KUPUJĘ”

Mamy więc dosyć mieszane uczucia. Najpierw wygórowane oczekiwania, później rozczarowanie, po którym pojawiła się nadzieja na poprawę. Tej jednak nie było. Była za to rezygnacja i chęć redukcji, a nawet pozbycia się The Farm 51 z portfela z planem na odkupienie po niższej cenie. Na koniec jednak czekało nas miłe zaskoczenie. No i zgłupieliśmy 😀 Mamy bardzo twardy orzech do zgryzienia, z którym chyba będziemy musieli się przespać. Jedna z naszych złotych zasad inwestowania, którą bardzo często stosujemy w praktyce brzmi: „Jeżeli nie wiesz co robić – nie rób nic”. No i z taką sytuacją chyba mamy tu do czynienia. 

Plan jest więc taki. Poczekamy. Damy chwilę graczom, by określili się, czy warto ich zdaniem kupić World War 3, czy nie. W międzyczasie powinien pojawić się już tygodniowy raport The Farm 51, w którym mają być przedstawione szczegóły odnośnie Free Weekendu. Prawdopodobnie padną więc jakieś liczby, które mogą nas zainteresować. Na podstawie powyższych podejmiemy decyzję co dalej 🙂 Jak widzicie nasza cierpliwość powoli się kończy i jest już na skraju wyczerpania. Jedno rozczarowanie więcej i będziemy ciąć! 😀 No ale na ten moment postanowiliśmy raz jeszcze cierpliwie poczekać aż spółka pozytywnie zaskoczy. Do tej pory nam się to niezbyt opłacało. Jak będzie tym razem? Niebawem się przekonamy 🙂

Analiza techniczna dla Czytelników –
TAURONPE

„WIG-Energetyka nadal pozostaje w tyle za benchmarkiem europejskim, ale uważamy, że finalnie rozporządzenie ws rekompensat może odwrócić negatywny sentyment, szczególnie że oczekiwania rynku zostały przesadnie obniżone i spółki mają szansę zaskoczyć tegorocznymi wynikami.” – Przegląd miesięczny, mBank Dom Maklerski, 2 kwietnia 2019

Słowo klucz- rekompensaty. Uchwalona ustawa o cenach energii zmusiła grupy energetyczne do tworzenia rezerw pogarszających ich wyniki za 2018 rok. Zakładają one jednak, że wdrożenie systemu rekompensat za przychody utracone wskutek sprzedaży w 2019 roku prądu po cenach na poziomie 2018 roku wkrótce pozwoli im odwrócić utworzone rezerwy. Rozporządzenia jeszcze nie ma i sprawa nie jest taka prosta ponieważ wg. Komisji europejskiej ustawa zawiera niedozwoloną pomoc publiczną. W tej kwestii pozostaje więc nam czekać, ale może to być jeden z zapalników poprawy sytuacji w zakresie wyceny spółek przez inwestorów na parkiecie. 

Tauron

Powyższy wykres pokazuje notowania spółki w ujęciu miesięcznym od jej debiutu. Obraz wart więcej niż tysiąc słów 🙂 Cena akcji tak naprawdę ciągle znajduje się w trendzie spadkowym. Czy jesteśmy w stanie więc ustalić potencjalne „dno” notowań? To może być trudne. Pozostaje więc strategia polowania na potencjalne dołki. Chodzi o to, aby stopniowo wchodzić, kupować akcje kiedy ich wartość będzie bliska lokalnych wsparć. Jedno z nich już wkrótce może zostać testowane. Jeżeli kurs zbliży się do okolic 1,20 zł to będzie to świetna okazja na zagranie pod odbicie. Poziom ten ukształtowany został przez zewnętrzne zniesienie Fibonacciego (161,8%), które historycznie wielokrotnie hamowało wyprzedaż. Analiza pokazała również, że cena akcji fajnie respektuje różne poziomy Fibonnaciego, które pełnią rolę wsparcia oraz oporu. W analizie zwróciliśmy uwagę również na rekomendację. Ma ona o tyle istotne znaczenie, że często analitycy zwracają uwagę na kluczowe kwestie w spółce, sektorze. Nie wiemy czy ustalona przez nich cena 2,89 zł jest możliwa do osiągnięcia, ale różnica pomiędzy aktualną wyceną przez rynek (1,51 zł), a ceną docelową jest na tyle duża, że może świadczyć o mocnym wyprzedaniu akcji. W naszej ocenie warto więc pilnować notowań i czekać na ciekawy moment otwarcia pozycji 🙂

Kurs: 1,51 zł

C/Z: 28,57

C/WK: 0,14

Kapitalizacja: 2,65 mld zł

EM-Score Altmana: 4,4 (ryzyko bankructwa: średnie)

F-Score: 

 

32
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
24 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
VictorneuctReksioDarekPSlawekInvestJourney Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Xyz
Gość
Xyz

Co do WW3, to są podejrzenia, że maksymalny peak ~2200 tak niski jest, bo możliwe że na serwerach jest limit na ilość userów w tym samym czasie. Co w sumie ma sens, bo w weekendy zawsze więcej ludzi gra, a w przypadku WW3 nie było różnicy, zawsze gracze odbijali się jak od ściany przy ~2200 graczy na serwerze.

vesemir
Użytkownik
vesemir

Dobry wieczór 🙂 Wykorzystałem free weekend i zagrałem w Insurgency Sandstorm… jego peaku 14k możemy niestety tylko pozazdrościć, ale moje w pełni subiektywne wrażenia z gry są takie, że nie mamy się czego z WW3 wstydzić. Insurgency ma wg mnie lepsze tryby gry, zwłaszcza ten główny polegający na walce o JEDEN punkt na mapie NA RAZ. Dzięki temu walka jest szybsza i bardziej dynamiczna, nie ma biegania po całej mapie i szukania wroga. I poza tym, to wg mnie wszystko. Feeling strzelania jest lepszy w WW3, customizacja i ilość elementów broni – punkt dla WW3. Mapy – rzeczywiste lokacje z… Czytaj więcej »

wolny
Użytkownik
wolny

Ok, spoko WW3 wskoczylo na 1 strone bestow steam, ale czy to normalne zeby gra byla przeceniona 40% a nie bylo jeszcze wlasciwego debiutu? To po ile bedzie jak juz wyjdzie pelna wersja?

Maciek
Gość
Maciek

To, że teraz sprzeda się kilka tysięcy kopii, to chyba nie jest jakiś wielki powód do dumy ? Free weekend słabiutki. Za 2 dni rusza Summer sale i WW3 znowu spadnie w otchłań.

Tomasz
Gość
Tomasz

Witam Panowie. Dzięki po pierwsze za waszą pracę 🙂 Po drugie jak oceniacie długiego boczniaka na 11bit? coś kurs nie może się zdecydować w którą stronę pójść. Jakich wyników spodziewacie się za 2 kw? I kiedy one wgl są? Pozdrawiam i życzę miłego dnia i ewentualnych urlopów 🙂

zenek
Gość
zenek

ten farm to już dawno do pozbycia!

DarekP
Użytkownik
DarekP

No cóż, ziemia może i spalona, ale … na takiej trawa rośnie najlepiej ;P Ja jeszcze potrzymam akcje, gdyż druga połowa roku zarówno dla Spółki, jak i całego gamedevu wygląda bardzo obiecująco. Na takich spółkach spekuła ma wielkie pole do popisu i nie sądzę by łatwo odpuścili, zwłaszcza że będzie pod co grać. pozdro

DarekP
Gość
DarekP

Witam, w nawiązaniu do części powyższego wpisu poświęconego Tauronowi oraz naszej dyskusji pod podsumowaniem tygodnia 222, chciałem tylko napisać, że bardzo fajne są te nieliczne chwile satysfakcji w życiu inwestora 😉 tylko dziś +6%, od podrzucenia tematu +10%, a jeśli zachowana zostanie rozpiętość fal (korekt wzrostowych w tym jakże pięknym dramacie polskiej energetyki, czytaj nieprzerwanym trendzie spadkowym), to dojedziemy do +30%. Tu ustalam mój cel i realizację zysków. pozdrawiam serdecznie

EDWARD
Gość
EDWARD

czy dzisiejsze info o nieudanej emisji obligacji nie jest tym gwoździem do trumny po którym powinniscie ciąć stratę na farmie

Victorneuct
Gość
Victorneuct

tawdry inclusive of email at Least EdgeГђ ГђВ†s virtue diagnosis recognize. cialis g?n?rique Awddtn twfumc